refuz vaccin ROR - consecinte

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Softurela nu te jignesc deloc. Daca nu te incadrezi in categoria mare a persoanelor de care vorbeam atunci nu vad de ce te sa te simti jignita. Imi pare sincer rau pentru problemele pe care le are copilul tau.
Dar virusul sincitial respirator la copii sub 2 ani poate da infectii severe, uneori letale si poate declansa un astm bronsic. Sotul meu a patit asta.
Nu exista legatura intre vaccin si virusul sincitial respirator.
CA tu crezi asta nu inseamna ca exista dovezi medicale. Nici macar asocieri indirecte.

Dar da, consider ca copii mei au dreptul sa le fie respectata sanatatea asa cum si eu respect sanatatea altora.
Nu mi se pare normal sa stea langa copii nevaccinati care au inselat legea doar pentru ca parintii lor sunt mai smecheri si stiu ei mai bine.
Vaccinul nu confera protectie 100%. Dar daca toti copii sunt vaccinati riscul ca sa apara epidemii e minim. Daca insa printre copii vaccinati vin si copii nevaccinati ca, deh, sunt mai smecheri parintii lor si stiu ei mai bine decat organizatia mondiala a sanatatii si ministerele sanatatii si majoritatea lumii medicale, atunci riscul sa apara epidemii prin care se pot imbolnavi si copii vaccinati atunci da, ma intereseaza direct.
Si da, ca medic, ma voi ocupa direct ca in comunitatile pe care le vor frecventa copii mei (gradinita, scoala) sa fie cat mai putin copii nevaccinati. Inclusiv din aceia cu presupuse alergii la oua.
Nu am nimic impotriva sa invete si sa se joace cu copii bolnavi cronic (chiar si HIV pozitiv) dar am o problema cu a-i lasa alaturi de copii crescuti de astfel de parinti care ii invata de mici cum sa insele autoritatile si legea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicici spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp

Dar da, consider ca copii mei au dreptul sa le fie respectata sanatatea asa cum si eu respect sanatatea altora.



Poate ca respecti sanatatea altora dar din pacate nu ai nici un respect pentru persoana altora - a acelora care pur si simplu nu iti impartasesc convingerile.

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp

... si stiu ei mai bine decat organizatia mondiala a sanatatii si ministerele sanatatii si majoritatea lumii medicale...



Toate aceste oragnizatii si ministere si majoritati pe care le invoci nu sunt detinatoarele adevarului absolut si sunt supuse atat greselii cat si coruptiei.

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp

... astfel de parinti care ii invata de mici cum sa insele autoritatile si legea



Legea iti permite (din fericire) sa iti asumi raspunderea si sa nu faci vaccinul.

Medicul care nu crede in vaccinuri ar fi preotul care nu crede in dumnezeu. Te inteleg si iti respect opinia, poti intelege insa si ca un parinte care are alte convingeri decat ale tale nu isi poate supune copilul la o procedura medicala in care nu are incredere?

Mi se pare trist cat de multi oameni incep sa fie efectiv deranjati de libertate numai pentru faptul ca iata...datorita ei esti pus in situatia sa traiesti alaturi de nesemenii!!! tai. Serios, nu era mai bine pe vremea lu ceasca cand ne duceau ca pe vite la intepat?

Lorena(19.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicici


Medicul care nu crede in vaccinuri ar fi preotul care nu crede in dumnezeu. Te inteleg si iti respect opinia, poti intelege insa si ca un parinte care are alte convingeri decat ale tale nu isi poate supune copilul la o procedura medicala in care nu are incredere?



Daca ti se strica televizorul chemi un electronist sa ti-l repare sau ti-l repari singura? Poti tu sa decizi mai bine decit un medic in cazul in care e vorba de un act medical?

Pentru asta sint atit de multi parinti convinsi de curentul anti vaccinare, pentru ca au impresia ca discernamintul lor e fundamentat, nefiind vorba decit de ignoranta si naivitate.

Citat:

Mi se pare trist cat de multi oameni incep sa fie efectiv deranjati de libertate numai pentru faptul ca iata...datorita ei esti pus in situatia sa traiesti alaturi de nesemenii!!! tai. Serios, nu era mai bine pe vremea lu ceasca cand ne duceau ca pe vite la intepat?

Lorena(19.12.2007)


"libertate" e un cuvint mare. exista un citat care mie imi place: libertatea unui individ inceteaza cind incepe libertatea celorlalti. Daca tu nu iti vaccinezi copilul si se imbolnaveste, poate fi daunator pentru alti copii care sint bolnavi de altceva sau nu sint inca imunizati. libertatea ta nu ar trebui sa mearga pina acolo incit sa faci rau altora.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicici spune:


Sirimie, te contrazic...curentul antivaccinare este o consecinta directa a accesului neingradit la informatie si nu al ignorantei si naivitatii. Naivul crede...'nenaivul' cerceteaza. Vrei sa verifici afirmatia mea?...Ia vezi ce amploare are curentul asta in mediul rural unde penetrarea internetului este mai mica?

Ce este un medic? Un individ care a facut facultatea de medicina, nu un zeu. Ce a achizitionat el in facultatea de medicina? Informatie. Cine stabileste ce informatie e mai presus de alta?...fiecare dintre noi cu filtrul sau personal.

In societatea noastra medicii sunt o categorie foarte controversata pe buna dreptate. Nu exista incredere in sistemul medical si asta este...sistemul trebuie sa ma convinga nu sa ma oblige.



Lorena(19.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicici


Medicul care nu crede in vaccinuri ar fi preotul care nu crede in dumnezeu. Te inteleg si iti respect opinia, poti intelege insa si ca un parinte care are alte convingeri decat ale tale nu isi poate supune copilul la o procedura medicala in care nu are incredere?

Mi se pare trist cat de multi oameni incep sa fie efectiv deranjati de libertate numai pentru faptul ca iata...datorita ei esti pus in situatia sa traiesti alaturi de nesemenii!!! tai. Serios, nu era mai bine pe vremea lu ceasca cand ne duceau ca pe vite la intepat?
Lorena(19.12.2007)


Ce e foarte trist este ca nu se intelege ca DOAR calitatea de parinte al unui copil nu-ti garanteaza automat faptul ca atii ce este mai bine pentru copilul tau! E ca si cand un om isi da cu parerea despre constructia unui avion, desi nu stie cu ce se mananca!
E hilar cu cata usurinta ne dam cu parerea asupra unor lucruri la care nu ne pricepem, doar pe baza unor "convingeri"
Convingerile noastre nu echivaleaza cu studiile intr-un domeniu. NU putem sa ne dam cu parerea daca nu avem calificarea necesara. Chiar daca suntem parinti.Nu este o calitate care sa ne dea dreptul sa opinam in domenii in care nu suntem pregatiti.
Iar parerea ta despre OMS, UNICEF...hm..adevarul absolut ...e ca si cand ai da o palma miilor de cercetatori care-si dedica viata luptei importiva diverselor cauze, ca sa protejeze omenirea , deci inclusiv pe tine si copilul tau. Dar tu sigur stii mai bine decat mii de medici si cercetatori!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicici


Sirimie, te contrazic...curentul antivaccinare este o consecinta directa a accesului neingradit la informatie si nu al ignorantei si naivitatii. Naivul crede...'nenaivul' cerceteaza. Vrei sa verifici afirmatia mea?...Ia vezi ce amploare are curentul asta in mediul rural unde penetrarea internetului este mai mica?

Ce este un medic? Un individ care a facut facultatea de medicina, nu un zeu. Ce a achizitionat el in facultatea de medicina? Informatie. Cine stabileste ce informatie e mai presus de alta?...fiecare dintre noi cu filtrul sau personal.

In societatea noastra medicii sunt o categorie foarte controversata pe buna dreptate. Nu exista incredere in sistemul medical si asta este...sistemul trebuie sa ma convinga nu sa ma oblige.



Lorena(19.12.2007)


si eu ma consider informata si concluzia mea este ca acest curent anti vaccinare e o mare prostie si dauneaza copiilor mei

sint si cazuri in care vaccinarea nu e indicata, dar numai un medic poate sa decida, nu un parinte care nu e suficient de "convins" de "sistem"

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp

Softurela nu te jignesc deloc. Daca nu te incadrezi in categoria mare a persoanelor de care vorbeam atunci nu vad de ce te sa te simti jignita. Imi pare sincer rau pentru problemele pe care le are copilul tau.
Dar virusul sincitial respirator la copii sub 2 ani poate da infectii severe, uneori letale si poate declansa un astm bronsic. Sotul meu a patit asta.
Nu exista legatura intre vaccin si virusul sincitial respirator.
CA tu crezi asta nu inseamna ca exista dovezi medicale. Nici macar asocieri indirecte.



Daca ai fi citit cu atentie ai fi vazut ca nu am afirmat niciodata asa ceva. VSR-ul nu este reactie secundara la ROR. Sunt perfect de acord cu tine.
Eu doar am spus ca vaccinarea a indus o slabire reversibila a imunitatii. Cat de mare putea fi coincidenta ? E vorba de 2 ani de zile. In aproape 2 ani, fetita mea nu a avut probleme medicale, exceptand cele care au debutat la 3-4 ore de la vaccinare. Raceala- bronsiolita-pneumonie-E.coli digestiv-E.coli urinar. Una dupa alta, din decembrie pana in martie s-au tinut lant.

De exemplu, acum suntem la mare, de 2 saptamani. Temperaturile oscileaza intre 20-25 grade. Sta cu picioarele in apa rece, cate 2 ore pe zi. Baga tot in gura ce gaseste pe plaja, ii ies caninii - nu am ce sa fac.
Intra in contact cu copii, multi au muci la nas.
Nu se intampla nimic. Multumesc lui Dzeu, desi am emotii in fiecare zi, e sanatoasa si voioasa. Sper sa ramana asa cat mai multa vreme.

Revenind la topic, presupunerea asta, nu am facut-o eu. Ambele pediatre, actuala si fosta au avut aceeasi parere, cunoscandu-mi copilul in contextul problemelor de sanatate avute.

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela
De exemplu, acum suntem la mare, de 2 saptamani. Temperaturile oscileaza intre 20-25 grade. Sta cu picioarele in apa rece, cate 2 ore pe zi. Baga tot in gura ce gaseste pe plaja, ii ies caninii - nu am ce sa fac.
Intra in contact cu copii, multi au muci la nas.
Nu se intampla nimic


De ce nu ar fi asta efectul intarziat al vaccinului ROR care a fortificat ireversibil sistemul imunitar al copilului. Intreb si eu!?

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Dupa cum am zis, nu pot contrazice pe cineva care e convins de ceea ce crede. Sau am obosit sa fac asta.
Felicici, poti sa fii neincrezator in medici (desi nu e deloc recomandabil si nici benefic pentru sanatatea ta si a familiei) dar asta nu inseamna ca trebuie sa pleci urechea la toate ideile alarmiste care apar in media si pe internet. Inclusiv pe forumuri.
Asta e marea mea problema.
Faci ce vrei cu viata si sanatatea ta, pana la 18 ani, din pacate, iei decizii privind viata si sanatatea copiilor (unele bazate pe idei prinse din zbor din gura lumii), dar atunci cand actiunile tale influeanteaza pe ceilalti e datoria mea sa intervin. Civica daca vrei.

Concluzionand, vaccinul nu scade imunitatea, dimpotriva, pune organismul sa faca luptatori impotriva unor agresiuni ca sa fie pregatit atunci cand se intalneste cu ei. In acest proces pot aparea si modificari inflamatorii sau autoimune care depind de constelatia genetica a acestuia si nu de vaccin. Si care apar si in afara vaccinului mai devreme sau mai tarziu.
Faptul ca esti unul dintre putinii (fata de milioane care se vaccineaza de zeci de ani) care au avut probleme legate de vaccin nu inseamna ca trebuie sa agresezi pe altii, sa ii speri si sa ii determini sa nu se mai vaccineze. Cred ca sunt capabili sa citeasca prospectul sau, si mai bine, sa isi intrebe medicul.
IAr si mai grav este, dupa cum am spus dar vad ca am fost ignorata, sa incerci sa inseli niste legi. Scrie la lege ca in colectivitatile noastre trebuie sa intre copii vaccinati sau nu?
Ca nu vrei sa te vaccinezi e problema ta in primul rand, desi indirect afecteaza si pe altii dupa cum am spus. Dar ca vrei sa infrunti legile si sa iti impui un copil nevaccinat unei colectivitati atunci apare problema.
A, ca sa numai vorbesc ca toata lumea a devenit experta in imunitate doar pentru ca a dat copilul Bronchovaxom. Si in aprecierea starii de imunitate a propriului copil.
Eu zic doar atat sa va fereasca Dumnezeu sa aveti un copil imunodeprimat cu adevarat, aceea e o tragedie.
Faptul ca proprii copii trec prin perioade cu imbolnaviri nu inseamna ca au imunitate proasta ci mai curand ca asaltul microbilor/virusilor asupra lor este mai agresivi si organismul inca invata cum sa se lupte eficient. Dupa ce reuseste si copilul poate sta printre alti muciosi fara sa pateasca nimic. De obicei, asta se intampla dupa 2-4 ani, adica, perioada de vaccinare.

Si ca sa termin raspunzand la intrebarea din titlu:
Consecintele nevaccinari pot fi paralizie permanenta, retard mental, moarte. Mai frecvente decat riscurile, presupuse sau reale, ale vaccinarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicici
Legea iti permite (din fericire) sa iti asumi raspunderea si sa nu faci vaccinul.


Ehe...
Eu la vaccinuri si la vaccinari nu ma pricep, dar la legi, da.
Nu stiu care lege iti permite tie sa-ti asumi raspunderea si sa nu faci vaccinul (presupun ca este vorba despre dreptul pacientului de a refuza medicamentul/manopera medicala).
Dar, din fericire, exista Codul Penal, care are o sectiune speciala referitoare la Infractiunile contra sanatatii publice, si care la art. 308. zice asa:

"Nerespectarea masurilor privitoare la prevenirea sau combaterea bolilor molipsitoare, daca a avut ca urmare raspandirea unei asemenea boli, se pedepseste cu inchisoare de la o luna la 2 ani sau cu amenda. "
Deci, nu dicutam aici despre dreptul la opinie, ci despre sanatatea publica, care permite oricui se imbolnaveste din cauza hotararilor tale de a refuza prevenirea sa-ti faca o plangere penala, cu consecintele de mai sus.

Si ca sa evit comentariile despre un cod penal vechi si intepenit, iata ce zice noul cod, care va intra curand in vigoare:

Art. 352. - (1) Nerespectarea masurilor privitoare la prevenirea sau combaterea bolilor infectocontagioase, daca a avut ca urmare raspandirea unei asemenea boli, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda.
(2) Daca fapta prevazuta în alin. (1) este savarsita din culpa, pedeapsa este inchisoarea de la o luna la 6 luni sau amenda.

Te rog sa ma crezi, ar fi foarte greu sa demonstrezi ca este o infractiune din culpa, atata vreme cat iti asumi prin semnatura intentia.



Mergi la inceput