Pentru iubitorii de animale

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alot spune:

Sigur fiecare are dreptul sa scrie ce vrea pe un forum public.Asta ai facut tu si la fel am facut si eu.
Pe Talia o sa o duc oriunde o sa ii gasesc un stapan asa cum caut.Insa pana la asta mai sunt multe de discutat.Eu in prezent locuiesc intr-o garsoniera de 38 de metrii patrati. Nu e spatiu enorm dar nu o afecteaza.Ea foloseste in deosebi canapeaua si alte cateva locsoare ale ei. De stat singura nu prea sta.Locuiesc la un minut de scoala si merg acasa de 4, 5 ori pe zi. Plus ca de multe ori ramane la biroul unde lucrez cu colegul meu, sau o mai duce un amic la plaja sa alerge.Se mai si plimba singura cum ziceam prin cartier.Asa ca sa stea singura marea parte a zilei nu cred ca i-ar face bine.
Plus ca postand aici imi rezerv dreptul de a fi selectiva cu noii ei stapani( din nou din dorinta de a ma asigura ca ii va fi bine) si nu prea sunt increzatoare intr-o dragoste de stapan care o sa ii arate ca se intristeaza pana la lacrimi cand in caz de despartire.Asa ceva o sa o intristeze cu adevarat.
Talia, cum ziceam e destul de rebela. trebuie sa ii amintesti destul de des ca patul e pat si doar canapeaua e a ei, sau ca nu are voie sa manance de pe jos si chestii din astea.Trebuie sa o iubesti mult .. sa te joci cu ea..(aduce singura jucariile si s-ar supara daca nu ai timp sa te joci).In acelasi timp are nevoie sa stie ca are reguli ce trebuie respectate.Nu stiu cum te-ai descurca tu cu astea.
Din postarile tale imi pari superficiala in ingrijirea unui animal (doar parere proprie),si eu chiar vreau un stapan responsabil.
Stiu ca o sa ii fie greu daca nu mai stie de ea. Acasa la mama facea ce vroia ea. Manca cand cerea(adica mai tot timpul), s-a ingrasat 4 kg, ceea ce e foarte mult pt un organism micut ca al ei.
a devenit neascultatoare... fiind obisnuita sa aiba tot ce cere.. si tot asa ...a fost obositor pana a invatat din nou sa se poarte cat de cat
Eu incerc sa evit o astfel de situatie pe viitor si nu stiu daca un stapan ca tine ar fi bun pt Talia.
Ai mai si evitar raspunsurile mele desi ti-am explicat unde mi se pare ca ai interpretat gresit sau in afara subiectului.Nu as vrea sa faci cu Talia la fel

Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Draga Ana, ii doresc Taliei sa o adopte o familie care poate sa o aprecieze asa cum este, sa ii poata oferi timpul necesar precum si un viitor mai stabil si mai fericit.

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'
www.sosdogs.ro" target="_blank">ADOPTA UN CATEL
www.chitarist.ro" target="_blank">ROCK&JAZZ PENTRU CONNAISSEURS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alot spune:

Ma tot uit pe la subiect....
Chiar nu sunt interesati?

Ana

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Ana,
Pana la urma ai gasit stapani pentru Talia?


www.telefonie-mobila.ro" target="_blank">FITZE MOBILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

draga, ana,
in primul rand imi pare rau ca trebuie sa procedezi asa cu Talia. stiu ca doresti de la noi solutii, dar nu poti sa ne impui sa nu ne exprimam si o parere. la inceput eram tentata sa insist sa nu o dai pe Talia, dar vad ca deja sunt persoane care au insistat si ai spus clar ca nu ai cum sa o pastrezi. dar poate totusi...
Talia e o dulceata de catel si seamana in foarte multe privinte cu catelusa mea, tot o metisa cu caniche. cu diferenta ca a mea implineste in toamna 13 ani. mi-ar placea sa o pot ajuta luand-o la noi dar cred ca s-ar imbolnavi a mea de inima rea. (e foarte geloasa si nu suporta alti caini) oricum o sa ma interesez pe la cunoscuti si daca voi afla ceva iti voi comunica.
am incercat sa ma imaginez in locul tau si cred ca mie mi s-ar rupe inima sa fiu in asa o situatie. e bine ca esti asa de puternica.
o varianta ar fi sa incerci sa o indupleci pe mama ta sa te inteleaga si sa te ajute cu catelusa. pana la urma ce nu ar face o mama pt copilul ei?
in al doilea rand, eu cred ca Gabi a fost sincera si nu a vrut sa te supere cu ceva, ba chiar s-a oferit sa o adopte. refuzul tau din start, fara macar sa iei in considerare oferta, mi s-a parut o mica infumurare, totusi, avand in vedere ca nu o cunosti si i-ai pus deja o eticheta.
sper sa ne mai spui si noua ce ai mai facut si mai sper sa se rezolve cat mai bine pt catelusa, ca merita.
iti urez toate cele bune.

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Andreea,
Sa stii ca si eu am avut un techel - foarte gelos din fire. Cand avea 10 ani mama a mai luat o dalmatianca. In prima zi cand i-am lasat singuri, la intoarcere acasa, ne asteptam ca puitul sa zaca undeva intr-o balta de sange... Dar nu a fost asa. S-a infiripat o prietenie foarte frumoasa intre cei doi. Bine inteles mai existau scene de gelozie, haioase dealtfel. Si, sincer, concurenta l-a intinerit pe techel, in sensul ca a devenit mult mai activ, juscaus si cred ca si mai fericit. A mai trait inca 6 ani, cand a trebuit sa il eutanasiem din cauza unei boli care nu putea fi tratata. Deci... e posibil.
Daca, sa zicem Ana ti-ar da-o pe Talia, problema ar fi, ca amandoua sunt femele, si, asta nu cred ca ar fi o combinatie foarte buna.

Eu nu m-am suparat pe Ana. Poate si eu am fost cam acida la adresa ei. Cred ca am vazut prea multe cazuri de abandon care puteau fi solutionate, si de aia am luat-o asa mai tare.


www.telefonie-mobila.ro" target="_blank">FITZE MOBILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alot spune:

Buna fetelor,
Ce m-am bucurat cand am vazut ca se intereseaza lumea de subiectul meu.Chiar si discutiile imi fac bine, situatia mea cu Talia e aceeasi, nu-mi vine sa cred cat e de greu sa gasesc solutii.
Ce sa zic, chiar daca nu am de unde alege stapani pentru ea tin foarte mult la ideea de selectivitate ( vreau sa ii gasesc un stapan care sa stie sa se ocupe de ea si care sa se adapteze cu ea )
Dar astea le-am mai spus, fara infumurare, consider ca e indatorirea mea.
Sa va povestesc de Talia.
Am fost in vacanta doua saptamani si in acest timp am gasit o familie care a avut grija de ea.
Am hotarat de la inceput ca va fi o experienta.Chiar vroiam sa vad ce reactie are Talia la o fetita de 4 anisori care se joaca toata ziua cu ea (de obicei e cam lenesa si doarme mult ; mai ales ca nu mai avusesera caine si nici nu intentionau sa aiba. Au fost simpatici si au vrut sa ma ajute.Si a fost bine in general.S-au bucurat si ei si Talia a mea, doar ca s-a ingrasat aproape 2 kg. E smecheruta, ei au vrut sa fie primitori si i-au dat carne si crenvusti la incaput si dupa aia nu a mai vrut sa manance altceva.
Chiar se gandeau sa o pastreze, dar dupa doua saptamani au vazut ca nu e chiar asa de usor sa ingrijesti un catelus.
Asa ca suntem iar noi doua in cautarea norocosului care ii va fi stapan.
Am incercat si pe pe alte site-uri si nimic.
Eu caut in continuare.
Multumesc pentru orice ganduri si sfaturi pe care le aveti pentru noi




Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns women13 spune:

Draga mea stapana de Talia, as dori sa ma crezi ca te inteleg cum unii de pe aici nu reusesc sa inteleaga ori vorbesc de dragul de a vorbi. Eu am fost intr-o situatie similara, poate cu unul din cei mai iubiti caini ai mei, un ciobanesc german, atat de destept cum nu am mai avut poate vreun caine. Sa iti spun ca imi deschidea lumina in hol dimineatza, ca sa il scot afara !!! Poate multi nu ma cred, dar as dori sa fiu crezuta pe cuvant. Firma la care lucram, m-a detasat pe perioada nedeterminata in alta localitate unde aveam locuinta de serviciu si... inevitabilele probleme au aparut: nu era voie cu caini in acea locuinta, sa imi fi inchiriat eu altceva era destul de scump si chiar asa intai trebuia sa spun la agentiile imobiliare de caine si toti strambau din nas. Eram innebunita. Unde mai pui ca era un imperial, deci si mare, si a fost extrem de greu sa il plasez, fiind de talie mare. Dar, asa cum cred eu exista pe lume un Dumnezeu al cateilor si dupa multe incercari disperate i-am gasit un stapan excelent, cand nu mai speram nimic. Mai mult frumuselul meu si-a tras nevasta Husky si au facut pui negri cu ochi albastri. Pana la urma a fost totul ok. Am muncit mult pana sa ii gasesc stapan, dar am gasit. Cel mai eficient este sa perseverezi, sa nu dezarmezi de la primele usi inchise si vei vedea ca ii vei gasi stapani.
Din toate admonestarile de pe aici , cu una singura sunt de acord: asigurate ca stapanii pe care ii vei gasi o iubesc cu adevarat si "uit-o". Cand te-ai dus la mama ta era suparat pe tine. Cainii te recunosc dupa ani de zile. Eu am fost o singura data sa il vad pe Rex, dupa ce l-am dat si crede-ma am simtit ca mi se sfasie inima. Era fericit acolo unde era, dar totusi pentru el eu eram cea care il crescusem. Era in stare sa rupa gardul cand m-a vazut ca plec, chiar daca am stat cu el ore intregi si m-am jucat. Si in ziua de azi stiu de el, dar ma feresc de contacte cu el. In genere nici nu trec pe la curtea in care sta, deoarece, ma simtea si din masina.
Iar pentru cei ce o judeca pe stapana Taliei, vreau sa va spun ca eu in genere sunt singura cu o alta pushlama de catzel - ca nu ma pot abtine, imi este casa goala fara un animal- si credeti-ma ca ma rog de cele mai multe ori sa nu mi se intample ceva rau, sa fiu nevoita sa stau in spital, pentru ca sincer nu stiu ce as face cu el. Cat despre padocuri, unde dam si o groaza de bani, pensiuni si altele, credeti-ma ca am fost de cele mai multe ori dezamagita.
Mult succes ! O sa vezi, ca o sa se rezolve. Te pup pe tine si pe boticul acela negru si carliontat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Pacat... va tin pumnii in continuare.


www.telefonie-mobila.ro" target="_blank">FITZE MOBILE

Mergi la inceput