refuz vaccin ROR - consecinte

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ralukutzza

Daaaa...ce sa zic...ca daca iti tii copilul acasa asteptand sa il pazeasca calugarul si preotul de boli fatale sau sa il vindece de rujeola de exemplu, dai dovada ca esti vreun mare destept...din punctul meu de vedere INCONSTIENTA este prea putin spus....tot IGNORANTA se numeste.

De la mine tot RESPECTUL...de ce n-ar fi asa???

Ralucutza mami de Andra-Bianca
DN 26.12.2008


Draga Ralukutzza...& co.
tu ai citit ce am scris eu mai sus? nu .
Eu i-amm facut baietelului meu ror-ul. a facut si rubeola si rujeola DUPA vaccin. Daca facea complicatii in urma acestor boli, spune-mi tu te rog, pe cine trageam de maneca? IGNORANTA cui era???
...din cauza acestor lucruri am ales sa fiu un parinre ignorant si sa nu-mi mai vaccinez fetita (si nici copilul/copiii care vor veni) ror.
edit: plus ca fetita a facut rubeola pana intr-un an......hmmmm, de cine ar trebui sa ma iau?


Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

anaemi, eu am ales sa ma iau tot de dr de familie , ca alex a mea a facut rubeola la 5 luni si varicela la 11...de ce?? ca am facut imprudenta sa ma duc cu ea la ACEL cabinet unde viruseii zburda fericiti pe holuri.
cu toate ca a avut rubeola, din prostia mea, numai si numai din inconstienta mea la momentul acela, a facut apoi si oreion, ca reactie a vaccinului care atunci nu era obligatoriu , insa eu, parinte "constient", am zis sa protejez copila....am protejat-o asa de bine cu acest vaccin, incat la 2 ani a facut si rujeola ...asa ca, sa ma lase in pace toti cu teoriile lor. dupa parerea mea, acest vaccin e o mare porcarie si minciuna.

referitor la religie, nu despre asta vorbim aici, cat de buna e a mea sau a altuia, cat de frumos se uita la homeopatie, nu asta ma intereseaza. unele religii permit celor care le practica sa refuze vaccinarile. religia crestina nu face parte din ele.
in rest, e un subiect delicat, nu isi are rostul aici o discutie despre.

da, cunosc MEDICI homeopati buni, subliniez, medici, nu vraci sau vrajitori, care mi-au dat remedii potrivite nu zeama de picioare de paianjen si limba de broasca. nu sunt chiar atat de redusa, cum vor altii sa sugereze, sa cred in leacuri miraculoase si buru buru, insa DA, cred in puterea de vindecare a naturii, caci inainte sa apara mega laboratoarele cu nume pompoase, oamenii se tratau naturist. si da, erau situatii in care nu se obtinea vindecarea si aici e bine venita medicina alopata, cu descoperirile ei.
eu imi tratez bolile si problemele atat alopat, cat si naturist sau homeopat, nu sunt absurda sa pic intr-una din extreme, prefer sa aleg beneficiile fiecarei ramuri, in loc sa o infierez pe una sau alta.
in cazul meu, la una din afectiuni, tratamentul alopat (tinut 2 ani jumatate) a esuat lamentabil, pe cand tratamentul homeopat, a avut succes doar la 1 luna de administrare. culmea si in timpul sarcinii, sarcina, care in vederea alopatilor, era ratata din start, mi s-a prezis ca voi naste copil distrofic si prematur daca voi renunta la medicamentele lor...am renuntat, am ales calea homeopata si am nascut un "distrofic" de 4.600 kg si 57 cm....

sa revenim la "rujeole". din cate stiu eu, poate ma insel, nu exista "vaccin" homeopat antirujeolic, insa sunt diverse remedii care se pot folosi in cazul contactarii bolii, pt a atenua din duritatea ei si pt a preveni complicatiile.
in homeopatie sunt "vaccinuri" care se pot administra in cazul stafilococilor, streptococilor, dar nu si care sa apere de rubeola, rujeola, oreion. insa sunt remedii antivirale, care maresc imunitatea si ofera o protectie suplimentara. eu voi apela la o astfel de schema.

problema mea este ca acest vaccin are o serie de efecte secundare, deloc de neglijat. pe mine una, ma inspaimanta sa ma gandesc la PES, autism si altele...cum sirimie tot intreaba "dar daca murea?", faza care mie-mi seamana cu cea din povestea cu drobul de sare...asa o intreb si eu, dar daca copiii tai ar face PES?? ai mai fi asa fan infocat al vaccinarilor sau intreb pe cei care sustin aceste vaccinuri si au in familie sau printre cunoscuti cazuri de copii cu autism, oare si-au pus intrebarea daca acest autism "aparut din cauza necunoscute" nu cumva este legat de acest vaccin? nu de alta dar tot o "echipa de cercetatori" (ador exprimarea asta!!!) a descoperit o oarecare legatura in aceasta afectiune si vaccinul ROR. chiar si americanii au inceput sa vaccineze contra acestor boli separat, nu cu vaccin trivalent. plus ca au inceput sa adminstreze acest vaccin dupa varsta de 3 ani, esalonat pana la 5. oare de ce? caci ei chiar au o reala fobie legata de rujeola....ehhh, dar asta e, ai nostri detin adevarul absolut si stiu ei cum e mai bine pentru copilul meu. si cand ma gandesc ca germania e plina de "inconstienti", ntz, ntz, mai ca imi sare inima din piept de mandrie, ca ai nostri sunt cu constiinta intacta. mai sa fie! dar unde le-a fost constiinta pana acum 2 ani?

acum fug, caci am de lucru la siteul meu, repet rugamintea catre cei contra subiectului meu sa lase ironiile si intepaturile. mai sunt subiecte pro si contra vaccinurilor, gripele zoo sunt la mare moda acum,banuiesc ca si pe viitor, caci au mai ramas oile, caprele, caii negripati, asa ca piata de vaccinuri va prospera... puteti acolo sa va legati de "inconstienti", aici as dori sa se discute despre ceea ce am cerut de n ori. multumesc

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Citat:
citat din mesajul lui Ralukutzza

Daaaa...ce sa zic...ca daca iti tii copilul acasa asteptand sa il pazeasca calugarul si preotul de boli fatale sau sa il vindece de rujeola de exemplu, dai dovada ca esti vreun mare destept...din punctul meu de vedere INCONSTIENTA este prea putin spus....tot IGNORANTA se numeste.

De la mine tot RESPECTUL...de ce n-ar fi asa???

Ralucutza mami de Andra-Bianca
DN 26.12.2008


Draga Ralukutzza...& co.
tu ai citit ce am scris eu mai sus? nu .
Eu i-amm facut baietelului meu ror-ul. a facut si rubeola si rujeola DUPA vaccin. Daca facea complicatii in urma acestor boli, spune-mi tu te rog, pe cine trageam de maneca? IGNORANTA cui era???
...din cauza acestor lucruri am ales sa fiu un parinre ignorant si sa nu-mi mai vaccinez fetita (si nici copilul/copiii care vor veni) ror.
edit: plus ca fetita a facut rubeola pana intr-un an......hmmmm, de cine ar trebui sa ma iau?


Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.


Draga Anaemi cred ca tu nu ai citit bine ce am scris eu...in mesajul anterior nu ma refeream la tine...departe de mine acest gand...ma refeream la cei care cred ca preotii si calugarii le feresc copii de boli cand ceilalti probabil se imbolnavesc din cauza ca nu se duc la manastire.Tu din punctulmeu de vedere nu faci parte din aceasta categorie 1)pentru ca nu ai exprimat asa o aberatie si 2) pentru ca la un moment dat (pana sa intampini probleme)ti-ai vaccinat copii.
Pe de alta parte nu pot fi de acord cu tine pentru faptul ca exprimi acel mare DACA...Nu ii fac vaccinul ca daca se intampla nu stiu ce(orium eu cred cu tarie ca puiul tau nu a facut complicatii in urma acestor boli tocmai pentru a fost vaccinat anterior)...daca ii dau banana si se constipamai bine il privezi de asa ceva nu?)....daca il las cu taica-su la strand si se ineaca(mai bine il privezi de bucuria de a se balaci in apa...si exemplele pot continua.
Respect pe oricine in general pentru simplul fapt ca este om mai intai de toate...dar asta nu imi neaga dreptul de a-mi exprima LIBER parerea pe un forum de discutii LIBERE.



Ralucutza mami de Andra-Bianca
DN 26.12.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

A ! si inca ceva...astept ca parintii care au ales sa-si vaccineze copiii sa respecte hotararile celor care au ales sa nu-i vaccineze (stiti vorba aia : respecta si vei fi respectat) si sa sara peste "versete" de genul "IGNORANTILOR" ca daca o luam asa nu stiu care este mai ignorant.

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.


Nu se poate ce ceri tu. Ignoranta si naivitatea ta, care te determina pe tine sa nu iti vaccinezi copilul, poate face rau copilului meu mic si incomplet imunizat. Daca al tau se imbolnaveste pentru ca nu l-ai vaccinat si al meu care inca nu a facut 1 an sa fie vaccinat se imbolnaveste de la al tau, tu esti responsabila si daca alui meu i se intimpla ceva rau fapta ta e reprobabila pentru mine.

Daca ai trai in jungla singura, si nu te-ai intersecta cu copiii mai mici care nu au nici o aparare, atunci da, nu te-ar baga nimeni in seama, fiecare cu prostia lui. Dar asa, NU pot ramine indiferenta. Optiunea ta poate face rau copiilor mei!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi


Draga Ralukutzza...& co.
tu ai citit ce am scris eu mai sus? nu .
Eu i-amm facut baietelului meu ror-ul. a facut si rubeola si rujeola DUPA vaccin. Daca facea complicatii in urma acestor boli, spune-mi tu te rog, pe cine trageam de maneca? IGNORANTA cui era???


Eu ti-am scris urmatorul lucru pe care vad ca l-ai ignorat.

Daca tu NU iti vaccinai copilul si facea rujeola, putea face o forma mult mai grava de boala! Vaccinindu-l i-ai dat o imunitate (partiala in cazul tau) la boala, avea deja anticorpi care au ajutat sa lupte cu boala.

Ai ceva de spus la argumentul asta al meu?

Citat:

...din cauza acestor lucruri am ales sa fiu un parinre ignorant si sa nu-mi mai vaccinez fetita (si nici copilul/copiii care vor veni) ror.

daca raspunzi rational la intrebarea mea de mai sus iti dai seama ca e foarte bine ca ti-ai vaccinat baiatul si ca ar trebui sa iti vaccinezi si fetita, in virtutea aceluiasi rationament: daca se imbolnaveste de rujeola va fi deja imunizata de vaccin si va face o forma mult mai usoara.


Citat:

edit: plus ca fetita a facut rubeola pana intr-un an......hmmmm, de cine ar trebui sa ma iau?




suuper. rubeola e o boala foarte usoara, fetita va fi imunizata pe viata, e foarte norocoasa ca are imunitate naturala la rubeola.




Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

un articol, nu pot posta sursa caci este "reclama ilegala", oricum este vb de un site dedicat unei afectiuni cumplite, acuzata a ar fi provocata de acest vaccin...

"Vaccinare
Nu īndemnam pe nimeni sa renunte la vaccinare ci invitam la precautie īn abordarea acestui subiect atīt timp cīt nu s-au facut studii organizate pentru a determina efectele negative ale vaccinarii. In continuare vom reda unele date din literatura de specialitate in ideea ca trebuie cunoscut si reversul medaliei.Toata lumea cunoaste beneficiile protectiei prin vaccinuri de aceea vom insista doar asupra aspectelor mai putin mediatizate fara a sustine pozitii extremiste ca cea a dr-lui G. Lanctot care scria: “autoritatile medicale continua sa minta. Vaccinarea este un dezastru pentru sistemul imunitar…noi ne schimbam codul genetic prin vaccinare..peste 100 de ani vom sti ca cea mai mare crima īmpotriva imunitatii este vaccinarea”.
Se reliefeaza necesitatea reevaluarii programelor de imunizare si efectuarea unor cercetari de laborator, nu doar statistice.
Necesitate
”Sansa” de reactii adverse la vaccinul DTP este 1 la 1750 pe cīnd posibilitatea de a deceda de tuse convulsiva este de 1 la cīteva milioane.
Astfel Suedia a renuntat la vaccinarea īmpotriva tusei convulsive din 1979.
Dr. H Coulter afirma ca contractarea si depasirea bolilor copilariei face parte dintr-un proces de dezvoltare a unui sistem imun robust capabil sa faca fata provocarilor inevitabile ulterioare. De asemenea imunitatea dezvoltata prin vaccin nu este niciodata identica cu cea naturala. Daca mama a avut rujeola si s-a recuperat īn copilarie este capabila sa-i transmita copilului imunitatea prin placenta si alaptatul la sīn, pe cind cea artificiala rezultata īn urma vaccinari nu confera protectie bebelusului.
Se creeaza noi vaccinuri, de exemplu antirotavirus īn incercarea obsesiva de a steriliza lumea. Astfel M Silverstein crede ca decizia de a produce un vaccin trebuie sa fie separata de cea de a-l folosi pentru imunizarea īn masa.

Eficacitate
Este greu de precizat daca vaccinarea a contribuit la scaderea mortalitatii infectioase sau daca declinul se datoreaza conditiilor mai bune de trai, igienei, alimentatiei mai bune si ciclului natural. Organizatia mondiala a sanatatii raporteaza ca morbiditatea si mortalitatea infectioasa din lumea a treia nu se coreleaza cu procedurile de imunizare ci cu standardul de igiena si dieta. Īnca din secolul 17 Thomas Sydenham a avut revelatia ca:” germenii mai degraba īsi cauta habitatul natural-tesuturile bolnave decīt sa fie cauza īmbolnavirii tesuturilor”.
De asemenea este dificil de evidentiat daca anticorpii rezultati īn urma vaccinarii chiar confera o imunizare eficienta. Un studiu condus īn 1950 īn cadrul unei epidemii de difterie a gasit bolnavi cu un titru mare de anticorpii si persoane rezistente cu o cantitate foarte mica de anticorpi. Se stie ca atīt persoane vaccinate se pot īmbolnavii īn urma expunerii la agentul patogen precum si nevaccinate pot sa nu se īmbolnaveasca. Totul devine o chestiune de statistica!
Conform cercetatorului dr. Schreibner 90% din cazurile de poliomielita au fost eliminate din statistici dupa introducerea vaccinului ele fiind etichetate ca meningita virala desi īnainte toate cazurile de meningita virala cu simptome similare poliomielitei erau diagnosticate de rutina ca fiind poliomielita. Astfel descresterea ratei unei boli infectioase poate fi doar o manevra statistica.
Un epidemiolog suedez a ajung la concluzia īn urma studiilor mondiale efectuate ca mortalitatea prin tuse convulsiva este foarte scazuta īn tarile industrializate si ca nu este nici o diferenta īntre tarile cu rata de imunizare mica medie sau īnalta.
Exista date medicale care atesta esecul vaccinarilor. Astfel rujeola, parotidita epidemica, varicela, tusea convulsiva, poliomelita au aparut la persoane vaccinate. Rujeola a aparut chiar si īn cadrul populatiei cu rata de vaccinare de 100% (īn SUA)
Fisher analizeaza rujeola din 1989 si ajunge la concluzia ca multi bebelusi bolnavi proveneau din mame vaccinate. La acestia forma de rujeola a fost foarte virulenta.
Īn Japonia dupa introducera vaccinului antivariolic numarul īmbolnavirilor de variola a crescut si s-a īnregistrat o rata mare de decese prin aceasta boala la vaccinati.
Īn Maria Britanie mortalitatea prin variola a crescut de 10 ori dupa introducerea vaccinarii. Īn SUA īn 1986, 90% din cei care s-au īmbolnavit de tuse convulsiva au fost vaccinati corect. Medical Sentinel raporteaza ca mortalitatea prin difterie, tuse convulsiva, scarlatina si rujeola a scazut simtitor īnainte de implementarea programelor de imunizare īn masa.
Efecte adverse
Unele studii au evidentiat faptul ca 3000 de copii mor īn primele 4 zile postvaccinal anual īn SUA.
Un studiu pe 700 de copii pentru a compara copii vaccinati de cei nevaccinati din Neozeelanda a aratat ca cei vaccinati au de 2-3 ori mai multe afectiuni ca: astm, eczema, boli respiratorii superioare, epilepsie, diabet.
Exista unele corelatii īntre mortalitatea infantile si vaccinare care ar trebui elucidate. Īn Japonia īnsa de cīnd vīrsta la care se face primul vaccin a crescut de la 2 luni la 2 ani mortalitatea infantile a scazut dramatic.
Efecte pe termen lung: afectiuni imunologice, neurologice (autism, hiperactivitate, tulburari de atentie, dislexie, alergii, colon iritabil, cancer, scleroza multipla, atrita cronica).
Reactiile imediate pot fi: eritem local, urticarie, soc anafilactic, febra, tuse, coriza, iritabilitate, oboseala, sindrom Guillain-Barre, meningita postvaccinala. Dr H Coulter care a facut cercetari exhaustive ca vaccinarea produce o encefalita subclinica la 15% dintre copii vaccinati.
Sechelele acestei encefalite se manifesta prin leziuni minime cerebrale, dificultati īn īnvatare, tulburari de somn, tulburari de comportament social, disfunctii sexuale, astm, diabet, obezitate,
Unele studii au descoperit faptul ca vaccinarea antirujeolica produce o suprimare a imunitatii care contribuie la cresterea susceptibilitatii la alte boli infectioase.
Ingredientele vaccinurilor pot fi toxice si carcinigenice ca timersol, un compus mercurial, formaldehida, fosfat de aluminiu, fenoxietanol.
Mercurul este folosit īn vaccin ca si conservant ieftin. Vaccinarile complete introduc 200 micrograme de mercur organic.Expunerea la mercur creeaza un sindrom asemanator autismului, iritabiliate si insomnii la bebelus, mai ales ca se poate suma cu mercurul din obturatiile mamei transmis placentar. Un medic a creat un regim de dezintoxicare de mercur la autisti si a obtinut rezultate bune.
Un alt aspect al problemei ar fi persistenta virusului potential mutagen īn organismul uman cu consecinte necunoscute. Se stie ca se unele vaccinuri (polio, rujeola, gripa, varicela) contin virusi atenuati pe culturi celulare īn conditii suboptimale, dar totusi vii. Suprimīnd artificial microorganismele prin vaccinarea īn masa nu se stie daca nu le determinam sa evuleaze īn forme mai virulente, asa cum s-a īntīmplat īn cazul deceselor bebelusilor mamelor vaccinate cu antirujeolic. Fisher se īntreaba daca nu se creeaza o problema mai mare pentru generatiile viitoare prin mutatiile virusului implicat.
Datele prezentate explica de unii parinti ezita sa isi vaccineze copii, lucru care ar trebui sa constituie o optiune individuala a fiecarui parinte, in functie de factorii de risc ai copilului (Stare de nutritie, conditii de viata, igiena, etc). Nimeni nu poate preciza cu exactitate care este protectia reala conferita de un vaccin unei persoane si nici face predictii in legatura cu ce s-ar fi putut intimpla in lipsa vaccinului. Pe de alta parte efectele adverse ale unei terapii nu inseamna ca terapia trebui abolita atit timp cit exista efecte clare pozitive. Informatia prezentata indeamna la reflectie si reactualizare nu la decizii radicale. Ca in multe alte domenii avem, de-a face cu jumatati de adevari, mituri, obisnuite, dubii dar si date statistice in favoarea vaccinarii. Desi vaccinarea este o problema de interes general, aplicindu-se protocoale standard cred ca fiecare ar fi dator sa se intrebe
Cit de eficienta mai este azi vaccinarea pt. o boala aproape eradicata?. Care este raportul Beneficiu-efecte adverse?
fara a absolutiza naturismul si o abordare nedialectica a problemei."

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicici spune:


Si eu mi-am pus urmatoarea intrebare...Se afirma ca bebelusii (4-6 luni) sunt protejati impotriva rujeolei prin anticorpi materni (din placenta si lapte). O femeie care nu a avut rujeola are prezenti in organism acesti anticorpi? Ce se va intampla cu generatiile urmatoare?, in situatia in care raspunsul la intrebarea mea este nu.

Fac parte din categoria celor care nu au facut vaccinul ROR nu de teama efectelor sale adverse (de care habar nu aveam atunci cand am decis sa nu fac vaccinul) ci pentru ca nu ma tem de bolile vizate de el. Sa fie inconstienta mea rezultatul faptului ca atat eu, cat si sotul meu, parintii si bunicii mei (care traiesc astazi, cu exceptia bunicului patern) suntem supravietuitori ai acestor boli? Da!... adevarul este ca nu vreau sa rup acest lant genetic facand experimente fara sens. Din pacate pentru mine datorita vaccinarii in masa sansele ca fetita mea sa faca bolile copilariei la gradinita, atunci cand ele sunt cel mai usor de dus si sa obtina o sanatoasa imunitate naturala sunt foarte mici.

Consider ca decizia de vaccinare trebuie sa fie individuala si nu sa se transforme in reflex de masa. Da!... daca as avea un copilas firav, bolnavicios, sau as simti ca mama ca este vulnerabil pana si in fata unor gripe, atunci vaccinarea ar fi un rau necesar. Parerea mea este ca un om sanatos trebuie sa treaca pe la medic doar pentru a se evalua periodic, nu pentru a se scarpina acolo unde nu-l mananca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Xenocid, nu stiam pozitia nici unui Sfant Parinte despre homeopatie, cum nu o stiu nici despre vaccinuri. Tu o stii? Eu chiar vroiam sa ma interesez.
Eu nu am avut nici o tangenta cu homeopatia pana acum, nu-s sigura ca voi avea, dar spre deosebire de vaccinuri pare mai putin periculoasa.

Ariel, te rog daca ai timp si vrei, sa-mi dai si mie pe pm numele si contactele unor homeopati buni pe care-i cunosti. Multumesc
Foarte interesant articolul pe care l-ai postat, multumim mult!


Mami lui Filip, 1 august 2009

Oamenii se roaga lui Dumnezeu sa-i scape de necazuri, iar Dumnezeu se roaga de oameni sa paraseasca pacatul. Acum care de care sa asculte mai intai? Dumnezeu de oameni sau oamenii de Dumnezeu?
Parintele Arsenie Boca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000

un articol, nu pot posta sursa caci este "reclama ilegala", oricum este vb de un site dedicat unei afectiuni cumplite, acuzata a ar fi provocata de acest vaccin...


Un studiu pe 700 de copii pentru a compara copii vaccinati de cei nevaccinati din Neozeelanda a aratat ca cei vaccinati au de 2-3 ori mai multe afectiuni ca: astm, eczema, boli respiratorii superioare, epilepsie, diabet.
Exista unele corelatii īntre mortalitatea infantile si vaccinare care ar trebui elucidate. Īn Japonia īnsa de cīnd vīrsta la care se face primul vaccin a crescut de la 2 luni la 2 ani mortalitatea infantile a scazut dramatic.
[/red][/b]


Foarte bun articolul.
Sa inteleg ca astmul fetitei mele i se poate trage de la vaccinare ?
Eu banuiam ca vaccinul doar i-a scazut imunitatea dar nu mai mult.
Spuneam si in primele pagini ca la noi a fost extrem de evident, s-a declansat la 4 ore de la vaccinare.

Sirimie - e strigator la cer modul tau egoist de a gandi. Respira, fa o pauza si gandeste inainte de a scrie. Macar din respect pentru suferinta copiilor care au avut nesansa de a ramane cu urmari grave dupa vaccinare.

Sa inteleg ca e mai safe pentru fetita ta, sa se joace in parc cu copii asmatici, autisti, diabetici si lista poate continua ...?
Ti-am mai dat un sfat : alapteaza copila pana la 2 ani, multe sucuri naturale, mancare fara E-uri si o sa treaca mult mai usor prin toate bolile nu numai a celor contagioase. Si vaccineaz-o !

Si numai fi asa de indarjita ProVaccinare, nu mi-as dori sa te vad peste cativa ani in tabara adversa.
90 % din mamicile care si-au vaccinat copii au fost Provaccinare, inclusiv eu, a fost suficient sa vad pe pielea mea reactiile adverse si am trecut in partea cealalta.


Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
Ai ceva de spus la argumentul asta al meu?


ei, uite ca am...
va rog sa scuzati ignoranta, naivitatea,s.a...raspunsului, dar a trecut ceeva timp (nu prea mult, e adevarat)de cand am intersectat cu niste cursuri de imunologie, virologie & co.
nu stiu cine ti-a bagat tie in cap ca dc a facut vaccinul vezi doamne face o forma mai usoara a bolii.

in primul rand mecanismul memoriei imunologice pentru perioade lungi de timp nu este cunoscut.

Imunitatea dobandita natural activ se instaleaza dupa trecera organismului printr-o stare de infectie si numai trecerea prin uynele infectii asigura protectie specifica pt tot restul vietii. (e vb despre rujeola,rubeola, oreion).

Vaccinurile= produse biologice ce contin virusuri infectioase cu virulenta atenuata, respectiv virusuri inactivate care introduse in org. iman dau o stare de protectie TEMPORARA fata de ag infectios fata de care au fost preparate (assta e def. pe scurt).

Cele mai folosite sunt vaccinurile cu virusuri atenuate (datorita costurilor scazute de producere). [vaccinurile cu virusuri inactivate au costuri de producere mult mai ridicate , preparatul viral brut obtinandu-se print cultivarea virusului intr-un substrat permisiv.ca experiment pe care l-am realizat si noi in laborator la facultate:cultivarea virusului influenza in oul embrionat de gaina
]
Virusurile atenuate isi pastreaza capacitatea de multiplicare raspandindu-se in ppopulatie => imunizarea indivizilor nevaccinati => deci, simona, exista toate sansele ca ccc copilul tau vaccinat sa-mi imunizeze copilul meu nevaccinat

O problema importanta, legata de infectiozitate vaccinurilor atenuate, este aceea a restaurarii unui grad variabil de virulenta dupa vaccinare , ce determina infectii cu manifestari clinice la unii copii.

Un alt dezavantaj consta in faptul ca vaccinul atenuat poate sa produca o infectie persistenta

De asemenea, administrarea vaccinului atenuat POATE SA INTERFERE cu virusul de tip salbatic ce infecteaza natural si sa domine pana la anulare eficienta vaccinarii => ceea ce s-a intamplat in cazul baietelului meu. efectul vaccinului=0

Mai exista si vaccinurile sintetice ce contin secvente polipeptidice sintetizate pe cale chimica...insa, conditia esentialla pt obtinerea acestor vaccinuri este cunoasterea structurii chimice a determinantilor antigenici nativi ai virusului si identificarea regiunilor imuno-dominante ale moleculei => ceea ce nu prea se intampla => deci au o slaba imunogenitate si nu stimuleaza raspunsul imun mediat celular. (ca sa intelegeti mai bine, ca in cazul aromelor naturale si identic naturale,...pe acolo)

deci, in concluzie si prin urmare scuzati-mi ignoranta cu care am tratat acest subiect

si sa nu va imaginati cumva, simona & co., ca a fost o decize usor de luat , aceea de a nu-mi mai vaccina copii...

si totusi ca sa nu ia copiii tai (si a altora) cine stie ce bronto virus de la copilul meu, o sa-i pun o placuta de gat cu "ATENTIE ! NEVACCINAT ROR !",

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput