Cezariana.E corect sa decizi destinul copilului?

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

ramiris,din pacate sa vezi cate cereri de cezariene sunt in august,te ingrozesti.
eu am nascut in august si stiu ce am vazut.era o dementa sa fie leu.

am mai scris despre femeia care venise la dr, stateam amandoua pe scaun si dr o trimisese in camera de garda,ca nu mai naste cu el.
motivul:era 23 iulie.ea avusese contractii si era gata d enastere de pe 22 iulie,dar a luat nu stiu ce tampenii sa intarzie nasterea sa fie leu.
dr o asteptase toata noaptea la spital..am intrebat-o cum se simte si mi-a spus ca nu prea misca de cateva ore copilul.copilul murise...........asta e un caz vazut d emine.

tot cat am stat in spital,pana pe 30 august,cred ca jumatate erau cezariene imediat dupa 37 de sapt,din motivele mai sus enuntate.poate in alti ani o fi fost altfel.eu nu spun decat ceea ce am vazut.
dupa 23 august,era asa o relaxare....nu mai erau deloc cereri de cezariene in avans.........
eu nu zic ca toate mamimicile fac asta,spun ca exista suficiente specimene car eo fac.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


Ca exista mamici care nu sunt cu toti boii acasa pot intelege. Nu pot intelege de ce exista medci care le fac pe plac.

Off-topic (sau nu, ca tot e vorba de destin) eu sunt nascuta pe 22 iulie , prematur si intotdeauna am spus ca probabil am vrut neaparat sa prind ultima zi din rac, ca asta a fost destinul meu :).
Mama e leu si, sincera sa fiu, semanam atat de mult la caracter si la comportament ca nu vad nici o diferenta. Deci probabil destinul meu a fost sa fiu fiica mamei mele :), indiferent de zodia in care m-as fi nascut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

ramiris,din pacate sa vezi cate cereri de cezariene sunt in august,te ingrozesti.
eu am nascut in august si stiu ce am vazut.era o dementa sa fie leu.

am mai scris despre femeia care venise la dr, stateam amandoua pe scaun si dr o trimisese in camera de garda,ca nu mai naste cu el.
motivul:era 23 iulie.ea avusese contractii si era gata d enastere de pe 22 iulie,dar a luat nu stiu ce tampenii sa intarzie nasterea sa fie leu.
dr o asteptase toata noaptea la spital..am intrebat-o cum se simte si mi-a spus ca nu prea misca de cateva ore copilul.copilul murise...........asta e un caz vazut d emine.

tot cat am stat in spital,pana pe 30 august,cred ca jumatate erau cezariene imediat dupa 37 de sapt,din motivele mai sus enuntate.poate in alti ani o fi fost altfel.eu nu spun decat ceea ce am vazut.
dupa 23 august,era asa o relaxare....nu mai erau deloc cereri de cezariene in avans.........
eu nu zic ca toate mamimicile fac asta,spun ca exista suficiente specimene car eo fac.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea



Eu asa ceva n-am auzit pina pe forumul asta!
Va spun sincer,cu mina pe inima!
Bineintzeles ca numarul mare al cezarianelor,in luna august, sa iasa copilul leu...mi s epare... academic rau d etot!

Da' ce potzi face sa nu nasti,ce se poate lua...ca iar sunt depasita la capitolul asta?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:


Citat:
citat din mesajul lui histamina

ramiris,din pacate sa vezi cate cereri de cezariene sunt in august,te ingrozesti.
eu am nascut in august si stiu ce am vazut.era o dementa sa fie leu.



Histamina, eu cred ca daca ai fi fost internata in alta luna si ai fi stat suficient cat sa observi ai fi avut aceeasi perceptie despre zodia care era "la rand" atunci. E normal ca in materninitate sa fie cezariene in fiecare zi. Asa cum e normal ca unor oameni sa le placa o anume zodie si altora altele.
Sincer, eu n-am auzit pana acum ca zodia leului ar fi mai cu mot. De fapt n-am auzit de nici o zodie ca ar fi mai cu mot decat celelalte. Fiecare cu plusurile si minusurile ei. Iar Romania nu e chiar tara in care sa fie lumea obsedata cu horoscoapele. In cercul meu de prieteni, cunoscuti, colegi nu stiu pe nici unul care sa puna cu adevarat pret pe chestia asta si sa considere ca i-a influentat cumva calea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

andacos, imaginea tipei aleia nu cred ca o sa o uit vreodata,calmitatea,convingerea ei ca a facut o alegere buna.

de ex, poti pune perfuzii cu glucoza.eu asta puneam.am avut contractii din luna a cincea si am nascut fara voia mea, asa a vrut Dumnezeu, prematur.in prima zi din sapt 33,strumf fiind oprit din evolutie din sapt 29.am vrut sa nasc natural,dar nu s-a putut si am facut tot ce omeneste am putut face pentru asta.

dar se mai ia si nospa.eu una nu am putut lua niciun medicament.
asta ca idee.

da, si am si colege cu copii leu,care trebuiau sa fie totusi fecioare..........

ramiris,o fi maica,dar la 77 de copii erau 25 de prematuri.atunci am fost eu in spital.
si mai mult de jumatate erau cezariene la cerere.repet e ce am vazut,nascand in august.
nu stiu ce era in sept sau oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

andacos, imaginea tipei aleia nu cred ca o sa o uit vreodata,calmitatea,convingerea ei ca a facut o alegere buna.

de ex, poti pune perfuzii cu glucoza.eu asta puneam.am avut contractii din luna a cincea si am nascut fara voia mea, asa a vrut Dumnezeu, prematur.in prima zi din sapt 33,strumf fiind oprit din evolutie din sapt 29.am vrut sa nasc natural,dar nu s-a putut si am facut tot ce omeneste am putut face pentru asta.

dar se mai ia si nospa.eu una nu am putut lua niciun medicament.
asta ca idee.

da, si am si colege cu copii leu,care trebuiau sa fie totusi fecioare..........

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


Deci declar categoric si cu mina pe inima...sunt primitiva rau ,fratzilor!

Si eu am nascut prin cezariana,dar pentru mine tzelul suprem sau dorintza suprema a fost sa fie copilul sanatos!Dar repet...asa sunt eu!

PS:Ca chestie diversa fara sa generalizez,am intilnit lei execrabili,mizerie umana pur si simplu din punctul meu de vedere!Decit asa lei...mai bine ca mine!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina
[ramiris,o fi maica,dar la 77 de copii erau 25 de prematuri.atunci am fost eu in spital.
si mai mult de jumatate erau cezariene la cerere.repet e ce am vazut,nascand in august.
nu stiu ce era in sept sau oct.


Tocmai pentru ca nu ai termen de comparatie cu alte luni n-ai de unde sti ca proportia de 25 prematuri la 77 copii e mai mare in august si datorata cezarienelor.
Ca jumatate din 77 e 38. deci peste 30 de nasteri au fost altfel decat "cezariene la cerere" (in Romania, oficial nu exista notiunea de cezariana "la cerere" intr-un spital public, toate cezarienele trebuie justificate medical...intr-un fel sau altul). De unde stim cati din cei 25 de prematuri proveneau din cezarienele "la cerere".
Si puiul tau spui ca a fost prematur, iar prematuritatea lui n-a avut nicio legatura cu preferinta ta pentru o anume zodie.

Revin si spun, multe mame pot avea pitici insa cred ca e totusi destul de greu sa gasesti medici dispusi sa riste doar ca sa le gadile "piticii". Si cred ca orice femeie normala la cap care e informata corect si complet de medicul ei la ce riscuri isi supune copilul aducandu-l pe lume mai devreme nu ia o asemenea decizie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

andacos,mai e o chestie,cpoilul vine cand vrea el.
strumf trebuia sa fie balanta si a iesit leu fioros.
eu trebuia sa fiu scorpie si am iesit fecioara.

tot ce mi-am dorit a fost sa fie strumf sanatos si de aia am tras cu dintii de zile.am nascut cand nu am mai avut lichid amniotic si vene unde sa puna perfuziile.

insa demente am vazut.culmea e ca li se parea asa, ca au facut o amre chestie.

eu stiu sagetatori suberbi,extraordinari si sagetatori execrabili(de ex soacra-mea),gemeni asisjderea,si tot asa pe fiecare zodie.

insa la 77 de nascuti, 25 de prematuri spun mult si peste 50% cezariene la cerere.
plus ca asta cu cezarienele in avans o stiu si d ela dr,dar nu amc rezut.

cat despre nebuna aia cu fetita car emurise,eu i-as fi facut reclamatie pt pruncucidere..........


ramiris, in 2010 in dec a fost ultima luna cand mamicile prindeau CIC de 2 ani.atunci stiu sigur ca a fost nebunie cu cezarienele la cerere,daca vrei comparatie.

sa fim seriosi, dintre prietenele mele,cunostinte,colege ia-le cum vrei majoritatea au stabilit cu dr data nasterii,cezariana la rece.motivatia medicala s-a regasit in plic,in majoritatea cazurilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Se poate. Eu cred ca exista mame care vor cu orice pret sa nasca intr-o anumita zodie ceea ce, fireste, mi se pare aberant.
Ramiris, daca 22 iulie este ultima zi din Rac, 21 iunie este ultima din Gemeni sau prima din Rac? Am gasit si asa, si asa si mereu am vrut sa stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

21 iunie e ultima zi de gemeni.

depinde la cate grade era soarele.
stiu balante pure nascute pe 23 oct si lei nascuti pe 23 august.ca idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

conteaza mult si ascendentul (deci ora nasterii). Eu si sora-mea santem Sagetatori si totusi santem foarte diferite.

Si ca sa raman la subiect, da, am auzit si eu de cezariene programate in functie de preferinta zodiei

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput