cat conteaza numele de familie?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

quote:
Originally posted by amipreda

El nici acum nu crede ca am dorit sa-i pastrez numele pentru a o scuti pe fetita mea de o suferinta in plus.

Amalia & Maria




Dar pe cine mai intereseaza ce cred ei !

La al meu a fost vorba de ambitie, nici macar nu l-a dus capul la interesul copilului. Sa-i fi vazut fata la tribunal ce mandru era de el ca nu mi-a lasat numele de parca cine stie ce nume istoric ar fi purtat ! Offf, ciudati mai sunt, Doamne !

Prietenei mele i-a cerut ex-ul inca 1000 de euro la partaj ca sa o lase sa pastreze numele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciubaka spune:

Mai exista si posibilitatea de a pune copilului ambele nume de familie (si al tatalui si al mamei). E o alternativa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns artar spune:

Eu am avut noroc ca ex-ul nu a avut nimic impotriva in a-mi pastra numele lui dupa divort...Exceptind faza care mi-a facut-o e un om cu capul pe umeri.....A fost de acord fara nici un fel de problema...Si eu m-am gindit la toate complicatiile care decurg din copilul a fi stigat X si tu sa fii strigata d-na Y...

Oricum astia care nu sunt de acord(cind fosta vrea..sunt cazuri in care femeile urasc atit de mult numele fostului ca nu-si mai doresc nimik...de fapt, nici mie nu mi-e drag dar...asa m-am gindit ca e mai bine...) sunt niste nenorociti egoisti care toata viata s-au gindit numai la ei si nu realizeaza ce rau fac pe termen lung...

Se mai ridica aici o problema..In cazul in care avem noroc si mai putem sa avem incredere in cineva si sa ne recasatorim ce facem cu numele? Preferabil ar fi sa-l pastrezi si pe cel vechi,al fostului, si pe cel al actualului...Nu stiu insa daca actualul ar fi de acord...Asa zic eu..voi ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalia05 spune:

Copilul si mama trebuie sa aiba acelasi nume, nu conteaza daca al mamei sau al tatalui. Si eu am pastrat numele sotului dupa divort, a fost chiar incantat ca fac asta, desi era foarte suparat pe mine ca am divortat. M-a ingrozit ce au scris fetele aici, de fosti soti care nu au dat acceptul pentru pastrarea numelui, sau care au cerut bani, etc. Oribil :(
Si tu Brenda de ce vrei sa revii la numele de fata?! Inteleg sa faci asta daca ti se pare urat numele fostului sot, altfel e o bataie de cap inutila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Fetelor,fiecare percepe treaba asta in felul ei.
Eu una cand am divortat am cerut sa-mi reiau numele de dinaintea casatoriei.Pur si simplu nu mai acceptam sa am nimic de la omul ala.
Numele ala nu ma identifica si nu-l mai doream.
Sigur,am un copil cu el,copil ce-i poarta numele dar este si copilul meu .
Niciodata nu mi-am facut probleme de genul vai de mine ce-o sa fie ca lumea ma striga pe mine cu un nume si pe copil cu alt nume.Extraordinar...si ce daca? Eu ma identific cu numele meu mostenit de la tata iar copilul meu cu numele mostenit de la tatal ei.

In alta ordine de idei chiar daca ar fi sa ma mai marit odata nu as lua numele sotului,l-as pastra pe al meu.

Kara...poate ca nu o sa-ti placa ce-ti spun dar nu ma abtin.
Ai castigat batalia prin care ti-a fost recunoscut copilul si nu cred ca a fost placut si nici usor.
Eu in locul tau as pune copilului numele tatalui...nu de alta dar o sa aibe frati foarte probabil si ar fi bine ca acestia sa stie exact ca sunt frati.
Si apoi mai este si o alta chestiune,timpul trece si vine si vremea succesiunilor...odata si odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26-kara spune:

marcellinna, cam asa gandesc si eu.. sa stie ca are frati.. si oricum niciodata nu poti sti cand se intersecteaza.. etc. si nu vreau sa il tin departe de el si de viitoarea familie.
eu imi doresc sa comunice cu tatal lui, si chiar sunt dispusa sa renunt la orgolii, daca vad putina bunavointa de cealalta parte..
oricum fetelor m-ati pus serios pe ganduri si cu celelalte probleme..
acum am sa ma consult si cu avocatul sa vadem ce cum si ce fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Ziceam asa ca un fapt divers treaba aia cu mostenirea...ca e oricum o treaba "colaterala",niciun copil nu intelege ce e aia si nu mostenirea ii lipseste.
Pe de alta parte cred ca e mult mai usor sa explici diferenta de nume (mai ales unor capete incuiate) zicand pe mine ma chiama X,pe fiul meu Y pt ca eu nu port numele tatalui copilului...decat sa-i explici de unde vine diferenta aia de nume in certificatul de nastere al copilului.
Nu ca ar fi o rusine treaba asta sa nu ma intelegeti gresit,departe de mine gandul sa insinuez ceva.
Cand cineva NU suficient de dotat cu tact iti pune intrebarea de ce exista diferenta aia de nume(si din pacate sunt astfel de persoane fix acolo unde n-ar trebui),nu cred ca-ti convine sa-i raspunzi,ca oricum n-o sa reusesti sa-i dai educatia care-i lipseste.
Nu stiu cat m-am facut inteleasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Artemis sa-ti traiasca baietelul si tatal tau.
Poate ca suna egoist dar si eu tot asa simteam ca tine,desi tatal copilului meu a fost langa noi (prin prezenta fizica)pana am divortat.
Ca pt el copilul era ceva de aratat lumii cat e de frumos dar cand erau necesare sacrificii pt copil el mereu avea alte prioritati.

Asa ca un fapt divers va spun fetelor, cel putin aici unde sunt eu acum exista o regula:nicio femeie nu ia la casatorie numele barbatului.Fiecare isi pastreaza numele,doar copiii iau numele tatalui.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shihana spune:

Buna fetelor

Eu sunt noua aici, dar am vazut subiectul si mi s-a parut interesant , asa ca intervin si eu cu nelamurirea ,mea:eu sunt momentan graviduta.In aug va veni pe lume bebelina mea, dar "problema" este ca eu si tatal ei nu suntem inca casatoriti si nici nu stiu dc vom mai fi..( exista niste tensiuni destul de serioase intre noi..)..Acum nu stiu ce sa fac cand voi naste :sa-i pun numele lui sau al meu?..Cum o fi mai bine?..Voi ce parere avetI?..Ce ma sfatuiti?

Cu drag, shihana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciubaka spune:

Shihana, si eu am fost in exact aceeasi situatie ca si tine.
In maternitate, dupa ce nasti, pentru ca nu esti casatorita cu tatal, o sa semnati amandoi o hartie, prin care stabiliti de comun acord numele copilului (asta in cazul in care tatal isi recunoaste de la bun inceput pruncul). Puteti sa-i dati ce nume de familie vreti: al tau, al lui sau amandoua.
Eu am optat atunci sa-i dau ambele nume. Taica-su a incercat sa se fofileze si sa nu-i dea numele lui (sub niste pretexte stupide), dar eu vroiam foarte mult, atunci, sa poarte numele lui. Nu stiu de ce, dar asa simteam eu atunci ca e mai bine pentru copil. Pana la urma am ajuns la solutia asta cu ambele nume.
Intre timp a ajuns sa-mi para rau, as vrea acum sa aiba doar numele meu, pentru ca oricum taica-su a ramas doar un nume pe certificatul de nastere si atat.
Oricum, daca te hotarasti sa-i pui numele tau, iar ulterior iti rezolvi problemele cu prietenul tau si va casatoriti, puteti schimba si numele copilului.
Miruna si Luca cel nazdravan (01.10.2004)

Mergi la inceput