Cezariana.E corect sa decizi destinul copilului?

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Asta nu am cum sa stiu, este vorba de ziua sotului, oare pot sa verific undeva in urma pentru 1975?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

A mea fiica trebuia sa fie 100% fecioara; medicul i a spus clar la ecograf, sa l astepte dom`le pana soseste el din concediu. Dar a mancat o undeva de s a vrut mai rapida.
Asa ca va rog, nu dati cu rosii in doo leoaice :D
Acum serios vorbind, asa gandiri primitive mai rar si sper tot mai rar sa vedem ...

edit: amandoo avem ascendentu` tot in leu asa ca nicio speranta de mai bine, ntz ntz ntz



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

ingrind,eu cu geamna,aceeasi zodie,7 min diferenta,acelasi ascendent;fecioare cu asc in leu, si suntem cele mai diferite persoane in viata.
exceptie face telepatia si cearta.adica daca ne certam rau,cu sabii si sageti,si mama daca intervine intre noi(nu mai zic de altcineva),ne aliem in secunda urmatoare impotriva mamei.Doamne fereste sa ne critice cineva pe una in fata celeilalte ca jar mananca,intre noi doua e altceva.

szvarvany,sa dau cu rosii in doua leoaice cu ascendent in leu?ma stiu intreaga la minte si trup..........

sa iti traiasca leoaica si sa imi dai si mie manualul de utilizare, te rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Histamina, la 77 nascuti la termen 25 de prematuri nu inseamna ca asta e raportul sub care se nasc. Cei 77 de nascuti la termen stau 2-3 zile in spital, pe cand prematurii 1-2-3 luni. Asa ca cei 25 de prematuri internati atunci erau practic nascuti in ultimele 2 luni sa zicem. De atunci se nascusera multe ture la termen, care se externeaza repede si patuturile lor sunt ocupate de altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

lavi, in luna aia eram doar 5 veterani intre prematuri,ca ajunseseram sa ne stim.de plecat,dintre veterani zic,am plecat doar eu dupa o luna.trei au mai ramas inca vreo 2 luni si unul a ramas de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Se poate. Eu cred ca exista mame care vor cu orice pret sa nasca intr-o anumita zodie ceea ce, fireste, mi se pare aberant.
Ramiris, daca 22 iulie este ultima zi din Rac, 21 iunie este ultima din Gemeni sau prima din Rac? Am gasit si asa, si asa si mereu am vrut sa stiu.


N-as putea spune ca as fi vrut neaparat o zodie, dar sincer imi doream enorm de mult ca mijlocia sa fie gemeni, mai ales ca avea DPN-ul uneva pe 14 iunie. Doar ca ea n-a vrut si pace sa iasa cand trebuia, a venit pe 22 iunie, in prima zi din rac (desi doctorul ma pacalea ca e inca in zodia gemenilor, iar eu ametita l-am si crezut ). Asa ca da, 21 iunie e ultima din gemeni.

Cat despre cezariana, eu consider moft cezariana la cerere. N-am nimic impotriva cu cea din motive medicale, dar sa faci cezariana doar pentru ca asa e mai comod pentru tine sau mai sigur pentru copil....no way. Eu am facut-o de urgenta si de nevoie, si pentru mine chiar a fost un cosmar acea cezariana. A fost probleme cu lotul de fire de sutura (adus de undeva din china, ca deh, e ieftina), si eu am fost printre nefericitele cazuri cu intoleranta la ele. Nu s-au resorbit, operatia nu se inchidea si mi-a sangerat vreo saptamana, mergeam zilnic la spital sa o curete si s-o dezinfecteze (scotea cate-un lighenas mic de sange din ea), la un momentdat doctorul renuntase si a zis ca ma deschide si ma coase din nou cu fire normale, nu din cele care se resorb, de dureri nu mai zic. Cumnata-mea care venise sa ma ajute atunci a zis ca atata sange si atatea bandaje si pampersi n-a vazt in viata ei (sange pentru ca la mine curgea pe 2 parti, la operatie nu faceau fata pansamentele, foloseam pampersi taiati pe post de absorbante si schimbam unul la 2 ore, plus ca erau 2 copii mici in casa care nu foloseau olita).
Asa ca pentru mine cezariana a fost un calvar, si culmea e ca nu am vrut-o niciun moment, daca ar fi sa nasc din nou si as avea de ales, as naste natural. (probabil de asta am si insistat eu la a treia nastere sa fie normala ca prima, dar n-a vrut doctorul sa ma lase).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Se poate. Eu cred ca exista mame care vor cu orice pret sa nasca intr-o anumita zodie ceea ce, fireste, mi se pare aberant.
Ramiris, daca 22 iulie este ultima zi din Rac, 21 iunie este ultima din Gemeni sau prima din Rac? Am gasit si asa, si asa si mereu am vrut sa stiu.


Nici 22 iulie nu e clar ultima zi din Rac. Dupa unele horoscoape ar fi prima din leu. La fel si cu 21 iunie, poate fi ultima din Gemeni sau prima din Rac, cum iti place mai mult. CEl mai des apare ca prima zi din Rac.
Pana la urma e chiar dragut sa fii la granita dintre zodii, iti poti alege ce-ti convine mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina
sa fim seriosi, dintre prietenele mele,cunostinte,colege ia-le cum vrei majoritatea au stabilit cu dr data nasterii,cezariana la rece.motivatia medicala s-a regasit in plic,in majoritatea cazurilor.


Se stabileste data, asta n-am contestat. Am contestat ca se stabileste o data anterioara celei acceptate de medicina ca fiind asimilabila nasterii "la termen" adica in zona 38 saptamani.

Daca un medic stabileste cezariana in asa fel incat sa aduca pe lume un prematur, cu problemele aferente atunci e cu siguranta de condamnat. Si putini fac asta, pentru ca le creaza o problema colegilor neonatologi si ma indoiesc ca asta ar ramane fara urmari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

(Haha, mi am amintit o treaba: vara`mea urma sa nasca si a spus ca daca e leu il botez eu, daca i rac il boteaza nasa de cununie :D So, cand eu am sunat la ea sa vad cum sta treaba pe 23 dimineata, am intrebat sec: e leu ? :D Finul meu se nascuse pe 23 iulie la orele 01,30 parca :D)



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

si eu am nascut cu cezariana o minune de fetita. nu a fost alegerea mea.imi doream asa de mult sa nasc normal,dar bebele nu s-a intors si aveam tot mai putin lichid.toata lumea m-a speriat de cat de rau e sa nasti prin cezariana,de cat de greu ma voi reface...nu a fost deloc asa si ii multumesc lui dumnezeu pentru asta.a doua zi umblam prin salon,ma durea normal,dar dr a zis ca ma voi reface mai repede daca incep sa fac miscare.si apoi eram singura in salon cu pitica...trebuia sa o iau din patutul ei si sa o iau sa ii dau sa manance.operatia are vreo 10 cm.m-a suparat in primele 2 saptamani, apoi nu. nu am avut-o nici pe mama cu mine sa ma ajute.doar eu si sotul.am umblat mult in prima saptamana,ca aveam tot felul de programari la dr.treaba in casa mi-am facut-o singura...acum, la 6 saptamani dupa cezariana nu imi vine sa cred ca am fost operata.sunt recuperata....
asa ca daca e spre binele copilului de ce nuż

Mergi la inceput