Cambridge school Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Mancarea nu o platim nici noi in zilele in care nu merge,dar foarte greu gasesti gradinita particulara care sa aiba asa multa vacanta si sa accepte sa nu se plateasca acele luni.Din ce platesc educatoarele pe timpul vacantei,ca inteleg ca sunt 2 luni jumate numai in vara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Readuc acest subiect in discutie - stie cineva mai mult despre aceasta scoala? Aveti copii/ cunostinte acolo?

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briana_I spune:

Poate ca e cam tarziu,dar...
Gabrielama, ce anume te-ar interesa despre aceasta scoala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Briana_I,

nu e tarziu, multumesc.

Pai as vrea sa stiu cam tot... cati copii in clasa, cum e atmosfera, cum sunt profesorii, cat stau copii la scoala. La ce varsta e bine sa o dau acolo - la 5 ani (tocmai a implinit cinci ani)? Tu esti multumita?

Si evident, orice alta informatie consideri tu importanta despre aceasta scoala.

Teorectic margareta mea merge la scoala in la anul (la 6 ani si jumatate), deci mai am ceva timp.

Multumesc mult pentru orice informatie.

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briana_I spune:

Draga Gabrielama,

incep prin a-ti raspunde la intrebarile pe care le-ai pus tu: in general sunt 15-20 de copii in clase, poate chiar mai putini in unele. Programul copiilor este de la ora 8:30 la 15:00.
Referitor la varsta la care sunt dati copiii la scoala - acest lucru cred ca depinde de parintii lor. Sunt si copiii inscrisi in clasa I la varsta de 5 ani dar si la varste mai mari (6 ani, 6 ani si jumatate). Invatatoarele - asa cum le percep eu - sunt foarte calme si rabdatoare. Profesorii sunt bine pregatiti iar metodele dupa care predau nu se pot compara, nici pe departe, cu cele din scolile "traditionale", in sensul ca se aplica un sistem in care copilul nu este pus sa scrie dupa dictare, ore in sir, si sa nu perceapa ce mesaj i se comunica, ci este verificat din 10 in 10 minute daca a inteles.
Notarea elevilor nu se face niciodata prin traditionala "ascultare"/"oral", ci au testari periodice: teste (in general 2/trimestru) de 10-15 minute o data pe luna (din materia lunii respective), la jumatatea trimestrului - test de 50 minute din materia de la inceputul trimestrului si pana in momentul respectiv, iar la sfarsitul trimestrului, un examen "final" - din toata materia studiata (trimestrul respectiv). Inainte de aceste examene, profesorii fac ore de recapitulare cu copiii. Pentru examenul final exista o saptamana dedicata recapitularii, de exemplu.
In general sistemul este unul bun, dar are si cateva "deficiente": teme destul de putine (iar copiii nu sunt pusi de parinti sa studieze acasa daca nu primesc ceva de la scoala [si, iti dai seama ca nici din proprie initiativa nu studiaza]), un program destul de obositor- la inceput- pentru copil (de la ora 8:30-15:00, spre deosebire de scolile "traditionale" unde copiii mici au program pana la ora 12:00).

Dar... depinde de ce vrei si tu pentru copilul tau. Principalul avantaj (pe are-l consider eu) al acestei scoli este ca totul se desfasoara in limba engleza, iar copilul invata aceasta limba ca pe o a doua limba materna.

Sper ca ti-am fost de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kolli_ariana spune:


buna ziua ...am nevoie urgent de o cresa in zona UMT ....daca stie cineva o cresa cu program prelungit sau saptamanal...sau undeva in apropiere....va rog...de preferat ar fi bn sa-mi inscriu fetita pana in noiembrie...dar daca e my devreme SI MAI BN!!!! MA POATE AJUTA CINEVA??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

pe mine ma intereseaza gradinita, deocamdata, are cineva copilul acolo ? care sunt impresiile ?
marita banii ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briana_I spune:

AYSHA,
despre gradi chiar nu stiu nimic. Cel mai bine ar fi sa faci tu o vizita, sa vezi conditiile si sa decizi ce-i mai bine pentru copilul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

eu am copilul acolo si sunt foarte multumita, asta dupa ce am schimbat 4 gradinite (mai intai de stat - pe principiul " lasa ca noi asa am invatat si a fost foarte bine, ce atatea fitze" , gradinita de inot, particulara de engleza, etc). pentru mine merita banii, ce a invatat aici, dincolo nici pe o zecime nu acumulase. in schimb auzea porcarii la alti copii - ceea ce aici nu este permis si nu se intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda005 spune:

Stie cineva ce tarife sunt la gradinita? pe site ul lor am vazut doar taarifele pentru scoala.

Mergi la inceput