Cezariana.E corect sa decizi destinul copilului?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

De vreo 3 zile ma tot uit pe niste statistici comparative facute de Institutul National de Sanatate Publica si printre altele, exista si o statistica in ce priveste avorturile, cezarienele, nasterile asistate de personalul medical, contraceptive, nascuti vii peste 2500 gr. Comparatiile sunt facute intre mai multe tari europene:
http://www.ccss.ro/public_html/sites/default/files//Comparatii%20internationale%202012_0.pdf

In tabelul cu nr. 40 gasiti aceasta statistica, unde scrie ca in Romania, in anul 2010 au fost inregistrate 303.85 cezariene la 1000 nascuti vii, unde cel mai mic numar a fost inregistrat in Moldova, cu 138.9 cezariene la 1000 nascuti vii, iar cel mai mare numar in 2010 a fost inregistrat in Ungaria, cu 325,06 cezariene la 1000 nascuti vii.

Concluzia, dupa aceste statistici, ar fi ca suntem cu mult peste media europeana in ce priveste numarul cezarienelor, cel putin asa a fost in 2010.




_
Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

De 8 ani de zile, inca asta e o problema pe DC, de ce se naste pe Terra , in Romania, cu cezariana :D
Bine ca nu aveti alte probleme grave, serios


Ela_04 - felicitari pt bebica cea grabita



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb


In tabelul cu nr. 40 gasiti aceasta statistica, unde scrie ca in Romania, in anul 2010 au fost inregistrate 303.85 cezariene la 1000 nascuti vii, unde cel mai mic numar a fost inregistrat in Moldova, cu 138.9 cezariene la 1000 nascuti vii, iar cel mai mare numar in 2010 a fost inregistrat in Ungaria, cu 325,06 cezariene la 1000 nascuti vii.



_
Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale





Adica pe unele le-o taiat si nu le-o mai cusut inapoi sau de ce da cu virgula?!
Ela, wow, dar ce nastere-surpriza ai avut, super, ai o mititica "speedy gonzales", va fi iute la toate, nimeni n-o s-o intreaca!;))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

pentru ca probabil nu s-au nascut fix 1000, de aia da cu virgula :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

am cucerit si Ungaria intre timp!

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Agnes, am intrebat astazi la spital cum se practica in Germania si mi s-a spus ca in nici un caz nu se face la cerere. Dupa aceea a facut medicul o pauza de gandire si a spus ca in prezent daca omul are bani si e dispus sa plateasca probabil s-a ajuns si aici sa se faca la cerere, dar acum ceva timp nu era asa.

In UK lucreaza un medic de la spitalul la care am lucrat si a spus ca pe spital exista un nr maxim de cezariene, daca sari de nr ala incepe distractia cu banii: cine plateste cezariana?
A spus si el ca se cam forteaza nasterile naturale din cauza asta.
Ma rog, pacientele private cred ca pot sa ceara ele ce vor. :))


Eu am fost in spital universitar, ca doar acolo poti lucra ca si rezident. Niciodata nu a fost taraganata vreo pacienta care trebuia operata din cauza banilor, iar nu aveam ce sa asteptam pt ca majoritatea pacientelor erau cazuri sociale fara asigurare care abia aveau bani sa isi cumpere o apa.
De-asta am inceput discutia, ca e totalmente fals ce ai spus, ca in Romania daca nu ai bani sa dai te lasa sa nasti natural si cand nu este cazul.
Sunt pur si simplu cazuri la care este greu sa stii ce se va intampla, cazuri in care nu apreciezi bine, greseli, samd.
Spre exemplu ecograful daca are copilul peste 4 kg iti arata stlute in loc de cifre. daca mama e secundi sau tertipara sau la al 10-lea copil si copilul are 4800 sau chiar 5000 il poate naste, daca are 6000 nu merge, ecograful insa nu spune cu exactitate dimensiunile, si nici nu are rost sa faci cezariana profilactica la toata lumea.
Tine de cum #simti' mai mult si de experienta.



Ela, am avut multe paciente care au nascut ca si tine...bine, cu medicul, ca noi eram pe faza Oricum foarte tare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Am citit mai mult pe sarite, spre rusinea mea niciodata nu mi-am pus problema ca daca as naste prin cezariana decid destinul copilului .

Si-am nascut in toate modurile cu putinta, si natural, si nastere indusa urmata de complicatii si cezariana de urgenta, si cezariana programata. N-am vrut cezariana, m-am si certat cu doctorul la ultima nastere, ca eu voiam natural si el nu ma lasa sa nasc asa dupa o cezariana. Intr-un final am cedat eu, mai mult de gura altora (familia) decat din convingere. Doctorul renuntase sa se mai certe cu mine, mai avea un pic si ma punea sa semnez o declaratie pe propria raspundere ca eu vreau sa nasc natural cu toate ca exista riscurile x, y si z pe care el mi le spusese si pe care eu voiam sa mi le asum! Da' niciun moment nu m-am gandit ca hotarasc eu vreun destin daca nasc natural sau nu. Eu aveam pasaricile mele, citisem eu ca in afara se naste natural dupa cezariana fara probleme, si mi se pusese pata ca eu asa vreau sa nasc. C-o fi avut sau nu dreptate doctorul cu toate riscurile alea, nu stiu, ca n-am mai ajuns sa nasc natural a treia oara, dar ce stiu sigur e ca am 3 copii perfect sanatosi, si pentru asta nu pot decat sa-i multumesc!

Nu cred ca esti mai mult sau mai putin mama daca nasti natural, sau prin cezariana, daca alaptezi sau nu! N-au nicio relevanta. Si nici nu cred ca destinul unui copil are vreo legatura cu data nasterii, din contra, daca chiar vrei sa legi destinul de ceva anume, il legi de data conceptiei, ca ala e momentul zero al existentei lui, restul sunt doar detalii nesemnificative. Viata lui nu incepe pe un pat de spital, ci cu 9 luni in urma! Asa ca daca chiar vreti sa-i cititi destinul in stele (eu personal consider o mare tampenie, dar ma rog, fiecare cu pasaricile lui), folositi-va de acea data si ati rezolvat problema, pe aia nu poti spune c-a decis-o un medic printr-o operatie programata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Aici daca nasti int-un spital de stat (NHS - National Health Service ) NU se face cezariana la cerere.
Daca vrei cezariana te duci la spital privat si platesti .....primesti chiar si chitanta , din care nu este nimic "compensat".
La fel cum este cu operatiile estetice - daca ai avut un accident si ai ramas cu cicatrice se face gratuit prin NHS , dar daca vrei sa scapi de vergeturi,semne de la acnee, etc - platesti tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

eu am nascut prima data in Romania , cezariana , pe motiv ca copilul era neintors (nu mi-a zis doctorul ca de fapt copilul se poate intoarce intre saptamana 38 si 40 in burta ), asa ca mi-a programat cezariana la 38 de saptamani.Am avut probleme cu respiratia copilului, avand detresa respiratorie severa din cauza ca nu erau plamanii lui pregatiti pentru respiratie cu aer.Eu am fost ok fizic, sufeltesc nu.
Al doilea copil s-a nascut in germanica, unde cica nu se face cezariana la cerere.Depinde cum privesti cererea. Aici nu nasti cu doctorul care iti urmareste sarcina, ci cu cel care este de garda la clinica unde te internezi.De regula colaboreaza intre ei doctorii, de aceea iti recomanda unde sa mergi.De data asta sufland in iaurt sa nu nasc copilul pre repede, care iar nu era intors , am asteptat pana la 40 de saptamani, iar apoi zilnic mergeam la clinica sa il monitorizeze, ei asteptand nu stiu ce, ca depasisem deja 40 de saptamani.Si le-am zis la 3 zile dupa termen, ca eu acasa nu mai plec, ca vreau cezariana.Si au zis ok, m-am cazat :) iar seara la 8 jumatate se nastea praslea.Cica mare noroc ca daca mai asteptam putea avea probleme ca a stat prea mult .
Asa ca si cezariana asta poate fi buna la ceva.Si in cazul meu pot spune ca a fost la cerere, chiar daca doar le-am sugerat lasandu-i sa creada ca de fapt a fost decizia lor.
Nu am platit nimic...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Xio, nu amesteca UK cu DE ca diferentele sunt mari de tot.
Inteleg deci din mesajul tau ca in UK exista nr. ala limitat de cezariene pe spital. Cam cum zice si Roxy stiu si eu ca se petrec treburile pe aici. Desi in nici un caz nu auzi atitea femei care sa declare sus si tare ca vor cezariana, pina la urma in multe cazuri se ajunge la ea. Pentru corectitudine, sa mai zic ca si daca vrei sa nasti normal esti sustinuta, o prietena de-a mea a nascut normal, desi copilul era neintors, da cica nu se baga orice spital, trebuie o anumita experienta. Si apropos copil neintors, ati auzit ca exista o metoda de a determina copilul sa se intoarca, folosind o sursa puternica de lumina ? La prietena mea au incercat, dar bb a fost tare pe pozitie

Interesant e ca in statistica RO si DE apar cu acelasi procent de cezariene !

Edit: Xio, replica sefului tau imi intzareste banuiala ca lucrezi undeva in Germania de Est (fosta DDR)

Mergi la inceput