*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (6)*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Alina-kalos...multumesc de sfat. Uite,asta nu mi-ar fi trecut prin minte deloc.Scutec, ii puneam in cadita, ca sa nu alunece, sa stea pe el...dar nu-l infasam.Plus ca, ma cam enerveaza, caci absoarbe destul de multa apa...si ramane bebe pe uscat.

Acum doarme, aseara am vrut sa-i fac baita, dar a dormit de pe la 7 seara pana pe la 11,si atunci am zis ca e prea tarziu pentru baita.Insa, in seara asta, nu mai scapa.
Oricum, mi-a stat treaza de la 11 seara pana pe la 1, apoi s-a trezit la 4am si la 8am.

Ok... mi-am amintit ce vroiam sa mai zic...
Mitsule... ce sa zic, saru'mana pentru luat de urechi si scuturat ...(i-am multumit si lui Miri,caci si ea m-a mustrat).
Nu i-am mai dat formula si...dupa cum am zis, in noaptea respectiva i-am dat doar 30 de ml, dupa ce l-am tinut 4 ore la san incontinuu si dupa ce m-am muls si i-am dat cei 5 ml scosi cu chiu,cu vai.

Sper sa nici nu mai fie nevoie de formula, desi... ma zbat cu o problema care cred ca ma va pune pe un tratament cu antihistaminice,si atunci voi fi NEVOITA sa ii dau formula.
Mi-au iesit niste... basicute..ca si cand esti urzicata.... pe brate..de la subrat pana spre cot, pe burta in jurul buricului, pe sani si pe picioare in spatele genunchilor. Si ma mananca de mor!!!Ma scarpin de zici ca am raie,nu alta!!!

Am sunat la doctor si n-au stiut ce sa-mi zica. Iar la Urgente nu vreau sa ma duc,c aci asta inseamna sa petrec cel putin 3-5 ore pe-acolo, caci astia te considera urgenta, doar daca esti pe moarte.
Deocamdata am luat o crema, recomandata de-o farmacista si care..cica n-ar trece in lapte.Sa vedem daca ajuta.

Pupici.


Pozici de tot felu'
Poze Andrew
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Ellenuta,
centrul asta de joaca de care momentan zana ta nu pare interesata are si chestii muzicale sau luminoase? Nu mi se pare. Si eu caut de doua zile pe net sa vad din care sa iau. Am vazut ceva ca al vostru are o oglinda incasabila (sa vad ce mutra face Benji cand s-o recunoaste) si de un animalut se poate trage de sfoara si canta.
Al nostru, iar mostenire de familie, e ca o capra din lemn pe care sunt atarnate forme din lemn viu colorate si clopotei. Lui Benji ii plac clopoteii mai ales cand accidental -fiindca nu isi coordoneaza inca miscarile mainilor- ii loveste. Ma mai gandesc pana de Pasti.... sau na pana sapt viitoare sa il am de Pasti... primul cadou de la Iepuras pt Benji!

Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 2 LUNI (23.12.2007)

http://community.webshots.com/user/ceska7777
Aici incepe "lumea lui Benji"

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rlc_sandor spune:

Si noi folosim pampers nr 2 si suntem multumiti nu am avut incidente ,cred ca trebuie sa trecem la nr 3 deja.
Sa inteleg ca daca alaptez nu pot manca fructe?Eu am mai scapat cate o mandarina si f rar cate o banana si nu s-a intamplat nimic

http://community.webshots.com/album/562661491vXXSNd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Laura, Elenuta, va aud, fetelor.
Doar ca..pe-aici... nu gasesc perie din par natural. Doar plastice, majoritatea "made in china".

Am pus-o pe sora-mea sa-mi caute prin Franta.. si sa-mi ia, daca gaseste.

Asa, am o perie luata la set ... cu unghiera,forfecuta,etc... dar, n-am folosit-o caci mi se pare cam..dura... e din plastic..deh.

Pozici de tot felu'
Poze Andrew
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


ceska da, are la piciorusele lui bebe un fel de placuta pe care daca o atinge cu piciorusele incepe sa cante si are si luminite. jucarele alea zornaie iar una face ca un clopotel ..

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

hello,
am supravietuit!
m-a lasat sa dorm azi noapte. acu e fericit cu suzeta. (sacha, evident). ma simt si eu putin mai vie. dar pt ca sotul m-a neglijat aseara, azi mi-am luat revansha, m-am razbunat: i-am dat o gaura in buget cu cumparaturi de cateva sute de euro, dintre care 100 numai pt hainele lui bruno - si n-am lmuat multe dar sunt de "copil mare".

va pup si va felicit pentru increstinari, sunt aici cu shlapul pt abaterile de la suptul regulamentar - glumesc si nu prea:))) - honey, la baitsa verifica sa fie temperatura buna in baie, sa nu dureze prea mult, si nu-i bai daca plange. sacha nu mai plange abia de doua saptamani, si acu are 9.

va pumpizez. vin baietii.
nu ma dati disparuta daca nu ma vedeti, de vineri vine mama. sadea domnu sa nu-mi crape capul de nervi:)))

miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Mirikule..ma bucur ca situatiunea s-a mai imbunatatit si ai reusit si tu sa te odihnesti un pic.
Cat despre temperatura pentru baita... ii fac in camera lui,deci n-ar trebui sa fie asta o problema. Ridic cu vreo 2 grade, fata de normal si ... il pun in cadita.
Dar Fomila, urla de foame (normal)...nu din cauza de temperatura. Sau o fi din cauza ca... apa e..uda?
Caci baie i-am facut pe stomacul gol...ca sa nu se agite si sa dea afara tot lapticul.

By the way... vi s-a intamplat sa faca kk in cadita, cand le faceti baie?? Noua nu ni s-a intamplat pana acum,. dar... intreb..just in case..sa stiu ce e de facut. il scot si schimb apa, si-apoi il bag iar la baie in apa fresh...sau???

Pozici de tot felu'
Poze Andrew
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Ramona, citi ani are dr ta? din ce stiu eu (de la dr mai tinerei, asa, care nu s-au plictisit de studiat) daca alaptezi exclusiv poti sa incepi diversificarea de la 6 luni. sigur, nimeni nu te opreste sa o faci inainte, insa lapticul tau ii e suficient pina la 6 luni.


quote:
Originally posted by ramonab

Gatta, am citit aici pe un site ca nu e relevanta chestia cu mulsul, adica daca ai muls dintr-un san 50 de ml de ex, asta nu inseamna ca atat lapte ai in san, pt ca pompa nu trage ca si bebeul.
Incearca sa nu te mai stresezi, se prea poate ca asta sa fie un motiv pt care pierzi din lapte.Linisteste-te si nu te mai gandi tot timpul la ce boala mai poate lua copilul, ia-le pe rand si incearca sa te odihnesti mai mult.

Desi mesajele mele sunt cam ignorate, si am pus cateva intrebari f. importante pt mine la care nu mi s-a raspuns, mai fac o incercare, poate poate: ieri cand am fost la vaccin, doctorita mi-a spus ca pot sa incep sa ii dau cate un pic de mar razalit, kiwi si portocale.Eu va intreb daca ati primit si voi sfaturi de astea ca mie nu prea imi convine ce mi-a spus. Eu alaptez si nu prea sunt deacord sa ii dau altceva decat laptele meu.

Mami de Razvan-Matei, 09.01.2008

http://good-times.webshots.com/album/562622931EnvRDd



Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/sets/72157603860343198/" target="_blank">Bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galaxy spune:

Of, miri, ma bucur ca sunt bine baieti tai.

Honey, chiar treaba cu kk nu am patit. Speram sa fie tot asa si in continuare.

Vorba de scuteci, noi tot cu pampers nr.3. Si parca pe orizont vad "pomponeata"(zicea Robert in "tinerete") lui Eric fara iritatii in sfarsit. Huggies imi plac, am avut experienta buna la Robert, doar aici nu prea se gasesc. Chestie e ca in Romania e cam monopolizata piata cu Pampers. Rar se gasesc alte marci ca Bella, Huggies...

La alimente, eu mananc de toate, doar sa fiti atente ce effect are la bebe. La mine de exemplu doar varza e interzisa. In principiu imi place varza mult de tot. Acuma 2 saptamani am facut mancare cu varza, si urmatoare zi a plans Eric aproape toata ziua de crampe. Acuma stau si visez noapte salate si mancaruri cu varza.

Aa, si vine vorba, voi nu ati patit cu dragi vostri ce patesc eu cu Eric? Astept raspunsurile voastre.

Si off-topic: ma cam bate gandul la sterilet, ca am facut "datorie" cu 2 copii. Voi ce credeti?

Va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Monica-doc - am vazut pozici cu genele lui Serbanel. mama da ce frumoase sint. mai-mai ca sint geloasa pe el. al meu bebe abia de pe la o luna a inceput sa "creasca" gene. acum sint si ale lui destul de lungi, dar nu va facem concurenta nici pe departe.

Irlandeza - am vazut poze de la botez. felicitari pentru micuta crestina. si noi o sa facem botezul numai in familie. mie asa imi place. mi se pare ca credinta e o chestie intima.


Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/sets/72157603860343198/" target="_blank">Bebe Stefan

Mergi la inceput