LMA Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (75)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:


La multi ani Martha Ioana, sa fii sanatoasa, norocoasa si sa ai o viata frumoasa!
La multi ani, Mihaelaaa!

Revin cum am promis cu bilantul dupa revizia la pediatru de ieri: asadar la un anisor Sophia are 11 kg (mai exact 10.9) si 76 cm. Deci micuta mea si-a marit aproape de 4 ori greutatea de nastere (2,9kg). Doctorita a fost un pic uimita ca ii dau lapte de capra (credea ca e o chestie traditionala la romani)dar a cautat rapid pe Internet si a ajuns la concluzia ca e "actually better than cow milk", deci a invatat ieri ceva . Ieri a primit si vaccinul MMR (rubeola-rujeola-oreion, cred ca Priorix-ul romanesc) si a plans destul de mult. Ca niciodata, nu i-a placut nici sa fie examinata, a plans mai tot timpul si tot dadea sa coboare de pe masa, saracuta. Probabil ca e mai mare si pricepe mai mult.

Apropos de schimbare, de unde puteam s-o mai lasam cateva minute sa se joace singura (in tarc sau patut de exemplu), fara vreunul din noi in raza vizuala, de luni nu mai sta nici o secunda, urla ca din gura de sarpe si plange cu lacrimi cat pumnul. Si daca vrei sa mergi pana la baie, fuge si se agata de picior cu o disperare care-ti rupe sufletul. Dimineata nici nu pot sa mai intru la ea in camera sa o pup inainte de plecare, ca daca se trezeste nici nu mai pot pleca la serviciu; inainte ne pupaceam, radea si imi facea pa-pa cu manuta, fara nici o manifestare a anxietatii de separare. Chestia e ca nu era asa acum o saptamana, si nici nu patit nimic sa se sperie ca o lasi singura. Singura modificare a fost petrecerea din week-end, cand a vazut multi oameni la un loc, si poate i-a placut sa i se asa de multa atentie. Ati mai patit asemenea schimbare radicala in scurt timp? Am citit mai inainte un articol in care zicea ca aceasta anxietate culmineaza intre 12-18 luni, asa ca e probabil fireasca, dar as vrea sa fac ceva totusi, mai ales ca va trebui sa mearga la gradinita din mai.

A, uitasem sa va spun ca duminica am facut si noi proba cu tava cu obiecte, desi la Sibiu nu exista obiceiul asta, dar am invatat de la voi. Ce carte, ce pix, ce calculator, domnisoara mea si-a ales fara ezitare rujul, pieptanul si o papiota de ata. Acum stau in dubiu, o facem fotomodel sau creatoare de moda?!

Gata, m-am intins si am multa treaba la serviciu. Va imbratisez si mai vorbim. Toate cele bune.


Cristina, fericita mamica de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia - 1 martie 2007
Am implinit un anisor!

"Babies are such a nice way to start people." ~Don Herrold

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

scuze ca mananc litere.....piure am vrut sa scriu.


Dana-mami de zana si zan
Ingrid (25.12.2004)
Ian (16.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaalina spune:

Salutareee...
Pentru ca am ramas in urma urez tuturor albinutelor si bondareilor care au implinit un anisor

LA MULTI ANI!!!

Eu sincer nu mai pot Catalina este iar racita, chiar nu stiu cum de reuseste a raceasca atat de des , cateodata ma invinuiesc ca nu stiu sa am grija de ea si apoi ma pun pe bocit. Nu stiu cum sa o feresc si unde mergem la dr ne-a dat de fiecare data antibiotic
Am o presimtire sumbra ca, daca intr-o saptamana nu-i trecem trebuie sa-i pun iar branula. Este plina de muci si nu vrea sa pape mai nimic , decat iaurt si supa.
In rest e linistita , cumintica , se joaca singurica in patut cu jucariile, cand ii este somn se aseaja pe burtica si da din fund si apoi adoarme. Am o bomboana de fata

Anaalina , mami de Catalina Teodorahttp://community.webshots.com/user/anaalina(30.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flopici spune:

Fetelor, va multumesc din suflet!!!!!

Promit sa pun maine poze!Sa inceapa petrecerea!!!!

La multi ani Mihaelaaa!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Am fost la dr. si m-am intors putin suparata...
1. sunt virusati, cum credeam... nu am facut vaccin. Merg iar sa-i vada peste o sapt. si poate le face atunci.
2. in doua luni au dat inapoi 200 de grame, dar au crescut vreo 4-5 cm.
Cred si eu, daca au tot fost bolnaviori ca au dat inapoi... Dar de crescut cresc, din moment ce s-au lungit.
Acum au:
Andrei: 7200 g / 74 cm
Mihai: 7600 g / 74 cm
Pediatrul incerca sa ma lisisteasca... cum au dat inapoi... au stat pe loc, de parca eu nu stiu cat aveau la 10 luni... Sa le-o zica bb-ilor, nu mie...



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramar spune:

Pt. ieri

ALTHEEA ROXANA


RUXANDRA ANDREEA


TIMEEA


DYLAN

Si pt. astazi


MARTHA IOANA


MIHAELAAA


Arianna in continuare nu prea mai vrea lapte,de mancat mananca bine desi ii ies dintisorii,sper ca e o perioda desi pe mine ma nelinisteste.
Frumoase poze,torturi si copii marisori care au deja un anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

La Multi Aani, Martha!!!!

La Multi Aani, Mihaelaaa!!!!


Karra, pe tava poti pune orice iti inspira tie o meserie, un metesug, o ocupatie, un talent, inclinatie


Eliana, pai daca au fost asa bolnaviori tb sa ii intelegi acu, ei vezi ca fac ce pot, adica se lungesc. Doar nu te astepti sa fie niste grasi. Ia zi de unde ai luat lumanarelele vesele de pe tort.



roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihael@ spune:

mami alexia, stefi nu se constipa de la orez..probabil pt. ca are multe legume si ulei de masline...a, si ea bea kefir zilnic, cred ca si asta influenteaza.

krissy, pai o sa fie un fotomodel celebru si cand se retrage se face designer...pe la 9 luni stefania a trecut asa printr-o faza de plansete grele cand ieseam eu din camera, dar din fericire nu a tinut-o prea mult.

karra, tu spuneai ca-i dai omleta lui winnie, nu? vreau sa te intreb cand ii dai? la pranz?

anaalina, imi pare rau ca e bolnavioara Catalina..mult curaj, nu te mai invinovati, sunt sigura ca nu esti tu vinovata.


Mihaela siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1199" target="_blank">Stefania (19 martie 2007)

Poze
Varsta Stefaniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefimic spune:

LA MULTI ANI! MIHAELA
SA FII SANATOASA, FERICITA SI SA TE BUCURII DE PUIUTUL TAU.
ELYANNE nu fii suparata ca puiutii tai nu au luat in greutate dar daca au fost bolnaviori e normal, dar sa stii ca ai niste baieti frumosi foc, si ce dulci erau ei la petrecere. ce mai aveti o familie reusita, am vazut-o in poze si pe ELENA, daca as stii ca nu e greu mi-as dori si eu.
SUZY ce baietel maricel ai si ce torturi frumoase, dar cate mama ati avut?
MADYBULANCEA ii dorim lui RAZVANEL sa se faca bine repede.
KMI ce fetita scumpa foc ai,parca ma faci sa-mi doresc fetita al doilea copil. i-mi place tortul asa si cu pozica ei pe el.
KITTY ce ochisori superbi are GIULIA si in poza cu gecuta de piele e mortala.




cata mami de STEFAN(9.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefimic spune:

despre noi ce sa va spunem, ne pregatim de petrecere, sambata dam petrecere la restaurant si ii luam si motul, iar duminica acasa in familie.
i-am ales ca ornament pentru tort alba ca zapada cu piticii si mai au accesorii printre ei ca intr-o padure.
sunt tare curioasa sa vad ce va alege de pe tavita, inca ma mai gandesc ce sa pun.
de tuns nu o sa-l tund, as vrea sa-l las cu plete sa-i fac mot la vara, dar daca ii va creste prea mult o sa-l tund.
avem si noi 5 dintisori.
am o mare intrebare la voi: cum reusesc sa-l dezobisnuiesc de blender, pentru ca astazi i-am facut cartofi la cuptor cu peste si iaurt si nu a fost chip sa manance decat pasat cu furculita.
voi cum procedati?
de mers mergem tot tinut de o manuta, singur nu vrea decat in pat sau tarc.
se da si se urca singur in pat.
am inceput sa-i dau ceai instant de la humana, de fructe.
voi ce stiti sunt bune?
pentru ei ca si meniu voi ce ati facut la petrecere?
ca as vrea sa-i fac si lui ceva sa fie si el incantat ca papa ceva de oameni mari.
gata ca m-am intins. va pup si va doresc o seara placuta.

cata mami de STEFAN(9.03.2007)

Mergi la inceput