refuz vaccin ROR - consecinte

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp

Citat:
citat din mesajul lui denisamov

eu nu mi-am vaccinat copilul impotriva ROR si nici nu am de gand s-o fac. Consecintele din punct de vedere legal le pun pe locul II. Am citit f multe multe materiale si pro si contra si ma simt oarecum discriminata cand cineva vine si ma considera" smechera" doar pt ca nu vreau sa-mi vaccinez copilul.
Asa cum tu ai ales ce ai crezut ca-i mai bine pt copilul tau asa si eu am acest drept.
Nu inteleg de ce la 10 minute dupa nastere tb sa-mi vaccineze copilul impotriva hepatitei b??? Am studiat modul de transmitere al acestui virus, am in familie un membru bolnav de hep B iar restul suntem perfect sanatosi.
Apreciez mult persoanele care se informeaza si studiaza si-mi este mila de cele care se duc inainte cu turma....doar pt ca "daca nu era ok, de ce se mai face?"

va rog sa ma iertati pt interventie si daca am suparat pe cineva



Depinde in ce turma esti. Eu am ales turma OMS, altii turma lui Bivolaru & co.
Problema mea nu este ca tu ai ales sa nu iti vaccinezi copilul (motivatiile nu ma intereseaza pentru ca autoritatea delegata sa ia hotarari in privinta presupuselor riscuri ale ROR le-a gasit nefondate) ci faptul ca il duci in scoala/gradinita si contribui la initierea si propagarea epidemiilor.
Asta e scopul vaccinarii impotriva bolilor foarte contagioase (de care nu poti sa te aperi), fara tratament si care pot fi mortale


Baietelul meu, imediat dupa vaccinul ROR, trecand peste febra f mare si ca nu a putut mrge vreo 2 zile, la 2 zile de la vaccin s-a umplut de bubite.Toate bune si frumoase...cica... La 2 saptamani de la vaccin a facut rubeola si laa 2 luni de la vaccin a facut rujeola....hmmmm si eu pe cine sa trag la raspundere...OMS-ul?
Fetita a facut rubeola cand avea noua luni. Pentru lucrul asta (si pentru altele,dar asta a fost hoatrator) si pentru ce am patit cu baietelul am hotarat sa renunt la ROR (si la celelalte vaccinuri) ... sper sa nu ajung la inchisoare pt asta
A ! si sa nu uit: nu sunt din turma lu' Bivolaru

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Baietelul meu, imediat dupa vaccinul ROR, trecand peste febra f mare si ca nu a putut mrge vreo 2 zile, la 2 zile de la vaccin s-a umplut de bubite.Toate bune si frumoase...cica... La 2 saptamani de la vaccin a facut rubeola si laa 2 luni de la vaccin a facut rujeola....hmmmm si eu pe cine sa trag la raspundere...OMS-ul?
Fetita a facut rubeola cand avea noua luni. Pentru lucrul asta (si pentru altele,dar asta a fost hoatrator) si pentru ce am patit cu baietelul am hotarat sa renunt la ROR (si la celelalte vaccinuri) ... sper sa nu ajung la inchisoare pt asta
A ! si sa nu uit: nu sunt din turma lu' Bivolaru



Ce au spus doctorii despre bubitele de dupa vaccin, era o reactie la vaccin sau a facut o forma de boala?

Dupa 2 luni a facut rujeola? Daca da inseamna ca a luat virusul de undeva (adica virusul circula ) si daca nu era vaccinat putea face o forma mult mai grava sau chiar muri.

Iar pentru ca a facut rubeola inseamna ca e un norocos, e imunizat pe viata. Rubeola la copii e o boala usoara, si Vladut al meu a facut.

Eu te sfatuiesc sa intrebi un doctor in care ai incredere daca sa faci sau nu fetitei, si sa asculti ce zice el. Numai un doctor e in masura sa judece in tema toate implicatiile.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Dupa 2 luni a facut rujeola? Daca da inseamna ca a luat virusul de undeva (adica virusul circula ) si daca nu era vaccinat putea face o forma mult mai grava sau chiar muri


ROR se face de acu cativa ani. sunt curioasa, pana atunci cati au murit din cauza bolilor copilariei????????? eu le-am facut pe toate si slava domnului sunt sanatoasa si vie.

*toata lumea sa traiasca, numai noi sa nu murim!!*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Citat:
citat din mesajul lui mychydutza

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Dupa 2 luni a facut rujeola? Daca da inseamna ca a luat virusul de undeva (adica virusul circula ) si daca nu era vaccinat putea face o forma mult mai grava sau chiar muri


ROR se face de acu cativa ani. sunt curioasa, pana atunci cati au murit din cauza bolilor copilariei????????? eu le-am facut pe toate si slava domnului sunt sanatoasa si vie.

*toata lumea sa traiasca, numai noi sa nu murim!!*



Conform rapoartelor OMS in 2007 au MURIT 197000 de copii in toata lumea (asta inseamna cam 22 pe zi) de POJAR (rujeola), majoritatea sub 5 ani. Asta in conditiile in care vaccinarea a dus la o scadere cu 74% a mortalitatii.
In Marea Britanie un copil de 13 ani a murit de pojar in aprilie anul acesta. Si nu e singurul. Nu era vaccinat cu ROR.
Doctorita mea de familie era distrusa acum 1 an si jumatate pentru ca tocmai ii murise un copilas de pojar. Nici el nu fusese vaccinat anterior.
Aceste dovezi sunt de ajuns sau ca a murit doar unul sau 2 copii e cam putin. Sau faptul ca tu esti vie si nevatamata demonstreaza ca pojarul (rujeola) e vax albina?....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Azi am fost la un cabinet medical si am vorbit putin cu doctorita de acolo, in virsta si pe care o respect foarte mult. Mi-a spus ca inainte de '76 cind nu se vaccina ROR copiii pina in 2 ani mureau de pojar fara ca medicii sa poata face nimic, spunea ca ei nu puteau decit sa ii vada cum mor. Mai spunea ca majoritatea carticelelor anti vaccinare sint exemple de carti de aruncat in foc.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei




Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Din spusele parintilor eu am facut o forma foarte urata de pojar, puteam sa mor... Pentru unii rujeola chiar poate fi periculoasa.

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

despre bubite n-a stiut ce sa-mi spuna, decat ca a fost o reactie adveersa la vaccin.
despre rujeola...tot asa...ca face parte din cei 15 % la care vaccinul ROR nu are efect
pe de alta parte sincer nu siu care este rostul acestui vaccin pt ca rubeola, rujeola,oreion oricum le fac copiii si din cate stiu (asa stiu eu de la cursurile de imunologie,virologie ... daca n-o fi asa nu sariti pe mine )doar boala ofera imunitatea totala
ca s-or face vaccinurile astea ca sa nu ia boala pana la 2 ani...s-or face, dar ce te faci daca ia boala pana-n 2 ani? cum a fost cazul fetitei mele
si eu cu toate vaccinurile facute am facut toate bolile "copilariei" inclusiv tuse convulsiva si oreion, iar rujeola, rubeola tot dupa vaccin.




Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

despre bubite n-a stiut ce sa-mi spuna, decat ca a fost o reactie adveersa la vaccin.
despre rujeola...tot asa...ca face parte din cei 15 % la care vaccinul ROR nu are efect
pe de alta parte sincer nu siu care este rostul acestui vaccin pt ca rubeola, rujeola,oreion oricum le fac copiii si din cate stiu (asa stiu eu de la cursurile de imunologie,virologie ... daca n-o fi asa nu sariti pe mine )doar boala ofera imunitatea totala
ca s-or face vaccinurile astea ca sa nu ia boala pana la 2 ani...s-or face, dar ce te faci daca ia boala pana-n 2 ani? cum a fost cazul fetitei mele
si eu cu toate vaccinurile facute am facut toate bolile "copilariei" inclusiv tuse convulsiva si oreion, iar rujeola, rubeola tot dupa vaccin.



Nici un vaccin nu are efect in 100% din cazuri, dar pregateste anticorpi pentru virusii respectivi si cind faci boala faci o forma mai usoara.

Daca baietelul tau nu ar fi facut ROR si s-ar fi imbolnavit de pojar, putea face o forma foarte grava de boala. Asta e diferenta intre vaccinat si nevaccinat, chiar daca a facut boala.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

multumesc celor care mi-au raspuns la ceea ce am intrebat. nu am vrut sa se transforme acest topic in pledoarii pentru "cat de miraculos este acest vaccin", caci aud povestea asta zilnic de la dr de familie. la fel aud argumente contra tot de la medici, care daca sunt contra curentului, asta nu inseamna ca sunt inconstienti si batuti in cap. la fel si parintii celor vaccinati care au avut parte de efecte secundare. as vrea sa aiba careva tupeul sa ii zica colegei mele cat de inconstienta era daca nu facea vaccinul baiatului, baiat la care se uita speriata in fiecare dimineata si asculta cu teama daca mai respira sau nu.
sunt boli la care da, sunt necesare vaccinurile, insa rubeola si oreionul...sa fim seriosi. da, rujeola poate avea forme grave, la fel ca oricare alta boala, daca apare pe teren imunitar slabit. eu nu vreau sa il mai fragilizez pe al fiului meu, nu vreau sa-mi supun copilul la riscul de a face PES sau autism. Nu vreau sa stau si sa ma intreb de ce atatea cazuri de autism in Romania in ultimul timp...
daca Doamne fereste va face rujeola, voi avea grija sa-l tin izolat si il voi trata cu atentie, sa fiu sigura ca nu va face complicatii si nu va imprastia virusii.
imi asum raspunderea si voi semna ca sunt contra. nu voi apela la trucuri, caci nu stiu cum se vor rasfrange asupra lui mai tarziu. aleg calea normala si....sper ca totusi i se va permite inscrierea in colectivitate. daca nu, asta e, probabil ca asta va fi argumentul suprem sa emigrez in final intr-o tara plina de "inconstienti" care nu-si vaccineaza copiii pe banda rulanta.

foarte multi din cei de care stiu ca au fost vaccinati au avut reactii adverse. fiica-mea, cum v-am zis a facut ca reactie o forma de oreion, iar mai tarziu a facut rujeola. da, 30% din cei vaccinati nu dezvolta anticorpi specifici, deci...sunt inoculati inutil cu substante daunatoare, nu mai vorbesc de virusi. atat baiatul dr de familie, cat si fata asistentei au facut boala, cu toate astea sustin ca e atat de buuuuunnnnn.
se pare ca imunitatea deplina (nici asta nu e 100%) este data de boala in sine.
exista remedii homeopate de preventie a complicatiilor.
sigur ca vor exista persoane (le si stiu care ), care vor batjocori homeopatia, dar sa nu uitam ca totusi este practicata de medici...care gandesc altfel, bravo lor!
atata timp cat exista o multime de tari in care nu se face acest vaccin, consider ca nu sunt chiar cu totii batuti in cap si inconstienti. in romania oricum exista o slaba informare, dr-ii au cultul antibioticelor si vaccinarilor, orice stranut se trateaza cu penicilina si ne mai miram ca vai de imunitatea noastra.
mai bine s-ar face campanii de prevenire, de promovare a igienei, a faptului ca daca un copil e bolnav trebuie sa stea acasa, nu dus in colectivitate, medicul sa vina la domiciliu daca banuieste ca este o maladie transmisibila, nu sa il lase pe holul policlinicii in contact cu nou nascuti, bebelusi, gravide...

ca sa revin la subiect, ii rog pe cei care intr-adevar ma pot ajuta cu informatii sa posteze. restul, care cauta zazanie doar...exista alte subiecte tematice la care se pot desfasura liber. am avut rugamintea asta din start. nu ma intereseaza sa imi justific dorintele, sa fiu acuzata si aratata cu degetul. ma intereseaza doar ce se va intampla daca semnez ca NU VREAU acest vaccin si daca intr-adevar nu voi putea inscrie copilul la gradinita si la scoala la care voi dori.
am vorbit cu dr pavel chirila, a zis ca am ales corect, sa merg pe calea asta, sa semnez linistita, ca nu se va intampla nimic, ca va fi primit copilul la scoala. probabil ca vor fi probleme la inscrierea la gradi, dar asta e...voi vedea la momentul acela.
voi cauta sa schimb si pe dr-a de familie ca deja ma deranjeaza prin faptul ca nu tine cont de chestii elementare, cum ar fi cererea mea de vaccinare la domiciliu, ca sa nu mai intre teo in contact cu toti virusii care zburda liberi pe acolo chiar daca ea stie, cum este faptul ca a insistat sa-i faca vaccinul la scurt timp dupa boala si concomitent cu celalalt, cand clar scrie si in prospect ca nu se face (si tot eu sunt numita inconstienta!!! chiar si aici, pe dc!), ca acum a insistat sa-l vaccineze chiar inainte de plecarea noastra in vacanta intr-o tara straina (mi-a zis ca mare lucru daca face reactia acolo, ca ii dau antitermice si gata ), iar acum ma "strange cu usa" ca nu imi da avizul pt gradinita pt fetita, daca nu vin la vaccinat cu teo. pai care e legatura??? ca alex a fost vaccinata doar! sau vrea sa se asigure ca ia vreun virus de la teo (in urma vaccinarii) si ca-l duce proaspat la gradi??? sunt revoltata!


mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ariel, repet, eu nu am facut copiilor un vaccin (rapelul la DTP de la 2.5 ani) si nu am avut nici o problema la inscrierea in gradinita. Medicul de familie a scris pe un aviz lista vaccinurilor facute, nimeni nu a comentat nimic.
Parerea mea este ca daca medicul de familie te preseaza, te "strange cu usa" si te santajeaza amenintand ca nu iti da aviz pt celalalt copil, sa iti cauti alt medic de familie. E alegerea ta, ar trebui sa ti-o respecte, mai ales ca esti decisa sa semnezi ca nu esti de acord, deci iti asumi raspunderea si nu o pui sa faca fals in acte.
Sanatate multa!




www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput