refuz vaccin ROR - consecinte

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilse

Degeaba...vax albina...pentru sifilis nu exista vaccin, e boala transmisibila sexual, alta mancare de peste.

Nu m-ai convins cu exemplul asta
Pe de alta parte te asigur ca in Olanda sunt comunitati maricele care nu-si vaccineaza copiii si nu s-a dus nimeni cu brandu si mitraliera peste ei, ca sunt pericol public
.



eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)


Nu inteleg secventa cu albina, dar chiar nu are nicio relevanta daca se transmite pe nas, pe gura sau sexual. Este vorba doar despre masuri de "prevenire" si "combatere", atat.

Altfel - nu inteleg de ce este nevoie de atata vehementa pentru un lucru simplu: fiecare isi asuma propriile hotarari, indiferent de riscuri (si care, se vede, sunt de ambele parti, si in cazul vaccinarii, si al ne-). In mod clar, atunci cand este vorba (sau crezi ca este vorba) despre binele copilului tau, chiar nu mai conteaza nici ce scrie intr-un prapadit de text, nici ce consecinte pot aparea.
Problema este cand acest gest al tau poate face rau/deranja/imbolnavi pe cel de alaturi, lucru care, asa cum spunea un "ceva-medic" mai sus, se poate intampla in cazul absentei profilaxiei.

Spun "al tau" generic, te rog sa n-o iei personal.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vauva spune:

Ilse, in Finlanda au fost cazuri judecate pe motiv de transmitere HIV, pt care nu este vaccin. Cu atat mai mult ar trebui luate in discutie si cazurile in care exista o schema de vaccinare recomandata in tara respectiva dar se refuza unul dintre vaccinuri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Cu siguranta, fata legala a situatiei este ultima care conteaza. Hotararea de a (nu) vaccina copilul vine din instinct (nu vrei sa-l indopi premedidat cu virusi, fie ei si morti), din cantitatea si calitatea informatiei (acces la studii si date, net si dialogul virtual care pune experientele personale in circulatie), punctul de vedere al medicilor (care difera considerabil), istoricul personal. Deci a incerca sa aduci argumente pro sau contra este inutil, nicio situatie nu seamana cu alta.

In urma cu 40 de ani, o parte a familiei mele paterne a fost omorata de poliomielita. Astazi mai traieste unul singur, schilod si chinuit. Pai cum sa nu accept VPOT?
Timp de cativa ani, am trecut zilnic cu copilul pe langa gardul spitalului TBC (strategic plasat in centrul orasului - dar asta e alta discutie). Pai cum sa nu ma asigur ca a fost imunizat BCG la nastere?

Din celalalt punct de vedere, as fi profund revoltata daca clasa in care invata copilul meu ar fi inchisa dintr-o cauza care putea fi evitata, si ar fi trimis acasa, in conditiile in care il asteapta un examen. Nu mai spun ca as fi de-a dreptul furibunda daca s-ar imbolnavi din cauza unei decizii premeditate de tipul celor in discutie.
Aceste situatii sunt posibile si cu mama preventiei, dar probabilitatea lor creste in lipsa acesteia.

Deci, chiar daca hotararea este una personala, si nu se contesta nimanui liberul-arbitru, poate ar trebui (macar si in subsidiar) sa incercam macar ne gandim la toate consecintele (sociale, legale etc), oricat de putin empatici am fi, si oricat n-ar conta binele general in fata celui personal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vauva

Ilse, in Finlanda au fost cazuri judecate pe motiv de transmitere HIV, pt care nu este vaccin. Cu atat mai mult ar trebui luate in discutie si cazurile in care exista o schema de vaccinare recomandata in tara respectiva dar se refuza unul dintre vaccinuri...


Vauva iarasi, ma repet pt nevaccinare(HIV e ceva ce se transmite sexual, deci daca stii ca ai HIV si te duci si-l raspandesti cu buna-stiinta normal ca e "premeditare"), nu exista caz penal, deci si precedent...si ma indoiesc ca Finlanda va pune cutitu la gat si va vaccineaza copiii fara sa va intrebe, ar fi pus si simplu nedemocratic, o incalcare a Drepturilor Omului.


Cat despre vaccinarea copiilor cu schema recomandata, intreaba doar pe DC cate fete au amanat vaccinarea sub cateva luni, cea de la nastere, pt hepatita B si mai stiu eu ce...nu ca n-au vaccinat deloc, dar cu restrictii, oare o fi greu de inteles ca unii isi iau niste precautii atata vreme cat incep sa existe vaccinuri cu nspe mii de radacini in ele pt nspe mii de boli odata.

Ah si sunt fete care desi sunt pro-vaccinare totusi recunosc ca nu isi vor intepa copiii pentru gripa porcina, eu zic ca tot aproape de d-astea cum sa le zic finut criminale se apropie cumva, pai daca stau copiii lor pe aproape de ai vostri si le dau gripa porcina, eeeeh...eu zic sa le dati in urmarire penala, sincer...e cu premeditare.


Ah de altfel eu sunt pentru libertatea de decizie...Nu ma intereseaza cine isi vaccineaza si ce, atata vreme cat in tarile democratice nu vom ajunge sa se incalce, dreptul la opinie, alegere si asa mai departe, Drepturi Fundamentale ale Omului ca sa zic.


eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Ilse, am patru copii nascuti in Finlanda si pina acum nimeni nu m-a intrebat daca doresc sau nu sa-i vaccinez. Cu toate acestea, cind am refuzat unul dintre vaccinuri, nu s-au opus. Sigur ca nu putem fi obligati cu "cutitu' la git".
Am avut doar niste discutii mai lungi la maternitate din cauza vaccinului contra TBC pe care il administreaza la doua zile dupa nastere tuturor bebelusilor ai caror cel putin unul dintre parinti provin din tarile de pe lista neagra, adica cu un anumit numar de cazuri de TBC inregistrate la 100.000 de locuitori. Degeaba le-am zis ca nu am fost in Romania de citiva ani buni, nu intentionez sa merg in viitorul apropiat si nimeni din tara nu m-a vizitat in ultimul timp, ei o tineau una si buna ca astea sunt regulile, dar totusi m-au lasat sa vorbesc cu un doctor din maternitate care nu a prea avut raspuns la intrebarile si argumentele mele.
Finlandezii au incredere in vaccinuri si este destul de neobisnuit ca cineva sa refuze vaccinarea copiilor. Probabil asa se explica atitudinea cadrelor medicale finlandeze cu care am stat de vorba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vauva spune:

Ilse, intre a amana si a renunta complet la a face un vaccin este o diferentza.Si eu am amanat vaccinul impotriva hepatitei B pt ca in Finlanda, cand am nascut eu in 2006, nu era introdus in schema de vaccinare, dar am ales sa-l fac tocmai pt ca noi mergem des in RO. Pe vremea aia insa BCG inca se facea la toti copiii, ulterior l-au lasat optional impreuna cu cel impotriva hepB doar pt cei care circula des in zone cu risc de a contracta bolile respective.

Si da, cum bine ti-a zis si Aiska finlandezii au incredere in vaccinuri. Chiar si banalul antigripal il fac in masa mare, mai ales la copii. Dar nu cu cutitul la gat, bineinteles

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Deh, cate bordeie atatea obiceie, uite ca Olanda nu este asa. "increzatoare"..astia nu fac optionale, precum antigripalul, nici sa-i pici cu ceara, prefera sa stea in casa, sub plapuma, cu paracetamol, cu ce o fi si cu asta basta.

Oricum si Finlanda ca orice tara membra UE nu au legea cu vaccinuri obligatorii, ar fi nedemocratic, de fapt cum ma asteptam.


eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamov spune:

eu nu mi-am vaccinat copilul impotriva ROR si nici nu am de gand s-o fac. Consecintele din punct de vedere legal le pun pe locul II. Am citit f multe multe materiale si pro si contra si ma simt oarecum discriminata cand cineva vine si ma considera" smechera" doar pt ca nu vreau sa-mi vaccinez copilul.
Asa cum tu ai ales ce ai crezut ca-i mai bine pt copilul tau asa si eu am acest drept.
Nu inteleg de ce la 10 minute dupa nastere tb sa-mi vaccineze copilul impotriva hepatitei b??? Am studiat modul de transmitere al acestui virus, am in familie un membru bolnav de hep B iar restul suntem perfect sanatosi.
Apreciez mult persoanele care se informeaza si studiaza si-mi este mila de cele care se duc inainte cu turma....doar pt ca "daca nu era ok, de ce se mai face?"

va rog sa ma iertati pt interventie si daca am suparat pe cineva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamov

eu nu mi-am vaccinat copilul impotriva ROR si nici nu am de gand s-o fac. Consecintele din punct de vedere legal le pun pe locul II. Am citit f multe multe materiale si pro si contra si ma simt oarecum discriminata cand cineva vine si ma considera" smechera" doar pt ca nu vreau sa-mi vaccinez copilul.
Asa cum tu ai ales ce ai crezut ca-i mai bine pt copilul tau asa si eu am acest drept.
Nu inteleg de ce la 10 minute dupa nastere tb sa-mi vaccineze copilul impotriva hepatitei b??? Am studiat modul de transmitere al acestui virus, am in familie un membru bolnav de hep B iar restul suntem perfect sanatosi.
Apreciez mult persoanele care se informeaza si studiaza si-mi este mila de cele care se duc inainte cu turma....doar pt ca "daca nu era ok, de ce se mai face?"

va rog sa ma iertati pt interventie si daca am suparat pe cineva



Depinde in ce turma esti. Eu am ales turma OMS, altii turma lui Bivolaru & co.
Problema mea nu este ca tu ai ales sa nu iti vaccinezi copilul (motivatiile nu ma intereseaza pentru ca autoritatea delegata sa ia hotarari in privinta presupuselor riscuri ale ROR le-a gasit nefondate) ci faptul ca il duci in scoala/gradinita si contribui la initierea si propagarea epidemiilor.
Asta e scopul vaccinarii impotriva bolilor foarte contagioase (de care nu poti sa te aperi), fara tratament si care pot fi mortale

Mergi la inceput
Mergi la inceput