Oligospermie (18) - putini, da' (ne)buni !

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns peterpan spune:

barbye, nu ma refeream la carnetul de vaccine. Si tot serios sunt si eu.
Liana draga, impartaseste-ne si noua din binedispozitia ta. Don't be shy !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns princess spune:

Salutare, salutare!

Eu nu pot sa va spun decat atat: in lupta cu Oligospermia noi am iesit invingatori, deci asteptam BEBIC, ceea ce va dorim si voua!

Daca noi, cu 5 mil. de (asta inainte de tratament, acum Dumnezeu stie cati or mai fi!) am reusit, voi de ce nu ati reusi?

Va pup si bafta multa!

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Princess
FELICITARILE MELE si sa fiti fericiti si sanatosi. Ma bucur parca ar fi realizarea mea!
Raspunde-mi te rog la intrebari, poate mai imi dai si mie speranta. Sotul meu are tot 5 mil si a inceput un tratament si sa vedem ce o iesi.
- Ce tratament ati facut? cat timp ati facut tratamentul? ai ramas insarcinata dupa cate luni de la terminarea/inceperea tratamentului?
- Tu ai facut vreun tratament?
- La ce doctor ati fost?
- Cat timp v-ati chinuit cu infertilitatea?
- Cea mai importanta intrebare: ai stat cumva intr-o pozitie anume ca sa ii mai ajuti pe spermatozoizi (in ttimpul si dupa actul sexual)?
merci frumos de raspunsuri si te felicit.
-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Salutare, prieteni oligospermisti. Cam pustiu pe aici... va citesc, noutati nu am, poate doar faptul ca, dupa 2 luni de anticonceptionale incepand de luna aceasta, vom mai face 3-4 inseminari ( doar trebuie sa facem norma de 6-7 , nu?) si abia apoi FIV.
Princess FELICITARI urez unei invingatoare! Sarcina usoara, fara probleme si un bb sanatos iti doresc!
tuturor

Teodora

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns princess spune:

Housepocket480, un an de zile am incercat fara tratament si nu a fost sa fie.
Am decis sa fac cateva tratamente pentru anexita, asa ca timp de 3 luni m-am intepat cu polidin, Gentamicina si am luat Zinat.
Am mers la Eforie Nord si am facut impachetari cu namol.
Apoi ne-am investigat. Eu: teste de sange, ecografii si histero - concluzia anovulatie. Sotul: spermograma repetata in 4 locuri diferite - concluzia oligospermie si infectie cu streptococ.

Incepand cu noiembrie 2004 am inceput tratamentele: sotul a luat ZINAT pentru a trata infectia, iar eu am inceput sa iau diferite preparate naturiste: Muguri de zmeur, Urogen, Vit. E etc.

In 2005 am schimbat medicul si am primit o noua schema de tratament.
EU
DOXICICLINA 2/ZI
10 ZILE
CLOTRIMAZOL OVULE 1/SEARA
6 ZILE
ACID FOLIC 1/ZI
30 ZILE
VITAMINA E 1/ZI
ZIUA 1 - 10
UTROGESTAN 2/ZI
ZIUA 16 - 25

SOTUL
DOXICICLINA 2/ZI
10 ZILE
PROVIRON 3/ZI
1 SAPTAMANA
PREGNYL 5000 UI/SAPT
4 SAPTAMANI
(Acest tratament l-a repetat dupa o luna)
la care am adaugat noi:
PANAXGINSENG 1/ZI
10ZILE
COENZIMA Q10 IN ULEI CATINA
1/ZI - 30 ZILE
CARTILAJ DE RECHIN 2/ZI
15 ZILE
APILARNIL PROPOLIS POLEN
2/ZI - 30 ZILE
BIO SELENIU ZINC 1/ZI
30 ZILE

Dupa inca o luna de pauza:
PREGNYL 500 UI/ ZI
ZIUA 5 - 9

In ultima luna de tratament a sotului si inca o luna dupa, eu am facut stimulare ovariana cu:
CLOSTILBEGYT 1/ZI
ZIUA 5 - 9
PREGNYL 5000 UI x 2 / ZIUA 15 + eco
si am adaugat eu
BIO MARIN PLUS 1/ ZI

Dupa tot acest tratament, neavand rezultate, urma sa facem ISA cu stimulare ovariana, dar am luat o luna pauza pt. ca erau Sarbatorile. Pentru noi aceasta luna a fost esentiala deoarece am reusit. Fara tratament, monitorizari, temperaturi, calendare,. Despre pozitie - nimic deosebit, doar dupa stateam cu picioarele pe pereti vreo 1/2 ora, iar apoi somn pana dimineata, fara sa ma ridic din pat.

Mai pot adauga ca sotul a luat Panax Ginseng in mod constant si mai ia si acum! Cred ca preparatele naturiste au avut un rol foarte important!


Va doresc tuturor sa reusiti cat mai curand!




5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

princess: felicitari ! Ai demonstrat ca se poate si dai sperante multora dintre noi.

peterpan: se pare ca nu ma-i bagat in seama, pe mine, care tocmai am facut laparo si mi-am desfundat trompele..

Hai, vrem vesti bune, asa cum va vom da si noi in curand sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns barbye spune:

Peterpan ia uite ....cum am aprins focul..., nu uita sa ne faci la fiecare o programare in agenda ta.Eu sunt prima.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peterpan spune:

Tabitha draga, nu te-am neglijat deloc. Am aplicat principiul "respingerii" sa vad daca am vreo sansa la tine.
barbye, n-avem nevoie de programare, intram toti odata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nounou spune:

Mi-e dor de voi, fratilor! Salutari noilor veniti si sa auzim numai vesti bune si mult optimism!
Eu sunt in cursul saptamanii la Constanta, in we mai mult la munte, la internet abia apuc sa-mi citesc emailurile si sa raspund, sa-mi organizez activitatile ... parca au trecut ani de cand am facut ultimele analize, nu mai vad copii peste tot in jurul meu ...
MI-E DOR DE VOI!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

princess te felicit si pe'aci
Tabitha inca te tin de mana..imi dai drumu un minut te rog ca nu mai pot mi'a amortit ca am stat asa incordata
peterpan pai daca pe gigei nu am reusit sa'i pun la zid..atuci ma binedispun ..nu????ca io nu vreau sa dau tarcoale la butoi..ca stiu ce pateste daca cumva alunec in butoi
in rest sunt fericita ca am luat un ex..foarte greu si la care nu m'am omorat cu invatatu da am avut noroc..ca dehhhh io is fata drakoasa si norocoasa...ete ca ma lungiiii da tu vrusasi


olteanca


Gabitza

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput