Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (105)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANDREEA11 spune:

Betty cred ca te refereai la mine!!! Am facut un tortulet de ciocolata cu frisca! Bineinteles ca bebe Cris nu o sa-l guste, dar pt poza e dragutz...

andreea

http://community.webshots.com/user/andreeagogo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Andreea la tine ma refeream, dar inca sunt chiauna de cap

LaviniaN f frumoasa dulcetica

Diwana vai ce vorbaretz este Rares, iar parul este f tare

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veroboroda spune:

Tocmai mi-am hranit printesa. Sa va spun reteta mea de papa de la ora 10, poate va inspira sipe voi. Biancai ii place tare mult, tremura de placere cand vede castronelul si papa tot.
Deci, reteta e urmatoarea: un mar mai mare sau 2 mici curatate taiate cubulete si puse la fiert cu putina apa, aproximativ 15-20 min.Dupa ce au fiert se paseaza cu putina zeama, se pun 2 lingurite de cereale(orez de la Milupa) si 2 biscuitei si gata papa bun.Pofta buna la bebicii vostri! E asa de bun ca-mi vine sa ma mananc si eu din castronelul Biancai.
Acum fug sa mananc si apoi o pregatesc pe Chichi de iesit afara. O sa revin dupa amiaza ca azi e al meu sot acasa si are treaba la calculici.
Paaaa
Mami de bebe Bianca Elena(29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

'Neatzaaa !

Scriu si eu cateva randuri despre noi, sa nu ne mai dati disparute si sa va mai spun cum stam cu diversificarea.
Reamintesc ca www.flickr.com/photos/11799927@N07/2307251879/" target="_blank">prima incercare s-a soldat cu un esec rasunator , incercasem duminica dimineata sa-i dam cereale cu mar si morcov de la Milupa. Am incercat si dupa-amiaza, acelasi www.flickr.com/photos/11799927@N07/2307260649/in/photostream/" target="_blank">rezultat
Ati fost atunci foarte dragute si mi-ati oferit o gramada de sfaturi si suport, multumesc . Am decis sa incercam a doua zi cu cereale cu piersici si maracuja de la Humana. Am incercat sa nu o stresam, ci sa transformam totul in joaca, asa ca a tinut-o tati in brate, iar mami i-a dat ei lingurita cu cereale, sa si-o bage singura in gurita. Am inregistrat www.flickr.com/photos/11799927@N07/2312566091/" target="_blank">progrese vizibile fata de ziua precedenta: nu a mai plans ! Insa de inghitit ceva... pas
Ca urmare, ne-am gandit sa facem o pauza de cereale si sa incercam in ziua urmatoare cu mar ras.
Asadar marti i-am ras jumatate de mar, am pus-o in scoica si am incercat sa o fac sa-i placa . I-am cantat, m-am strambat, ne-am jucat si uite asa mai ii bagam cate un pic in gurita, ea cam scotea cu limbuta afara... Dar www.flickr.com/photos/11799927@N07/2312566091/" target="_blank">in final m-am simtit multumita ca a inghitit cam o lingurita de-aia de-a ei. Am zis ca-i bine si-asa, nu o fortez, o las sa se obisnuiasca cu gustul si cu noua consistenta.
Miercuri deja am progresat, a papat o lingurita de-asta normala, de-a noastra. A ajutat-o si mami, ca i-a facut pofta si i-a aratat cum se papa, mami papa bomboane de ciocolata , in timp ce o servea pe printzesa cu mar.
Ieri dimineata l-am uimit pe tati, i-am aratat ca am invatat sa papam cu lingurita, ce frumos stim noi sa deschidem gurita si nici macar nu ne prea murdarim... Eventual cand bagam in gurita si jucaria pe care o avem in mana Uite asa am papat un sfert de mar
Iar astazi l-am facut pe tati sa intarzie la serviciu, ca n-a rezistat sa nu asiste si el la masa, chiar a participat activ, ca a tinut printesa in brate Si am papat jumatate de mar
Dupa aceea ( peste vreo 10-15 min ) i-am dat si tzitzi, ca-i era somn si asa adoarme. Si am vazut ca a papat si laptic... Lasa, sa creasca mare iepurasul meu !
De maine ramanem cu piureul de mar la masa de dimineata si incepem cu legumele la pranz, am sa incep cu morcov, ca tot suntem www.flickr.com/photos/11799927@N07/2313404442/" target="_blank">iepuras cu acte in regula

Am povestit asa pe larg pt a le incuraja pe fetele care au probleme cu [ne]mancatul bebeilor sau pe cele care inca nu au inceput diversificarea. Cu multa rabdare, lucrurile intra pe un fagas normal. Jucati-va cu bebeii, distrageti-le atentia in timp ce ii hraniti, daca trebuie, nu-i stresati si nu transformati masa intr-un chin. Lasati-i sa-si bage ei degetele in papa, daca trebuie, sau dati-le lor lingurita, reflexul va fi s-o bage in gura ...
Iar daca vedeti ca nu merge nimic, treceti la altceva, incercati alt aliment, veti reveni mai tarziu asupra celui refuzat, poate de data asta va fi acceptat ( eventual daca poate fi combinet cu ceva care-i place )
O ultima chestiune si gata, nu va mai pisez pe tema asta: pediatra mi-a zis ca e ok daca refuza anumite alimente, are dreptul la preferinte, asa cum nici noua nu ne plac unele legume sau fructe, asa si bebelusii sunt indreptatiti sa refuze sa pape ce nu e pe gustul lor.

Hai ca m-am intins mai tare ca o placinta de mere yamiiiiii, ce-as mai papa asa ceva....


Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celia spune:



La mai multe lunite pentru:

Ryuji si Naoki de Ayumi
Raisa de Mada Ele07
Ana Alexandra de Anca_tamas
Cristian Mihai de Andreea11
Yanis Luca de Annisia
Cristian Matei de Cecilia L
Stefania de Crisjo



mami de www.onetruemedia.com/shared?p=4f08eb051f8799a2dda132&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andreea(30.09.2007) si www.onetruemedia.com/shared?p=4f518706fd1f0403459951&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andrei(12.10.1998)
poze
intalnire DC Iasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celia spune:

Papanash,”frumos”ati inceput ziua de dimineata...bine ca s-a terminat cu ras...In legatura cu mersul la munte , eu una cred ca prinde bine iesirea.
Ramonaiani, harnicuta esti, sa treaca repede starile de durere si sa fie bine si Eliza.Multumim de urari , la fel si tie.
Gabitz, sanatate multa Elizei.
Greyeras, sanatate multa papacioasei Aduta. Ma bucur ca papa bine.
Sim,ce baiat mare ai si cred ca iti vine sa-l „papi”ca spune el mama cu directie.
Veroboroda, multumim. Pacat ca nu v-ati sincronizat...
Gabriela, ii dorim Sarei sa-i revina pofta , sa pape bine.Ne bucuram ca a trecut vaccinul fara urmari.
Nana, asteptam vestile bune de la voi.

mami de www.onetruemedia.com/shared?p=4f08eb051f8799a2dda132&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andreea(30.09.2007) si www.onetruemedia.com/shared?p=4f518706fd1f0403459951&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andrei(12.10.1998)
poze
intalnire DC Iasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

Buna dimineata. Uf ce m-am emotionat sa aflu ca Stefan de mami Sim spune ma-ma-ma intentionat. Mai ales ca noi ne pregatim pt primul 8 martie din postura de mama, si nu de fata apoi femeie ca pana acum. Cred ca toate mamicile de bb1 sunt emotionate ca mine.
Si DA, multumim Eliza de mami Ramona. E primul buchet care-l primesc in martie. Ii uram lui mami mult spor si sa aibe grija cu usile alea, nu vrem maine sa stati amandoua pe chituci, in loc sa va bucurati de atentia lui tati.

Vai am ramas datoare Duamnei. Apuse-s vremurile de vestita moshiereasa cu 14 sate. Era liniste si pace, am prosperat, insa nu am scapat de uneltirile vrajmasilor. Intr-o saptamana am fost nimicita, asa ca am cedat contul.

Sa aveti o zi minunata.

Alinus de Iulius Teodor (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Sim, felicitari pentru MAMA
Cred ca te topesti cand il auzi

Daca stau bine si ma gandesc la cat de vorbaret e Stefan... era cel mai indreptatit sa fie primul care spune MAMA

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

cecilia, tare te mai compatimesc cu maseaua Bafta azi la dr ! Iti face anestezie ?
Cu urarea de azi tre' sa ai rabdare, ca muza mea cred ca doarme inca

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Eliza de ramononaiani, iti multumim pt floricele, sunt frumoase, dar tu esti si mai frumoasa ca ele ! Si, in plus, esti si duuuulce ! ( te-ai lasat de rapp ? )

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput