refuz vaccin ROR - consecinte

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicici spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Art. 352. - (1) Nerespectarea masurilor privitoare la prevenirea sau combaterea bolilor infectocontagioase, daca a avut ca urmare raspandirea unei asemenea boli, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda.
(2) Daca fapta prevazuta în alin. (1) este savarsita din culpa, pedeapsa este inchisoarea de la o luna la 6 luni sau amenda.

Te rog sa ma crezi, ar fi foarte greu sa demonstrezi ca este o infractiune din culpa, atata vreme cat iti asumi prin semnatura intentia.

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


Te cred. La fel de greu de demonstrat si ca "a avut ca urmare raspandirea unei asemenea boli". Unui copil nevaccinat ii poate transmite virusul un copil vaccinat din categoria celor 5%, si el la randul sau sa o transmita mai departe. E greu de stabilit exact de la cine s-a raspandit boala.

Oricum se arunca aici niste vorbe destul de dure de dragul polemicii. Nu cred ca isi poate cineva imagina o scena cu copii luati cu forta de langa mamele lor pentru a fi vaccinati, sau femei in inchisoare si copii dati in plasament, sau mame care isi cer una alteia in parc carnetul de vaccinare al copiilor ce se joaca impreuna.

Sistemul trebuie sa castige increderea oamenilor, si ar fi si pentru mine mai simplu sa ma duc la medic cu incredere, sa-mi dea o reteta, sa trec pe la farmacie, sa vin acasa si sa ma tratez linistita. Din pacate nu asta e tendinta generala. Din ce in ce mai multi oameni bolnavi sau cu copii bolnavi intai intra pe un forum, apoi cauta pe google, abia pe urma ajung la medic, apoi ajung acasa cu reteta si incep iarasi sa caute pe net informatii despre medicamentele prescrise si sa taie unul cate unul de pe lista pana cand isi zic mai bine imi fac un ceai si iau o aspirina. Si asta este o realitate foarte trista, nu una pe care o apreciez. Caci ca mama m-as bucura sa am incredere in sistemul medical si sa ma scutesc de a-mi asuma responsabilitatea luarii unor decizii care chiar ma depasesc.

Se doreste scaderea varstei de vaccinare sub pragul de 1 an, dar din pacate pot numara pe degetele de la o mana numarul spitalelor din Bucuresti (nu cunosc situatia in restul tarii) din care sa nu plece mamici acasa cu nou nascutii lor si instructiuni clare de dat x ml de lapte praf copilului, supliment de biberon dupa fiecare masa de san. Nu pot avea incredere intr-un sistem care nu da doi bani pe beneficiile alaptarii dar vrea sa coboare varsta la care se face un vaccin cu posibile efecte adverse recunoscute de lumea medicala.
Sistemul nu imi place mie, dar daca o sa va spun ca eu de exemplu n-am facut ROR copilului dar nici n-am semnat pentru asta caci nu m-a intrebat nimeni s-ar putea sa nu va placa nici voua. Si a fost si la cresa si nici acolo nu m-a intrebat nimeni..mi s-a cerut carnetul de vaccinari, i s-a facut o copie si s-a pus la dosar.

Lorena(19.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicici

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Art. 352. - (1) Nerespectarea masurilor privitoare la prevenirea sau combaterea bolilor infectocontagioase, daca a avut ca urmare raspandirea unei asemenea boli, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda.
(2) Daca fapta prevazuta în alin. (1) este savarsita din culpa, pedeapsa este inchisoarea de la o luna la 6 luni sau amenda.

Te rog sa ma crezi, ar fi foarte greu sa demonstrezi ca este o infractiune din culpa, atata vreme cat iti asumi prin semnatura intentia.




Te cred. La fel de greu de demonstrat si ca "a avut ca urmare raspandirea unei asemenea boli". Unui copil nevaccinat ii poate transmite virusul un copil vaccinat din categoria celor 5%, si el la randul sau sa o transmita mai departe. E greu de stabilit exact de la cine s-a raspandit boala.

Oricum se arunca aici niste vorbe destul de dure de dragul polemicii. Nu cred ca isi poate cineva imagina o scena cu copii luati cu forta de langa mamele lor pentru a fi vaccinati, sau femei in inchisoare si copii dati in plasament, sau mame care isi cer una alteia in parc carnetul de vaccinare al copiilor ce se joaca impreuna.



Te inseli. Ancheta epidemiologica (metoda stiintifica, cu valoare medico/legala) va descoperi imediat care este sursa imbolnavirii.
Iar faptul ca, la nivel stiintific, se constata ca imbolnavirea se poate evita prin vaccinare este suficient. Nu are relevanta de unde a contactat boala, atata vreme cat putea aplica masuri de evitare a imbolnavirii, vinovatia este clara.

Mai departe ai dreptate, aici nu se pune problema nici de vaccinat cu forta, nici de cerut carnetul de sanatate, nici de puscarie pentru mame. Dar mi se pare corect (iata ca si legal) ca atunci cand cineva alege sa traiasca in afara acestor reguli, s-o faca pe propriul risc, fara sa-mi puna si mie in pericol sanatatea. Este un risc social asumat, ca si vaccinarea care este un risc medical asumat. Cred ca sunt suficiente celelalte surse de imbolnavire, de care chiar nu te poti feri uneori decat daca traiesti sub clopot, ca sa mai adaugam si noi sau macar sa nu incercam sa le evitam.
In fond, cele doua opinii sunt, in esenta, similare: unii refuza vaccinul de teama consecintelor si a inutilitatii lui, ceilalti il accepta tot din teama consecintelor, deci cu speranta utilitatii.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicici spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust
Dar mi se pare corect (iata ca si legal) ca atunci cand cineva alege sa traiasca in afara acestor reguli, s-o faca pe propriul risc, fara sa-mi puna si mie in pericol sanatatea.


"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


Ce ar trebui sa fac eu practic sa nu iti pun in pericol sanatatea daca suntem deacord ca vaccinare cu forta nu se poate? Departe de mine intentia de a leza sanatatea cuiva. Chiar daca mergem pe drumuri diferite motivatia fiecaruia dintre noi este binele copilului pentru care luam decizii.
Astept propuneri realiste.


Lorena(19.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicici

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust
Dar mi se pare corect (iata ca si legal) ca atunci cand cineva alege sa traiasca in afara acestor reguli, s-o faca pe propriul risc, fara sa-mi puna si mie in pericol sanatatea.





Ce ar trebui sa fac eu practic sa nu iti pun in pericol sanatatea daca suntem deacord ca vaccinare cu forta nu se poate? Departe de mine intentia de a leza sanatatea cuiva. Chiar daca mergem pe drumuri diferite motivatia fiecaruia dintre noi este binele copilului pentru care luam decizii.
Astept propuneri realiste.


Lorena(19.12.2007)


Tocmai spuneam ca este risc asumat, sunt sigura ca vei gasi (daca asa ceva este posibil) solutii pentru a-ti apara copilul, fara sa-i pui in pericol nici sanatatea, nici socializarea.

Eu nu mai stiu care este programul de vaccinare (copilul meu este mare), nu mai stiu ce vaccin trebuia facut pe la 2 ani (sunt notate), dar a fost Craciunul, pediatrul lui in vacanta, si am amanat cateva zile vaccinarea. Trebuia sa-mi vina in vizita o familie cu doi gemeni mici, nou-nascuti. Le-am spus care este situatia, si ca pentru linistea tuturor ar fi mai bine sa amanam intalnirea, lucru care s-a si intamplat.
Poate este exagerat, dar consider ca acea atitudine a fost din seria "copilul bolnav acasa, nu la scoala", "batista aruncata la cos, nu pe mobila" etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Citat:
citat din mesajul lui softurela
De exemplu, acum suntem la mare, de 2 saptamani. Temperaturile oscileaza intre 20-25 grade. Sta cu picioarele in apa rece, cate 2 ore pe zi. Baga tot in gura ce gaseste pe plaja, ii ies caninii - nu am ce sa fac.
Intra in contact cu copii, multi au muci la nas.
Nu se intampla nimic


De ce nu ar fi asta efectul intarziat al vaccinului ROR care a fortificat ireversibil sistemul imunitar al copilului. Intreb si eu!?

Come to The Dark Side ... we have cookies!



Pentru ca asta e starea de normalitate la ea, exact asa era si inainte de vaccin. Un an de zile, de la nastere pana in ziua vaccinarii, copila nu a inghitit nici macar Panadol.
Si crede-ma de efectul asta advers al vaccinarii nu prea am auzit. Ar fi ideal dar din pacate nu exista asa ceva.

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

softurela, "sistemul imunitar" nu este ceva masurabil ca un mar, e mare sau mic de la inceput. Se formeaza pe parcurs, dupa ce copilul se imbolnaveste formindu-si anticorpi. Adevaratul test e in colectivitate cind este expus la virusi.

Vaccinul contine virusi atenuati sau morti care obliga corpul sa produca anticorpi si in felul asta imunizindu-l la boala respectiva - daca va intilni virusul el are anticorpi formati si poate lupta eficient, nu va face boala sau va face o forma mult mai usoara.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Mediajust inteleg din ceea ce scrii ca esti ceva jurist, as avea o intrebare pentru tine: cum se "pupa" legea romaneasca care zici tu ca te obliga la anumite vaccinuri cu legea europeana care iti garanteaza dreptul de decizie, atata vreme cat Romania este stat mebru UE?:

Iti dau aici doua articole din Constitutia Europeana, si anume articolele II-62 si II-63 care potrivit continutului lor spun ca nu se poate asa ceva.

Si inca ceva: sa vina cineva aici din vreo tara membra UE sa demonstreze ca tara lui obliga cetatenii de-a valma, no matter what they want sa se vaccineze...ca iti spun eu, nu se poate.

Asta cu urmarirea penala este de-a dreptul hilara, numai in 1984 de Orwell ar mai exista asa ceva, dar aia e sf...pe de alta parte USA e ceva totalmente diferit de UE, si pana si acolo nu cred sa fii existat urmarire penala pentru "nevaccinare".



eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui felicici
Legea iti permite (din fericire) sa iti asumi raspunderea si sa nu faci vaccinul.


Ehe...
Eu la vaccinuri si la vaccinari nu ma pricep, dar la legi, da.
Nu stiu care lege iti permite tie sa-ti asumi raspunderea si sa nu faci vaccinul (presupun ca este vorba despre dreptul pacientului de a refuza medicamentul/manopera medicala).
Dar, din fericire, exista Codul Penal, care are o sectiune speciala referitoare la Infractiunile contra sanatatii publice, si care la art. 308. zice asa:

"Nerespectarea masurilor privitoare la prevenirea sau combaterea bolilor molipsitoare, daca a avut ca urmare raspandirea unei asemenea boli, se pedepseste cu inchisoare de la o luna la 2 ani sau cu amenda. "
Deci, nu dicutam aici despre dreptul la opinie, ci despre sanatatea publica, care permite oricui se imbolnaveste din cauza hotararilor tale de a refuza prevenirea sa-ti faca o plangere penala, cu consecintele de mai sus.

Si ca sa evit comentariile despre un cod penal vechi si intepenit, iata ce zice noul cod, care va intra curand in vigoare:

Art. 352. - (1) Nerespectarea masurilor privitoare la prevenirea sau combaterea bolilor infectocontagioase, daca a avut ca urmare raspandirea unei asemenea boli, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda.
(2) Daca fapta prevazuta în alin. (1) este savarsita din culpa, pedeapsa este inchisoarea de la o luna la 6 luni sau amenda.

Te rog sa ma crezi, ar fi foarte greu sa demonstrezi ca este o infractiune din culpa, atata vreme cat iti asumi prin semnatura intentia.



"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).




E vreun precedent in care au bagat pe vreunul la inchisoare pentru pericol public de nevaccinare..?

Ah si eu zic sa-i bagati la inchisoare si p-aia care nu se vaccineaza antigripal sau antiHPV dar se bat cu caramida in piept ca ei sunt pro-vaccinare no matter what.


eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilse

Mediajust inteleg din ceea ce scrii ca esti ceva jurist, as avea o intrebare pentru tine: cum se "pupa" legea romaneasca care zici tu ca te obliga la anumite vaccinuri cu legea europeana care iti garanteaza dreptul de decizie, atata vreme cat Romania este stat mebru UE?:

Iti dau aici doua articole din Constitutia Europeana, si anume articolele II-62 si II-63 care potrivit continutului lor spun ca nu se poate asa ceva.

Si inca ceva: sa vina cineva aici din vreo tara membra UE sa demonstreze ca tara lui obliga cetatenii de-a valma, no matter what they want sa se vaccineze...ca iti spun eu, nu se poate.

Asta cu urmarirea penala este de-a dreptul hilara, numai in 1984 de Orwell ar mai exista asa ceva, dar aia e sf...pe de alta parte USA e ceva totalmente diferit de UE, si pana si acolo nu cred sa fii existat urmarire penala pentru "nevaccinare".



eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)


"Ceva-juristii" nu sunt chemati sa "pupe" legea romaneasca cu cea europeana - asta e treaba parlamentarilor.
Daca te indoiesti de veridicitatea textului citat de mine, il poti verifica foarte usor, si nici nu-ti trebuie biblioteca pentru asta, e destul google.

Eu nu am pretins niciunde ca cineva te va tarai de par sa te vaccineze. Este NUMAI optiunea ta. Am spus doar, legal-argumentat, ca DACA raspandesti boli transmisibile ca urmare a nerespectarii masurilor privitoare la prevenirea si combaterea lor, risti sa raspunzi penal. Te asigur ca si in UE exista asemenea prevedere.
Intrebai mai jos daca cineva a facut puscarie pentru asta - da, a facut, este adevarat ca nu pentru pojar, ci pentru sifilisul pe care l-a impartit cu darnicie.

Si inca ceva: nu exista o Constitutie Europeana, incercarea de a o adopta in statele membre a fost un esec, printre altele si din cauza Olandei a carei po****tie care a respins textul cu larga majoritate.
Daca te referi la Tratatul de la Lisabona - el nu va inlocui niciodata nici constitutiile statelor membre, deci in consecinta nici legislatia in vigoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Degeaba...vax albina...pentru sifilis nu exista vaccin, e boala transmisibila sexual, alta mancare de peste.

Nu m-ai convins cu exemplul asta
Pe de alta parte te asigur ca in Olanda sunt comunitati maricele care nu-si vaccineaza copiii si nu s-a dus nimeni cu brandu si mitraliera peste ei, ca sunt pericol public
.



eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)

Mergi la inceput