Cambridge school Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

ma intereseaza si pe mine tarifele acestei gradinite. ma puteti ajuta cumva?
nu prea ma "aranjeaza" locatia dar sper sa fie si transport si mai ales, sa ii fie bine copilului acolo. intentionam sa continuam apoi cu scoala. chiar daca va fi un efort financiar mare. sper sa strangem dinainte banii, macar pt 2-3 ani.








mami & bubu, foarte specialul meu


NU voi fi un parinte obisnuit, deoarece am ocazia sa fiu unul extraordinar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Sunt pe site-ul lor www.cambridgeschool.ro
Intra la admissions si pe urma alege fee policy.
Succes.
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AniaMaria spune:

Briana_I, puiul tau e clasa I? Este necesara exprimarea fluenta in engleza pentru clasa I? Am citit pe site-ul lor ca plasarea pe ani s-ar face in functie de cunostinte, nu de varsta. Ma intreb daca nivelul de engleza e cel de la gradinita (fara predare in engleza, doar cu cateva ore de studiu), are vreo sansa sa fie primit in clasa I? Ma tot gandesc la scoala asta, mi se pare dintre cele mai serioase.
As mai avea intrebari:
Ce se studiaza la clasa I?
Cate ore pe zi au?
Iau masa de pranz la scoala? Cat costa?
Sunt costuri suplimentare?
M-ar ajuta mult niste raspunsuri de la oricine are idee despre invatamantul primar la aceasta scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisa spune:

Buna
Fetita mea are 3 ani si asi dori sa o inscriu la gradinita Cambrige, pentru mine este aproape ca zona.
Am vizitat anul trecut locatia, era iarna si nu mi s-a parut prea cald. Erau 2 tinere si o ingrijitoare cam la 12 copii, fetele ok, vorbeau bine engleza, tinere si vesele si se jucau cu copiii.Nu pareau cu prea multa experienta dar aveau clar bunavointa.
Ce nu mi-a placut: erau multi copii de arabi si turci. Cand eram acolo a urmat ora de limba turca si au disparut toti copiii, a ramas doar 1 baietel, el era roman get beget.
Eu nu vreau ca colegii si apoi prietenii fetitei mele sa fie arabi si turci, nu sunt rasista dar parca nu mi-ar place.
Nepotzica, inteleg ca anul acesta ai copilasul acolo, cum este acum? Sunt mai multi romani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisa spune:

Dar de gradinita Little London de pe Scarlatescu ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Cei mai multi copii din scoala sunt arabi sau turci sau din familii mixte, dar gasesti si romani, coreeni ( erau acum cativa ani, canadieni, etc) insa putini.

Oricum comentariul tau a fost cel putin deplasat, ca sa nu-l cataloghez altfel, si daca la fel iti vei invata copilul sa discrimineze, vai de el..

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc" target="_blank">Asculta




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Louisa, tu realizezi ce spui? De ce sa nu aiba copilul colegi arabi sau turci? Il musca cumva? In loc sa te bucuri ca are ocazia sa cunoasca diverse tipuri de oameni din culturi diferite, tu ii bagi in cap ca sunt diferente? Imi pare rau, dar copiii mei sunt la o scoala internationala cu foarte multe natii de oameni, de toate culorile pamantului si sunt absolut ok, dar chiar nu mi-ar place sa aiba colegi pe copiii tai.... cu asa mentalitate....





"Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Mda.... am auzit si io ca copiii de arabi si turci are trei capete si mananca copii romani.... Sa fugim si sa ne ascundem, sa nu cumva sa convietuim impreuna cu ei, ca ne molipsim.

Si eu care credeam ca asta - adica diversitatea - este unul dintre lucrurile pe care le cauti natural intr-o asemenea scoala.

Louisa,

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AniaMaria spune:



Crinuta, tu ai sau ai avut copilul acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui AniaMaria



Crinuta, tu ai sau ai avut copilul acolo?




Nu am copil acolo, nici nu am avut, copilul meu este la gradinita, si nu la aceea, dar stiu ce se intampla acolo, insa m-a deranjat enorm afirmatia mamicii respective. Nu stiu frate de ce-or avea unii impresia ca romanii or fi superiori altor natii.

Cum se simt parintii copiilor din alte tari care, doar pentru ca sunt romani sunt marginalizati>?
E exact aceeasi chestiune.
Eu sunt profesor, am avut elevi de diferite religii, nationalitati, si mi-a facut si imi face o deosebita placere sa lucrez cu ei.
Toti copiii sunt la fel de dragalasi, indiferent de nationalitate, culoare, religie, si exact asa imi invat copilul meu, sa ii trateze pe toti la fel.

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc" target="_blank">Asculta




Mergi la inceput