refuz vaccin ROR - consecinte

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

Meyyy Softurela...ce ai vrut tu sa spui draguta referitor la copii autisti su astm si diabet.De ce nu s-ar juca fetita Sirimiei cu ei sau fetita mea sau orice copil din lume???
Ai auzit tu de undeva ca autsimul si diabetul sunt contagioase???? si noi restul dobitocilor de pe lume nu am aflat[....sau consideri ca autismul si diabetul sunt handicapuri ...si de ce sa ne jucam cu handicapati nu ?????
Chiar te rog sa explici ce ai vrut sa spui...cred ca daca ar citi postul tau multe mame de copii diabetici si autisti s-ar simti extrem de jignite.
Inainte sa dai sfaturi altora mai bine revizuiesteti replicile si daca consideri ca ai ceva inteligent de spus spune....daca nu nu

Sirimie [flo pentru tine.

Ralucutza mami de Andra-Bianca
DN 26.12.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ralukutzza

Meyyy Softurela...ce ai vrut tu sa spui draguta referitor la copii autisti su astm si diabet.De ce nu s-ar juca fetita Sirimiei cu ei sau fetita mea sau orice copil din lume???
Ai auzit tu de undeva ca autsimul si diabetul sunt contagioase???? si noi restul dobitocilor de pe lume nu am aflat[....sau consideri ca autismul si diabetul sunt handicapuri ...si de ce sa ne jucam cu handicapati nu ?????
Chiar te rog sa explici ce ai vrut sa spui...cred ca daca ar citi postul tau multe mame de copii diabetici si autisti s-ar simti extrem de jignite.
Inainte sa dai sfaturi altora mai bine revizuiesteti replicile si daca consideri ca ai ceva inteligent de spus spune....daca nu nu

Sirimie [flo pentru tine.

Ralucutza mami de Andra-Bianca
DN 26.12.2008


vroia sa spuna probabil ca daca toti s-ar vaccina ar fi o multime de copii cu astm, autism si diabet

nu exista nici o legatura intre vaccin si astm sau diabet. sint care sustin ca autismul ar fi un efect secundar al vaccinarii dar pentru copiii predispusi, numai ca nu e clar care copil e predispus si nici nu s-a facut vreo legatura dovedita stiintific intre autism si vaccinare.

NUMAI un doctor poate decide daca un copil trebuie sau nu vaccinat. decizia asta nu se ia citind ce zice unul si altul pe net sau la coltul blocului.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

nu! tu nu intelegi. hai sa o luam in altfel. daca baietelul meu vaccinat si virusat dupa vaccin, intra in contact cu copilul tau nevaccinat , eu nestiind si neasteptandu-ma sa se imbolnaveasca dupa vaccin (virusul fiind in perioada de incubatie, cand boala este contagioasa dar nu se manifesta inca) si copilul tau se imbolnaveste si el si (Doamne fereste) face si complicatii ...pe cine tragi de maneca ??? eu asta nu pricep.




in cazul asta e de vina acel copil nevaccinat care l-a virusat pe al tau

daca toti copiii ar fi vaccinati virusul nu ar circula si nu s-ar fi inbolnavit nici baietelul tau

DECI- tu dai vina pe vaccinare si cind colo de vina pentru faptul ca baietelul tau s-a imbolnavit este nevaccinarea


de acord?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei




deci, din nou si de la capat
e clar ca baietelul meu a intrat in contatct cu cineva care avea virusul rujeolic.(poate respectivul nici nu era copil, nu stiu, si probabil era si vaccinat) dau vina pe vaccin ca s-a imbolnavit (ca in ideea asta i l-am si facut ca sa nu se imbolnaveasca asa micut)la 1 an si 2 luni cand , daca nu era ingrijit corespunzator, putea face mari complicatii (si nu e responsabil vaccinul ca nu a facut complicatii !)..ma rog... ideea era alta
si ma repet

Citat:
daca baietelul meu vaccinat si virusat dupa vaccin, intra in contact cu copilul tau nevaccinat, eu nestiind si neasteptandu-ma sa se imbolnaveasca dupa vaccin (virusul fiind in perioada de incubatie, cand boala este contagioasa dar nu se manifesta inca) si copilul tau se imbolnaveste si el si (Doamne fereste) face si complicatii ...pe cine tragi de maneca ??? eu asta nu pricep.


copilul tau nevaccinat= copilasul tau mititel nevaccinat (adica pana intr-un an, ca dupa un an il vaccinezi)



Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ralukutzza

Meyyy Softurela...ce ai vrut tu sa spui draguta referitor la copii autisti su astm si diabet.De ce nu s-ar juca fetita Sirimiei cu ei sau fetita mea sau orice copil din lume???
Ai auzit tu de undeva ca autsimul si diabetul sunt contagioase???? si noi restul dobitocilor de pe lume nu am aflat[....sau consideri ca autismul si diabetul sunt handicapuri ...si de ce sa ne jucam cu handicapati nu ?????
Chiar te rog sa explici ce ai vrut sa spui...cred ca daca ar citi postul tau multe mame de copii diabetici si autisti s-ar simti extrem de jignite.
Inainte sa dai sfaturi altora mai bine revizuiesteti replicile si daca consideri ca ai ceva inteligent de spus spune....daca nu nu

Sirimie [flo pentru tine.

Ralucutza mami de Andra-Bianca
DN 26.12.2008



Deci, sa revenim . Tu faci parte din tabara Provaccinare, sa inteleg? Ca deobicei cei Provaccin se fac ca nu inteleg sau vorbesc pe langa subiect.
Dar reiterez, ca sa priceapa tot omul:
Sirimie spunea in una din postarile anterioare, ca ii este groaza de posibilitatea ca fetita ei mica sa se joace in parc cu un copil nevaccinat.
Iar eu am intrebat-o: "Te simti mai bine sa stii ca fetita ta se joaca in parc cu copii vaccinati dar astmatici, autisti, diabetici ?"

Iar mamicile cu astfel de copii nu se simt jignite, te asigur. Au inteles perfect ce am vrut sa zic. Departe de mine de a vedea boala copilului meu ca pe un handicap.
Si unde ati vazut in textul meu, nominalizarea acestor boli(autism,astm si diabet) ca fiind contagioase ?
Daca ai citi la topicul "Manifestari astmatice la copii" ai vedea ca am macar minimul de cultura medicala, cel putin in ceea ce priveste Astmul.
Iar mama mea e diabetico-insulino-dependenta, deci si la acest capitol am mai multe cunostinte decat multe de pe aici.

Eu am de gand sa ies din schema si consider ca polemica a deviat urat de tot. E libertatea fiecarui parinte sa decida pentru copilul sau. Eu tocmai m-am intors cu copilul de la medic, sunt la a 4-a opinie medicala. Concluzia: testele de sange nu spun ca e o atopie (mostenire genetica) ci e un astm dobandit dupa acea bronsita/pneumonie de lunga durata.

Sanatate!

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Citat:
citat din mesajul lui Ralukutzza

Meyyy Softurela...ce ai vrut tu sa spui draguta referitor la copii autisti su astm si diabet.De ce nu s-ar juca fetita Sirimiei cu ei sau fetita mea sau orice copil din lume???
Ai auzit tu de undeva ca autsimul si diabetul sunt contagioase???? si noi restul dobitocilor de pe lume nu am aflat[....sau consideri ca autismul si diabetul sunt handicapuri ...si de ce sa ne jucam cu handicapati nu ?????
Chiar te rog sa explici ce ai vrut sa spui...cred ca daca ar citi postul tau multe mame de copii diabetici si autisti s-ar simti extrem de jignite.
Inainte sa dai sfaturi altora mai bine revizuiesteti replicile si daca consideri ca ai ceva inteligent de spus spune....daca nu nu

Sirimie [flo pentru tine.

Ralucutza mami de Andra-Bianca
DN 26.12.2008


Nu te mai da cu capul de pereti ca iti zboara si putinul care a mai ramas.
Deci, sa revenim . Tu faci parte din tabara Provaccinare, sa inteleg? Ca deobicei cei Provaccin se fac ca nu inteleg sau vorbesc pe langa subiect.
Dar reiterez, ca sa priceapa tot omul:
Sirimie spunea in una din postarile anterioare, ca ii este groaza de posibilitatea ca fetita ei mica sa se joace in parc cu un copil nevaccinat.
Iar eu am intrebat-o: "Te simti mai bine sa stii ca fetita ta se joaca in parc cu copii vaccinati dar astmatici, autisti, diabetici ?"

Iar mamicile cu astfel de copii nu se simt jignite, te asigur. Au inteles perfect ce am vrut sa zic. Departe de mine de a vedea boala copilului meu ca pe un handicap.
Si unde ati vazut in textul meu, nominalizarea acestor boli(autism,astm si diabet) ca fiind contagioase ?
Daca ai citi la topicul "Manifestari astmatice la copii" ai vedea ca am macar minimul de cultura medicala, cel putin in ceea ce priveste Astmul.
Iar mama mea e diabetico-insulino-dependenta, deci si la acest capitol am mai multe cunostinte decat multe de pe aici.

Eu am de gand sa ies din schema si consider ca polemica a deviat urat de tot. E libertatea fiecarui parinte sa decida pentru copilul sau. Eu tocmai m-am intors cu copilul de la medic, sunt la a 4-a opinie medicala. Concluzia: testele de sange nu spun ca e o atopie (mostenire genetica) ci e un astm dobandit dupa acea bronsita/pneumonie de lunga durata.

Sanatate!

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518




imi pare rau pt copilasul tau
Multa sanatate !

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

Softurela nu fac parte din tabara Provaccinare, am recunoscut si in alte randuri si referitor la anaemi ca nu ma deranjeaza faptul ca unii nu isi vaccineaza copilul.Foarte bine...eu am ales sa mi-l vaccinez dar departe de mine gandul a refuza copilului meu placerea de a se juca cu alti copii...chiar nu ma intereseaza daca alti copii sunt vaccinati sau nu , autisti sau diabetici...toti au aceleasi drepturi.Da am ales sa imi vaccinez copilul dar asta nu inseamna ca un copil nu e tot copil si vaccinat si nevaccinat.
Aici era o poblema de principiu si de cum alege fiecare si in functie de ce alege (mi se pare mai normal ca un parinte sa faca aceasta alegere discutand cu medicul, din experienta personala si nu cititd tot felul de articole pe internet)
Pe de alta parte la faza cu copii autisti si diabetici cred ca m-am ambalat prea tare (imi recunosc greseala)...acum am recitit si am inteles ce doreai sa spui....m-am ambalat insa mai tare si poate din cauza ca acum o luna fetita mea de 8 luni a fost diagnosticata cu diabet zaharat (mostenit)
Asa ca am fost magarita la faza aia scuze si pentru tine Softurela

Ralucutza mami de Andra-Bianca
DN 26.12.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ralukutzza

Softurela nu fac parte din tabara Provaccinare, am recunoscut si in alte randuri si referitor la anaemi ca nu ma deranjeaza faptul ca unii nu isi vaccineaza copilul.Foarte bine...eu am ales sa mi-l vaccinez dar departe de mine gandul a refuza copilului meu placerea de a se juca cu alti copii...chiar nu ma intereseaza daca alti copii sunt vaccinati sau nu , autisti sau diabetici...toti au aceleasi drepturi.Da am ales sa imi vaccinez copilul dar asta nu inseamna ca un copil nu e tot copil si vaccinat si nevaccinat.
Aici era o poblema de principiu si de cum alege fiecare si in functie de ce alege (mi se pare mai normal ca un parinte sa faca aceasta alegere discutand cu medicul, din experienta personala si nu cititd tot felul de articole pe internet)
Pe de alta parte la faza cu copii autisti si diabetici cred ca m-am ambalat prea tare (imi recunosc greseala)...acum am recitit si am inteles ce doreai sa spui....m-am ambalat insa mai tare si poate din cauza ca acum o luna fetita mea de 8 luni a fost diagnosticata cu diabet zaharat (mostenit)
Asa ca am fost magarita la faza aia scuze si pentru tine Softurela

Ralucutza mami de Andra-Bianca
DN 26.12.2008


Imi pare rau pentru fetita ta, sincer. Si eu stau cu teama sa nu se declanseze si la fetita mea, avand in vedere terenul genetic.
Te-ai gandit vre-o secunda ca vaccinarea a constituit trigger-ul pentru declansarea diabetului la un copil asa mic ?
Ce ti-au zis medicii ?

In alta ordine de idei, apar in jurul meu tot mai multe cazuri cu copii alergici. Medicii spun sec "mostenire genetica". Dar de ce totusi la generatiile anterioare nu s-a manifestat asa acut? Ei, raspund sec "poluarea e de vina".
Si eu intreb. Oare numai poluarea e de vina ? Sigur nu e altceva? Ceva la care nimeni nu s-ar gandi.
Poluare exista si in epoca industrializarii ceausiste (mai putina ce-i drept), si totusi tatal sau mama nu a dezvoltat dermatita atopica asa cum se intampla acum cu copilul lui de 3-4 luni.

Imi pare rau ca m-am aprins, dar tocmai venisem de la medic si nu imi ardea de polemici.
Sanatate la fetita!



Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

Softurela nu m-am gandit ca vaccinul ar putea fi cel ce a declansat diabetul (sau poate nu am vrut inca sa ma gandesc mai mult la asta)
Insa oricum ideea este ca la noi terenul genetic este foarte prost in privinta diabetului...strabunica mea ,bunica, tata toti au avut diabet, din partea sotului tatal lui chiar din cauza complicatiilor date de diabet a murit.Astea le stiam....am riscat pentru ca ne doream foarte mult un copil si am sperat pana in ultima clipa ca "n-o fi copilul meu tocmai ala care.... "...stii vorba.
Medicii ne-au spus ca e clar mostenire si avand in vedere istoricul familiei nu exista indoiala.
Insa eu am o indoiala (dar sincer mi-e prea greu acum sa ma gandesc la asta)...eu in timpul sarcinii am fost ok cu glicemia, am alaptat si iar am fost ok...uneori chiar imi scadea prea tare glicemia...dupa ce i-am facut analizele fetitei si am aflat ca are diabet am zis sa le mai fac si eu o data...si supriza Diabet Zaharat tip II cu toleranta alterata la glucoza...declansat dupa nastere ?Deci?....nu prea stiu ce sa zic...

si fetita si sper sa fie bine si Doamne Fereste puiutul sa nu se declanseze si la voi ca tare rau este.

Ralucutza mami de Andra-Bianca
DN 26.12.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

noce, xxxx (am editat mesajul ca sa nu fiu acuzata ca racolez mamici, Doamne fereste!!!!)

sirimie, articolul este luat de pe siteul autism ...

culmea ironiei, cand eram "mica si nestiutoare", adica pe vremea cand era alex mica si am cerut dr-ei ei sa o vaccineze ROR, ea, cu gura ei, mi-a zis ca nu recomanda acest vaccin ca..., iar acum are tupeul sa-mi tina teorii si pledoarii de cat de bun si "inteligent" ?!? este acest vaccin...daca asta nu e ipocrizie, atunci ce e???
am o colectie mare de dr-i care NU recomanda acest vaccin, nu am luat decizia citind articolele lui Bivolaru, asa cum afirma cineva mai sus. Nu am treaba cu conspiratiile mondiale, astea sunt sau nu reale cu vrerea mea sau nu, cu vaccinarea mea sau nu...dar companiile farmaceutice chiar au de castigat, insa nici asta nu a influentat decizia mea. am ales aceasta cale, caci asa mi se pare cel mai bine si sanatos pt ai mei.
ralucutzza, imi pare rau pt micutza...cred ca iti este greu, mai ales ca ea va creste si va vedea la altii dulciuri si va fi tentata...mama mea este insulino dependenta, bunicul meu a fost, eu...il mostenesc pe tata insa si am la polul opus, hipoglicemie, care uneori ajunge in faze destul de periculoase, insa de cand o tratez homeopat, adica din sarcina, o tin in frau. cu teo am emotii si mi-am promis sa-l controlez des, mai ales ca el a avut 4.600 kg la nastere si era "banuit" de ceva probleme. pana acum nu s-a semnalat nicio problema. copil facut din portocale , caci alte alimente cu greu acceptam in sarcina...

una peste alta, sa fim sanatosi si sa facem alegerile cele mai bune pentru dragii nostri, indiferent de natura lor! instinctul meu (care nu ma inseala niciodata, din contra, cand nu l-am ascultat mi-am "luat-o peste nas", imi zice ca am ales corect. la toata lumea.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Pe domnul doctor Pavel Chirila il recomand si eu din tot sufletul. O mica precizare insa ariel...dansul nu este preot,dar este un om fff credincios, cu frica de Dumnezeu...are si o fundatie Christiana

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput