cat conteaza numele de familie?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hermelina spune:

Lachione si eu am avut aceeasi problema ca a ta, am purtat atatia ani numele unui om pt care nu insemnam nimic

"Daruieste dragoste si vei fi binecuvantat cu dragoste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adria_ spune:

in Italia, de exemplu, in urma casatoriei fiecare isi pastreaza numele ... copii iau numele tatalui ...

Asa e si in cazul meu si n-am probleme de nici un fel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Numele de familie... hmmm cat l-am blestemat eu acest nume X. Cand necasatoriti fiind tatal fiului meu a dorit sa-si recunoasca fiul si sa-i dea numele lui am fost tare mandra. Am crezut ca este o dovada de asumare a responsabilitatii. Va spun acum dupa 5 ani ce este: o masura de santaj. 29 zile dupa ce si-a recunoscut fiul a plecat iar anul trecut eu m-am recasatorit cu un cetatean englez. Timp de 5 ani nu a platit nimic, nu i-a cumparat nimic copilului, l-a vizitat de vreo 10 ori in total. Insa pe fiul meu il cheama ..... . In nov cand m-am casatorit a trebuit sa-l contactez pentru a imi da procura ca pot circula liber cu copilul si acesta se va stabili pe teritoriul UK. Mi-a pus clar in vedere ca nu imi da semnatura. Legea romana prevede ca numai in cazul in care este copilul abuzat sau tatal puscarias poti sa-l decazi din drepturi altfel copilul nu iese din tara fara acordul tatalui. Astfel desi i-am explicat ca el nu este tata, desi i-am aratat ca fiul nostru este inscris la scoala aici, am discutat in toate felurile, a trebuit sa angajez avocat, sa-l dau in judecata pentru stabilire de domiciliu (desi stabilirea ar fi insemnat domiciliul di Romania insa el nu stia asta), l-am speriat cu pensie alimentara (castiga f bine), citatii, medieri cu avocatii etc, pana la urma l-am convins. Insa in 4 ani ne expira pasaportul si trebuie din nou sa discut cu el. daca se razgandeste? Atat regret ca l-am lasat sa-l recunoasca, atat de mult am simtit ca acest om ma va manevra cum va dori ca urasc acea zi cand am declarat copilul pe numele lui.
Acum sotul vrea sa il adopte sa nu se mai simta diferit (avem nume diferite el romanesc noi englez) insa mi-e frica sa-l starnesc, nici nu am curaj sa-i propun, acum macar ne-a lasat in pace.

eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu port numele tatalui biologic, dar care nu m-a crescut. Deci am fost singura in familie cu numele asta. Nu am avut probleme niciodata din cauza asta, nici nu m-a deranjat deloc.
Cind m-am casatorit am pastrat numele, poate si din comoditate. Copiii poarta numele sotului. Nu ma deranjeaza deloc, nici pe mine, nici pe ei, nici pe sot.
Eu am chiar o satisfactie sa port numele tatalui care nu m-a dorit. Pastrind numele asta mi-am imaginat ca-l "torturez" un pic.
Mostenirea nu ma intereseaza. Dar cred ca numele copilului nu e important daca individul e trecut la rubrica "tata".
Lachione, ma simt vinovata pentru tristetea ta. Am impresia ca am influentat oarecum felul in care gindesti despre tatal tau. Iti urez numai bine.
In final uitasem sa va spun ca e prea putin important ce nume poarta copilul (sau voi). Chiar nu merita sa va faceti griji pentru asta. Sper ca au trecut vremurile cind judecam oamenii pentru atita lucru.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Luna, este foarte interesant ce spui.

Nu stiu cum ai ajuns la situatia de a nu putea parasi UK fara acordul tatalui natural? Nu ai aplicat la o curte, la County Court pentru acest drept? Platesti aplicatia, £120 parca, si se da un ordin.

Si eu trec printr-o situatie asemanatoare. A fost tare, tare complicat cu pasaportul copilului si cu numele. CAnd eram in certuri, fostul sot a luat pasaportul romanesc al copilului si l-a distrus. Nu vrea sa recunoasca nici in ziua de zi ca l-a luat. A fost si un ordin de la curte prin care i se cerea sa il inmaneze, dar nu l-a inmanat. Daca as putea sa demonstrez ca l-a avut, ar putea face puscarie.
Problema mea a fost ca nu am putut sa ii fac altul. In martie anul asta fostul sot a aplicat pentru cetatenie, si a aplicat si copilului (fiului nostru care are acum 2 ani). A existat un certificat de naturalizare pentru copilul meu din martie, iar eu habar n-am avut. Mi se pare strigator la cer, mai ales ca asta mic sta numai cu mine si pensia alimentara este aproape invizibila. De vizitat viziteaza copilul, dar mai mult ca sa ma enerveze pe mine si sa nu ma lasa in pace.

In fine, copilul are acum pasaport britanic si va pleca in Ro cu bunica. Sper sa fie totul ok. Bineinteles, eu am trecut la numele de fata, pe care nu mi l-am schimbat niciodata pe pasaport, iar copilul are numele tatalui.
Sunt pe cale de a ma casatori cu un cetatean britanic, si incercam toate posibilitatile ca sa ii schimbam numele copilului. O sa vedem ce se poate face. Poate o sa aplice pentru "parental responsibility". De schimbat, tehnic vorbind, e usor de schimbat numele, prin Uk POll service. Dar bineinteles ca tatal natural nu o sa fie de acord. Mai exista o solutie, anume sa ii scriu numele cu "hyphenate", cu liniuta sau cum se zice. Cred ca nimeni nu ma poate opri sa fac asta. Si apoi il las pe copil sa isi foloseasca numele pe care il doreste, cand e in stare sa judece pentru sine.
Pe unde stai in UK?



Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

Poze recente si nu prea mic
Andreas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valcampan spune:

Baietelul meu poarta numele lui taica'su. Chiar ma intrebam zilele acestea cit de mult il va deranja pe David faptul ca nu are acelasi nume ca al meu si ce pot eu sa-i raspund cind ma va intreba ? Fetelor astept sfaturi : ce ii voi spune copilului meu cind va creste legat de numele lui, pt ca nu vreau sa-l ponegrez pe taica'su dar nici sa imi mint copilul sau din punct de vedere juridic, cum pot sa dau copilului numele meu ?

Poze cu noi la http://photos.yahoo.com/valy_david2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

quote:
Originally posted by valcampan
Fetelor astept sfaturi : ce ii voi spune copilului meu cind va creste legat de numele lui, pt ca nu vreau sa-l ponegrez pe taica'su dar nici sa imi mint copilul sau din punct de vedere juridic, cum pot sa dau copilului numele meu ?



Nu vad de ce ar trebui mintit. Adevarul e cel mai bun raspuns.

http://community.webshots.com/user/rilbuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Irrinuca eu nu am fost in situatia de a nu putea iesi cu copilul din UK ci din Romania. Tatal biologic este roman si pentru ca gasise o metoda de santaj (si de a imi strica mie viata) nu dorea sa dea semnatura fara de care nu poti iesi din Romania (asa prevede legea statului roman, tatii sa aiba drepturi cu gramada si nu conteaza daca l-a parasit sau il viziteaza sau ii plateste pensia). Asa ca a trebuit sa-l dau in judecata (desi nu as fi avut nimic de castigat) insa cand s-a ajuns la bani cica "s-a mai gandit si ii va fi mai bine copilului in UK". Sa-mi spui si mie ce ai rezolvat cu numele si ce proceduri mai stii ca ma intereseaza si pe mine, nu mi se pare corect ca unul (tata vitreg) sa-l creasca cu tot ce implica un copil si altul(tata natural) sa se faleasca prin Romania ce baiat frumos si ingrijit are el.


Referitor la cum ii explici copilului fara sa-l minti de ce poarta alt nume e simplu: ii spui adevarul fara sa-i denigrezi tatal. Adica "tu porti numele tatalui tau, insa mami si tati au decis ca nu doresc sa mai locuiasca impreuna si de aceea am divortat si eu port alt nume. Noi insa te iubim nespus." Simplu.

http://www.alina-jaime.co.uk/main.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

In legatura cu schimbarea numelui in UK:

Acesta este linkul oficial. O sa gasesti si subtitluri folositoare, cum ar fi: "rights of women after divorce" si "can I change my child's name?". Nu uita ca dupa 16 ani copilul isi poate schimba singur numele prin Deed Poll.
Dcaa ai nevoie de ajutor cu documente si traduceri de documente, te rog sa ma contactezi, detaliile mele sunt pe situl ambasadei romane. Nu vreau sa-mi fac reclama, slava domnului, vreu sa te ajut daca ai intrebari fara raspuns.

http://www.deedpoll.org.uk/

precum si modele de scrisoare de consent:

http://www.ukdps.co.uk/ExampleLettersOfConsent.html#Letter4

Dupa parerea mea, Luna, tie iti va fi folosotoare scrisoarea nr. 4. Daca fostul sot este in Romania inca, nimeni nu o sa incerce sa il gaseasca de aici. Daca e aici, e mai complicat un pic.


Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

Poze recente si nu prea mic
Andreas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Iirinuca se aplica informatiile pe care mi le-ai dat tu si in cazul in care copilul e cetatean roman? Stii cumva daca ii pot schimba cetatenia fara acordul tatalui?

Tatal e in Romania

Multumesc mult.

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Mergi la inceput