Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (78)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

super, ia sa zic si io ce face raresu...daca asta se cheama joaca atunci joaca sa fie:

1.Tot ce a zis Ramiha, mai putin partea cu aratatul in carticele, rares nu are deloc rabdare le ia si mi le ridica imediat din fata.

2. rasfoim reviste si ii zic ce e p-acolo.... ii place, cartile lui nu sunt bune, revistele da.

3. unde e aspiratorul? e fascinat de aspirator...il pun in mijlocul camerei si il tine ocupat destula vreme (20min?!).

4. taraste o masinuta prin camera; o ia de ici si o pune colo si tot asa vo 5 min, nu stiu ce e in mintea lui dar ii place. o ia de pe casuta pisicii si o pune intr-o nisa ce o am in perete, apoi de acolo pe un raft si tot asa intre cele 3.

5. unde e pisica?! sa cautam pisica si sa ii facem mai mai.... inca 5 min

6. observat natura pe geam si povestit cu mama despre pui pui, copaci, vant, soare, bla bla.

7. unde e matura?! similar cu unde e aspiratorul.

8. plimbat cu masinuta prin casa

9. moment de tandrete cu mama; sta pe mine si imi arata unde sunt ochii, parul, urechea, bla bla.

10. mai era aruncatul mingii de la unul la altul dar nu am mai facut de mult.

11. uitam sa zic...pune capace la..biberon, canuta si ce are capac mai mare...e un joc preferat si asta.

12 plimbat diferite chestii prin casa printre care curea, lingura de lemn, mai are o prostie de aia de sters praful, margele lungi de la brad,etc...

cand se termina toate astea incepe sa se tina dupa fundul meu sa se bage intre picioarele mele. Il mai iau in brate si il mai duc la flori si am gata, raman fara idei.
Mai rastorn cosul cu jucarii si mai cautam pe-acolo prostii, mai o fugareala si gata ca is epuizata deja

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

Theodora Ramona Maya
Sa cresteti mari, sanatoase si voioase.


Am facut azi vaccinul ROR - deocamdata e bine. N-a plans deloc acolo, era nerabdator sa-l imbrac si sa mergem acasa. Care sunt posibilele reactii ce pot aparea? Ca asistenta - "foarte draguta" a zis ca la vaccinul asta nu are reactii adverse.

Si eu sunt nerabdatoare sa aflu noi jocuri; sa vedem daca Raul va avea si rabdare cu ele. De exemplu, nici acum nu-mi arata ochi, nas, gura, desi de cel putin 6 luni zilnic ii arat lucrurile astea. Dar daca nu vrea muschiul lui?!

Ane & Raul - 17 martie 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> filmulet Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

LA MULTI ANI CU SANATATE SI NOROC SARBATORITILOR THEODORA IOANA,RAMONA SI MAYA MARIA.

Bicky tot frumoasa nora mea chiar si maraita. de la noi.Sa-mi dai si mie reteta de shouri ca suna apetisant.Eu sunt fan salaat de ciuperci in care pun sicastraveti in saramura ca sa ia greata dar ii scurg bine de tot si iese mortala.
Tzuna m-as plictisi ...dar ca si Winicu, fimiu doarme bine in prima ora apoi se foieste si stau langa el sa nu pice din pat.In prima ora fac curat si gatesc apoi stau langa el si ma uit la documentare sau filme fara sonor.
Selene o sa treaca si greul asta.E pe maini bune dupa cum ti-ai dat si tu seama.
Raisa..na-na-na...pai cum "numai mama sa nu fii"?...ba sa fii dar sa ai nervi de otel si rabdare de elefant...ca trec ele si relele astea. sa treaca febra la mandruta.
Mady ai grija de tine.Sanatate multa si pupici la nazdravan.
Elyanne felicitari lui Mihai.Adevarat frate si ce frumos il incurajeaza el pe Andrei
Jocuri...cam la felcu Rares face si Victor cu mine..
-plimba masinutele pe jos is face brum-brum...imita zgomotul lor
-se joaca cu borcanul de biscuiti si baga formele inauntru si cand ii cer o culoare mi-o da...de fapt lu tasu dar de asta m-am mai plans eu...
-imi scoate ochelarii si imi baga degetul in ochi cand il intreb unde sunt ochii
-scoate si pune capace la biberoane
-imi da cuburi sa construiesc si el darama
-trage de aspirator si face vum-vum....adica pune aspiratorul v-ati prins?
-luam animalutele de plus si le spun pe nume si cum face fiecare si el imiit acutu si pisica deocamdata
-plimba bidoane prin casa si chiuie
-isi pune animalutele muzicale sa cant esi danseaza
-ma trage de mana si zice "sus" si eu trebuie sa-l iau in brate la geam iar el bate in geam si striga "gu-gu"..pentru ca vin gugustiuci la fereastra si eu i-am zis ca vine gu-gu sa pape.
-la sora mea a luat o papusa cu biberon si i-am zis sa ii dea sa pape si ii baga biberonul in gura si ii zice "papa"..noi nu i-am luat papusi ca ne e teama sa nu il "stricam"
-se duce in hol ia pantofii in mana si zice"pa-pa" adica sa plecam pa
-iau carti cu animale si incerc de vreo 3 luni sa-l invat sa recunoasca animalele si drept urmare el le rupe si acum am ilustrate cu animale nu carti ..pe care eu tot i le bag sub nas zilnic
-isi scoate sosetele si incearca sa le puna la loc,asta ziua..ca seara la culcare le scoate si mi le da mie si zice "gacaa" adica gata cu sosetele...ca nu le suporta noaptea in picioare.
-plimba bicicleta prin casa dar nu suporta sa-l pun in ea...a capatat fobie de cand il lasam in premergator singur cand mergeam la baie si plange daca incerc sa-l las in ceva in casa
-sortam rufele pentru spalat pe culori si il rog sa ma ajute cerandu-i "bluza rosie,acum bluza alba"...si asa mai departe...sa nu ma spuneti la protectia copilului ca asta nu se numeste exploatare nu?

Azi ma dat gata.La pranz dupa masa ne-am bagat in pat si nu voia sa doarma si eu ma faceam ca dorm.A trecut peste mine,a coborat din pat si striga victorios "GA-CAA", eu muream de ras dar m-am facut ca dorm si el vine la fatza mea si zice"ma-ma" eu deschid ochii si pustiu meu isi scoate suzeta (pe care o tine de obicei in mana si o baga singur cand are chef sau cand nu vrea sa vorbeasca cu mine) si imi da un pup.M-am topit.Apoi zambind smecherste incepe sa-mi puna cuburile in pat sa construim.M-a facut si de data asta.
Acu fug la nani ca maine la 7 dau o fuga la birou iar de l a9 sunt dadaca si la una din nepoate.
Noapte buna dragii mei.


Marta mama lui Victor Mihai 12.03
Varsta lui Victor
Victor Mihai

Asa s-a nascut Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

La muuuuuuuuuulti ani: Ana Maria, Cezara Elena!





Daca va plac pozele noastre, votati-ne! www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=10" target="_blank">cei trei sau www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=22" target="_blank">in2 ... sau amandoua

Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karla32 spune:

Buna dimineata! Cafea...Doriti?

Luca nu face decat ce vrea el! Eu sunt doar decor. Nu mai face nimic din ce facea acum 2-3 luni! Nu pa-pa, nu bravo, darama daca incerc sa construiesc, tzipa daca nu reuseste el sa faca ce isi propune, de aratat animale doar cu chiu cu vai (desi vad ca le stie dupa cum isi arunca ochii spre ele). Se enerveaza daca incerc sa ii impun o anumita activitate sau sa ii captez atentia. e tot timpul in miscare, intr-o permanenta cautare. curios. extrem de curios...

Luca, dragostea mea

Luca luna VIII

Luca luna IX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna dimineata,

n-a facut nimeni cafeaua?

apa plata: dorna, bucovina si mai e una ... callipso? ceva de genul.

jocuri: are o minge din aia ca de plaja dupa care e inebunit; plimba sticlele de plastic (trebuie sa avem grija sa fie cat mai goale sa nu si le tranteasca pe picioare); papucii nostri; jucariile lui ... hm ... mai mult sau mai putin interesante; carticele ... la fel ca marta ... am multe ilustrate cu animale prin casa, revistele sunt muuuult mai interesante si nu cele care nu-mi mai trebuie, cele pe care vreau sa le pastrez dintr-un motiv sau altul.

karra adevarul e ca imi prieste concediul si ca sa pastrez tonul "optimist" cred ca de la 1 aprilie voi fi tot intr-un concediu, daca nu-mi gasesc un alt job intre timp. (vezi cat optimism? mai sunt doar 3 zile lucratoare . dar nu se stie niciodata). adevarul e ca la serviciu a devenit ffff stresant de cand m-am intors, au cam plecat toti oamenii din echipa mea veche si am mai ramas vreo 2-3. cred ca vom pleca si noi ... ff curand.

va pup!!
revin!

mamica lui Matei Stefan 12.03.2007
Varsta lui Matei
poze cu matei - 1 AN!!!
Matei, mami si tati te iubesc mult ... mult ... mult de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

La multi ani Ana Maria si Cezara Elena

Da, si eu sunt curioasa ce jocurimai stiti.
Teodorei ii place f mult sa scrie pe tablita de-aia magnetica...sau cum s-o numi.In rest, face aceleasi lucruri ca piticii vostri.adica jucariile ei...nuuuu, nu sunt bune. Mai interesant e sa vina la bufet sa defaca funtita de acolo(le-am legat cu o sforicica), apoi scoate ulei, otet, orez, maggi,faina, gris...Eu i le numesc pe fiecare(asta daca nu cumva deja a varsat ceva si numai chef de numire n-am) Am vazut ca-i plac mult pachetele mici, prefera pe cel de gris celui de malai, spre ex. E mai mititel si mai usor de manevratApoi incearca sa le puna la loc...cu ajutor.A, si isi ia de-acolo castronasele ei, le zdrangane...Ieri a luat o cutie de tabla pt cafea(la ce-om tine-o frate, ca noi nu bem cafea...), s-a jucat un pic cu ea, apoi mi-a trantit-o pe picior!!!Zic si io ca Tzuna, bine ca mi-a trantit-o mie
A, si ce mai e ff intresant pt ea o joaca, sa punem hainutele in masina de spalat, eu i le dau, ea le baga acolo, a vazut de la mine ca eu i le indesam, ca le punea pe marginea hubloului, si le indeasa si ea
-vrea sa puna si ea mana pe matura in timp ce matur eu...e o mare fericire, la fel si cu aspiratorul...
-vrea sa duca si ea un bagajel(sa ma ajute),gen punga de pampersi, il ducem impreuna, apoi ea duce singura punga la gunoi...n-o lasa acolo, mai bantuie cu ea prin casa...
Sa nu ma dati in gat la Protectia copilului, ca asa cum zicea Marta, copiii vor sa ne ajute, nu-i punem noi la treaba
-are o carticica cu animale de casa, si un animal favorit:cateul
atat de mult ii place sa ne uitam la catelul ala...Cand s-o face mai mare,in cativa ani, o sa-i luam un catelus de talie mica ...
-se joaca cu cutiutele goale de la danonino


Asa ca astept idei de noi jocuri...sau chiar jucarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

La multi ani Ana Maria si Cezara Elena! Sanatate, fericire si mult noroc in viatza!



Carmen, mami lui Vlad Gabriel - atat de mare
Poze cu puisorul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisikuta spune:

quote:
Originally posted by karra80

Dragelor...va dau tema de casa...,,,

Ce va jucati cu cei mici in timpul zilei?

Ca eu numai stiu ce sa fac cu winnie...ea toata ziua face km intre camere...si scoate toate jucariile din cos de 30 de ori pe zi...si le imprastie prin toata casa...o ami8 iau si incerc sa ne jucam cu jucariile care le avem da se plicti repede...ne mai jucam de-ascunselea.....da numai stiu ce si cum....
Asa ca astept sfaturi....
e ok sa o las asa sa pedaleze sg prin casa
?

Carmina de MARIA CRISTINA (Winnie) 8 martie 2007

Martie 2008


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">Comoara mea mica
www.dumex.com.my/members/tickers/98439/ticker4.png" target="_blank">Varsta Winnie





incitanta tema. dar eu cred ca la varsta asta nu tre' sa ne stresam sa inventam jocuri prea laborioase ptr copiii nostri si nu cred ca sint discrepante intre modul cum isi ocupa fiecare timpul. dezvoltarea lor psihomotorie este apropiata si recunosc in descrierea ta jocurile lolei. si, in plus, este important sa i lasi sa se joace singuri, sa descopere, creeze. oricum, joaca impreuna o oboseste mai tare si mi intoarce spatele rapid...dar, sa dezvoltam:
- cara jucarii peste tot, le studiaza, le roade
- impinge un carut de jucarie(asta i partea preferata de cand merge)
- se da in balansoar
- citeste: carti cu animale, cartile mele, reviste, rebus, bonuri fiscale()
- butoneaza jucariile animate si muzicale
- joaca cucu-bau
- suteaza o minge foarte usoara si o alearga in toata casa
- ameteste niste cuburi
- trage dupa ea un triplu si i povesteste la greu
- ia pampersii la rand si i scoate din cutia in care i tin, ii studiaza si pe cant
- mestereste telecomenzile, telefonul fix
- se catara peste tot ce e mai sus de o treapta: scara, fotolii, canapea, masuta
- mai rarut ii satisfac dorinta de a scormoni in ghiveci
- picteaza cu degetul apa pe care o varsa din biberon pe parchet
- canta si danseaza la greu
cu mine:
- ii prezint animalele, florile si tot ce se gaseste in carti ptr copii si imit animale
- aratam impreuna nasul, gura si toate cele la vedere la jucarii, la noi, in carti
- dansam impreuna, cantam
- eu fac castele de cuburi, ea le desface
- introducem forme diverse intr o cutie
- face aport:)), imi aduce jucariile pe care i le cer
- urca scara de cinspe mii de ori si eu stau la fundu' ei sa nu o ia invers
- fotbal cu mingea aia
- si, la greu, o gadil, o musc, ma prostesc langa ea si radem mult
afara: impinge carutul, leagana leaganul, calareste toboganul, balansoarul, se tine dupa copii, fotbal, urmareste gargaritele, cainii, porumbeii, se tavaleste in nisip, isi pune n cap pe saturate...



de Loli mic
Asa creste o fetita
LMA 1 an
Varsta mea

Everyday is the right day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisikuta spune:

elyanne,
nu stiu, era pe un discovery zilele trecute, pe la ora 16-17. un docu despre sarcini gemelare, o mamica de cvadrupleti...mai multe date nu ti pot da, din pacate...

de Loli mic
Asa creste o fetita
LMA 1 an
Varsta mea

Everyday is the right day

Mergi la inceput