Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (105)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

quote:
Originally posted by devylla


Si inca o problema personala.Pentru mamici cu bb2 sau pentru cine are cunostinte:Un copil de 3 ani asculta de parinti?Cand i se spune sa stea cuminte,sa nu vorbeasca tare...o face?In institutii publice:spitale,dentist...biblioteci...cand este rugat sa faca liniste,asculta?
Este un copil de 3 ani rasfatat atunci cand incepe sa planga imediat daca nu ii este indeplinita dorinta?




Jurnal de mogalneata-click login,user:septoct2007@yahoo.com ,parola o stiti.
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. si Erika(31 august 2007)




Cum e la noi :)
Rares are 3 ani!
Nu, nu prea asculta!
Cuminte!! Acum depinde ce intelege fiecare prin copil cuminte. Ca io zic ca al meu e cuminte, desi nu sta locului o secunda, mai strica diverse prin casa, din curiozitate evident, spune toata ziua nu vreau ("am zis nu vreau, nu vreau"). Mie ce altora li se pare a nu fi cuminte, mi se pare normal pentru un copil de 3 ani. La 3 ani e chiar normal astfel de comportament, cand copilul inceraca sa se impune, isi descopere personalitatea, duce totul la extrem, iti testeaza limitele.
In instututiile publice al meu nu sta, nu face liniste, devine f curios, vrea sa vada el ce si cum, e un spatiu nou. Nici nu i-am cerut copilului sa stea si sa taca, ar deveni un batranel :))
Rasfatat?? Eu zic ca nu, inca nu. Cum spuneam, copilul te pune la incercare, tine bine, nu tine, se potoleste. Depinde de parinte cum stie sa gestioneze criza. N-am avut inca parte de urlete, tavalit pe jos, dar mici crize face. Daca copilul are libertate in a se exprima, manifesta, daca e ascultat, daca e tratat cu respect, atunci sigur ajungi repede la o intelegere. Totul e sa-i acorzi timp! De fapt, ei asta fac, cer timp, timp pentru ei!




mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Lavinia, ce dragalasa e Miruna. Sa-ti spun un secret: seamana bine cu tine. Shhhhhht, sa nu auda tati.

Diwana, ce vorbareeeeet! Steamer vreau si eu, probabil un Tefal, dar mai incolo, acum papa putin inca.

Sabina Y, eu nu stiu ce sa iti spun de spanacul ala, citisem ca ai intrebat. Nu i-am dat si nici dr nu mi-a zis de el. Oricum, eu nu ma omor cu spanacul (a se citi ca nu mananc), deci ar fi mare minune sa ii placa lui Stefan.

Adi, sete ii e pt ca la tzitzi imediat serveste. Deci trebuie sa incerc putin suc diluat mai bine. Inca nu am plecat la drum cu el diversificat, dar we asta rezolvam . Iti spun cum a fost luni.

Greyeras, eu trag cu gura la batista bebelusului si nu mai urla. Si la noi era circ la aspirator. Lui Stefan nu i-a placut piureul simplu deloc, de aceea am apelat intai la ulei si apoi la unt.

Ma duc sa hranesc printul, revin.

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veroboroda spune:

salutare, gagici!Da' vad ca v-am disptrat cu partida mea de sex de aseara.Stati linistite ca nu s-a intamplat nimic, pana am ajuns eu in pat al meu adormise. O luna s-a rugat de mine sa facem si noi ceva si cand am avut eu chef, el a adormit.
Frumosi bebelusi am vazut frumusica Mirunnica de mami Prisi,,Andreea de mami Celia, Rares de Diwana si multi altii. Imi cer scuze dar nu-mi aduc aminte cum ii cheama pe toti si acum ma grabesc sa hransc printesa ca face scandal
Revin dupa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Eu ma apuc de strans mobila, si pt cateva zile raman fara calculator. De aceea, fac urarile in avans:

La Multi Ani pt www.flickr.com/photos/septoct2007/2315544563/" target="_blank"> 8 Martie!


Eliza (06.09.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Gata.
Luy, si mie mi-ar face placere sa ne mai povestesti despre voi. Urarile nu sunt obligatorii, daca nu ai timp e suficient si un simplu 'la multi ani'. Deci, Maria ce mai face?

Stefan a fost suparat asta-noapte, s-a trezit pe la 12, l-am luat putin in brate si a adormit la loc, deci foame nu ii era. La 4 s-a trezit iar, dar nu a mai vrut in patut la el. Dupa ce l-am pus si am iesit din camera a inceput sa ma strige: mamama, asa ca l-am luat in pat cu noi. Uitasem sa va spun, de duminica spune mama, si spune cu intentie si directie . Pe tatata l-a lasat deocamdata. Ne pregatim sa iesim, asa ca revin mai dupa-amiaza.

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Ramonaiani, multumim de urari si spor la treaba. Eliza e o dulce, ca de obicei. Zici ca ai vazut poze noi cu Miru de Marta? Ca aseara m-am uitat si nu am gasit noi. Ia sa cercetez. La Multi Ani si tie pentru 8 Martie, mamico! E primul 8 Martie in aceasta postura.

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:



Buna dimineata!!
Vai sunt cam speriata am citit din urma si ca vad ca multi bebici nu papa cu placere legume…si cum Tudor e mofturos de fel….vedem luni cand pregatim pt prima oara.
Lavinia N – ce frumoasa nora mi-am tras…si seamana cu tati nu? Eu nu stiu ce diagnostic ti-au pus doctorii astia, parca sindrom anorexic, dar Miruna arata f bine si e vesela.Aseara am vazut o fetita de 6 luni la o cunostinta si m-am ingrozit ce slaba era mititica….aia da anorexica
Nana – Unde esti??? a mai papat?? Sper sa aud vesti bune ca aseara m-am culcat cu gandul la voi!!!
Sabina- eu zic asa nu staniol la bb ca de altfel nu cuptor cu microunde…sunt exagerata stiu dar nu folosesc si apoi mai sanatoasa ca la steamer nu cred ca poate iesi mancarea. Am citit despore gatitul la aburi si se recomanda pt ca nu se distrug substantele nutritive ca la fierbere sau la cuptor…de aceea sunt pentru steamer.
Marunzika – de la Nestle nu gasesti acolo sau Humana? Nestle sunt fara lapte inclus dar se dizolva mai greu tb sa pui intr-un castronel 3 lingurite, adaugi putin lapte si freci ca la ness si apoi incorporezi in restul de lapte si tot asa alte 3 lingurite…eu asa fac si iese omogen si Tudor le adora.Poate ca tetina nu e potrivita si da aceea nu a papat mai mult.Asa am patit cu T cand era prea subtire si se ineca.Eu fol tetine Avent cu flux reglabil pt lichide groase Si poti muta masa de cereale diminata, eu asa am inceput cerealele cu Tudor pt ca dimineata era odihnit si poi le-m pus seara…pt mine era important sa pape nu cand.


Poze cu ingeras
http://community.webshots.com/user/melaniatud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Noi am trecut cu bine peste vaccin, febra nu am facut, dar azi dimineata n-a vrut deloc bibe, se poate sa fie de la vaccin? Raportez ca am schimbat si tetinele, 6+, dar ieri se pare ca agrea mai mult varianta asta. Una peste alta, in ultimele 2 saptamani, Sara mananca parka mai rau, se poate sa fie si de la dintisori? Noi inca nu ne laudam cu nimik, doar cu dureri. M-am gandit ca si trecerea de la Nan1 la Nan 2, s-o fi simtit, desi teoretic e aceeasi gama. Offffffff! Nu stiu!


Bravo, Nanaaaaaaaaaaaaaaaaa! Doamne ajuta!
Myral, cred ca e frustrant rau cu papa, offfff….
Sabina, na, ca m-ai speriat cu stanioul ala, eu chiar folosesc
Luy, Nana, Maria, Rodica, Celia, Greieras
Sim, si Sara il pupa pe cumnatel
Rodica, eu zic ca nu ai de ce sa iti faci griji, Darius papa bine lapte, uite ca incet-incet se da si el pe brazada cu diversificarea. Si noi am inceput foaaaaaaarte lent, vreo luna am lungit-o numai cu suc de fructe.
Gabitz, felicitrai pt Eliza!
Diwana, ce bine ca a scapat tatal tau cu bine!Ce dulce e povestitorul!
Lavinia o scumpica, mirunica! La mai multe lunisoare!
Luy, am ras tare la urari!Ce mai, U're the best!


Gabriela, mami de Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Andreea11 si ce tortuletz i-ai facut?

Sim mie mi-a spus doctorita ca pot sa ii dau ca orice de mancare, bineinteles cu anumite retineri

Gabitz78 felicitari pentru reusita....asa era si Mario
tremura tot de placere

Diwana auleu, chiar ca nu are satre tatal tau

Sabina exact de 4 zile...iar in primele 2 a scuipat-o, iar urmatoarele 2 a papat super bine, dar cu reteta schimbata. Auzi la mine nu vrea din aia de la avent neam....nu stie la ce foloseste...o singura data a tras din ea si s-a speriat si a scuipat tot





Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Legat de problema lunara...inteleg sa fie abundenta...insa de ce acum?dupa 4 luni?nu-i aiurea?
papanash eu n-am scapat de dureri.asa am crezut,insa iata,sunt prezente ca si inainte.

Legat de spanac.Mercic de rapuns.Noi mancam mult spanac,cu sos curry,cu susan si sos soia,spanacul romanesc.Ma gandeam sa ii dau,multumesc de raspunsuri.

Legat de copilul de trei ani.Nu pot intra prea multe in amanunte,ca mai sunt ochi care citesc.
Nu-i vorba ca nu sta locului,mi se pare normal sa umble,sa se joace,sa descopere.Insa...vorbeste foarte tare,nu asculta cand este rugat sa vorbeasca mai incet.
De ce scriu toate astea?Am recomandat mamicii un dentins,cunostinta.S-a dus cu copilul,doctorul mi-a dat de inteles ca l-a deranjat baiatul pentru ca vorbea foarte tare,s-a pus pe plans pentru ca vroia sa plece si nu statea locului.
Acum eu stiu ca exista si perioada de negativism.M-am tot gandit si nu am reusit sa-mi dau seama daca este rasfat sau o etapa a varstei.


Jurnal de mogalneata-click login,user:septoct2007@yahoo.com ,parola o stiti.
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. si Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput