Cezariana.E corect sa decizi destinul copilului?

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

se pare ca la noi in tara marea problema e lipsa de informare...
nu se stie exact ce inseamna travaliul(cand incepe,cat tine,cum ar trebui sa decurga),nu se concepe plata la asigurari de sanatate din mai multe surse(nu toata lumea are un singur loc de munca,la fel cum nu toata lumea are loc de munca),pare imposibil ca medicul dintr-un spital sa accepte cezariana ceruta de banii din portofelul viitorilor parinti,sau sa ti se adreseze cu"impinge vaco!"in cazul in care alegi calea "naturala"...ei bine,pentru cine nu-si da seama inca,suntem in romania,unde totul e posibil si cel mai indicat e sa nu generalizam si sa ne informam pe cat posibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Cred ca depinde de medic ,doctorita care am nascut eu nici nu vroia sa auda de cezariana,ba mai mult daca i-as fi spus de alte metode de exemplu epidurala nici asa nu m-ar fi luat in seama,parca acum o aud"oana dar nu poti sa nasti fara durere",eu nu stiu cum e cu oxitocina aia,adica stou ca dilata dar perfuzia daca e data la mare inseamna mai mari dureri nu? stiu ca venea asistenta si ii era mila de mine si dadea mai incet apoi venea doctoria si dadea iar tare ca se grabea sa ajunga la consultatii la cabinet
cu toate ca mi-a pus tarif la nastere si m-a chinuit o gramada ca aveam 42 de saptamani,vb de primul copil,si nu mai nasteam,membranele imi erau fisurate si imi era frica ca aveam cateva zile de cand lichidul imi curgea ,ea spunea ca trebuie sa nasc normal
dar urmatorii copii tot cu ea i-am nascutpentru ca ,chiar daca ma chinuia pe mine avea grija de copii,o interesa sa fie copilul sanatos si acorda o grija speciala si asta mi-a placut pentru ca asta ma interesa si pe mine
eu din cate am vazut la ceilalti medici opteaza pentru cezariana daca vrea mamica si nu mi se pare asa mare tragedie,cel mai important este sa fie copilul sanatos nu cum naste mama..
din pacate inca mai sunt care cred ca nasterea inseamna durere ,trebuie sa te chinui bla,bla..de ce tre sa te chinui?ce altfel nu esti mama?
dar daca ar fi sa mai nasc o data as alege cezariana :P

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

adevarul e ca am auzit destule cazuri in care o mama care a nascut natural se simtea... mai mama decat cele care nu au vrut sau nu au putut sa o faca ,un fel de mama eroina!
exista inradacinata in cultura noastra ideea ca mama trebuie sa se sacrifice pentru copii ei,daca vrea sa fie considerata mama,iar aici includem si o nastere vaginala,cu dureri si chinuri cat mai mari,insa o operatie de cezariana doare destul de tare atat fizic,cat si psihic(datorita restrictiilor cu privire la bb)
exista pareri si pareri despre nastere,'naturala' sau nu,dar asupra unui singur lucru cred ca se poate cadea de acord nasterea doare si trebuie sa fi pregatita pentru mai multa durere decat ti-ai putea imagina vreodata,insa la finalul travaliului speri sa-ti vezi copilul sanatos...si totul capata sens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

-nasterea la spital in nici un caz nu este decontata de catre casa cu 1000 de euro., In nici un caz. Ca sa va faceti o idee despe preturi, o zi de spitalizare este decontata cu vreo 300 de lei, o radiografie cu vreo 7 sau 10 lei, o gastroscopie tot asa.


Citeam zilele trecute ca daca trece noua lege prin care statul nu mai deconteaza nasterile la privat, mamicile ar trebui sa scoata din buzunar inca 3300 de lei, suma cu care erau subventionate clinicile private de la buget.
Deci ai dreptate, nu e 1000 de euro, e doar 3300 de lei, adica vreo 800

In alta ordine de idei sunt de acord cu tine ca nu exista o norma de cezariene pe medic sau spital, dar fiecare spital are cu siguranta un buget in care sa se incadreze. Costurile la o nastere naturala sunt mult mai mici decat la o cezariana, aici cred ca esti de acord cu mine. Ori daca in acel spital se fac f. multe cezariene (la cerere) e clar ca fondurile alea se termina mult mai repede, si niciun manager de spital nu sta pe un sac de bani, si suplimentarile de fonduri de la buget sunt greu de obtinut, daca nu imposibil. Si atunci e normal ca el sa incerce sa scada cheltuielile cat mai mult. Nu vorbim de medicul cu care nasti, care poate fi cel mai bun profesionist, ci de niste calcule care se fac mai sus de nivelul lui. Tu vrei sa-mi spui ca o cezariana nu trebuie justificata de medic "sefilor" lui? Eu sunt sigura ca trebuie, mai ales cand se depaseste o anumita limita (ca daca medicul X are 10 paciente si face 2 cezariene pe saptamana si Y la acelasi nr de paciente face 7, sigur cineva observa). Si cum o sa o justifice? Fie prin dovezi medical, fie prin plicuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

eu nu inteleg despre ce fonduri e vorba..eu cand am nascut primul copil doctorita mi-a dat o lista cu tot ce imi trebuie...cred ca se mai cere si acum sa cumperi,la fel si cand mi-au facut un calmant dupa nastere,mi l-am cumparat ..ecografii etc te cheama la privat ,deci practic am ocupat doar patul..



Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mickyyy eu am auzit ca asta ar fi fost una din probleme, ca CAS-ul deconta privatilor mai mult decat spitalelor de stat pentru o nastere. Si nici intre privati nu deconta la fel ci dupa cum negociase fiecare privat cu casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

eu nu inteleg despre ce fonduri e vorba..


Incepand cu maruntisuri, de exemplu toate aparatele din sala de operatie, care consuma curent (numai becurile alea uriase cu care lumineaza zona operata, sigur nu's becuri de 40 wati), continuand cu toate chestiile sterile (gen manusi, halate, pansamente, cearceafuri, etc) plus toate acele/seringile/perfuziile pe care le folosesc, anestezii, oxigen, calmante...toate costa. N-am lucrat in vreun spital vreodata, nu stiu cu exactitate ce si cum, dar imi pot inchipui.

Edit: eu cand am nascut, si am facut-o de 3 ori, nu am cumparat absolut nimic pentru nastere. Totul a fost de la spital (medicamente, pansamente, branule, etc). Am cumparat pentru ca am vrut eu trusa de epidurala, dar anestezicul a fost al lor, asta la nasterea naturala. La cezariana n-am cumparat absolut nimic.

Lavi, asta cu umflatul preturilor la privat o cred, ca toti vor un ban nemuncit, si doar nu-l costa nimic pe nea gigi de la CAS sa puna o suma mai mare la clinica X din care sa-si ia si el partea la final, ca doar nu dadea banii din buzunarul lui. Dar nu mi se pare ok sa opresti tot sistemul, in loc sa scapi de cei care-l capuseaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si eu am nascut de doua ori, dar nu mi-am adus nimic special de acasa (chestii spitalicesti). Mi-am luat pijama pentru dupa nastere - dar ma nascut in camasa lor, mi-am luat tampoane pt a doua zi, mi-a mai adus ceva mancare si haine cand am scos copilul din spital. Am nascut in Romania, la stat....exact acum 10 ani, pe vremea asta nasteam primul copil....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mickyy, da, chiar asta vreau sa iti spun, ca nu conteaza si ca in Romania nu se intampla ceea ce spui tu.
In veci nu am auzit sa fie discutii despre cezariene, prima data cand am auzit asa ceva a fost de la un medic de la noi plecat sa lucreze in UK care a spus ca acolo la spitalul la care este au un nr de cezariene pe care il pot face, si ce e peste trebuie discutat in sedinta, de-aia se da f greu indicatia de cezariana.
La noi nu este nici o problema, am si facut o statistica pe spital pe o perioada de 10 ani si in unii ani erau cezariene mai multe decat nasteri naturale daca bine imi amintesc.
Singura problema financiara asupra carora ne-a fost atrasa atentia a fost tinerea in spital a persoanelor neasigurate, atat.

Daca ar fi 800 de euro decontati pt o cezariana nu ar mai avea probleme spitalul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

nu exista travaliu de 36 de ore. Travaliu inseamna dilatatie activa a colului uterin, contractii regulate.
Cand ajunge la o diltatatie de 5 cm si nu mai merge se da evident oxiton, ca sa ajuti, daca nu merge nici asa atunci e indicatie de cezariana.


Si da, ideal este cand nasti (si nu numai) sa ai oleaca de intimitate, sa se poarte lumea frumos, sa ai alaturi de tine pe cineva drag.
Nu am inteles niciodata scarba, jignirile si ura unora in discutia cu pacientul sau cu apartinatorii.
Daca si.ar trata fiecare om clientul, pacientul sad asa cum s-ar trata pe sine sau cum ar trata-o pe mama sa, atunci cu siguranta nu ar mai exista plangeri.

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



ooo, da ca toate nastem ca la carte. Am fost in triaj cu contractii regulate la 5 minute, intensitate maxima si dilatatie 2 si m-au trimis acasa ca nu eram la 4, asta la 10 seara. Mi-a oferit calmante ca sa dorm si am refuzat ca imi era frica pentru bebe. Am patrulat toata noaptea.
La 9 dimineata m-am prezentat la cabinetul medicului si mi-a zis 4 dilatatie, poti sa te internezi. Asta pe 13 februarie (imi era groaza ca nasc pe 13). Am nascut pe 14 februarie, si am avut doar cateva ore dilatatie maxima. Oxitocina mi-au pus numai dupa ce am stat cateva ore la dilatatie 6. Mi-a rupt si apa inainte, asta pentru ca am acceptat eu sa o faca, sunt femei care refuza asta. Si puteam sa refuz si oxitocina, dar nu m-am gandit sa fac asta. Dupa oxitocina contractiile veneau foarte rapid si aparatul nu mai putea sa inregistreze intensitatea contractiilor. Spre norocul meu copilul era mare si puternic si nu a avut de suferit. Pana la final se tot minunau ca nu i-a variat pulsul.
Prietena mea a fost intr-o situatie mai nasoala, uterul ei avea cicatrici (operatii laparoscopice) si se dilata foarte greu. Dar a avut ambitia sa nasca natural si a facut-o.

Nu iti contest informatiile, dar iti spun ca realitatea nu e intotdeauna ca la carte.

Sa ai o nastere usoara cand o fii cazul !

Mergi la inceput