Alaptatul Help line! (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

la fel si a mea fetita nu suge mai mult de 5 min la san,apoi adoarme oricat as stimula-o sub barbie ,piciorus nu o pot trezi ,adoarme si gata tine sanul pe post de suzeta ,cu toate astea in greutate mi-a luat avem cantar si am tot cantarit-o am nascut-o cu 3650 a scazut la 3350 si acum la aproape 3 sapt are 4 kg ,scoate imediat aerul dar nu regurgiteaza niciodata asta ce denota ,ca este insuf cant de laptic?cum sa fac sa pape mai mult ?eu am deja o fetita care este certata cu laptele si mancarea si am tot fost stresata cu ea nu as vrea sa repet experienta,pe ea nu am putut sa o alaptez si acum cand este ok ,nu as vrea sa renunt la san ,vreau sa pape mai mult ,ea nu plange de foame ,am vazut ca daca nu o trezesc doarme si 4 ore ,iar in mom in care o pun la san se arcuieste ,se indoaie din cauza colicilor de numa numa offffffffffff numai stiu ce sa ii faccum sa facem?

Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum de Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terishka spune:

multumesc tomalavinia , acum primeste completarea cu laptic foarte bine - la cateva lingurite de suc cred si eu... ma intrebam dupa cum e, cand o sa inceapa sa manance mai bine si sa se si sature implicit mai mult. dar cine stie, poate ramanem si noi ca voi cu drag de lapte si nu renuntam de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

teriska pai si sa vrei sa ii scoti laptele e imposibil. diversificarea e exact asta-diversificare- nu schimbarea alimentatiei. adica se introduc gusturi si consistente noi. laptele ramane alimentul principal pana in jurul varstei de un an. la d a fost cam pana pe la 1 an si 2 luni. in continuare suge dar acum nu mai e laptele masa dominanta.

quote:
scoate imediat aerul dar nu regurgiteaza niciodata asta ce denota ,ca este insuf cant de laptic
denota ca ai un copil perfect sanatos. scosul laptelui dupa ce manaca nu e un lucru normal, ci arata ca exista o problema. fie manaca prea repede, fie prea mult, fie sist digestiv nu e maturizat. crezi ca ai fi stat mai linistita daca sugea cate jumatate de ora? bucura-te ca e sanatoasa, ca are un program de invidiat (doarme si cate 4h..pai multi nici nu indreznasc sa spere la asta :) ) si ai incredere in ea, ca manaca cat si cand ii trebuie. care e si scopul pana la urma.


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by oprescuflore

la fel si a mea fetita nu suge mai mult de 5 min la san,apoi adoarme oricat as stimula-o sub barbie ,piciorus nu o pot trezi ,adoarme si gata tine sanul pe post de suzeta ,cu toate astea in greutate mi-a luat avem cantar si am tot cantarit-o am nascut-o cu 3650 a scazut la 3350 si acum la aproape 3 sapt are 4 kg ,scoate imediat aerul dar nu regurgiteaza niciodata asta ce denota ,ca este insuf cant de laptic?cum sa fac sa pape mai mult ?eu am deja o fetita care este certata cu laptele si mancarea si am tot fost stresata cu ea nu as vrea sa repet experienta,pe ea nu am putut sa o alaptez si acum cand este ok ,nu as vrea sa renunt la san ,vreau sa pape mai mult ,ea nu plange de foame ,am vazut ca daca nu o trezesc doarme si 4 ore ,iar in mom in care o pun la san se arcuieste ,se indoaie din cauza colicilor de numa numa offffffffffff numai stiu ce sa ii faccum sa facem?

Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum de Madalina

Nu vreau sa repet ce a scris dianocica, dar si mie mi se pare ca ai un copil harnic, care se satura,Fii sigura ca aar urla daca nu ar fi satula si ar dormi doar 20-30 de minute.
Asa ca nu te mai stressa, ai lapte destul, odihneste-te si maninca ce iti place, ce poftesti.
Multa sanatate si sa cresteti mari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by terishka

multumesc tomalavinia , acum primeste completarea cu laptic foarte bine - la cateva lingurite de suc cred si eu... ma intrebam dupa cum e, cand o sa inceapa sa manance mai bine si sa se si sature implicit mai mult. dar cine stie, poate ramanem si noi ca voi cu drag de lapte si nu renuntam de tot.

Tot laptele va fi pe primul loc.Si e mai bogat in vitamine si anticorpi decit sucul de fructe, asa ca nu renunta la san.Si daca suge noaptea, cind e adormita(poate il accepta fara mofturi).
De mancat mai bine, spre un anisor.Pana atunci mai aveti un pic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

multumesc fetelor,dar ce sa facem pt a diminua durerile de burtica ,am incercat cu masaj,comprese calde ,picaturi dar in zadar...........

Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum de Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Nu prea ai ce sa faci impotriva colicilor
Eu o tineam la san, sa ma simta aproape, se mai incorda, mai plangea, sau o plimbam cu burtica pe mana mea, asa se mai calma.Sau adorma pe burta lui tati, cu burtica lipita de a lui.
Curaj!!Vor trece!
Multa sanatate!Crestere mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by oprescuflore

multumesc fetelor,dar ce sa facem pt a diminua durerile de burtica ,am incercat cu masaj,comprese calde ,picaturi dar in zadar...........

Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum de Madalina

afectiune. e singura care functioneaza. nu il lasa sa se simta singur niciodata.


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Buna fetele!

Eu am postat o singura data la acest subiect si vreau sa le multumesc fetelor care mi-au raspuns atunci.

Problemele pe care le-am avut?

1. Dureri la san DE TOATE FELURILE pana in sapt 6
2. Crestere mica in greutate a fetitei: 550 grame in prima luna, idem a doua, cu recomandarea de a-i da completare (am urmat-o, pentru ca se pare ca nu stam prea bine la capitolul greutate!)
3. O mastita usoara saptamana trecuta, cauzata de un stafilococ auriu, tratata cu antibiotic (am muls si aruncat laptele din sanul respectiv si am dat completare pentru ca din celalalt nu se satura)
3. In urma episodului de mastita, ceva probleme cu suptul fetitei (musca si roade in loc sa suga), rezulta din nou rani, basici si inflamatii. Am luat-o de la capt deci .

Cam asta ar fi istoricul...la momentul cand am scris prima oara ma banuiam de sindrom Raynaud, din pacate n-am gasit pe nimeni sa mi-l confirme sau infirme. Doctorii se pare ca privesc durerile la alaptat ca pe ceva normal, pana se "tabaceste" pielea sanului. Eu tind sa cred ca nu e asa.

Totusi, raportez ca am avut si doua saptamani in care am inteles ce inseamna cu adevarat alaptatul, intrucat nu mai aveam nici un fel de durere. Dar din pacate nu stiu sa spun exact CUM am ajuns la acea stare - am fost mai atenta cum se prinde cred, m-am dat pe sani cu Glicerina cu nistatin inainte de supt...cam asta.

Insa acum chiar am o problema cu prinsul: cand se apropie de san, mandra mea musca, mai intai in aer si pe urma cand il prinde. Nu stiu de ce face asta. Buzele ii sunt bagate inauntru si nu rasfrante, si de multe ori in loc sa simt ca suge ea practic roade. Senzatia e tare neplacuta, poate unele din voi ati experimentat-o. Ce sa fac? Precizez ca pentru majoritatea meselor eu trebuie sa o trezesc, intrucat ea are episoade lungi de somn. Dupa trezit ii dau picaturile pentru colici, o schimb si abia apoi ne asezam la masa. Dar si mesele dureaza mult - aprox. o ora, cu terminat primul san si apoi trecut la urmatorul.

Aici chiar nu stiu ce sa fac...imi dau seama ca, lasand-o sa muste, ea sta cu buzele apropiate si nu departate cum ar trebui, si de asta imi face sanii varza...dar cum sa o conving sa apuce mai cu blandete? Iar sanul drept parca mu il gaseste niciodata, trebuie sa i-l imping eu in gura pentru ca altfel ea hapaie in gol si se enerveaza bineinteles.

Daca aveti vreun sfat pentru mine, va multumesc!

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Stancutza, cred ca ai intuit corect problema.
Fetitza ta apuca gresit mamelonul si de aceea suge ineficient si te si doare si iti provoaca rani.
Pe mine la maternitate m-au invatat in felul urmator: atingi usor coltul gurii cu sanul sau cu degetul si bebele deschide gura (e un reflex). In acel moment apuci intre degetul mare si restul degetelor (ca o foarfeca deschisa) sanul si introduci in gura cat poti de mult din el (adica mamelonul si cea mai mare parte din areola mamara).
Sa nu iti fie frica, nu se ineaca.
In acest mod (stiu ca pare un pic barbar dar e extrem de eficient) buzele se rasfarng pe san si nici numai poate sa te muste, iar suptul este mai eficient.

Succes!

Edit: Ideea e ca nu bebele trebuie sa apuce sanul ci tu trebuie sa te asiguri ca bebe apuca cat si cum trebuie din san.

Apoi, o crestere constanta in greutate este ceea ce conteaza si nu cat este ea. E normal ca un bebelus alaptat sa ia mai putin decat unul alimentat artificial.
Nu cat ci cum creste este important.
Uite aici standardele de greutate, inaltime pe grupe de varsta stabilite de OMS in 2006.
www.who.int/childgrowth/standards/en/
O sa vezi acolo ca important este sa cresti armonios, constant si dupa o curba paralela cu cele din graficul respectiv.
Nu are importanta daca aceea curba se gaseste in spre limita inferioara sau spre cea superioara.
Nu trebuie sa compari greutatea si dezvoltarea bebelusului tau cu cei , mai putin norocosi, hraniti artificial, de prin parcuri sau prin vecini. Lasa-i pe ei sa ia un kg pe luna in greutate si al tau sa fie mai suplu dar mai sanatos, mai inteligent si mai fericit decat ar fi daca nu l-ai alapta sau l-ai intarca prea devreme.
Multa sanatate!

Mergi la inceput