Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (108)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

quote:
Originally posted by cecilia L

Ce-ati facut fetelor, ati intrat in greva de nu a mai scris nimeni de la ora 20.45???????????



Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)





a fost revizie la forum, de-aia nu-s mesaje. cred ca mamicile s-au culcat de suparare....

Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Cecilia, ecoli poate sa apara din mai multe motive. Uite un articol mai jos:

Bebelusul tau are febra neinsotita de alte simptome, care ar putea fi problema?

Raspunsul este o infectie urinara. Un procent situat intre 30% si 40% dintre bebelusi dezvolta o astfel de infectie.
In mod normal, urina se elimina usor din rinichi, este filtrata prin doua tuburi, numite uretere care pleaca din fiecare rinichi si ajung in vezica urinara, de unde, prin uretra, urina este eliminata.

Bacteriile care se afla pe zonele pielii din apropierea organelor genitale pot intra in uretra, sau rinichii pot fi infectati de bacteriile care se afla in sange acestea putand provoca inflamatii in orice loc pe parcursul tractului urinar.

Oricum, singurul simptom pe care il va avea bebelusul este febra. Suna doctorul daca suspectezi o astfel de infectie. Netratate, astfel de infectii pot trece foarte repede la rinichi si pot provoca afectiuni permanente si posibil, insuficienta renala. Medicii spun ca infectiile renale sunt mult mai periculoase pentru copiii care au sub doi ani.

Ce alte simptome ar putea indica o infectie renala?

Pentru majoritatea bebelusilor singurul simptom este febra. Dar sunt cazuri in care apar mai multe indicii:

Plans si dureri la urinare
Urina cu miros neplacut
Urina tulbure
Bebelusul este nelinistit in majoritatea timpului
Voma si refuz de a manca
Care este tratamentul

Cel mai probabil bebelusului or sa i se prescrie antibiotice in forma lichida. Nu intrerupe tratamentul chiar daca starea bebelusului se amelioreaza rapid.

Cum iti dai seama ca infectia a trecut?

Dupa ce termina tratamentul, bebelusului i se vor lua probe de urina pentru analize. Astfel se va determina daca infectia a disparut complet sau mai este necesara o cura de antibiotice.

Mijloace de prevenire

Unii bebelusi sunt, pur si simplu, predispusi la astfel de infectii. Dar sunt masuri de precautie pe care le poti lua. Atunci cand scoti un scutec trage-l din fata spre spate.

Asigura-te ca bebelusul bea destule fluide astfel incat sa poata elimina bacteriile ce intra in uretra.

Gugaleste putin dupa 'infectie urinara la bebelusi' si gasesti.

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Multumim, fetelor.

Rox, nu merge Zinnatul. Nenorocirea asta care i-a iesit e rezistenta la antiobioticele mai slabe. Dr vrea sa repetam ca sa fie sigura ca il are, sa nu ia degeaba medicamente. Nu a mai facut febra, nu are nici unul din simtomele descrise in articolul de mai sus.

Am terminat de pus poze la reteta de mucenici.

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

quote:
Originally posted by sim_stoian

Multumim, fetelor.

Rox, nu merge Zinnatul. Nenorocirea asta care i-a iesit e rezistenta la antiobioticele mai slabe. Dr vrea sa repetam ca sa fie sigura ca il are, sa nu ia degeaba medicamente. Nu a mai facut febra, nu are nici unul din simtomele descrise in articolul de mai sus.

Am terminat de pus poze la reteta de mucenici..

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list



sim, repeta in alta parte analizele, eu sunt patita cu rezultate gresite si nu mai am incredere prea mare intr-un singur laborator. Chiar daca mergi la alta clinica, afla in primul rand unde se fac analizele, sa fie alt laborator.
pupici multi si sanatate !



Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Of mai Sim ce rau imi pare. Nu mi-ai zis ce i-ai dat ca si antibiotic.

Eu voiam sa ma vaicaresc aici ce baiat scandalagiu am, noroc ca a picat forumul si am uitat. Oricum protesteaza f rau la orice nu ii place sau daca vrea altceva. Se enerveaza, pedaleaza agresiv si plange sub forma de tipete. Mai sunt si alti bebelusi asa cu personalitate?

Eu mama denaturata am vrut sa vad filmul ala cu furnicile pe ProTV contand pe faptul ca fata mea nici nu urmareste ce e la TV si se joaca cu altceva. Ei bine a aruncat un ochi si s-a speriat. Sper sa nu aiba cosmaruri mititica. In rest ne-a facut-o si ea, a scris cu carioca pe parchet, nici nu se mai curata bine si e parchetul zgariat rau.

Cam asta de la noi. Va doresc noapte buna!


Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Rox, pana acum nici un antibiotic. De aia e derutata dr, nu a mai facut febra, nu are nici un alt simptom de infectie si nu a luat antibiotice. Sa vedem ce o iesi la asta.

Ma bag la nani, maine am zi grea, trebuie sa merg la dr, la casa sa stau cu gura pe electricieni si posibil la banca. Noapte buna.

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Sim, asta inseamna iar chin la urocultura, pentru mine asta e deja chestie cunoscuta. Off! Multa sanatate si poate scapati de antibioticul tare. Aaa, eu voiam sa iti spun mai demult, ma gandeam ca ar fi util sa refaci urocultura si la alta clinica, adica alt laborator. Cat despre tratament, noua chiar Oros ne-a spus ca dc Andrei nu avea niciuna din simptomele respective, chiar daca ar fi avut ecoli nu il trata. M-as mira sa ii dea lui Stefan direct antibiotic super tare. Nici din ciprofloxacine nu merge nimic, sau nu se dau la bebelusi?

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

L-am schimbat si eu pe pui, nu mai e asa umfatura mare, insa s-a inrosit si se simte la pipait. Maine mergem la medic.
noapte buna, aveti grija de voi si de puii vostri dragi !

P.S. Diaspora, mi-e dor de voi, cam slaba activitatea .....va pregatiti de schimbul 3 ?
pupici !



Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Roxana, sper si eu un w/d la munte, daca refac relatiile...deoacandata avem alte prioritati ( control bb ), deci maine nu bag divort de work-shopist.
Am avut eu un feeling cu lansarea aia cand te pregateai tu de schimbare look.

Multa sanatate lui Andreiutz si ai grija de nora mea favorita, ok ?






Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceamica spune:

[quote]Originally posted by danuta36

Fetelor,spuneti-mi va rog,care e denumirea pastilelor pt. oprirea lactatiei!M-a intrebat o amica,dar eu nu mai stiu cum se numeau,daca n-am folosit..

eu stiu de dostinex de 500 mg - juma de pastila la 12h parca pana la 1g + comprese

Mergi la inceput