Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-8

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

ladyxe lui Alex al meu i-a iesit proteina c reactiva pozitiva la o saotamana dupa nastere...asta arata o infectie bacteriana...nu e de bine dar cu tratament isi va reveni...lui Alex i-au i-au dat TIENAM perfuzabil unul dintre cele mai puternice antibiotice de pe piata...am fost foarte speriata dar a trecut cu bine...si din cauza infectiei este somnolenta ...Alex dormea non stop...
Trebuie sa aiba incredere ca isi va reveni...Dumnezeu e mare si va trimite un ingeras pentru ea sa o aiba in paza!!!
scrie-mi ce tartament face...???
Multa sanatate!!!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

loleka lui David i-am bagat carnitza la 7 luni. La fel si branza calcica, dar noi ne-am diversificat mult mai tarziu decat voi. Cred ca i-am dat carnitza la 3 saptamani - o luna dupa ec introdusesem masa de legume.

ladyxe nici eu nu te pot ajuta cu un sfat pentru prietena ta, deoarece nu am trecut prin astfel de probleme. Intr-adevar cei mici nu prea au vlaga si obosesc repede cand papa, dar din randurile tale mi se pare ceva mai serios decat aceasta oboseala. E mai bine ca fetita sa fie tinuta sub observatie, chiar daca medicina din provincie nu e la nivelul celei din capitala. Si bineinteles, daca situatia se inrautateste, sa ceara un transfer la Bucuresti.
Poate este o prima perioada de acomodare si e mai greu pentru fetitza, tinem pumnii sa fie totul bine.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyxe spune:


Am promis ca va tin la curent si iata ca revin.
As putea zice ca am vesti bune, au externat-o din maternitate, in schimb au trimis-o la sectia pediatrie in judetean, unde mama nu are pat, sta, doarme pe scaun in conditiile in care nu are decat 2 saptamani de la cezariana si ca tabloul sa fie complet, ca proaspata mamica are multe necunoscute, iar toata lumea o trateaza in cel mai oribil mod. Rezerva e libera, dar ne intrebam oare pt cine? Cateva minute daca ar sta intinsa sigur ar ajuta-o.Nu se asteapta sa ii stea la picioare dar un sfat, o incurajare, chiar si numai un zambet cred ca ar ajuta-o f mult.
Scuze, am deviat putin.
Alexandra,acesta este numele ingerasului, a trecut de faza cu albitul, in schimb cu mancatul nu prea se descurca si colicii ii fac probleme. Iau descoperit o infectie urinara, dar pt moment nu-i dau decat vitamine, a repetat iar analizele la care inca asteapta un raspuns, bun sa speram.
Imi pare rau ca nu va pot spune mai multe, atat am reusit sa vorbesc cu mamica, care nu are timp nici sa respire.

Multi la toate si sa auzim numai de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

imi pare rau ca trece prin ce trece puiutul mic si mama eu le doresc sanatate si recuperare grabnica!


acu o intrebare un for superior caruia sa va adresati is saf aceti putin taraboi sa fie tratate omeneste la colegiul medicilor din localitate la conducerea spitalului!

putina luare de atitudine ca nu e normal sa trateziin felul acesta o femeie care nu are decat 2 saptamani decand a nascut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

ladyxe, e revoltator prin ce trece saraca mamicuta
Eu as chema pe cineva de la presa, pe cuvant, nu se poate asa ceva

Ii doresc mamicutei sa treaca cat mai usor peste mizeriile astea pe care e nevoita sa le suporte, iar bebe sa fie papacios si sanatos

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

LA MULTI ANI, ADRIAN, esenta luptatoare care ne-ai uimit toti in acest an. Iti doresc multa multa sanatate in continuare, sa ai parte de noroc, dragoste si momente speciale in viatza.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franca spune:

Buna fetelor, nu am postat de mult deoarece netul batal vina nu a mers.Am recitit din urma ce sa postat numai sfaturi practice si bune.Sa va spunem ca avem 4 luni si o saptamana 6700kg,65 cm,dormim de 2 zile doar pe burtica pe parti ne-am saturat, radem la toata lumea ne jucam cu jucarile de la patut si suntem bine.Am si eu o intrebare ce sa fac vrea sa stea in picioruse si sa mearga asa la mine pe burta si piept sa il las sau este mult prea devreme inca nu sta nici in fundulet si el vrea sa paseasca.


Va pupam si va dorim multa sanatate voua si bebelusilor.

MamicadeMark-Adrian-17.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Franca, eu nu l-as lasa pe piciorusele lui, gandeste-te ca ccc coloana vertebrala e inca fragila, poate avea probleme mai tarziu. Fata mea nu statea in fund la 6 luni, dar dupa 3 sapt a reusit, cu putina vointa. Eu mereu am avut grija sa nu ii fortez coloana, cand ea a fost pregatita, a reusit.
Eu n-am mai intrat pe aici sa postez de un car de timp, dar v-am mai citit cand am putut.
Papadie, imi pare rau sa aud de fetele tale ca au avut probleme, bine ca au inceput sa manance, o sa puna repede la loc kg pierdute.
Try, ti-am vazut baietii, frumosi foc amandoi si seamana intre ei. Ce sa zic, am citit povestea lui Adrian demult, este un baietel luptator si tu o mamica ccc curajoasa. Sa dea Dumnezeu sa scapati de toate problemele!
Loleka, eu i-am dat Dianei mele Vitam pt pofta de mancare si pt fier, ca s-a nascut cu o deficienta mare. I-am intrerupt fierul de pe la 6 luni ca nu manca, si i-am dat Vitam. Cam vreo 2 cutii si jumatate, 3 lingurite pe zi. Nu deodata, ci in decurs de vreo 6 luni de zile. Plus carne si ou. Acum mi-am facut curaj, la 1 an si 6 luni sa-i fac toate analizele si sta super cu fierul, mai putin cu imunitatea care e scazuta.
Iar cu greutatea, merge ca racul, are 9200 gr la 1 an si 7 luni, dar e vesela, vioaie si nu ma mai consum ca nu pune cum trebuie, mai ales ca analizele sunt ok.
O sa mai intru din cand in cand sa va urmaresc, pt ca ma intereseaza tare mult micutzele noastre esentze.
Va pe toate si toti bebelusii vostri!

Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/IngridS_28photo#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Multumim de urari, ne-am si petrecarit sambata si i-am luat motul, acum avem una bucata baietel tuns si frezat, sa vedem cand reusesc sa-i punem pozele pe net.
Adrienutu' e atat de scump si dulce, de cuminte si de .... nu stiu cum sa-l mai laud. E dependent de tzitzi si nu ma indur sa-l intarc, prefer sa ma mulg la servici de 2 ori/zi, desi n ue comod, si desi nu prea bealapticu ladus de mine acasa pt ca nu prea bea din bibe, canutza cu cioc etc. De la tzitzi papa f bine, dar din altceva nu prea bea. bea apa daca-i e sete, insa apa o bea in cant limitate. Insa insistam si vedem noi ce-o iesi. Am zis sa-i dau sa mai suga macar pana trecem si de operatia de hipospadias si-apoi om vedea ce-om mai face.
Am insa o nedumerire: el clar ca nu suge 500 ml lapte de la mine in 24h. Suge probabil undeva in jur de vreo 300-350, cam asa estimez eu. Ma mulg cam 130-150 ml (din doua mulsori) si acasa mai suge de 4 ori (cand ajung de la servici, la 9 seara la culcare, dimineata la 6 inainte sa plec eu la servici si in cursul noptii o data).
Acum ce-ar trebui sa fac? Sa-i dau lapte praf completare?
ma gandesc ca daca renunt la suptul/mulsul de peste zi si ramanem doar la un supt dimineata si unul seara nu o sa mai bea nici macar 200 ml de lapte. Papa lactate peste zi, dar nu exagerat, ci potrivit.

Ladyxe, imi pare rau pt mamica respectiva ca trece prin toate aceste neajunsuri legate de spital, e greu cand ai atatea griji pt bebe sase mai adauge si indiferenta sau proastele conditii din spital. Dar ma bucur ca Alexandra e mai bine si speram sai fie din ce in ce mai bine.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

LA MULTI ANI ADRIAN! SA-TI DEA DUMNEZEU MULTA SANATATE SI MUUUULT NOROC IN VIATA!!!



P.S. scuze pt intaziere!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput