Alaptatul Help line! (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Buna, dragi mamici!
Revin si eu cu o problema cu care ma confrunt de cateva zile. Din cauza ca fata nu suge bine cred ca nici sanii nu mai produc laptic, fata suge mai putin si uite asa am intrat intr-un cerc vicios. Fata nu mi-a luat in greutate, ba chiar a scazut in ultima saptama 100 gr. Dimineata am laptic, dar dupa amiaza si seara foarte putin. Sanii sunt flescaiti, moi, m-am muls sa vad cat iese...in doua ore 80 ml. Mi se pare foarte putin, chiar daca bebe scoate el mai mult prin supt. Am inceput sa beau si ceai de stimulare dar...tot putin. Si nici ea nu vrea sa mai suga, daca o pun la san face fite, plange, daor cand ii e foame tare papa ceva si adoarme. Cred ca s-a obisnuit sa pape putin si daca nici lapticul nu ii vine mai mult ii e lene sa traga (banuiesc).
Ce ma sfatuiti?

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

creem, poti incerca mai multe lucruri
1. compresia sinului, bine descrisa aici de dr jack newman
http://fr.youtube.com/watch?v=HJrBRYxDNSE
2. poti incerca(daca nu ai facut deja) alte pozitii de alaptat, bebe goleste tot timpul canalele in directia unde are nasul indreptat
3. sau poti bea o bautura pep-up(500 ML lapte+125 ml pudra lapte+15 ml drojdie bere uscata, 1 lingura ulei vegetal, 125Ml fructe la alegere, 2 linguri zahar brun
bebei dupa 3 luni nu mai iau asa mult in greutate ca la inceput. in primele luni iau intre 700-1000 g/luna apoi incep sa ia mai putin. este f important sa controlezi greutatea si starea generala a fetitei la medicul pediatru. poti face si proba suptului sa vezi daca suge bine, adica o cintaresti, ii dai sa suga si apoi o cintaresti din nou. este important sa fie balanta speciala ptr bebei.
si asa este cum spui tu, cu pompa niciodata nu putem trage cit suge bebe, de ex eu am reusit sa trag 100 Ml si sigur bebe meu de aproape 9 luni suge mai mult. cu mulsul cel mai mult lapte se scoate dimineata.


Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

quote:
Originally posted by creem

Buna, dragi mamici!
Revin si eu cu o problema cu care ma confrunt de cateva zile. Din cauza ca fata nu suge bine cred ca nici sanii nu mai produc laptic, fata suge mai putin si uite asa am intrat intr-un cerc vicios. Fata nu mi-a luat in greutate, ba chiar a scazut in ultima saptama 100 gr. Dimineata am laptic, dar dupa amiaza si seara foarte putin. Sanii sunt flescaiti, moi, m-am muls sa vad cat iese...in doua ore 80 ml. Mi se pare foarte putin, chiar daca bebe scoate el mai mult prin supt. Am inceput sa beau si ceai de stimulare dar...tot putin. Si nici ea nu vrea sa mai suga, daca o pun la san face fite, plange, daor cand ii e foame tare papa ceva si adoarme. Cred ca s-a obisnuit sa pape putin si daca nici lapticul nu ii vine mai mult ii e lene sa traga (banuiesc).
Ce ma sfatuiti?

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)



Creem ai incercat sa folosesti pompa dupa ce fata a supt ? Asa iti mentineai productia de lapte la un nivel acceptabil.
Iti amintesti ca pe 11.02.08 amandoua am cerut ajutor pe forum, bebelusii nostrii faceau nazuri la san. In cazul meu era debitul prea mare cel putin asa cred eu. De atunci ii dau lapte muls la biberon si productia mi-a crescut foarte mult incat in fiecare zi ori ud gradina cu flori ori stochez la congelator. De saptamana trecuta ii dau exclusiv la san, mi se pare ca papa mai putin dar poate e numai impresia mea. Nu mai face nazuri si e super incantata de san. Rade si se joaca cu el dupa fiecare masa. Spun asta pentru ca vreau sa distrug mitul conform caruia copilul odata hranit cu biberonul nu mai vrea sanul. A mea a papat o luna exclusiv biberon si acum e la san. Nu zic, poate pentru majoritatea copiilor e valabila regula dar eu sfatuiesc mamele sa se lase conduse de instinct. Deci dupa o luna sau chiar 6 saptamani de cand a debutat refuzul sanului, fetita mea a revenit fara sa o fortez sau sa o infometez. Pur si simplu am observat ca atunci cand ii dadeam biberon il impingea cu limba si intorcea capul inspre san. Cand o tineam in brate ridicata, se ghebosea si cauta sanul. M-am conformat dorintelor ei si acum papa cumintica si fericita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Pepsi...multumesc de sfaturi. Am vazut si filmuletul...instictiv faceam compresia sanului!
O sa incerc si bautura aceea dupa reteta ta. Eu sunt ingrijorata pentru ca nici inainte nu aluat foarte mult in greutate, iar acum...a mai si scazut putin. O sa mergem si la dr saptamana asta sa vedem ce ne mai spune. Ma bucur in schimb ca fata mea e vesela!
Softurela, imi aduc aminte. Felicitari micutei ca a revenit la sanul maei! E o fetita tare isteata! A mea a tot facut in continuare mofturi si asupt putin si din cauza asta s-a micsorat si lapticul, iar eu (din pacate) nu m-am muls. Acum am inceput sa ma mai mulg si parca e mai bine.
Pupicei tuturor si sanatate bebeilor!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Fetele dar ce alimente produc mai mult laptic?Bebe meu a luat in prima luna 690 grame, medicul a spus ca e ok,el e linistit dar ma gandesc sa fie mai bine ....is putin stresata cred


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by Babee

Fetele dar ce alimente produc mai mult laptic?Bebe meu a luat in prima luna 690 grame, medicul a spus ca e ok,el e linistit dar ma gandesc sa fie mai bine ....is putin stresata cred


-----------------------------

Gabriela

Phillip,Rebecca si Luca


pai ce sa faci cu mai mult lapte? party? stai linistita, ai 3 copii minunati, nu te mai stresa. 690g e bineee binee. fiecare copil are ritmul lui, dar tu stii deja asta. ai incredere in el. laptele nu e mai putin decat are el nevoie, e exact cat ii trebuie. bea cand si cat iti e sete, nu mai mult. manaca ce vrei sanatos sa fie si in cant decente si bucura-te de ingerasii tai (am spionat un pic piersicutele si i-am vazut. mi-nu-nati )


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Dianocica multumesc.
Phillip a avut la nastere 4 kg, a avut un ritm ametitor de crestere, i-am si spus elefantul.Rebecca a avut un ritm lent, am spus ca e fata si asta e."Problema" acum este ca bebe Luca s-a nascut cu 3.8 kg dar a pierdut foarte mult in primele 2 zile(aproape 500 de grame din greutatea de la nastere).A recuperat luna aceasta, acum are greutatea cu care s-a nascut fratele lui.Eu imi fac griji daca e suficient lapte cat lui ii trebuie, sa am mult si sa il alaptez ca e cel mai bine.Gresesc ca ii compar,cu toate ca nu toti copiii sunt la fel.Pasarele, deh.
Cu alimentatia stau bine, am inceput sa mananc mai multe fructe(preferatele mele), bebe nu are colici decat rar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

babee atat timp cat tu ii oferi cat si cand doreste, totul e in regula. nu iti trebuie mai mult decat bb cere. problemele apar atunci cand ii dai la 2/3/n ore dupa ceas, cand nu te mai poti increde in el, pentru ca tu insati ii distrugi ritmul. laptele, dupa cum stii, merge pe principiul cerere-oferta. daca el cere, corpul tau produce lapte. daca nu..nu. deci lasa stresul, bb e foooarte bine, nu conteaza ca e baiat sau fata, el e pe treaba lui :) cu ritmul lui, cu nevoile lui.


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terishka spune:

Buna tuturor mamicilor!
Iata ca scriu din nou la acest subiect, parca mai ieri ma plangeam de rani la sani de la alaptat si primeam incurajari... dar fetita mea a facut ieri 6 luni deja:) 6 luni de alapatat cu succes si mare drag.

Ieri am fost la pediatru cu ea pentru vaccinuri si sfaturi de diversificare... nu mi-a placut ceva insa - doamna doctor cam tinde sa scoata laptele meu de tot din schema, mai putin dimineata... Pe langa faptul ca sunt trista deja ca nu o mai alaptez exclusiv (of, ma obisnuiesc eu si cu asta!), eu vreau sa continui sa o alaptez. De aceea va intreb pe voi, mamele care ati alaptat sau alaptati o perioada lunga de timp, cum se transforma alaptatul odata cu diversificarea? Mai dati completare dupa fiecare masa laptic de-al vostru? Mai aveti mese exclusive de lapte, si daca da pana la ce varsta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

terishka, sa-ti traiasca fetitza, sa cresca maaare si sanatoasa!
Uite cum a fost la noi:Cristina a fost diversifcata la 6 luni, am inceput cu fructele, astea le-a acceptat.Si, la vreo 20 de min iar voia san, completare.:)Am lasat-o sa isi regleze ea mesele de lapte, dar pana spre un an si doua luni, ea sugea dupa masa solida.
Las-o pe ea sa decida, si incepe diversificarea cu cite o linguritza in prima zi, adoua zi 2 linguritze, a treia zi 3 linguritze, si tot asa....Iar daca vrea apoi san, las-o sa suga...
Poate vin si alte mamici cu sfaturi.
si NU renunta la alaptat, indiferent ce spune dr.

Mergi la inceput