cat conteaza numele de familie?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Cu liniuta cred ca nu mai ai batai de capniciodata,sa prezinti acte de divort,sau semnaturi ale parintelui pt pasapoarte, plecari in strainatate,etc.
O prietena ,parasita de iubit dupa vreo 8 ani de lupte grele ,ca a fost o relatie tare ciudata, destinul a facut ca exact atunci sa ramana insarcinata,si sa nasca singura,sa -l creasca singura. Nu l-a dat niciodata in judecata,nu i-a cerut pensie nici nume. Mai tarziu,i-a fost foarte usor sa plece in strainatate cu copilul,nefiind legata de nici un tata care si-ar fi cerut drepturile si nu ar fi dat semnaturile necesare . Acum e cu un alt barbat,au un copil impreuna, si intentioneaza sa se casatoreasca si sa treaca primul copil pe numele actualului ,si asa sunt o familie cu aceleasi nume .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Ca sa raspund strict la intrebarea topicului - NU CONTEAZA!
Nu are rost sa va amarati sufletele cu astfel de probleme si poate nici regretele nu-si mai au rostul. Ganditi-va ca atunci cand ati ales sa va schimbati numele lundu-l pe cel al sotului ati facut-o din dragoste si la momentul respectiv vi se parea natural sa procedati in acest fel. Copii au luat numele tatalui pentru ca asa ati dorit. De ce regretati acum momentele bune si frumoase din viata voastra.
Sunt o gramada de femei care nu-si iau numele sotului odata cu incheierea casatoriei (printre ele si subsemnata)iar copii poarta numele sotului.So what!?!
oricum, daca cnsiderati a fi asa de important numele de familie iar experientele cu fostii soti v-au lasat un gust amar, a doua oara nu mai faceti aceeasi greseala si pastrati-va numele. Dupa cum vedeti babrbatii tin foarte mult la numele lor si sunt foarte persuasivi si la casatorie si la divort, dar solutia e la voi.

Vietzi frumoase va doresc alaturi de pruncii vostrii.

Bibi cu no. 2 si David (08.07.2003)
POZE
CUM A VENIT PE LUME DAVID
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10053;19/st/20060830/dt/8/k/2c2b/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Buna fetele!
Eu sunt mamica de febr 2006, si eu imi cresc fetita fara sa fiu casatorita u tatal ei. la noi poate a fost mai usor...El a recunoscut-o din prima...Numele este al amindurora...initial am vru sa fie doar al lui dar m-am gindit ca poate o sa ii fie mai usor mai tirziu daca o fi sa fie intrebata de mami si tati. Acum daca am facut bine ramine de vazut...

any si ioana-catalina

poze Ioana-Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

SHIHANA, nici intre noi relatiile pina cind am nascut n-au fost grozave...dar am avut noroc de sora lui care l-a mai adus cu picioarele pe pamint...dupa ce am nascut el a fost cel care a mers la starea civila si a declarat copilul...Mi-a spus ca o sa poarte numele pe care il vreau eu. dar nu m-am gindit niciodata sa aiba numele meu...asa ca el e trecut la tata si are numele de familie la amindoi.al meu primul si al lui al doilea.Si asta si din considerente de mostenitori.. asa cum ziceati si voi...

poze Ioana-Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26-kara spune:

apropos de ultima replica....
nu stiu cum ar veni sa il cheme cutare cutarica radu alexandru
e prea mult
si avocatul mi-a spus ca e mai bine sa il cheme cutare ca pe mine, ca sa nu aiba probleme la scoala si peste tot.. si sa nu ii adanceasca trauma ca nu are tata... sa nu i se aminteasca asta peste tot
eu asc comnunca cu ta-soo da n-am cum.. e in voiaj de nunta si cred ca nu il intereseaza deloc aspectul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Eu mi-am pastrat numele dupa ex din pura comoditate de a mai schimba o tona de acte.
Dar pana la urma ma bucur ca am acelasi nume cu bb

Daniella, mama lu' Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bmagdaro spune:

Va spun din proprie experienta(parintii mei au divortat si mama si-a luat numele de fata), ca nu e bine sa aveti alt nume decat copilul, vesnic va fi intrebat de ce are alt nume decat mama si vesnic va trebui sa explice ca parintii sunt despartiti, deci ramaneti la numele copilului chiar daca va vine greu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana7mi spune:

in Italia, de exemplu, in urma casatoriei fiecare isi pastreaza numele ... copii iau numele tatalui ... femeile nu-si fac probleme, cel mult ii pot da si numele ei de familie, insa cazurile sunt rare (se intalnesc la cei necasatoriti).

multe romance care se casatoresc cu italieni (obisnuite cu obiceiurile romanesti de a lua numele sotului) isi schimba numele de familie luand numele sotului. In momentul in care cer cetatenia italiana sunt nevoite sa solicite schimbare numelui pe care administrativa (avand in vedere ca cetatenia italiana se obtine pe numele de fata).

****
www.romania-italia.net

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Cat conteaza numele de familie? Depinde de caz.
Fata sotiei mele porta numele tatalui ei. Sotia, copilul meu si copilul nostru poarta numele meu.
De curand, Teodora m-a intrebat direct: eu cand am de gand sa o infiez? I-am zis ca nu-i nevoie, de ce ar vrea asa ceva? Ca sa o cheme si pe ea ca pe noi. I-am explicat ca nu-i nevoie, poarta numele tatalui, nu-i nici un necaz, nici o rusine. Degeaba.
Asa ca, in functie de situatie, copilul doreste alceva decat gandim noi. Are ratiunile sale...

poze multe cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Eu timp de 33 de ani (pana m-am casatorit) am purtat numele tatalui iar mama mea numele ei. Deci peste tot noi aveam nume diferite. Pe mine copil fiind, nimeni nu m-a intrebat de ce avem nume diferite. Niciodata nu m-a deranjat ca mama are un nume iar eu altul. Ce m-a deranjat insa a fost ca cel al carui nume l-am purtat (tatal meu biologic) nu mi-a spus nici macar o singura data in viata mea "la multi ani" de ziua mea, nu a fost nici macar o clipa alturi de mine nici la bine nici la greu! am fost un copil care a avut tata doar in acte... si atat!
As fi preferat sa port numele mamei mele iar la locul tatalui sa fie o liniutza.
Acum sunt casatorita, am scapat de acest nume pe care l-am purtat degeaba.
Daca ar fi fost sa fac vreun copil necasatorita fiind pentru nimic in lume nu as fi trecut copilul pe numele tatalui. Pentru mine a contat mai mult ca nu am avut efectiv tata, nici macar un inlocuitor de tata decat faptul ca sunt un copil recunoscut, cu tata in certificatul de nastere.

Mergi la inceput