Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (105)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

sa va zic de eliza..are muci!abia ce s-a facut bine stef, ca a inceput eliza....bine ca nu are febra.dupa ce ca manca putin de felul ei, acum mananca si mai putin!nu mai vine odata vara????
pupici(fara virusi).

http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

'Neata,
Nu prea am dormit, sa va zic ce frumos mi-am inceput ziua.
Al meu sot are luni un work-shop la munte, i-am zis sa mergem toti 3, de maine, si ne intoarcem luni seara. El nu si nu, ca e prea frig pt. bebe ( adevarul e ca nu l-am prea tinut in frig pana acum ) si nu-l pot tine prea mult afara, si e pacat sa merg la munte sa stau in camera,si ca e incomod pt. mine la hotel, ca unde fac bibe, ca daca nu se acomodeaza bebe el nu poate sa se intoarca acasa cu noi, etc. I-am zis 'ce zici daca-ti crap capul ?' zice: ' ar fi pacat, ca n-are cine sa ma ingrijeasca, ca tu o sa ai mainile rupte...'

asa ne-am dragalit noi in dimineata asta, bineinteles ca ne-am pus pe ras si a ramas ca mai vb azi sa vedem cum facem.
prognoza meteo nu prea-i buna, eu m-as risca totusi....

Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Si bv spune:

Nana, sper ca Andrei papa din ce in ce mai bine, parca esti mai linistita?

Luy, te iubim, esti o minune! Multumim pentru superbele urari!

Lavinia, este tare dragalasa si finuta Miruna!

Diwana, ai un tata super tare, sa-ti traiasca! in ce zodie e? iar Rares e dulce foc, s-a uitat si Raisa la el.

Aniast, eu chiar am copiat reteta ta, iti multumesc acum!
Eu nu ma stresez prea tare cu diversificarea, nici vorba sa fac exact ca la carte. Ii dau si eu cate ceva si cand o fi sa se inlocuiasca o masa, atunci va fi, nu masor, nu cantaresc, nimic.
Aseara i-am facut Raisei mar copt cu scortisoara si i-a placut atat de muuult! A mancat doua mere, eu tot speram sa mai ramana sa mananc si eu, dar de unde, ca ea chiar ar mai fi vrut!

La multi ani tuturor piticilor sarbatoriti azi!

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

quote:
Originally posted by gabitz78

sa va zic de eliza..are muci!abia ce s-a facut bine stef, ca a inceput eliza....bine ca nu are febra.dupa ce ca manca putin de felul ei, acum mananca si mai putin!nu mai vine odata vara????
pupici(fara virusi).

gabi, mamica de stefan(13.07.2003) si eliza(28.10.2007)http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/



parca am mai zis pe-aici, eu am rezolvat mucii foarte elegant si repede cu Karvol. Pus in apa de pe calorifer, se evapora-n camera si solidifica mucutzii, ajuta la respiratie si dorm mai bine si noaptea si ziua ( bebeii vreau sa zic )

Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

'Mneatza. Aseara am ajuns acasa pe la 11 jumate, asa ca n-am avut timp de forum (oricum eram obosita moarta). Va multumim mult de tot pt urarile adresate Elizei (azi s-o masor si s-o cantaresc si eu, asa, pt statistica).
Am scos usile sa punem mai bine mocheta, si nu mi-am dat seama ca s-a facut curent: ca atare Eliza are nasul infundat, si pe mine ma dor ovarele groaznic .

Eliza (06.09.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Devylla, e normal sa fie abundent si sa nu vina regulat, pana se refac toate treburile pe-acolo mai dureaza ceva, in plus sunt si dereglari hormonale dupa nastere, singurul lucru bun pe care l-am observat eu este absenta durerilor, sper sa fie tot asa de-acum incolo.
In legatura cu bebeii de 3 ani, tu prinzi prima tv ? daca ai vazut emisiunea super nanny ( vorba lui sotu', asta-i emisiune anticonceptional ) ai constatat ca lucrurile nu-s prea roz, dar sunt si exceptii. Mamicile cu experienta-ti pot spune mai multe...

Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Neata si de la noi, am dormit in reprize, nu stiu cand o sa se regleze si somnicul puisorului meu si sa nu se mai trezeasca noaptea. Bine ca se culca si pe la miezul noptii.
Multumesc fetelor care mi-au raspuns cu privire la Sterimar, acum am fost si i-am luat si nu stiu cine ma intreba de batista bebelusului, pai cum naiba sa nu o stiu cand incerc si alte variante ca a mea urla numai cand vede aspiratorul. Azi sun dr sa vina sa ne vada ca nu mai scapam de mucisiori.
Aniast72 ai intrat si tu in clubul silentzio stampa? Nu e bine, succes in continuare cu diversificarea.
Gabriela subscriu la ce ai zis si Sara vaccinata si cuminte.
Sabina asa am auzit si eu despre aluminiu/staniol si sa stapanesti sanatoasa fierul de calcat, e foarte bun, am si eu.
Rodica stai linistita cu diversificarea, chiar te admir ca nu zapacesti copilul cu toate odata, timp e si eu consider ca procedezi corect.
Gabitz78 Eliza ca papa cereale cu lingurita, pai doar e fata mare.
Sim eu de cand ii fac supica de zarzavat n-am pus niciodata cand le pasez unt sau ulei de nici un fel. Ii fierb legumele (dovlecel, cartof, morcov, patrunjel, telina, pastarnac si ardei gras) , strecor zeama si adaug morcov, dovlecel, cartof si putin patrunjel, le pasez si le servesc. Iese un pireut mai subtirel, dar fetii ii place.
Myral ce mai bine e sa continui cu lingurita sa ii dai cereale daca alaptezi.
Veroboroda chiar esti de laudat, al meu se roaga de mine de cateva zile si eu nimic,n-am chef.
Prisi ce bine ca Miru bea apica, a mea trage putin si apoi se joaca cu canuta sau cu sticla de apa, marea ei placere.
Marunzica si a mea a papat la inceput putine cereale, dar apoi s-a obisnuit si acum papa tot, eu le fac mai putin consistente. Eu folosesc Milupa de orez fara lapte. Eu sa stii ca la 60 mil de lapte pun o masura de cereale.
Andreea11 nu cred ca e o regula sa folosesti aceeasi marca si la cereale si la laptic. Eu ii dau lapte Humana si cereale Milupa, iar papica la borcan de la Hipp. Nu cred ca conteaza.
Diwana vazut imagini cu bebe Rares .
Papanash asa sunt puiutii au si ei zile si zile. Eu ii voi da branzica de la 6 luni.
LaviniaN e superba papusica ta, ce mai e fata mare la 6 luni. Sa-ti traiasca.
Ramonaiani sa fie bine.
Nana sa vezi ca azi o sa pape mai mult.

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Devylla eu nu am bb 2, dar nepotica mea se incadreaza la categoria de varsta si iti spun sigur ca nu sta locului, e galagioasa, dar in magazine nu face pe rasfatata.
Iar in privinta problemei, asa e si la mine.

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Bai dar ieri Aduta mea m-a disperat a facut kkut de 7 ori. A fost ceva de vis. Azi sper sa fie mai bine. Culmea e ca nu a facut decat o singura data mai moale in rest chiar o auzeam cum se chinuie. Cred ca o durea si burtica. Am scos para si o mai oncercam peste vreo 2 sapt. chiar daca ei ii place.
Ma duc sa-mi fac si eu niste cereale cu lapte.
Va doresc o zi minunata.
Am niste emotii, maine e prima oara cand sarbatoresc Ziua Mamei din postura de mamica.

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Neatza! Azi lucrez la 2 ferestre, nu se mai poate altfel.
Am niste restante de ieri de care mi-am adus aminte asta-noapte cand il alaptam pe Stefan:
Cecilia, ce lungan s-a facut Cristi!

Diwana, . Radem noi, dar bine ca totul e ok cu tatal tau.

Marta, s-a facut maaaaare dulceata ta scumpica. Pleci asa si nu ne pui niste poze de 6 luni? de la Stefan pentru Miru. Noi avem canita Nuby, ia sa incerc sa scot si eu supapa.

Vero, . Daca nu luai AC iti spuneam ca poate te duci iar la odisee, dar asa pot sa spun doar spor.

Alinus, e ceva de fotografiat, asa ca o sa dureze nitelus. Dar o sa ma ocup de ele.

Marunzika, eu ii dau cereale Milupa, dar fetele au folosit cu succes Humana. Fara gluten si pt 4 luni, of course.


Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput