*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (6)*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:


pentru ieri, Inuta12!!!

NataliaS! Numai sanatate si tot ce iti doresti tu, alaturi de puiutii dulci!!!

Laura_D, si mie mi s-a spus de Vigantol din maternitate. Atat neonatologul, cat si pediatrul. E ciudat daca nu scrie pe prospect...eu oricum am decis sa respect intervalul de o luna.

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

Laura..da ..si mie mi-a dat ..dar eu nu ii dau:D
tot de la neonatoloaga citire..copii alaptati la san trebuie sa ia numai vigantol..eventual sa ia mama calciu...i-am dat vreo 3-4 zile cred..asa..ca sa nu zic ca nu i-am dat deloc..piticei mele ii placea..de fapt ei ii plac toate siropelurile astea..sab simplex, bonisan, debridat, calciu..se linge pe botic de la ele:D..dar eu stiu ca trebuie sa ii dai 2,5 ml, nu? mie asa mi-a zsi..2,5 ea, 2,5 eu...aaaaaaaaaascuze..am uitat ..tu ii dai formula..poate de aia..deci se schimba radical ecuatia la voi..incearca cu o seringa..sa ii dai..sau..daca tu ii dau formula..gaba in lapte..nu ii da asa..simplu..cred ca nu sesizeaza un pic de calciu la un biberon cu lapte...
nu stiu cum sa te sfatuiesc altfel...

si..gandindu-ma la dr..tre sa o sun sa imi ia si mie vaccinul infanrix ...acu ma bag sa cietsc ce a trimis ereena..


Poze cu ingerasul

Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

multumesc fetelor care mi-au raspuns...am hotarat sa-mi iau la urgenta marsupiu de calitate si apoi sa-mi cumpar tricot sa-mi fac un wrap...am insa o intrebare: nu e incomod infofolita cu atata material? in plus cum vine dpdv estetic?



mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

Daa..cat despre sotiorii mult iubiti...eu am avut noroc cu Mircea ca si-a luat concediu 3 sapt..sim a stat cu noi..a experimentat alaturi de noi...greutatile..dar ..acum si-a reluat serviciul..sio vine seara tarziu..e obosit..si.are chef numa de un jos tampit de strategie pe net..sa vedeti aseara...ii zic..vreau o baie de o ora ..cu spuma..o las pe pitik in grija ta..ok..el se juca la calc..cat ma invart prin camera..caut una alata...dau sa plec la baie..el.zice..staii..nu vrei sa mai stai un pic..ca ma duc sa fumez..zic..pai..puii mei..ce ai facut pana acu...hmmmmms-a facut cuminte apoi..si nici nu a mai fumat pana am venit io de la baie..mai bine..
alta..tot asa..cat timp eram la baie..pitik probabil a scancit..a scos sunete cum face ea de obicei..el a luat-o pe perna si s-au culcat amandoi..vin..si ii vad..sa mor..zic..si dreajul meu..de ce ai luat-o..el...sa nu mai mai ridic din pat sa vad ce face..imi venea sa il strang de gat..i-am explicat a mia oara ca educatiase face in tandem..nu unu conta celuilalt..el ce zice..i_auzi tati, mami ne cearta..ce mama rea..daca se obisnuieste sa zica asta si cand copilu o sa inteleaga..mor..i-am zis ca ii interzic cu desavarsire sa ma critice de fata cu ea..de pe acum..ca sa nu isi faca un obicei verbal..offf...vom vedea...


Poze cu ingerasul

Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

pup zuzele si clopoteii!

n-am apucat sa citesc din urma, asa ca va povestesc, pt inceput, de noi, cu speranta ca voi putea, pe urma, sa vad ce-ati mai facut.

tocmai m-am intors de la o vizita la dermatolog. cu bebe rares, evident. pe portiuni mici de pe obraji si pe coapse i-au aparut niste zone rosiatice, unde pielea este uscata si usor descuamata. dermatologul care l-a vazut azi, acelasi care l-a vazut in spital, l-a mai blagoslovit cu doua creme. una cu butirat de hidrocortizona in cea mai micuta concentratie (aia e, n-avem incotro), cu care sa il dau 3 zile pe zonele afectate. plus o crema de la avene cu care sa il dau in fiecare seara, dupa baie.
mi-a spus ca are o atopie...adica altceva decat dermatita aia seboreica cu care am ajuns la spital. are, cred, acelasi lucru, acum, ca PUPI de ange. pielea lui este si va fi mereu sensibila si predispusa la tot felul de comedii pt ca asta e materialul genetic.
am mai dat 600 de mii pe creme, zau daca ma mai intereseaza, tot ce imi doresc e sa se faca bine.

aia e.

in alta ordine de idei, ieri a implinit 7 saptamani si l-a pus pe cantar. are 4,989 kg, a luat 280 de grame fata de saptamana trecuta. e in grafic, nu?

acum plange de zor ca vrea sa doarma. asta-noapte ne-a facut circ si panarama, de multa vreme nu mai fusese asa. culcat la 21:30, trezit la 00:30, mancat si plans pana la vreo 3, trezit iar la 5 si uite-asa. sunt complet knock-out. sper sa adoarma acum curand si sa ma bag si eu la somn. pana atunci insa, va citesc.

pup!

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Alinatudor,
eu si sotul ne-am promis inca de cand eram insarcinata sa nu ne vb de rau unul pe altul in fata copilului cu sau fara partener de fata! Apoi am mai promis sa nu ne contrazicem reciproc in decizii si sa discutam tot ce e de discutat! Pana acuma deciziile le iau eu pt Benji asa ca......... mai vedem!
Taticii astia!

Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 2 LUNI (23.12.2007)

http://community.webshots.com/user/ceska7777
Aici incepe "lumea lui Benji"

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

quote:
Originally posted by miri_mik



http://community.webshots.com/album/562764410sXQgpk n sacha si bruno




Ce haiosi sunt in pijamale la fel. Ai niste baieti minunati!
Cum se comporta Bruno cu Sacha? Ii baga mana in ochi, urechi, etc? Cum faci sa previi eventuale accidente? Ca eu abia acum il mut pe Marc de la bunici acasa, de cand s-a nascut Andrei si mi-e cam teama de agresiuni din partea lui Marc.

Roli mamica de Andrei(16 ianuarie 2008) si Marc(9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:


La multi ani NATALIA...sa fii fericita si iubita..sa te bucuri alaturi de copilasii tai ..te pupam



Poze cu ingerasul

Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

alina tudor, am trimis un mail la babycomfort sa imi spuna ce material etse ,dimesniune si daca este sling sau wrap . inca nu il au in stoc dar ce pot spune acum e ca e tip wrap , din bumbac si m-au invitat la showroom daca vreau sa "pipai" :-))) oricum imi trimi mail sa imi dea mai multe de4talii cand soseste .

gratiela , eu am unul facut din panza de bumbac aceeasi culoare ca al lui ange, eu l-am facut sa vad daca bb sta in el , si e din 3 bucati ,dar il folosesc numai in casa m-a co0stat fix 9 lei :-))).vreau unul asa dragut in dungi sa pot iesi afara.mie mi se pare COOL :-))) si e foarte confortabil , nici nu simti bbeul acolo , nu te doare spatele , plus ca este mai recomnadat decat marsupiu datorita pozitiei mai comode al lui bb .Matei adoarme instantaneu cand il pun acolo si nu e nici grau de infasurat



Matei

CUM CRESTE BEBE
DRAGOSTEA MEA
BOTEZ





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

La Multi Ani NataliaS!

Miri, ai niste baieti reusiti.Sa-ti traiasca si sa iti aduca numai bucurii.


Eu ma tot uit aici la voi cum va laudati cu grasuneii vostri si ma intristez ca al meu are doar 4.550 kg la doua luni, nascut cu 3.200. E in grafic dar parca ai vostri sunt mai grasunei.

Mami de Razvan-Matei, 09.01.2008

http://community.webshots.com/album/562622931EnvRDd?start=12

Mergi la inceput