Alaptatul Help line! (8)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Sheannamp, multumesc pentru raspuns! Mi-ai confirmat presupunerile...pana acum am consultat un pediatru si doi ginecologi in legatura cu problemele mele, si ei pareau sa creada ca sunt normale, inerente alaptarii. Dar eu stiu ca nu e adevarat, si tocmai de asta incerc sa gasesc raspunsuri la problemele pe care le-am avut.

O sa incerc sa ii var sanul in gurita mai repede, dar de cele mai multe ori ea e cea rapida, si inchide gurita peste mamelon, pana sa apuc sa i-l introduc cum trebuie. Si eu incerc sa o stimulez sa deschida gura mare, asa cum ai zis tu. Dar rezultatul este ca, imediat ce simte sfarcul langa buze, mai degraba ea inchide decat sa deschida gurita.

O sa mai insist, poate reusesc...ca m-am cam saturat de dificultatile astea...mai ales ca se poate si fara!

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Fetelor, daca alaptez pot lua niste picaturi de propolis? ( contin alcool).

my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by Eseea

Fetelor, daca alaptez pot lua niste picaturi de propolis? ( contin alcool).

my baby





Daca iei doar cateva picaturi nu se intampla nimic.
Oricum, cel mai bine e sa iei propolisul imediat dupa ce ai alaptat in asa fel incat sa treaca un interval cat mai mare de timp pana cand trebuie sa suga din nou.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

multumesc! tb sa iau 10 pic/zi, timp de 30 de zile. Crezi ca e ok?

my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by Eseea

multumesc! tb sa iau 10 pic/zi, timp de 30 de zile. Crezi ca e ok?

my baby





E foarte putin alcool, stai linistita, nu trebuie sa iti faci probleme.

Alcoolu ajunge in lapte din sange, iar concentratia lui este direct proportionala cu alcoolemia. Odata ce ea scade, si alcoolul din lapte va trece inapoi in sange, de unde este metabolizat.
Daca alcoolemia e mare, dureaza mai mult pentru ca din laptele matern sa se elimine tot alcoolul, iar daca bebele suge va consuma acel alcool.

Daca alcoolul din sange e foarte putin, atunci el este metabolizat rapid si nu ajunge sa persiste prea mult in laptele matern.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

multumesc!

my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tania_Petra spune:

Buna, fetelor
Am citit pe sarite despre acest subiect - alaptarea (nu de alta, dar stiti si voi cat timp liber ai cu un bebe plangacios si marait!)
Nu prea stiu sa cataloghez problema mea.
Fetita mea are 3 luni jumate, primele 2 luni si ceva, a fost o mancacioasa si a luat in greutate excelent, cu toate ca o chinuiau colicile ingrozitor.
Acum, aparent a scapat de colici, mai are insa probleme cu "evacuarea", atat a gazelor cat si a scaunelor.
Timp de aproape o luna nu avea scaun decat daca ii puneam o jumatate de supozitor cu glicerina - nici stimularea cu termometrul, recomandata de pediatra, nu functiona. Acum are scaun, de bine de rau, dar munceste si se chinuie foarte tare pt. asta (nu e constipata, scaunul e in continuare moale spre subtire!).
Problema care ma arde pe mine foarte tare este ca suge foarte putin - cam 5 minute, dupa care ori adoarme, ori se pune pe un plans ingrozitor. Au fost zile cand o apucau crizele de plans numai cand o asezam pe mana, in pozitia pt. alaptat, cu arcuiri de spate si contorsionari. E adevarat ca nu asteptam sa-mi ceara ea de mancare, ok, poate nu-i era foame, dar am asteptat mai mult de 4 ore si tot nu cerea. Au fost zile cand n-a vrut sa suga aproape deloc, decat in timpul noptii. M-am muls si am incercat sa-i dau asa - uneori l-a acceptat, alteori l-a refuzat. Nici cu completarea de lapte praf n-am avut mai mult noroc. Rezultatul: dupa ce ma obisnuisem sa ia in greutate peste 200 grame saptamanal, a avut o saptamana cand a luat doar 100g, apoi in urmatoarea a luat 160g, pt. ca saptamana trecuta sa ia din nou doar 100g.
Nu inteleg unde e problema - daca e o greseala de-a mea, de pozitie - e posibil, dupa ce timp de 2 luni jumate a fost buna pozitia de alaptare?
Va rog ajutati-ma, sunt disperata, de multe ori am fost pe punctul de a renunta la alaptare si s-o trec pe lapte praf, dar imi doresc f. tare sa o alaptez cat mai mult timp posibil!
Ma lasa nervii cand o vad ca o apuca crizele alea de plans isteric, de multe ori din senin, rade, zambeste, gangureste, si brusc o loveste plansul.
Madeline, o mamica cu nervii ata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Tania_Petra, ce descrii tu mi se pare apogeu de perioada colicoasacam la fel am patit si eu cu fata la varsta fetitei tale. eu zic ca inca mai are colici. nu te mai ingrijora. vezi cat a luat pe luna nu pe sapt. au si ei fluctuatii si chiar stagnari saptamanale.
si e posibil ca mica ta sa refuze sanul pt ca ai cam obligat-o sa pape cand ai crezut tu ca ii e foame, gresesc? ai multa rabdare cu ea. si cinci minute de supt sunt ok.atata vreme cat alaptezi numai dintr-un san la o masa si apoi masa urmat. din sanul celalalt. ca sa isi poata papa si laptele apos care vine la inceput si apoi sa ajunga si la partea cremoasa.
multa rabdare am fost si noi asa.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Revin la subiect.

Pana saptamana trecuta totul a fost bine cu alaptatul.Nu dureri, bebe apuca bine sanul si manca destul de bine.Pana cand a inceput ziua sa urle de foame(a fost si este alaptat la cerere),avea mese chiar si din ora in ora.Dormea cate 10 minute apoi urla si baga pumnisorii in gura.Am incercat sa sar o masa si am scos cu pompa-doar 60 mldin ambii sani.Mi s-a parut foarte putin , acum o luna am scos pentru ca era prea mult lapte si el nu putea manca tot-110 ml.Norocul meu a fost ca a sarit el peste masa respectiva, la urmatoarea a golit sanii si i-am dat si completare ce scosesem cu putin timp in urma.Sa va zic ca tot a urlat de foame???.Si am incercat seara sa ii dau san si completare lapte praf.A baut 110 ml prima oara-oare nu mai am eu suficient lapte?Am inceput sa iau spirulina sa stimulez glanda mamara, dar vreau sa continui cu alaptatul-mi se pare si mai bine si mai usor.
Curios ca mananca seara si doarme 6 ore, apoi se trezeste la fiecare 1-5 ore si mananca.Ziua sunt mai mult probleme, foame mare si nu prea doarme.Ce sa fac?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Tania petra, sa stii ca si fetita mea a crescut in prima luna 900 gr., in luna a doua 800gr. iar acum intr-o saptamana doar 120 de gr. Dar asta este , fiecare au ritm de crestere diferit si daca ea e multumita si nu plange, nici eu nu ma stresez. Asa ca linisteste-te ca iti faci numai rau cu atatea ganduri.

Ani de Stefana (23.01.2008)

Mergi la inceput