Cezariana.E corect sa decizi destinul copilului?

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Serios...da` ce tu ai impresia de exemplu ca eu nu am platit santatea?Eroare,la un moment da plateam din trei parti....si niciodata nu am luat nici o reteta...asa pot zice si eu..de o anume etnie naste pe rupte si consuma resursele?Resursele care inseamna banii mei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Serios...da` ce tu ai impresia de exemplu ca eu nu am platit santatea?Eroare,la un moment da plateam din trei parti....si niciodata nu am luat nici o reteta...asa pot zice si eu..de o anume etnie naste pe rupte si consuma resursele?Resursele care inseamna banii mei?

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Nu e vorba ca platesti sau nu asigurari de sanatate, e vorba ca putini bani care ajung la spitale sunt folositi preferential. Si daca cineva m-ar intreba pe mine cum as vrea sa fie folositi banii cotizati de mine la acel buget, iti spun din start ca fara nici cel mai mic regret, daca as avea de ales intre o tigancusa fara posibilitati si o mamica care are chef de-o cezariana la cerere, i-as da tigancusei!!
Insa nu de tigancuse e vorba, ci de cazurile in care mamicile fara posibilitati in loc sa fie operate, pentru ca in cazul lor chiar e nevoie, sunt expuse riscurilor, nu de putine ori copii lor nascandu-se cu probleme, sau si mai grav, fara suflare, pentru ca acel medic a decis ca nu e nevoie de cezariana. De ce a decis asta?! Pentru ca si-a facut norma de cezariene de la cele care au avut posibilitatea sa o faca "la cerere".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ei vrajeala....nu se cheltuie banii nimanui.....pacientii cumpara tot....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Ei vrajeala....nu se cheltuie banii nimanui.....pacientii cumpara tot....

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


La o cezariana????? Te-nseli amarnic! Pacientii cumpara in general medicamente, pansamente, branule, etc. Restul, hai sa fim seriosi, sunt ale spitalului. O cezariana costa probabil in jur de 1000 eur (din care probabil maxim 10% sunt cheltuieli cu "salariile" personalului), eu nu stiu vreo mamica sa fi platit/cheltuit atata pe o cezariana la stat, asta in conditiile in care grosul cheltuielilor o reprezinta banii de spaga, si nicidecum de consumabile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

In 1900toamna eu nu am cumparat absolut nimic in saptamana petrecuta in spital. Am nascut in maternitatea orasului, ca alta nu era. Dar intr-adevar, nu faceai cezariana fara parafa sefului spitalului, unde era argumentata treaba de medicul care te avea in evidenta si dadea si el cu subsemnatul la argumente.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada


Serios...da` ce tu ai impresia de exemplu ca eu nu am platit santatea?Eroare,la un moment da plateam din trei parti....si niciodata nu am luat nici o reteta...asa pot zice si eu..de o anume etnie naste pe rupte si consuma resursele?Resursele care inseamna banii mei?



Eumada, nu cred ca poti sa platesti din trei parti o singura asigurare, poate e vorba despre o eroare.

Si ai putea sa lasi etnia totusi in pace si ai putea spune doar ca sint si mame care nasc de rup numai pentru a consuma resursele? Caci eu am cunoscut mame de toate mamele si soiurile care fac asta. Nu nasc de rup din cauza etniei, ci nasc de rup din cauza lipsei de educatie in acest sens.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Fetelor, cateva chestii din 'miezul' problemei:
-in Romania medicul nu are o norma de cezariene. Nu plateste in plus sau in minus daca face cezariana, singura posibilitate in care un medic nu face cezariana cand trebuie este ca pretinde bani. Si astia sunt rari. Asta e de obicei combinata cu nestiinta, ca si daca nu da pacienta bani nimeni nu este atat de tampit incat sa lase un nou nascut sa moara si sa puna in pericol viata unei mame doar pt ca asteapta 100 de lei sau de euro. Nu mai spun ca exista un sef de sectia care tuna si fulgera daca asa ceva se intampla.
-in ginecologie, adica obstetrica nu este ca in ortopedie unde vezi totul. O nastere poate sa decurga absolut perfect si copilul sa ramana blocat cu umerii, sau colul sa fie spastic, sunt 1000 de posibilitati si absolut orice medic din lumea asta are cazuri nefericite unde nu a mers bine.
-nasterea la spital in nici un caz nu este decontata de catre casa cu 1000 de euro., In nici un caz. Ca sa va faceti o idee despe preturi, o zi de spitalizare este decontata cu vreo 300 de lei, o radiografie cu vreo 7 sau 10 lei, o gastroscopie tot asa. De-aia nu exista bani, ca pe langa toate furturile preturile sunt jenante. In Germania 2 zile de spitalizare pt constipatie sunt decontate cu 900 de euro. Cred ca e usor de dat seama de ce spitalele sunt atat de diferite.
-eumada, trebuie sa te rog din nou sa nu mai generalizezi. Pt ca nu ai fost in toate spitalele din Romania si nu i-ai auzit pe toti medicii facandu-si pacientele bovine si intrebandu-le cum au stat cu picioarele departate in urma cu 9 luni.
Stii ca se recomanda ca in timpul travaliului sa se tuseze cat mai putin pacienta? Nu trebuie sa stea nimeni langa tine, si nici nu este personal care sa faca asta. Normal este sa fie conditiile din alte tari si atunci sa poata sta tata sau mama sau cine vrea, dar in conditiile din spitalele de stat de la noi acest lucru este imposibil.

Eumada, cele care nasc de rup sunt femeile de o anumita religie (pe care nu o spun pt ca nu o stiu exact), si nici de acolo toate. Si nu nasc de-al naibii ce sunt, ci pt ca asa le este religia. Din pacate nu este sanatos pt ele si risca de multe ori sa isi lase copiii fara mama.
Si da, sunt femei care nasc mai multi copii din lipsa educatiei sexuale, nu ca sa iti consume tie banii Cred ca de-aia ar trebui s afie asta un punct de bifat in 'to do list'.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

EuMada eu nu incercam sa compar ci sa descriu o experienta de travaliu pe care eu o consider normala. Intradevar am avut un membru al familie langa mine, situatie care ar trebui extinsa si in Romania, pentru ca are efecte benefice asupra gravidei. Am avut si moasa langa mine si nu pentru tuseuri regulate, ci pentru a ma ajuta cu contractiile si travaliul. Sunt sigura ca ar fii mult mai benefic sa dai banii pe care i-ai da la spaga la cezariana unei doula care sa te ajute si sa te incurajeze sa-ti lasi corpul sa-si faca treaba asa cum e natural. Asta presupunand ca cineva isi va lua odata inima in dinti sa schimbe sistemul asta invechit si inchis in care mama intra ca la puscarie in maternitate si personalul spitalului capata dreptul de decizie (pentru ca din momentul in care ai devenit insarcinata ti-ai pierdut capacitatile mentale si nu mai poti sa-ti dai cu parerea).
Te asigur ca un travaliu cu o doula langa tine nici nu se compara cu ce descrii tu.
A si ca sa fac o mica completare, multe dintre fetele de pe aici au scris de travalii mult prea lungi 6-9 ore, de faptul ca li s-a dat oxitocina etc. Un travaliu isi urmeaza cursul in timpul lui. Atata timp cat nu exista semne de suferinta fetala nu vad de ce sa se abuzeze de accelerarea travaliului. Cel mai lung travaliu pe care il stiu a fost de 5 zile la prietena mea, care a nascut natural in final o fetita de 3.5kg fara epiziotomie by the way.

Nimeni nu are dreptul sa-i vorbeasca unui pacient la modul descris de tine. Sper ca i-ai facut reclamatie pentru chestia asta.

Nasterea nu e o boala, este o functie normala a organismului tau. Pana nu ai dovezi ca corpul tau nu este capabil nu ar trebui sa te desconsideri. In plus organismul femeii este un mecanism complex si nu ai de unde sa stii ca negandu-ti travaliul nu iti afectezi organismul.
Just my two cents!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

nu exista travaliu de 36 de ore. Travaliu inseamna dilatatie activa a colului uterin, contractii regulate.
Cand ajunge la o diltatatie de 5 cm si nu mai merge se da evident oxiton, ca sa ajuti, daca nu merge nici asa atunci e indicatie de cezariana.


Si da, ideal este cand nasti (si nu numai) sa ai oleaca de intimitate, sa se poarte lumea frumos, sa ai alaturi de tine pe cineva drag.
Nu am inteles niciodata scarba, jignirile si ura unora in discutia cu pacientul sau cu apartinatorii.
Daca si.ar trata fiecare om clientul, pacientul sad asa cum s-ar trata pe sine sau cum ar trata-o pe mama sa, atunci cu siguranta nu ar mai exista plangeri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia
Eumada, nu cred ca poti sa platesti din trei parti o singura asigurare, poate e vorba despre o eroare.



Nu-i eroare, din cate stiu si eu.
Platesti aferent tuturor castigurilor pe care le ai. Dintr-un loc, din 3 sau din 5 locuri de munca.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput