refuz vaccin ROR - consecinte

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

anaemi, oops , am comis-o...m-a indus in eroare faptul ca este prodecan al facultatii de teologie din craiova si faptul ca el sustine conceptul de medicina crestina

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ariel, una din manifestarile precoce ale diabetului de tip 2 este hipoglicemia. Deoarece exista o hipersecretie insulinica ca raspuns la rezistenta la insulina. Dar probabil ca homeopatii ti-au explicat acest lucru si ti-au recomandat un regim dietetic si o activitate fizica regulata nu? Sau doar 5 bulinute dimineata si seara?
Antecedente heredo-colaterale + macrosomie fetala (greutate la nastere peste 4 kg a copilului) = risc foarte mare de DZ tip 2 care NU este influentat de tratamentele homeopatice pe care le iei. Din pacate.
Asta asa ca o paranteza de la cineva care s-a saturat sa citeasca aberatiile pe care le scrieti voi aici.
Repet, ca macar sa nuu ziceti ca nu stiti, de bolile NEERADICATE pentru care nu vreti voi sa ii vaccinati SE MOARE.
Presupusele reactii postvaccinale NU au fost DOVEDITE, in consecinta sunt deocamdata DOAR zvonuri.
Restul , indiferent cat de pompoase sunt titlurile atasate ale celor care le propovaduiesc, sunt doar IPOTEZE.
Poliomielita, Pojarul,Rubeola congenitala, Encefalita post-varsat de vant, tetanosul sunt BOLI REALE de care se MOARE sau ramai TAMPIT si/sau cu HANDICAPURI (asta pentru ca sa inteleaga toata lumea, inclusiv cei a caror cultura se limiteaza la mailurile alarmiste/predicile religioase).
Repet, in 2007,aproape 200000 de copii au MURIT de POJAR.
Rubeola in timpul sarcinii DA clar MALFORMATII FETALE. DE care se moare sau ramane cu handicap toata viata.
Sunt BOLI ORIBILE pe care vaccinurile le previn si ar putea chiar sa le ELIMINE daca nu ar exista mame ca voi care refuza vaccinarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp

Repet, ca macar sa nuu ziceti ca nu stiti, de bolile NEERADICATE pentru care nu vreti voi sa ii vaccinati SE MOARE.

Repet, in 2007,aproape 200000 de copii au MURIT de POJAR.



Cine a stabilit aceasta cifra? Aproape 200000?

Acesti aproape 200000 de copii in ce zona a lunii traiau? Care erau conditiile lor de viata? Ce alimentatie aveau? Sistemul lor imunitar era ok? Adica SIGUR nu mai sufereau si de alte boli cand au facut POJAR??? Stiu sunt multe intrebari... si mai sunt. De ex: zona in care se jucau cum era: la groapa de gunoi sau in parc? Parintii ... sanatosi? Fara boli cronice? Oare pojarul nu a fost doar picatura care a umplut paharul? Oare o gripa sau raceala mai puternica nu i-ar fi doborat?

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

LE
Mai REPETA-ti (vad ca iti place mult sa repeti) ca trebuie sa ai un ton civilizat si, mai ales in discutiile pe forum unde nevazandu-se mimica fetei, cuvintele folosite trebuie sa fie cat mai putin interpretabile (vezi cuvinte si expresii folosite in postul de mai sus)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp

Ariel, una din manifestarile precoce ale diabetului de tip 2 este hipoglicemia. Deoarece exista o hipersecretie insulinica ca raspuns la rezistenta la insulina. Dar probabil ca homeopatii ti-au explicat acest lucru si ti-au recomandat un regim dietetic si o activitate fizica regulata nu? Sau doar 5 bulinute dimineata si seara?
Antecedente heredo-colaterale + macrosomie fetala (greutate la nastere peste 4 kg a copilului) = risc foarte mare de DZ tip 2 care NU este influentat de tratamentele homeopatice pe care le iei. Din pacate.
Asta asa ca o paranteza de la cineva care s-a saturat sa citeasca aberatiile pe care le scrieti voi aici.

Repet, ca macar sa nuu ziceti ca nu stiti, de bolile NEERADICATE pentru care nu vreti voi sa ii vaccinati SE MOARE.
Presupusele reactii postvaccinale NU au fost DOVEDITE, in consecinta sunt deocamdata DOAR zvonuri.
Restul , indiferent cat de pompoase sunt titlurile atasate ale celor care le propovaduiesc, sunt doar IPOTEZE.
Poliomielita, Pojarul,Rubeola congenitala, Encefalita post-varsat de vant, tetanosul sunt BOLI REALE de care se MOARE sau ramai TAMPIT si/sau cu HANDICAPURI (asta pentru ca sa inteleaga toata lumea, inclusiv cei a caror cultura se limiteaza la mailurile alarmiste/predicile religioase).
Repet, in 2007,aproape 200000 de copii au MURIT de POJAR.
Rubeola in timpul sarcinii DA clar MALFORMATII FETALE. DE care se moare sau ramane cu handicap toata viata.
Sunt BOLI ORIBILE pe care vaccinurile le previn si ar putea chiar sa le ELIMINE daca nu ar exista mame ca voi care refuza vaccinarea.


sheanna, tot ca o paranteza....ce ti se pare chiar atat de aberant la ce am scris eu? redau mai jos afirmatia mea:
"mama mea este insulino dependenta, bunicul meu a fost, eu...il mostenesc pe tata insa si am la polul opus, hipoglicemie, care uneori ajunge in faze destul de periculoase, insa de cand o tratez homeopat, adica din sarcina, o tin in frau. cu teo am emotii si mi-am promis sa-l controlez des, mai ales ca el a avut 4.600 kg la nastere si era "banuit" de ceva probleme. pana acum nu s-a semnalat nicio problema. "

In primul rand am zis ca eu am ca si tatal meu, hipoglicemii. si ca maajut de homeopatie ca sa le tin in frau. nu am zis ca nu tin regim, ca nu fac miscare si ca doar ma rezum la 5 buline. de unde ai dedus tu asta? sau ai zis-o ca aberez, asa in virtutea inertiei...
spre lamurirea ta, afla ca de cand am facut primele investigatii, adica de acum 5 ani, pana in prezent, am un regim de viata foarte echilibrat, ceea ce include regim alimentar si miscare...chiar stresant pt unii ca mananc numai natural, aproape vegetarian, ca sunt anti, contra porcarii numite "alimente". m-am "cautat" la spitalul malaxa, invreo 6 etape, inclusiv echografii ale pancreasului si glicemii provocate si pe langa sfaturile aflate acolo, am ales sa iau si cele 5 bulinute "aberante". culmea ironiei!!! ca dr care ma are in evidenta acolo nu m-a ironizat si nici ridiculizat, din contra, m-a incurajat sa continui si cu tratamentul homeopat pe langa regim...norocul meu ca nu am dat de un medic fixat pe medicina alopata...

cat despre teo...stiu ca a fost macrosom, crede-ma ca am simtit-o cu toate celulele cand l-am nascut natural...ca de! in opinia geniilor medicale, care le stiu ele pe toate ca niste mici Dumnezei pe Pamant, nu am avut indicatie de cezariana...nici faptul ca am avut preeclampsie nu a contat. mai important era sa vina primarul sa taie funda in ziua x si d-aia m-au indopat cu litice sa-mi stopeze contractiile de nastere....nu de alta,dar dadeam prost la inaugurare...mi-e sila! in fine...am zis clar ca urmaresc atat eu, cat si medici, situatia lui teo, mai ales ca avem in istoric cazuri de diabet insulino dependent. i se iau regulat glicemiile, el are acelasi regim de viata si hrana sanatos ca al intregii familii.la mine sanatatea nu inseamna doar refuzul unui vaccin pe care il consider nociv, ci eliminarea tuturor elementelor pe care le consider nocive. de ex, legat de diabet, la mine in casa nu mai exista zahar de 5 ani de zile...ii urmaresc greutatea, spre bucuria mea se dezvolta frumos si armonios, nu si-a continuat "zestrea" de grasunel.iti dai seama, ca atunci cand am vazut cat de mare a fost la nastere, am cerut teste de tot felul, inclusiv de diabet si tiroida...ca mde, mai citim si noi, aberantii...uneori mai mult decat asa zis medicii, unii dintre ei, cum ar fi mandretea mea de medic de familie....cred ca deja pot sa-i zic fost(a) :)
probabil ca toti se intreaba de ce am ales-o ca medic...am ales-o pe motiv ca asistenta ei sta in bloc cu mama, la 5 min de mine si am zis ca daca e o urgenta o pot suna sa vina sa vada...dar la cate aberatii am auzit eu din gura lor, ma lipsesc. prefer sa bat bucurestiul in lung si in lat si sa merg la un medic adevarat, nu un absolvent de"particulara" sa cu diploma luata pe cai "necunoscute"

cat despre afirmatiile facute de mine referitoare la reactiile secundare, repet, nu sunt luate de pe siteurile lui bivolaru&co, ma doare la basca de el si ai lui...diagnosticul de PESS al baiatului colegei mele a fost pus de 3 medici din afara si 2 din tara. MEDICI!!! ei au afirmat, TOTI, ca a fost data de vaccin,de Trimovax, care se stie (sper) ca a fost responsabil de multe cazuri de efecte secundare, inclusiv autism...poate ca d-aia l-au si inlocuit cu altul mai "inteligent". pai...de unde stiu eu ca peste 1 an nu il vor inlocui si pe cel actual cu altul si mai inteligent? ca logic, la momentul acela, cei ca tine si sirimie, adica infocatii pro vaccinari,puteau sa jure cu mana pe inima ca si Trimovaxul este destept, inteligent, cel mai cel...hai sa fim seriosi! eu una NU mai vreau sa fiu mintita frumos! ca voi credeti aceste minciuni, nu aveti decat. dar sa ma faci aberanta ca vad lucrurile altfel decat tine, in acest caz...tu, prin deformatie profesionala, vezi altfel. asa cum si eu ma uitam ciudat la cei care ziceau ceva de taxa auto obligatorie, atunci cand lucram la RAR...pana mi-am dat seama ca e o tampenie....
da, se moare din rujeola, dar in cazul celor slabiti imunitar, malnutritilor, cei tinuti in conditii improprii de igiena, cei care se trateaza dupa ureche cu "picioare de paianjen si cozi de broasca" da, este contagioasa, dar daca parintii cu copii infectati si-ar "sacrifica" putin cariera si ar sta acasa cu copiii bolnavi si nu i-ar mai duce in colectivitati, poate s-ar mai reduce. dar, iar, sa fim seriosi, cati dintre cei cunoscuti voua nu-si plimba copiii muciosi, tusitori, febrili, din cauze "necunoscute" printre ceilalti? pai la fiica-mea la gradi veneau cu antibioticul la pachet, cu siropul de tuse si-l dadeau educatoarei sa-l dea la copil. pai, ia-ti frate medical, stai acasa cu copilul, cheama medicul si vezi ce are, nu defila cu el in parc, "ca te capiaza in casa", nu-l duce la gradi, ca nu poti lipsi la job, nu te duce cu el la dr de familie cand banui ca are ceva contagios! bine macar ca au remediat asta la gradi la fiica-mea si nu ii mai primesc pe cei "raciti" si ca au asistenta acum care ii "purica" de 2 ori pe saptamana.
si ca medic, mergi la pacient acasa, vezi ce are, nu-l chema la cabinet si nu-l tine pe hol 1 ora intreaga printre gravide, bebelusi, copilasi...fa-ti "terenul" acasa la pacient, nu la piata si prin mall....nu ma refer la tine, ma refer la cei care fac asta, inclusiv la geniala mea de medic de familie!
pai zici ca aberez eu...atunci ce face "desteapta" mea, cand la rubeola fiica-mii i-a dat augmentin, cand eu ziceam ca pare a fi rubeola si ea zicea ca nuuuuu, un copil de 5 luni, alaptat, imposibil sa faca rubeola, ca are "rosu in gat"....na, ca a facut! si dupa ce i-am dat antibioticul s-a bubosit toata si i-am facut test de sange si a aparut, SURPRIZA!!! rubeola! ntz, ntz...pai ce pretentii sa mai am eu la un medic care imi zice ca un copil cu "rosu in gat trebuie sa ia antibiotic ca l-a tras curentul"??
sau de genialul de medic al unei fete de pe DC, medic si ea, dar pe alt profil (culmea, cu care am avut divergente pe alte tema, dar care acum imi da dreptate), care a venit, a vazut copilul si a zis ca nu are nicio viroza eruptiva, ci ca are bubite de la praful din casa?!?!?!?! cand copilul avusese febra, rosu in gat, ochii specifici bolilor virale si in final eruptie???? plus parintii cu manifestari tipic de parvovirus....si atunci apar eu cu "aberatiile" mele si ii zic fetei sa citeasca despre parvovirusul asta si sa mearga la Babes...
sau altei colege "randunele" careia i-au indopat copilul cu antibiotice si el avea herpangina, de care eu i-am zis, insa "genialul" ei i-a dat antibiotic? si a ajuns fata la budimex unde stupoare!!! herpangina! apoi la Stanciu care la fel....herpangina! si logic, apoi explicatia ca antibioticul i-a agravat boala....plus alta colega de "randunici"....
pai mai, sheanna, scuza-ma dar prefer sa fiu aberanta, ignoranta, cum vrei tu sa-mi zici, ca sa te poti uita superior la mine, dar...nu vreau sa devin marioneta in mana unui habarnist care imi da antibiotice la viroze, care vrea sa-mi vaccineze copilul covalescent cu DTP si cu ROR in acelasi timp, care refuza sa imi dea aviz pt celalalt copil ca sa mearga la gradi, daca nu-l vaccinez pe astalalt...vreau sa-mi pastrez puterea de decizie si dreptul de a gandi deciziile, inainte sa ma arunc cu capul inainte ca asa a zis "maria sa", care serios ma intreb retoric:"cine naiba i-a dat diploma asteia????"
si cu asta termin cu explicatiile, ca si asa nu are rost sa le dau. plus ca daca esti chiar atat de satula de aberatiile mele izvorate din mailuri primite pe mess si predici religioase , nimeni nu te impiedica sa ma ignori. iar ca o paranteza, spre lamurirea ta, eu si religia inca incercam sa ne descoperim...nu sunt deloc omul care sa se ia dupa o predica, cel mai adesea adorm la ele sau ma gandesc la ale mele in timpul lor, ca mde, inca nu am reusit sa devin un om religios. asta nu insemana ca rad in barba de cei care sunt, din contra, toata stima mea pt ei! au ceva in plus, ceea ce eu nu am fost capabila pana acum sa am. iar mailuri....de mult timp nu mai citesc mailuri de genul asta, ci doar de "buna, ce mai faci" si ale clientilor mei...asa ca, incearca sa ma ataci altfel, in felul asta esuezi...

edit: ce specializare ai tu? la medicina se predau aceleasi materii la toti studentii? atunci de ce unii medici sustin ca vaccinul ROR este nociv? de ce colega ta de breasla, colega si pe DC imi zice ca am ales corect? chiar sunt curioasa ce specializare ai...poate esti imunolog sau infectionist si atunci cunosti mai multe amanunte, pe care logic, un cardiolog, un orl-ist, un pediatru nu le-au studiat ca specializare.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Citat:
citat din mesajul lui theo_2004

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp

Repet, ca macar sa nuu ziceti ca nu stiti, de bolile NEERADICATE pentru care nu vreti voi sa ii vaccinati SE MOARE.

Repet, in 2007,aproape 200000 de copii au MURIT de POJAR.



Cine a stabilit aceasta cifra? Aproape 200000?

Acesti aproape 200000 de copii in ce zona a lunii traiau? Care erau conditiile lor de viata? Ce alimentatie aveau? Sistemul lor imunitar era ok? Adica SIGUR nu mai sufereau si de alte boli cand au facut POJAR??? Stiu sunt multe intrebari... si mai sunt. De ex: zona in care se jucau cum era: la groapa de gunoi sau in parc? Parintii ... sanatosi? Fara boli cronice? Oare pojarul nu a fost doar picatura care a umplut paharul? Oare o gripa sau raceala mai puternica nu i-ar fi doborat?

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

LE
Mai REPETA-ti (vad ca iti place mult sa repeti) ca trebuie sa ai un ton civilizat si, mai ales in discutiile pe forum unde nevazandu-se mimica fetei, cuvintele folosite trebuie sa fie cat mai putin interpretabile (vezi cuvinte si expresii folosite in postul de mai sus)


Ma bucur ca tonul si mai ales subliniatul cu voce tare al unor cuvinte au fost interpreate corect.
Repet pentru ca , dupa cum se vede si in mesajul tau, ceea ce am scris 3 pagini mai in spate nu a citit nimeni.
197000 de morti de pojar in 2007 este statistica oficiala a OMS.
Se moare de pojar inclusiv in Marea Britanie si in Romania.
Si au murit pentru ca nu au fost vaccinati.
Cum s-a ajuns la concluzia asta. Pentru ca, fata de anii trecuti, campania de vaccinare a redus cu 80% numarul de morti prin pojar. Vaccinarea, nu alimentatia, profilul genetic sau statusul imunitar.
Ia fa tu o socoteala cam cati mureau acum cativa ani pentru ca nu erau vaccinati?
Daca tu crezi ca indoparea copilului cu siropele de stimulat imunitatea plus "mancarea sanatoasa" din tarile civilizate ii protejeaza mai bine decat vaccinul atunci te inseli amarnic.
Ceea ce am scris este valabil si pana si cei care sunt antivaccinare nu contesta aceste adevaruri.
Dar e adevarat ca si Boiron trebuie sa faca profit, la fel ca si multiplele firme producatoare de siropele 100% naturale.

Fiecare e liber sa aleaga ce vrea pentru propriul copil DAR alegerea nu trebuie sa le faca rau altora si nici nu are voie sa incerce sa convinga pe alti sa faca la fel.
Lasati racolarea pe seama celor care scot profit din asta si mai ales lasati mamicile care nu au cunostintele medicale necesare (respectiv mamele care nu sunt pediatre) sa ia decizii sub indrumarea medicului si nu a diversilor anonimi care scriu mesaje pe forum.


Ariel, sunt medic internist de adulti si nu sunt in masura sa emit judecati personale despre vaccinare, imunitate si pediatrie. Eu ascult ceea ce spune OMS si ceeea ce imi recomanda pediatrii (aia adevarati care salveaza vieti si care nu au timp de citit aberatii pseudostiintifice).
Insa modul in care te exprimi ma face sa iti ignor mesajele de aici inainte. Mai ales ca am inteles acum ca judecata ta in privinta temelor medicale este intunecata de resentimente nesustinute de nici un argument logic medical. Iti doresc multa sanatate si sper ca cine te trateaza homeopatic sa stie cum sa faca asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Sheannamp, eu nu am ce calcule sa fac si nici nu cred in siropele minune (respectul trebuie sa fie prezent si in discutiile pe forum, si cand esti nervos/nervoasa - ca tine acum - iar exprimarile "ia fa tu" nu-ti fac cinste).
Eu mi-am vaccinat baietelelul cand a fost cazul deci nu trebuie sa ma iei la judecat si nici sa ma pui sa-mi fac lectiile.
Exprimarea ta ma face sa citesc fara placere postarile sub semnatura ta. Ok, esti medic si moderator pe forum. Si? Dar inainte esti om, mama deci de unde tonul superior?

Cat despre "Dar e adevarat ca si Boiron trebuie sa faca profit, la fel ca si multiplele firme producatoare de siropele 100% naturale." este perfect valabil si pt producatorii de vaccinuri si medicamente alopate. Ei nu trebuie sa faca profit? Sau ei sunt sfinti si homeopatii (chiar si Boiron) sunt bau-bau-ul vostru? Toti, si unii si altii, sunt comercianti si in primul rand trebuie sa castige si pentru asta este posibil sa ascunda cate ceva, chiar sa ... minta fie si prin omisiune. Sa nu uitam ultimele 2 campanii stupide de vaccinare (human papillomavirus si gripa porcina) care sunt / au fost mai mult decat comerciale!

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

shea, repet si eu ca judeci gresit spusele mele. :)
in primul rand nu caut sa racolez pe nimeni, de ce as face-o? nu am vreo afacere cu produse naturiste sau homeopate, nici macar nu iau de la boiron :), in al doilea rand mi-am expus parerea personala despre un singur vaccin, nu am dus o campanie de denigrare a tuturor vaccinarilor, dovada ca celelalte le-am facut copiilor mei. insa punand in balanta beneficiile si riscurile legate doar de acest vaccin, am ajuns la concluzia ca nu este bun pt teo. a, da, mai am un dinte contra gardasilului si a antiporcinei asteia, in care la fel, nu cred...la campanie ma refer, nu la bolile in sine. nu uita de isteria cu aviara de acum cativa ani...nu te pune pe ganduri?
in al 3 lea rand, sa ne lamurim pt totdeauna, resentimentele mele sunt fata de medicii care au sfeclit-o rau in ceea ce ne priveste pe mine si pe ai mei...cu restul, nu am absolut nimic, nu ma pot lega de o intreaga breasla si nu pot pune etichete tuturor, doar pt ca am avut nesansa sa dau de aceste personaje...am mai zis si mai zic, am intalnit o multime de medici bine pregatiti, care au avut timpul si bunatatea sa ma lamureasca cu ce se mananca unele chestii, cu care am putut discuta si despre lucrurile pe care tu le numesti "psedostiintifice". pai, acum ceva vreme, erau oameni arsi pe rug ca aveau tupeu sa afirme unele lucruri. cam asta face parte din evolutia stiintifica. apare unul, face o afirmatie, ceilalti care au invatat ca "asa este" si nu cum zice nenea ala, sar cu coasele si-l pun pe rug....eeee si peste ani si ani, mai apar si altii care demonstreaza ca "vrajitorul" ala a avut dreptate...
eu sunt curioasa de ce exista multe alte tari in care nu se face aceasta vaccinare. ma refer strict la ROR. tari civilizate, dezvoltate sau toti medicii din germania sunt inculti si "pseudostiintifici"?
plus ca ti-am zis, acum cativa ani cand am cerut sa o vaccinez pe alex cu ROR, dr. m-a intrebat daca sunt pusa in tema cu faptul ca acest vaccin e responsabil de autism. i-am zis ca nu sunt, dar voi studia problema, mie sa-mi intepe copilul sa il stiu eu protejat. si mi-a ras in nas, ca vaccinul asta nu protejeaza, ca si fiul ei a facut rujeola si fata asistentei, cu toate ca erau vaccinati.
iar acum, rasturnare de situatie, ma ia cu cat de inconstienta sunt eu ca refuz acest vaccin, care salveaza vieti si e atat de inteligent, ca mor copiii neprotejati. pai eu ce sa mai pricep? ca se contrazice pe sine insasi? sau ca face si sustine orice teorie emisa de OMS? pai stai asa, acum 5 ani, vaccinul asta era rau si acum, brusc a devenit bun si de nelipsit?!?
iar eu am deschis acest subiect ca sa-mi rezolv dilemele, nu sa racolez pe nimeni. e aiuristica afirmatia asta...asa ca pastreaza-ti vreascurile pt un alt rug, dedicat altuia care ar arde cu placere pe el. eu nu am sa lupt aici pt o teorie, caci nu am de ce.
eu am ales sa nu vaccinez ror pe teo, dar nu am absolut nimic cu cei care o vor face...cam asta e diferenta, ca eu respect si parerile altora si mdea, am pretentia sa fiu si eu respectata si sa nu fiu jignita. daca crezi ca o poti face, atunci te "ascult" cu placere, daca nu, prefer sa nu ma enervez inutil (stresul scade imunitatea) si voi ignora mesajele tale in care vei tipa la mine si-mi vei rade in nas, de acolo, dee sus, din olimp.
o seara buna, fara nervi!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui theo_2004

Cine a stabilit aceasta cifra? Aproape 200000?

Acesti aproape 200000 de copii in ce zona a lunii traiau? Care erau conditiile lor de viata? Ce alimentatie aveau? Sistemul lor imunitar era ok? Adica SIGUR nu mai sufereau si de alte boli cand au facut POJAR??? Stiu sunt multe intrebari... si mai sunt. De ex: zona in care se jucau cum era: la groapa de gunoi sau in parc? Parintii ... sanatosi? Fara boli cronice? Oare pojarul nu a fost doar picatura care a umplut paharul? Oare o gripa sau raceala mai puternica nu i-ar fi doborat?

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

LE
Mai REPETA-ti (vad ca iti place mult sa repeti) ca trebuie sa ai un ton civilizat si, mai ales in discutiile pe forum unde nevazandu-se mimica fetei, cuvintele folosite trebuie sa fie cat mai putin interpretabile (vezi cuvinte si expresii folosite in postul de mai sus)



Mami de Theo, dar voi, cele care, printre randuri, incurajati mamici complet necunoscute sa nu-si vaccineze copiii, ce stiti despre copiii lor????
Dar despre mediul si conditiile de viata ale copiilor care, poate, din cauza voastra nu vor primi vaccin, ce stiti????


Referitor la tonul Sheanneimp.... e prea bland....
Intelegeti odata ca aici nu e vorba despre viitori adulti nevrotici din cauza ca parintii nu au stiut sa se poarte cu ei in copilarie.
E vorba despre viata sau moarte!!!!


Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

denizel, eu, mami de Theo sunt una singura. M-ai numit si apoi ai continuat cu "voi" ... Acuzand ca, printre randuri,sunt contra vaccinarilor. Cred ca ai gresit gasca. Nu sunt contra vaccinarilor. Pe mine m-a deranjat tonul, bland cum zici tu, al Sheannei. Si cuvintele folosite. Daca e moderator si medic nu e neaparat superioara. Eu mi-am vaccinat baietelul. Dar de aici si pana a vaccina cu orice rezultat e cale lunga.

subiectul de fata nu a fost deschis pt a incuraja mamici necunoscute impotriva vaccinarii. reciteste primul poast al arielei. ea a intrebat strict in cazul ei ce se poate intampla daca refuzaa ROR. si ce a aflat? ca din cauza copilului ei nu va fi eradicat pojarul
Daca ati fi in situatia ei, a arielei, v-ati vaccina copilil concomitent cu DTP si ROR?

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

draga denizel, cred ca am fost destul de clara. nu racolez pe nimeni, nu incurajez pe nimeni sa faca ca mine. e decizia mea si atat. urasc ideea de turma, chiar si virtuala. fiecare are creier si ratiune si poate decide pt el. nu sunt eu un guru ca sa se ia dupa mine! deci, dragi mamici, nu va lasati convinse de mine! eu am decis asta, dupa ce am studiat si analizat problema timp de cateva luni bune. am hotarat asa, din prisma unuia care a vazut si auzit lucruri de care nu a fost incantat. poate mediccii vostri de familie merita mai multa incredere, a copiilor mei s-a dovedit ca nu! daca aveti incredere in medicii vostri, faceti ce va spun ei, nu ce zic eu. eu am ales sa am incredere in medicii care au zis sa NU fac acest vaccin. iar discutia mea cu ei s-a rezumat STRICT la acest vaccin. subliniez, teo a facut restul vaccinurilor, doar pe acesta il refuza categoric, caci mi se pare inutil si periculos. dar este parerea MEA!
acum e clar? sper sa nu mai fiu nevoita sa repet, ca m-am cam saturat...rabdarea nu e punctul meu forte.

si da, denizel, ai mare dreptate! e vorba de viata si de moarte. copilul colegei mele este condamnat la moarte! stii ce i se intampla exact??? stii ce inseamna panencefalita subacuta sclerozanta? hai ca iti zic eu, asa in termeni nemedicali: i se usuca creierul, se usuca ca miezul unei nuci. asta pe interior...la exterior ce se observa? hai, ca de ani intregi am facut studiu de caz doar si cred ca genul asta de caz nu fost studiat de d-na dr. sheanna si nici de tine si nici de sirimie! voi doar imi aruncati in nas niste cifre ale OMS-ului. eu am privit cu ochii mei un "efect secundar" al ROR-ului.
in prima faza copilul a inceput sa aiba tulburari comportamentale...logic, diagnosticul a fost care altul decat adhd , ca doar e o moda si cu asta, nu?? si ritalinul ala trebuie sa umfle niste buzunare, nu? asa ca adhd sa fie! buuun, apoi a inceput sa aiba pierderi de echilibru, de auz, de vaz...apoi s-a instaurat dementa. pai tare as fi vrut eu sa vina una dintre voi la el acasa atunci, sa vada o criza d-asta! eu am fost, eu l-am tinut in brate si l-am linistit,eu mi-am luat pumni si genunchi in fatza, nu un super fan ROR. in fine, acum e in stadiul in care muschii nu mai functioneaza, face pe el, nu mai mananca, e terminat...e internat intr-o institutie speciala, unde se ocupa de el personal pregatit pt asa ceva, caci pana acum, in disperare, mamica lui l-a tinut acasa,a fost cu el in spital cand facea tratament ce necesita spitalizare... a stat ea cu el cele 90 de zile pe care statul ti le da anual pt medical, s stat si cele 21 de zile de CO...fiind divortata si intretinand singura copilul (tatal a zis clar ca pt el acest copil e mort si refuza sa dea pensia alimentara, iar mama nu a avut bani, timp, nervi de procese) nu a putut sa renunte la job ca sa stea permanent cu el acasa, caci statul ii dadea 4 mil pe luna ajutor de insotitor...asa ca in prima faza baiatul a stat cu bunica, pana aceasta a avut ghinionul sa fie calcata de masina...mortal. apoi a angajat cred ca vreo 7-8 femei, care dadeau bir cu fugitii in final, apoi l-a dus la o scoala pt copii cu handicap, caci la scoala normala era imposibil si de acolo il lua ea cand iesea de la munca (cu invoieli, fuga pe ascuns, alergari disperate prin metrouri...), pana l-a retrat, caci un alt copil mai mare si la fel, bolnav psihic, l-a abuzat sexual in wc-ul scolii, caci erau nesupravegheati...sa va mai povestesc? v-ar impresiona suficient de mult un astfel de caz, incat, DACA ATI FI IN LOCUL MEU, ati lua decizia care am luat-o eu? sau suna prea "pseudostiintific" si e altfel decat tiparitura din cursul de la facultate. da, acolo nu iti povestesc aia si ce se intampla pe langa aspectele fizice ale bolii. dar fac parte din viata acelor oameni! asa, ne-stiintifice cum sunt ele, dar asta o veti intelege atunci cand veti trata pacientul ca pe un om si nu ca pe un obiect de studiu, ca pe o papusa fara viata, ca pe un nume si un numar de dosar...
mie mi-a marcat existenta acest copil. m-a schimbat radical...m-a transformat intr-o inconstienta care prefera bubite pe corp decat buba la cap...acum ma intelegeti? sau poate spuneti ca bat campii, ca inventez acum asta ca sa ma disculp...atunci cautati subiectele postate de mine in arhiva si veti vedea ca de vreo 4 ani am tot povestit de baietelul acesta.
asa ca, da, se moare! si se moare crunt! cumplit! si ce e mai rau, e ca se moare lent...iar eu m-am gandit automat la riscul acesta cand "geniala" mea de dr a insistat sa facem si ror si dtp, ca avea ea norma, ca doar asa ii zisese oms-ul ala...scrie clar si pe vaccin ca se lasa distanta de min 1 luna intre vaccinari! stie orice curca ca nu se vaccineaza un copil covalescent, e la mintea cocosului ca nu poti vaccina ror un copil ca timp de 1 luna si jumate a avut o viroza eruptiva, pe care, tu desteptul de medic de familie , ai tratat-o cu antibiotic, pt ca ai vazut tu niste rosu in gat...iar eu, proasta de mama-sa, am inghitit toate gogomaniile debitate atunci de asta, de la scarlatina, la tbc bovin, la alergie si alte aberatii "real stiintifice", ca doar ea avea diploma nu? eu doar practicam medicina de google, nu? noroc cu google asta, ca asa am gasit singura ce are copilul meu! noroc ca am gasit si articolul de aici, de pe dc despre boala a 5 a sau parvovirusul uman. noroc cu dr-a de la babes, care nu suferea de orgolii, "ca ce tare si mare sunt eu ca am diploma" si a zis, ca DA, am descoperit corect ce are copilul. noroc cu ea ca m-a incurajat sa merg pe tratament simptomatic si homeopat. dar cu ce pret, dragele mele? cu pretul samburelului meu din burtica, pe care l-am pierdut atunci, caci m-am infestat si eu. daca "geniala" isi facea treaba corect, din primul moment in care a fost chemata de catre mama care venise special de la tara cu teo si nu intrase in contact cu mine inca, nu se intampla asta. daca "geniala" merge acasa la fetita bolnava, cu eruptie in stadiu incipient si nu ne expunea pe noi, gravide (chiar si in 6 saptamani), nou nascuti, bebelusi si copii, la acel risc, eu acum aveam inca bebe in burta! si, apropos, pt boala asta nu se face vaccin, cu toate ca un fat afectat poate face anencefalie...si cu toate astea, viruselul zburda liber si fericit pe holul policlinicii, unde, ironic, ne ducem sa ne vaccinam contra altor bubosenii...dar chiar, izolator nu mai exista???
asa ca, sa nu imi tineti mie teoria chibritului, ca nu tine faza. pana una alta, mi-a murit mie bebicul din burtica in urma inconstientei acelei "geniale"....iar alta mama asteapta sa-i moara copilul in urma unei vaccinari stupide....
si gata, am alocat destul timp pretios pt mine acestei discutii, pe ziua de azi! poate, daca voi vedea o schimbare de atitudine si de ton si va voi vedea ca v-ati dat jos din olimp si ati venit la nivelul meu, ca sa ne putem auzi mai bine, fara sa fie necesar sa tipati la mine, chiar si virtual, poate atunci, voi mai continua discutia cu voi. pana atunci o voi tine doar cu cei care stiu sa poarte o discutie fara aere de superioritate.

theo, , multumesc pentru atitudinea ta. asa ceve am cerut eu celor din tabara opusa. ai o atitudine fair play si asta apreciez.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput