refuz vaccin ROR - consecinte

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

A ! si inca ceva...astept ca parintii care au ales sa-si vaccineze copiii sa respecte hotararile celor care au ales sa nu-i vaccineze (stiti vorba aia : respecta si vei fi respectat) si sa sara peste "versete" de genul "IGNORANTILOR" ca daca o luam asa nu stiu care este mai ignorant.

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.


Nu se poate ce ceri tu. Ignoranta si naivitatea ta, care te determina pe tine sa nu iti vaccinezi copilul, poate face rau copilului meu mic si incomplet imunizat. Daca al tau se imbolnaveste pentru ca nu l-ai vaccinat si al meu care inca nu a facut 1 an sa fie vaccinat se imbolnaveste de la al tau, tu esti responsabila si daca alui meu i se intimpla ceva rau fapta ta e reprobabila pentru mine.

Daca ai trai in jungla singura, si nu te-ai intersecta cu copiii mai mici care nu au nici o aparare, atunci da, nu te-ar baga nimeni in seama, fiecare cu prostia lui. Dar asa, NU pot ramine indiferenta. Optiunea ta poate face rau copiilor mei!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei




spune-mi te rog, ca in nivitatea mea...
daca baietelul meu patea ceva in urma rujeolei (complicatii, s.a) cine era raspunzator? (Insist asupra acestui fapt pt ca se pare ca nimeni nu are un raspuns concret...)
si nu ma lua cu "lasa ca a fost o forma usoara !" CA NU A FOST ASA! plus ca sunt niste mari balarii chestiile astea cu forma usoara a bolii dc a fost vaccinat.

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

A ! si inca ceva...astept ca parintii care au ales sa-si vaccineze copiii sa respecte hotararile celor care au ales sa nu-i vaccineze (stiti vorba aia : respecta si vei fi respectat) si sa sara peste "versete" de genul "IGNORANTILOR" ca daca o luam asa nu stiu care este mai ignorant.

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.


Nu se poate ce ceri tu. Ignoranta si naivitatea ta, care te determina pe tine sa nu iti vaccinezi copilul, poate face rau copilului meu mic si incomplet imunizat. Daca al tau se imbolnaveste pentru ca nu l-ai vaccinat si al meu care inca nu a facut 1 an sa fie vaccinat se imbolnaveste de la al tau, tu esti responsabila si daca alui meu i se intimpla ceva rau fapta ta e reprobabila pentru mine.

Daca ai trai in jungla singura, si nu te-ai intersecta cu copiii mai mici care nu au nici o aparare, atunci da, nu te-ar baga nimeni in seama, fiecare cu prostia lui. Dar asa, NU pot ramine indiferenta. Optiunea ta poate face rau copiilor mei!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei




spune-mi te rog, ca in nivitatea mea...
daca baietelul meu patea ceva in urma rujeolei (complicatii, s.a) cine era raspunzator? (Insist asupra acestui fapt pt ca se pare ca nimeni nu are un raspuns concret...)
si nu ma lua cu "lasa ca a fost o forma usoara !" CA NU A FOST ASA! plus ca sunt niste mari balarii chestiile astea cu forma usoara a bolii dc a fost vaccinat.

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.


eu cred ca tu nu intelegi ce iti spun eu, de fapt.

daca baietelul tau facea pojar fara sa fie vaccinat putea muri. si numai tu ai fi fost de vina

nu spun eu asta, ci altii, au fost cazuri de copiii care au facut pojar si au murit, sint si aici link-uri de statistici de copiii care mor de pojar


eu nu gindesc egoist.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicici


Si eu mi-am pus urmatoarea intrebare...Se afirma ca bebelusii (4-6 luni) sunt protejati impotriva rujeolei prin anticorpi materni (din placenta si lapte). O femeie care nu a avut rujeola are prezenti in organism acesti anticorpi? Ce se va intampla cu generatiile urmatoare?, in situatia in care raspunsul la intrebarea mea este nu.

Fac parte din categoria celor care nu au facut vaccinul ROR nu de teama efectelor sale adverse (de care habar nu aveam atunci cand am decis sa nu fac vaccinul) ci pentru ca nu ma tem de bolile vizate de el. Sa fie inconstienta mea rezultatul faptului ca atat eu, cat si sotul meu, parintii si bunicii mei (care traiesc astazi, cu exceptia bunicului patern) suntem supravietuitori ai acestor boli? Da!... adevarul este ca nu vreau sa rup acest lant genetic facand experimente fara sens. Din pacate pentru mine datorita vaccinarii in masa sansele ca fetita mea sa faca bolile copilariei la gradinita, atunci cand ele sunt cel mai usor de dus si sa obtina o sanatoasa imunitate naturala sunt foarte mici.

Consider ca decizia de vaccinare trebuie sa fie individuala si nu sa se transforme in reflex de masa. Da!... daca as avea un copilas firav, bolnavicios, sau as simti ca mama ca este vulnerabil pana si in fata unor gripe, atunci vaccinarea ar fi un rau necesar. Parerea mea este ca un om sanatos trebuie sa treaca pe la medic doar pentru a se evalua periodic, nu pentru a se scarpina acolo unde nu-l mananca!

Lorena(19.12.2007) pui de


uite aici:

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=826

si din alta parte:

Este o boala foarte contagioasa, produsa de un virus si caracterizata prin febra mare, tuse, secretii nazale si oculare si o eruptie caracteristica. Sub varsta de 2 ani, boala este urmata adesea de complicatii pulmonare grave.

Rujeola se transmite numai direct, de la un alt copil bolnav, care este contagios timp de 4-5 zile inainte de aparitia eruptiei si pe toata durata eruptiei. Boala se transmite prin aer, prin picaturile de saliva, secretiile nazo-faringiene, pe care copilul le proiecteaza in jurul sau in timpul vorbirii, tusei, stranutului. Copiii intre 1 si 10 ani sunt deosebit de receptivi. In colectivitatile de copii (crese, gradinite, scoli) boala cuprinde aproape pe toti copiii care nu au suferit in trecut de rujeola sau nu au fost vaccinati. Dupa varsta de 3 luni cand dispar anticorpii transmisi de mama (daca ea a avut boala) copiii pot face pojar la orice varsta. Este de dorit ca un copil sa nu faca pojarul sub varsta de 3 ani, caci pana la aceasta varsta complicatiile sunt frecvente si grave

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

In 2005 a fost epidemie de rujeola la Constanta, www.9am.ro/stiri-revista-presei/2005-12-05/epidemia-de-rujeola-a-facut-zece-victime.html" target="_blank">au murit 10 copii

Puteti cauta pe net dupa pojar sau rujeola si sint o gramada de cazuri.

Am gasit un articol in engleza in care www.manchestereveningnews.co.uk/news/s/1052034_mums_mmr_jab_guilt_for_tot_" target="_blank">o mama spune ca regreta ca nu a facut vaccinul fetitei dupa ce ea s-a imbolnavit



Cum functioneaza vaccinurile:

orice vaccin insereaza in corp virusi atenuati sau morti, pentru ca organismul sa produca anticorpi impotriva virusilor respectivi. dupa vaccinare daca ia virusul de undeva, corpul are deja anticorpi contra lui si poate lupta mai usor - pentru asta in caz de contaminare copiii fac ori forme usoare de boala ori nu se imbolnavesc deloc.

chiar daca e vaccinat un copil poate face boala, daca se imbolnaveste intr-un moment cind sistemul lui imunitar e slab, de exemplu cind e in convalescenta. dar pentru ca are anticorpi, forma de boala e mult mai usoara.

inainte de vaccinare un doctor trebuie sa verifice copilul sa fie perfect sanatos, pentru ca virusii sint un stres pentru corpul lui.

imunizarea se face la copiii mici pentru ca ei sint cei mai vulnerabili.

eu sustin urmatorul lucru: singurul in masura sa decida daca vaccinarea este buna pentru un copil este un medic competent. in functie de istoricul bolilor copilului si stiind foarte bine care este raportul beneficiu / risc, medicul poate judeca daca e oportuna sau nu vaccinarea

asa ca eu zic asa: nu ma credeti pe mine cind spun sa va vaccinati dar nu credeti nici pe vecina, nici alte surse de informare pe net. mergeti si intrebati doctorul.

si nu mai veniti pe aici sa ingroziti mamici speriate si ignorante cu argumente generaliste sau aiuristice. NUMAI doctorii lor trebuie sa decida daca sa vaccineze sau nu, in functie de fiecare copil.

eu am fost pe la multi doctori in viata mea, si nici macar unul nu a spus ca vaccinarea e daunatoare sanatatii copiilor. la maternitate eram cu BB in sala cu copiii si am vazut o gramada de copii care s-au nascut de 10 minute, le faceau vaccinurile, nici unul nu a patit nimic. ar vui presa daca s-ar auzi de vreun copil care a murit de la vaccin.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000

un articol, nu pot posta sursa caci este "reclama ilegala", oricum este vb de un site dedicat unei afectiuni cumplite, acuzata a ar fi provocata de acest vaccin...


Un studiu pe 700 de copii pentru a compara copii vaccinati de cei nevaccinati din Neozeelanda a aratat ca cei vaccinati au de 2-3 ori mai multe afectiuni ca: astm, eczema, boli respiratorii superioare, epilepsie, diabet.
Exista unele corelatii īntre mortalitatea infantile si vaccinare care ar trebui elucidate. Īn Japonia īnsa de cīnd vīrsta la care se face primul vaccin a crescut de la 2 luni la 2 ani mortalitatea infantile a scazut dramatic.



Foarte bun articolul.
Sa inteleg ca astmul fetitei mele i se poate trage de la vaccinare ?
Eu banuiam ca vaccinul doar i-a scazut imunitatea dar nu mai mult.
Spuneam si in primele pagini ca la noi a fost extrem de evident, s-a declansat la 4 ore de la vaccinare.


ariel, ar trebui sa dai sursa, sa fie clar pentru toata lumea daca e o sursa credibila sau nu. e o moda sa fie puse toate relele pe seama vaccinarii.

Citat:

Sirimie - e strigator la cer modul tau egoist de a gandi. Respira, fa o pauza si gandeste inainte de a scrie. Macar din respect pentru suferinta copiilor care au avut nesansa de a ramane cu urmari grave dupa vaccinare.

Sa inteleg ca e mai safe pentru fetita ta, sa se joace in parc cu copii asmatici, autisti, diabetici si lista poate continua ...?
Ti-am mai dat un sfat : alapteaza copila pana la 2 ani, multe sucuri naturale, mancare fara E-uri si o sa treaca mult mai usor prin toate bolile nu numai a celor contagioase. Si vaccineaz-o !



asmul, autismul, diabetul NU SINT CONTAGIOASE

da, e MULT mai sigur sa fie in compania unor copii care nu au nici o boala contagioasa. dar NU pot sa o vaccinez de ROR inainte de 1 an, intelegi?

Sfatul cu alaptatul pina la 2 ani e cel putin deplasat. Eu nu stiu daca am anticorpi pentru ca nu se vaccinau copiii pe vremea mea.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei[/b]

[/red]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Citat:
Ai ceva de spus la argumentul asta al meu?


ei, uite ca am...
va rog sa scuzati ignoranta, naivitatea,s.a...raspunsului, dar a trecut ceeva timp (nu prea mult, e adevarat)de cand am intersectat cu niste cursuri de imunologie, virologie & co.
nu stiu cine ti-a bagat tie in cap ca dc a facut vaccinul vezi doamne face o forma mai usoara a bolii.



am explicat mai sus

Citat:

in primul rand mecanismul memoriei imunologice pentru perioade lungi de timp nu este cunoscut.


Imunitatea dobandita natural activ se instaleaza dupa trecera organismului printr-o stare de infectie si numai trecerea prin uynele infectii asigura protectie specifica pt tot restul vietii. (e vb despre rujeola,rubeola, oreion).


asa este, la ROR se face rapel pe la 6-7 ani

Citat:

Vaccinurile= produse biologice ce contin virusuri infectioase cu virulenta atenuata, respectiv virusuri inactivate care introduse in org. iman dau o stare de protectie TEMPORARA fata de ag infectios fata de care au fost preparate (assta e def. pe scurt).

...

...



scrie si aici

Citat:

Virusurile atenuate isi pastreaza capacitatea de multiplicare raspandindu-se in ppopulatie => imunizarea indivizilor nevaccinati => deci, simona, exista toate sansele ca ccc copilul tau vaccinat sa-mi imunizeze copilul meu nevaccinat




nu poate imbolnavi nici un copil nevaccinat pe unul vaccinat
scrie pe www.preferatele.com/docs/medicina/6/mecanisme-de-aparare9.php" target="_blank">aici

Vaccinurile cu virus atenuat se obtin din tulpinile virale atenuate, lipsite complet sau aproape complet de patogenitate, dar isi pastreaza capacitatea de a induce un raspuns imun protector. Fiind infectioase, ele se multiplica in organismul vaccinat si produc o stimulare antigenica continua, intr-un interval de timp.
Vaccinarea cu virusuri atenuate confera o imunitate de durata, dupa administrarea unei singure doze

Citat:

De asemenea, administrarea vaccinului atenuat POATE SA INTERFERE cu virusul de tip salbatic ce infecteaza natural si sa domine pana la anulare eficienta vaccinarii => ceea ce s-a intamplat in cazul baietelului meu. efectul vaccinului=0




nu stiu ce e aia virus de tip salbatic, poate explici tu.
dar daca baiatul tau era bolnav in momentul in care a fost vaccinat (ca spuneai ca INTERFERA cu alt virus) NU trebuia sa faca vaccinul. doctorul trebuia sa amine vaccinarea pentru momentul in care baiatul tau era perfect sanatos.

Citat:

O problema importanta, legata de infectiozitate vaccinurilor atenuate, este aceea a restaurarii unui grad variabil de virulenta dupa vaccinare , ce determina infectii cu manifestari clinice la unii copii.

Un alt dezavantaj consta in faptul ca vaccinul atenuat poate sa produca o infectie persistenta



vezi mai sus. nu exista patogenitate la virusurile atenuate. eventualele efecte secundare se presupune ca vin de la substantele care sint continute de vaccin, la mediul de cultura, si nu virusuri.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Mama ce destept e nenea google asta ! ... Traiasca google-ul... o sa ajungem in curand sa fim toti medici,chimisti, biochimisti, fizicieni, s.a (n in 1) . suuupeer !

Citat:
nu poate imbolnavi nici un copil nevaccinat pe unul vaccinat


pai vezi ca te-ai prins pana la urma !

Citat:
Citat:

De asemenea, administrarea vaccinului atenuat POATE SA INTERFERE cu virusul de tip salbatic ce infecteaza natural si sa domine pana la anulare eficienta vaccinarii



nu stiu ce e aia virus de tip salbatic, poate explici tu.


tu nu ai citit? virusul de tip salbatic= virusul care infecteaza NATURAL. asa il cheama pe el...nenea google nu ti-a raspuns si la asta...ntz ntz...

Citat:
O problema importanta, legata de infectiozitate vaccinurilor atenuate, este aceea a restaurarii unui grad variabil de virulenta dupa vaccinare , ce determina infectii cu manifestari clinice la unii copii.

Un alt dezavantaj consta in faptul ca vaccinul atenuat poate sa produca o infectie persistenta





vezi mai sus. nu exista patogenitate la virusurile atenuate. eventualele efecte secundare se presupune ca vin de la substantele care sint continute de vaccin, la mediul de cultura, si nu virusuri.



ce nu ai inteles din ce am scris?

Citat:
inainte de vaccinare un doctor trebuie sa verifice copilul sa fie perfect sanatos, pentru ca virusii sint un stres pentru corpul lui.

imunizarea se face la copiii mici pentru ca ei sint cei mai vulnerabili.

eu sustin urmatorul lucru: singurul in masura sa decida daca vaccinarea este buna pentru un copil este un medic competent. in functie de istoricul bolilor copilului si stiind foarte bine care este raportul beneficiu / risc, medicul poate judeca daca e oportuna sau nu vaccinarea

asa ca eu zic asa: nu ma credeti pe mine cind spun sa va vaccinati dar nu credeti nici pe vecina, nici alte surse de informare pe net. mergeti si intrebati doctorul.

si nu mai veniti pe aici sa ingroziti mamici speriate si ignorante cu argumente generaliste sau aiuristice. NUMAI doctorii lor trebuie sa decida daca sa vaccineze sau nu, in functie de fiecare copil.


pediatra noastra ne-a spus ca nu este multumita dde acest vaccin, dar il face ca ... asa se face
medicul nosru de familie (de la sp. militar) nu si-a imunizat fetita cu vaccinuri romanesti............

Citat:
eu am fost pe la multi doctori in viata mea, si nici macar unul nu a spus ca vaccinarea e daunatoare sanatatii copiilor. la maternitate eram cu BB in sala cu copiii si am vazut o gramada de copii care s-au nascut de 10 minute, le faceau vaccinurile, nici unul nu a patit nimic. ar vui presa daca s-ar auzi de vreun copil care a murit de la vaccin.


crezi tu ca ar vui presa...pai painea celor care produc aceste vaccinuri? pai doctorii care recomanda aceste vaccinuri?...totusi sa fim seriosi

si ca incheiere: NU am indemnat pe nimeni sa nu-si vaccineze copiii...fiecare parinte hotaraste pt puiul lui. Nu e cazul sa aruncam cu pietre unii in altii...oricum adevarul e undeva pe la mijloc si iti doresc din suflet sa nu ai experiente neplacute cu vaccinul ca mine, sau Doamne fereste mai rau, ca altii

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

A ! si inca ceva...astept ca parintii care au ales sa-si vaccineze copiii sa respecte hotararile celor care au ales sa nu-i vaccineze (stiti vorba aia : respecta si vei fi respectat) si sa sara peste "versete" de genul "IGNORANTILOR" ca daca o luam asa nu stiu care este mai ignorant.

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.


Nu se poate ce ceri tu. Ignoranta si naivitatea ta, care te determina pe tine sa nu iti vaccinezi copilul, poate face rau copilului meu mic si incomplet imunizat. Daca al tau se imbolnaveste pentru ca nu l-ai vaccinat si al meu care inca nu a facut 1 an sa fie vaccinat se imbolnaveste de la al tau, tu esti responsabila si daca alui meu i se intimpla ceva rau fapta ta e reprobabila pentru mine.

Daca ai trai in jungla singura, si nu te-ai intersecta cu copiii mai mici care nu au nici o aparare, atunci da, nu te-ar baga nimeni in seama, fiecare cu prostia lui. Dar asa, NU pot ramine indiferenta. Optiunea ta poate face rau copiilor mei!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei




spune-mi te rog, ca in nivitatea mea...
daca baietelul meu patea ceva in urma rujeolei (complicatii, s.a) cine era raspunzator? (Insist asupra acestui fapt pt ca se pare ca nimeni nu are un raspuns concret...)
si nu ma lua cu "lasa ca a fost o forma usoara !" CA NU A FOST ASA! plus ca sunt niste mari balarii chestiile astea cu forma usoara a bolii dc a fost vaccinat.

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.


eu cred ca tu nu intelegi ce iti spun eu, de fapt.

daca baietelul tau facea pojar fara sa fie vaccinat putea muri. si numai tu ai fi fost de vina

nu spun eu asta, ci altii, au fost cazuri de copiii care au facut pojar si au murit, sint si aici link-uri de statistici de copiii care mor de pojar


eu nu gindesc egoist.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei




nu! tu nu intelegi. hai sa o luam in altfel. daca baietelul meu vaccinat si virusat dupa vaccin, intra in contact cu copilul tau nevaccinat, eu nestiind si neasteptandu-ma sa se imbolnaveasca dupa vaccin (virusul fiind in perioada de incubatie, cand boala este contagioasa dar nu se manifesta inca) si copilul tau se imbolnaveste si el si (Doamne fereste) face si complicatii ...pe cine tragi de maneca ??? eu asta nu pricep.

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

crezi tu ca ar vui presa...pai painea celor care produc aceste vaccinuri? pai doctorii care recomanda aceste vaccinuri?...totusi sa fim seriosi



a, deci asta e ideea, companiile farmaceutice si conspiratia universala. o mare timpenie.


spre deosebire de multi adepti anti vaccinare informatiile mele despre sistemul imunitar si despre vaccinare vin de la scoala si din discutii cu doctori, nu de pe google. eu am cautat pe google articole care sa sustina ce zic eu doar (era clar, de altfel) - si exista o gramada, cauta si tu sa vezi


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

nu! tu nu intelegi. hai sa o luam in altfel. daca baietelul meu vaccinat si virusat dupa vaccin, intra in contact cu copilul tau nevaccinat, eu nestiind si neasteptandu-ma sa se imbolnaveasca dupa vaccin (virusul fiind in perioada de incubatie, cand boala este contagioasa dar nu se manifesta inca) si copilul tau se imbolnaveste si el si (Doamne fereste) face si complicatii ...pe cine tragi de maneca ??? eu asta nu pricep.




in cazul asta e de vina acel copil nevaccinat care l-a virusat pe al tau

daca toti copiii ar fi vaccinati virusul nu ar circula si nu s-ar fi inbolnavit nici baietelul tau

DECI- tu dai vina pe vaccinare si cind colo de vina pentru faptul ca baietelul tau s-a imbolnavit este nevaccinarea


de acord?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput