Fulguleti de noiembrie decembrie 2006 (158)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Pic si eu ma doare gatul, stranut, mi-e greata... greata ma enerveaza, in rest le duc, da mi-e teama sa nu o pateasca si Cristi
Si ma enerveaza nenorocita asta de furtuna de zapada care vine din Texas!!! Cine a mai pomenit! 50 cm de zapada in 2 zile! Si din cauza asta nu pot sa ajung la intalnire cu canadiencele si ma oftic! Ca asa-mi trecea greata cu vreo 10 portii de mancare...
Altii in schimb se distreaza... Roxana are la scoala zi de plaja hawaiana... i-am dat palarie de soare, crema de plaja, prosop, pantaloni scurti, ghirlanda de flori... trai nineaca!

Roxanica, ma bucur ca sunteti mai bine si ca au ajutat sarurile de rehidratare!
"Apoi cum l-am "eliberat" a fugit atza la fotoliu, s-a catzarat acolo si a sarit in cap."

miraco, ce fain povestesti de agitatia dintre copii... si de chilotii uzi... faine pozele cu porumbei si copii in actiune!

acs, ce imagini dragute cu Maria si paturica Dar mie mi-ar fi tare frica, daca se pierde paturica?
La Roxana venea in vizita o fetita cu ceea ce a mai ramas din paturica ei, are acum 6 ani fetita... si paturica e o zdreanta pe care ea o iubeste nespus, isi baga nasul in ea si o inspira... fetitei incepe sa ii fie cam rusine acum, dar in continuare nu se desparte de paturica, o ia mereu si la scoala. Mie mi se pare dragut... cu conditia sa nu se piarda!

danita, sper ca ziua asta ciudatica a fost de fapt una foarte faina! La multi ani frumosi inainte!

ruxandra, vad ca nr.3 e subiect tot mai des pomenit... eu stii ce ma gandeam? Ca as fi foarte curioasa sa vad cum ar iesi si un nr.3, sa vad um ar arata, ce temperament ar avea... am innebunit cu totul, oare am febra? delirez?

Raluca, nu se vede nimic pe link, ce ai cumparat? Vad ca Ruxandra stie dar e la fel de misterioasa...

bambo, bine ca nu stai in Canada, ca ai fi avut o baba...!





Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

quote:
Originally posted by Donia

Pic si eu ma doare gatul, stranut, mi-e greata... greata ma enerveaza, in rest le duc, da mi-e teama sa nu o pateasca si Cristi



Sanatate multa... dar greata asta de la ce se trage mami? oare?

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


almo, m-am lasat de fumat in ianuarie ac. nu am trisat deloc de atunci. vreau si eu totusi cartea. s-o tin pe desktop, de rezerva. pt ca am zile cand mi-e f.pofta... pe mail te rog.

raluca_u multumesc. toate trec...



Marc 1+ si Ianis 3+


Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

ei da, am uitat complet ce voiam sa zic; de, varsta...
revin cand imi aduc aminte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by Laura13

sa mor daca vreau sa dau nastere la discutii/dezbateri/cearta....stiti ca evit. dar.... cin stie sa ma lumineze si pe mine: calitatea lapticului este influentata de faptul ca cineva a supt pana acum o sapt/luna/1/2 de an? daca nu, atunci nu cred ca l-as intarca. dar....mi s-ar parea tare ciudat sa am doi bb (unul mic si unul mare) la tzi in acelasi timp. ma buseste rasul cand imi imaginez.
si apoi ma gandesc....daca cel mare mai suge.....nu-l priveaza pe cel mic de laptic bun? desi ma gandesc la mamicile cu gemeni....care alapteaza doi si cei doi cresc frumos.....nu stiu, dar chiar as vrea sa ma lumineze cineva.


De obicei gemenii sunt nascuti prin ceyariana si alaptati artificial. Eu n-am avut parte de gemeni, dar cunostintele mele care au avut, 3 perechi la numar au mers pe acelasi tipar. Daca voi stiti altfel... poate ca se poate si altfel.

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

merci iulia-stefyca mi-ai adus aminte: alaptatul - da, nu stiu cum e sa alaptezi bb1 si sa ai bb2: tudi avea 10 ani si nu l-a interesat (el are acum deja alte interese :))))
dar cu gemeni, e nevoie numai de vointa si de incredere, ca totul vine in mod natural; la inceput a fost mai greu, ca se trezeau la ore diferite, dar poat ea fost mai bine, ca erau prea mici sa le pot tine pe amandoua o data la san; dar dupa doua-trei luni totul a fost bine;
si Iulia, eu tot prin cezariana (fortata) am nascut, dar mi le-au dat la san din prima lor ora de viata, si le-am alaptat pana saptamana trecuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by madaluta
- scoate totul din sertare..si chiar nu stiu ce sa ma mai fac pt k nu am gasit sigurante pt ele si sunt un adevarat pericol dc nu sunt pe faza...Am si un miliard de sertare si nu stiu pe care sa-l pazasc mai intai..aveti ceva metode/descoperiri/inventii la capitolul asta?


Madalina,eu la bucatarie am manere la sertare prin care bag prosoapele de bucatarie si leg mai multe sertare odata si nu are putere sa le traga. La fel si usile la dulapurile cu vase, ca deja mi-a spart vreo trei farfurii. La sertarele din camera nu pot sa bag ceva prin minere asa ca pun pe margine o soseta sau o batista si le inchid fortat sideocamdata nu are putere sa le traga. La altceva nu m-am priceput asa ca deocamdata astea sunt solutiile pe care le-am adoptat. Sper sa-ti foloseasca "inventiile" mele. Daca a gasit cineva solutii mai bune spuneti-mi si mie, ca sunt interesata. M-am saturat sa gasesc rufele pe jos sau diverse din bucatarie si pe ea bagata toata in sertare.

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by desiree


laura, eu zic ca daca mama nu intrerupe deloc alaptatul pana la bebe doi...ceea ce ii cere mult curaj si putere ( mai ales fizica0 sa tina doi lactanti, unu mare si unu mic..organismul produce lapte in continuare..exista teorii cum ca pe masura ce copilul creste laptele matern se ingrasa..adica e mai dens in calorii si nutrienti..asa ca nu cred ca asta i-ar face rau lui bb 2..despre ce se intampla cu laptele dupa ce naste o mama care inca alapteaza, asta nu stiu, doctorii sa ne spuna cum e laptele sau dac se schimba ceva


Fetele, nu-s experta in lactatie sau lapte, dar ce mai stiu si eu de la pediatru laptele care il suge un sugar de un an nu se potriveste cu cel care ar trebui sa-l suga cel de o zi. Fiecare la vremea lui are nevoie de alti nutrienti. Pentru cel mic e foarte important colostrul, care nu-i mai trebuie celui mare. Iar pt cel mare laptele trebuie sa fie mai gras si lapte gras nu e bun pentru cel mic.
Parerea mea e ca cel mai bine ar trebui intrebat pediatrul, da rpentru mama mi se pare un mare chin. Si nu mi se pare normal ca un copil de un an si jumatate sa mai fie alaptat la san. Acum noile descoperir spun ca laptele de mama e foarte bun pina la 6 luni, maxim un an. Apoi nu mai are toti nutrientii de care copilul are nevoie si nici pentru dinti spun ei ca nu mai e bine sa suga nici san si nici biberon.
N-am vrut sa supar pe nimeni, deci luati mesajul ca atare.

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by dandusa

Monica,
eu sant f hotarata sa intarc orice ar fi...,motivul meu princpal nu este sarcina...,ci nenumaratele treziri de atatea luni de zile...,efectiv sant f obosita...,imi doresc sa dorm si eu o singura noapte langa copilul meu,fara sa alaptez...,sant nopti in care ma trezesc pentru a nspea' mia oara si efectiv refuz sa-i dau sa suga...,ma fac ca nu aud...,ma rog la d-zeu sa adoarma fara ca eu sa fiu nevoita sa scot tz...,am ajuns in situatia in care ma enervez cumplit cand vad ca refuza sa fie adormita in alt fel...,a devenit f frustrant si f enervant...,probabil tot de la oboseala mi se trage...
de 16 luni de zile EU sant singura persoana care o adoarme seara si peste noapte,daca intervine Claudiu,tipa ingrozitor de tare si se zbate din tot corpul ei...,pana nu vin eu nu se opreste din tipat...
am incercat 'n' situatii,s-o adorm altfel decat la tz...,nu merge absolut nimic...,ma vrea doar pe mine si doar cu tz...si jur ca nu mai pot...
daca macar 1% din dati adormea cu Claudiu,daca macar 1% din dati dormea o noapte intreaga,daca macar 1% din dati adormea fara tz...,nu o intarcam...
si apoi citind mesajul Dianocicai,am realizat ca fata mea nu vrea sa imparta ce-i al ei...,au fost cazuri cand Claudiu se facea ca suge,n-ai crede!...,incepea sa-l loveasca si sa tipe ingrozitor...,il lovea si-l impingea de la san...si apoi apuca ea cu gura sanul si nici ca-i dadea drumul...,Crinuta nu a venit niciodata cu vreo jucarie sa-mi arate ca-i da sa suga ...,intr-o zi am mimat eu ca-i dau sa suga unei papusi...,a venit mi-a luat-o si a aruncat-o cat colo...,se vedea ca nu-i convine...,in parc se petrece cam aceiasi situatie...,rareori imparte ceva cu alti copii...
din experientele altor mamici stiu ca va uita f repede faza cu tz...,sper sa fie la fel si la noi...
probabil ca va dori sa fie si ea bb asa cum este bb2...,va vrea sa imite orice face bb,va vrea sa i se faca tot ce-i fac lui bb...,stiu asta,nu ma deranjeaza catusi de putin...,dar nu pot sa-mi imaginez bb 2 la tz si Crinuta neantarcata privind fara sa tipe...
si apoi nu ma vad trezindu-ma de sute de mii de ori pe noapte sa alaptez cand pe bb2 ,cand pe Crinuta...
sant sigura ca atata timp cat Crinuta va fi alaptata ,se va trezi in fiecare noapte...,suzeta nu merge,cu miere/fara miere...,biberonul nu merge,cu tetina de silicon/latex...,apa/ceai nici atat...
Crinuta este un copil invatat sa adorama numai cu mine si numai cu tz...,iar eu sant o mamica prea obosita sa o adorm numai eu si sa o adorm numai cu tz...
sa mai spun ca de vreo 2 saptamani programul ei incepe la 6 max 7.30 dimineata?!,sant chiauna...,ieri am stat in casa...,efectiv n-am fost in stare sa ies,vremea era naspa...si in plus imi doream sa dormmmm,asa ca am culcat-o pe ea in carut...dar eu n-am mai reusit sa adorm...,bausem o cafea si asta a fost...
nu mai pot...,simt ca ma preling,imi privesc fata fara pic de culoare si parca imbatranita...,ma vad de f multe ori irascibila si fara rabdare...,imi iubesc copilul enormmm,am facut,fac si voi face tot ceea ce cred eu ca trebuie pentru ca ea sa fie sanatoasa,fericita,implinita...,mi se rupe sufletul cand vad cu cat drag suge...,dar efectiv nu mai pot...
in zilele astea de cand am inceput intarcatul,Crinuta a mancat infinit mai bine...,inainte aveam mari prb cu mancatul,acum ziua are un somn de cel putin 2 ore...,inainte dormea 1 ora toata ziua...,acum se trezeste de 3 ori pe noapte,inainte se trezea de nu mai stiu cate ori...,este limpede ca-i prieste...


Dandusa, numai cine nu a trecut prin asta nu te intelege.

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by almo

tema zilei: copii vostri s-au atasat de un obiect anume gen paturica, ursulet de plus? am citit ca la varsta de 1 an jumate aprox, copii incep sa se ataseze de ceva.

nicole cred ca s-a atasat de sutienul meu!!!!!!11


Nu stiu ce sa spun, dar si Stefy daca gaseste sertarul deschis, tot cu sutieul dupa ea umbla, isi pune cupele in cap, dar nu ma gandesc ca s-a atasat de el. De vreo doua zile vad ca e ceva mai interesata cand ma vede ca ma dezbrac si ma trage de mana sa ma las jos sa vada ea ce am acolo, dar nu o prea las. Sper sa nu se accentueze problema. Chiar nu m-am gandit ca ar putea ajunge apoi sa incerce si la altii, dar daca tu zici ca a ajuns aici am sa am grija.

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput