refuz vaccin ROR - consecinte

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

deci, pana urma, s-a confruntat cineva cu vreo "consecinta" a refuzului vaccinarii ROR???????????

*toata lumea sa traiasca, numai noi sa nu murim!!*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo27 spune:

Nici Sam nu a facut Ror-ul.Nu am vrut si nu am intampinat absolut nici o problema cu dr nostru.
Si nici David care acum e in clasaI.La inscrierea la gradi si scoala ni s-a cerut o adeverinta de la dr in care scria ca e sanatos,etc si ca e cu toate vaccinurile facute!

Simo,mami de DAVID- 3 iulie 2002,si de SAMUEL -1 martie 2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000


Bolile "protejate" de ROR nu sunt absolut deloc eradicate prin aceasta metoda...din contra, se pot face bine mersi si cu mama vaccinului sau se pot face ca reactie secundara la vaccin. Dealtfel, el ofera imunitate doar 7 ani, cand trebuie refacut. Persoana vaccinat ROR este purtatoare de acesti germeni timp de 1 saptamana din momentul inocularii, deci trasmitatoare ...
Efectele secundare mi se par mult mai grave decat bolile in sine. Eu am avut toate bolile copilariei pana la 10 ani, cu toate astea am facut iar rubeola la 28...asa ca nu am nicio incredere in asa zisa protectie




au fost mai multe subiecte aici despre vaccinare si in particular cu ROR

bolile nu sint eradicate in schimb pot fi foarte grave. se moare de pojar. copii nevaccinati pot transmite boala unor copii mai mici de 1 an care nu sint imunizati si acestia pot muri sau suferi consecinte grave

eu sincer sint ingrozita pentru fetita mea sub 1 an. sa nu ne intilnim in parc sau oriunde cu copii bolnavi de pojar

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

au fost mai multe subiecte aici despre vaccinare si in particular cu ROR

bolile nu sint eradicate in schimb pot fi foarte grave. se moare de pojar. copii nevaccinati pot transmite boala unor copii mai mici de 1 an care nu sint imunizati si acestia pot muri sau suferi consecinte grave

eu sincer sint ingrozita pentru fetita mea sub 1 an. sa nu ne intilnim in parc sau oriunde cu copii bolnavi de pojar

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei




Au fost multe subiecte si tot vor mai fi.
Tu alapteaza-ti fetita pana la 2 ani si nu va muri nici de pojar si nici de alta boala.
Si lasa-ne pe noi, mamicile care am vazut efectele "benefice" ale vaccinarii sa decidem ce e mai bine pentru copii nostrii.

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela
..
Si lasa-ne pe noi, mamicile care am vazut efectele "benefice" ale vaccinarii sa decidem ce e mai bine pentru copii nostrii.



Cand e vorba de sanatatea copiilor nu ar trebui lasata decizia in mana unor mame iresponsabile.Nici macar cand sunt doctorite acele mame.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp

Citat:
citat din mesajul lui softurela
..
Si lasa-ne pe noi, mamicile care am vazut efectele "benefice" ale vaccinarii sa decidem ce e mai bine pentru copii nostrii.



Cand e vorba de sanatatea copiilor nu ar trebui lasata decizia in mana unor mame iresponsabile.Nici macar cand sunt doctorite acele mame.


Ma intreb daca ati fi patit-o pe pielea voastra, in ce tabara ati fi fost ?
Noi am patit-o si nu vorbim din presupuneri, efectele au fost evidente si s-au declansat la 3-4 ore dupa vaccinare. Dupa, au urmat 3 luni de chin , spitale, branule, pneumonii, infectii digestive, infectii urinare, etc. Acum dupa acea perioada lunga de bronsite si penumonie am ramas cu o forma de astm la efort.
Daca ar fi sa dau timpul inapoi as prefera sa nu avem ROR-ul, dar sa am un copil sanatos, liber sa se joace, sa alerge, etc.

Si ca sa fac un rezumat. Copil care pana la un an nu a luat nici o pastila, absolut nici o problema medicala (alaptata pana la 8 luni, mai mult nu s-a putut). La un an ROR...si au urmat 2-3 luni de antibiotice,spitale, branule, etc.
Si de atunci gata cu antibioticele, nu a mai fost nevoie.
Voi ce credeti, a fost vaccinarea implicata in acest proces de slabire a imunitatii ?

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp

Citat:
citat din mesajul lui softurela
..
Si lasa-ne pe noi, mamicile care am vazut efectele "benefice" ale vaccinarii sa decidem ce e mai bine pentru copii nostrii.



Cand e vorba de sanatatea copiilor nu ar trebui lasata decizia in mana unor mame iresponsabile.Nici macar cand sunt doctorite acele mame.


Ma intreb daca ati fi patit-o pe pielea voastra, in ce tabara ati fi fost ?
Noi am patit-o si nu vorbim din presupuneri, efectele au fost evidente si s-au declansat la 3-4 ore dupa vaccinare. Dupa, au urmat 3 luni de chin , spitale, branule, pneumonii, infectii digestive, infectii urinare, etc. Acum dupa acea perioada lunga de bronsite si penumonie am ramas cu o forma de astm la efort.
Daca ar fi sa dau timpul inapoi as prefera sa nu avem ROR-ul, dar sa am un copil sanatos, liber sa se joace, sa alerge, etc.

Si ca sa fac un rezumat. Copil care pana la un an nu a luat nici o pastila, absolut nici o problema medicala (alaptata pana la 8 luni, mai mult nu s-a putut). La un an ROR...si au urmat 2-3 luni de antibiotice,spitale, branule, etc.
Si de atunci gata cu antibioticele, nu a mai fost nevoie.
Voi ce credeti, a fost vaccinarea implicata in acest proces de slabire a imunitatii ?

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518


Nu exista absolut nici o legatura intre vaccin si problemele pe care le-a avut copilul. Este pura coincidenta.
E mult mai usor sa dam vina pe alti decat sa acceptam ca uneori se intampla sa avem parte de tragedii. (exista predispozitie genetica clar dovedita pentru hiperreactivitatea bronsica si astm)
Ceea ce insa afirmati aici si incercati sa convingeti si pe alti nu sunt decat dovada unei lipse de educatie medicala si de iresponsabilitate.
Evident ca explicatiile medicale sunt inutile si ca oricat mi-as bate eu sau alti medici gura nu as reusi sa va conving dar macar sa deschid ochii altora care citesc aceste randuri (si alte absurditati de prin reviste gen formula AS si yogaesoteric) ca ele sunt din punct de vedere medical niste INEPTII.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

A si inca un lucru.
In loc sa considerati ca sursa tuturor relele sunt vaccinurile mai bine ne-am ocupa putin de notiunile elementare de igiena. Care lipsesc cu desavarsire si care, impreuna cu refuzul vaccinarii o sa duca la mari tragedii.
In loc sa considerati ca vaccinul, antibioticul, medicul de familie/pediatru scad imunitatea mai bine va intrebati de cate ori ati dus copilul in comunitate stiindu-l racit, de cate ori l-ati expus unei multimi in care riscul sa se infecteze cu un virus de la cineva inca in perioada de incubatie este imens. Si sa stiti ca o caciula infundata bine pe urechi si 3 randuri de haine la 25 de grade nu il protejeaza. Dimpotriva.
Cate din voi fumeaza langa copil in aer liber, motivand ca vine vantul si imprastie fumul, desi asta nu il protejeaza de a-l inhala totusi (daca simti mirosul de fum inseamna ca el deja a ajuns in plaman). Cate dintre mamicile adepte ale noului val de lupta impotriva vaccinarii scuipa cojile de seminte acolo unde copilul se joaca si poate sa inhaleze microbii si virusurile care populeaza in mod obisnuit gura si nasul nostru.
Cate dintre mamicile care ajung prin spitale cu copii cu enterocolita acuta au respectat minimele cerinte de igiena si si-au spalat copii
pe maini de fiecare data cand au venit de afara sau inainte de a-i da sa manince.
Se stie clar si au fost avertizati ca un copil mic nu are ce cauta in piscina pentru ca nu e inca destul de dezvoltat ca sa faca fata microbilor din ea si nici nu poate uneori sa respecte sa nu faca pipi/caca acolo. Ei bine, majoritatea parintilor care si-au dus copii in Bulgaria a preferat sa ii lase in piscina. Iar daca au avut ghinionul sa se imbonaveasca sigur vaccinul sau medicul sau oricine altcineva a fost vinovat.
Mi-e personal mi-e groaza de ce se va intampla peste cativa ani cu generatiile de copii care se vor naste si care vor trebui sa dea piept cu epidemii din ce in ce mai mari si cu virusuri care au posibilitatea sa devina mai rezistenti, sa sufere mutatii, pentru ca singura modalitate de a eradica un virus este vaccinarea. Ma rog, mai exista una dar e mult mai cumplita.

Asa ca, inainte sa ne dam cu toti doctori in vaccinare si efectele ei sa ne aducem aminte minimele notiuni de igiena si educatie sanitara. Alea pe care nimeni nu vroia sa le invete prin scoala generala. Sau daca nu le stim sa le cautam cu google. Le gasesti la fel de usor ca si presupusele dovezi despre cat rau face vaccinarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp
Nu exista absolut nici o legatura intre vaccin si problemele pe care le-a avut copilul. Este pura coincidenta.
E mult mai usor sa dam vina pe alti decat sa acceptam ca uneori se intampla sa avem parte de tragedii. (exista predispozitie genetica clar dovedita pentru hiperreactivitatea bronsica si astm)
Ceea ce insa afirmati aici si incercati sa convingeti si pe alti nu sunt decat dovada unei lipse de educatie medicala si de iresponsabilitate.
Evident ca explicatiile medicale sunt inutile si ca oricat mi-as bate eu sau alti medici gura nu as reusi sa va conving dar macar sa deschid ochii altora care citesc aceste randuri (si alte absurditati de prin reviste gen formula AS si yogaesoteric) ca ele sunt din punct de vedere medical niste INEPTII.


Nu am de gand sa intru in polemici cu tine. Nu am nici timp si nici energia necesara.
NU A FOST O COINCIDENTA.
NU AM PE NIMENI IN FAMILIE CU ASTM SAU HIPEREACTIVITATE BRONSICA(poate la noi nu s-a declansat, nu a existat triggerul);
NU AM FUMAT NICIODATA;
COPILUL A CRESCUT LA CURTE DEPARTE DE POLUAREA BUCURESTIULU;
COPILUL E ALIMENTAT EXCLUSIV NATURAL, PRODUSE DIN GRADINA PROPRIE;
si nu cred ca are sens sa continui cu masurile de igiena.

Si nu incerc sa conving pe nimeni sa nu-si vaccineze copilul, si eu am crezut orbeste in beneficiul vaccinului. Dar nu sunt de acord sa fim judecate iar copii nostrii sa fie priviti ca niste ciumati doar pentru ca nu sunt vaccinati cu ROR.
Tu crezi ca eu mai am curajul sa-mi dau acceptul pentru urmatoarele rapeluri de ROR ?

Aici inchei trilogia, amintirea acelor evenimente e prea dureroasa si nu merita sa fiu jignita in felul acesta.




Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Azi am fost la un cabinet medical si am vorbit putin cu doctorita de acolo, in virsta si pe care o respect foarte mult. Mi-a spus ca inainte de '76 cind nu se vaccina ROR copiii pina in 2 ani mureau de pojar fara ca medicii sa poata face nimic, spunea ca ei nu puteau decit sa ii vada cum mor. Mai spunea ca majoritatea carticelelor anti vaccinare sint exemple de carti de aruncat in foc.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput