Piticlontzi de iulie-august 2004 (247)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata neata!
am trecut peste prima aventura cu datul martisoarelor, Pat era super fericit din pacate nu am apucat sa vad cum le da fetitelor ca ele vin mai tarziu, eu la 8.20 a trebuit sa ma reped la munca.
Oliv pai reteta e in masuri americanesti, canile sunt cups, lingurile sunt tablespoons, linguritele sunt teaspoons. pune mai mult de 1/3 cup de zahar ca nu iese prea dulce, eu pun cam 1/2 sau 2/3 de cana. si zahar vanilat in plus. uite o mai pun odata pe mail o si mai usoara maine!
Andries, in Olanda? bravo. daca mai e valabila in septembrie.... de ce nu, merita incercat distractie placuta la botez, abia astept sa vad hainele
Andreea de pupi sanatate multa si sa va distrati bine in excursie.
Lia sanatate tuturor!
Adema eu am facut chitelute marinate si niste briose de pe culinar tare pufoase si bune, ciorba aveam. nu ploua nici azi.... sper
o zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata !
Si la noi la gradi a fost super fain, baietii si au ales martisoarele verzi sau albastre, fetele roz sau mov. Giulik a primit multi pupici.
Andries, pana in septembrie te decizi tu ... gandeste te ce aer curat pe acolo :-)
Sunt prin zona ...



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza,neatza..mamaaa ce bine am dormit azi noapte...azi este soare,norok cu Carmencita de-l trimise si-n zona mea..da cam frigut de dimineatza asa ca am avut un ritm alert de mers spre servici..
Si noi am cumparat martisoare aseara dar si pentru fete si baieti..un coshar pentru Matei,un cocosh pentru Andrei,ratze pentru fete si floricele pentru bunici...si mie imi pare rau ca nu o vad cand le va da in parc...
Adema super dialogul cu Codrutz...btw de mancare io am facut ieri ciorba de vacutza,iar felul peshte cu legume..azi vreau sa-i dau mandrei branza cu smantana si mamaliguta..la desert is deficitara rau
Cristalina cred ca ai fost ieri la shoping sa-i cumperi fusta mandrei,ca de nu o incurci....:)))
AndreeaP vacantza placuta si te asteptam cu poze frumoase!!!
Vivia sa ai o zi usoara...tare simpatic Uka grijuliu...si mandra ii da sfaturi lui tacsu la condus......"baga-te,baga-te!!!"..."tati repede,ca ne prinde o masina!!".."depaseste-l,hai mai repede,ca sa-i fac cu mana!"
Andries felicitari pentru oferta cu Olanda...pupicei la intreg familionul!
Hai sa avem o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Neata fetele!

Eu sunt plina de draci in aceasta dimineata - ieri am primit o scrisoare de la gradi prin care de la 1 aprilie se majoreaza din nou taxa lunara si de data asta nu oricum, ci cu 200 ron! Prin urmare din aprilie o sa platesc pentru 5 ore de gradi suma de 1046 ron ...suma care mi se pare astronomica in conditiile in care nu am vazut nicio investitie facuta in gradinita, nicio schimbare in bine, absolut nimic! Evident ca nu am cu cine sa ma cert, pe ei nu ii intereseaza ca esti absolut liber sa-ti retragi copilul, ii doare undeva de chestia asta...Ce sa mai, sunt tare indignata si nici nu vad vreo rezolvare...

Copilul l-am trimis la gradi cu bomboane ca nu am avut timp de martisoare - m-am gindit ca si o tratatie dulce face la fel de bine - dar uite ca mi-au stricat ziua...

Daria - promit sa fac poze in weekendul asta si va pun luni...Pupam si noi Giulika ca sa nu ramineam mai prejos!
Kim - spor ca facut piine - abia astept sa ne spui luni cum ti-a iesit si ce "efect" a avut in familie...
Andries - petrecere frumoasa la botez (spre rusinea mea nu am retinut - e in weekendul asta?) si felicitari pentru oferta de Olanda - desi sfatul meu e sa te inhami acolo doar pe termen scurt - ma indoiesc ca pe termen lung o sa-ti placa tara asta (si de fapt nu atit tara cit cei care o populeaza...)...dar cine stie!


Gabriela 27+ cu si Stefan David (8 Iulie 2004)Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

neata, stem singurii care ducem luni martisoarele?
andries, felicitari pentru oferta
mama lu` giulia, zi`mi cum ai facut supa aia de rosii ca azi intru in oale si`s in pana de idei. da`ti`mi sugestii da` catati sa nu ma oropsiti:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

Buna dimineata si din Stavanger!

Multam de sugestiile culinare. Nu prea mai aveam idei la cap. asta...

g_ioana, ce cadou ti-ai cumparat ieri? Nu te lauzi cu nimic?

leeloo, peste 1000ron - 5 ore de gradi????? Mi se pare exagerat! Nu gasesti alta in zona ca sa il muti?

cristal, cum te simti??? Te-ai recuperat dupa ziua de stomatolog?

Andries, spor la cumparaturi si pregatiri de botez!

Citesc ce scrieti de martisoare si nu stiu daca sa ma bucur sau nu ca noi am sarit faza anul asta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Leeloo, caaat ??? Asa de mult pt gradi ? Eu sincer nu mi as permite.
Carmen, io l am facut asa: 1 lingurita faina, 1 lingura ulei, facut "rantas" pe foc, pus juma l apa, lasat sa dea in clocot, pus juma l bulion si o ceapa lasata intreaga si o felie telina, i lingurita zahar, lasate la fiert. Am fiert separat niste paste, ca niste cerculete mici mici, super ok k nu s au balegarit, ci au ramas bune de tot. Dupa care, am scos ceapa si telina, le am aruncat in supa si gata. Multa smantana si am papat in draci amandoo.



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Gabi aoleu mama ei de treaba.... oare nu poti sa intrebi elegant care e motivul majorarii? poate or avea ceva ganduri ascunse re-amenajare. sper macar....ufff.. ce aiurea! imi pare bine ca urocultura a fost negativa!
Adema..si bine si rau ca ati scapat de martisoare... las ca va scoateit parleala cu altceva
Ioana sa inteleg ca Maria nu s-a mai trezit azi noapte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

Multumesc de intrebare, eu am trecut peste pilitul dintilor mult mai usor decat ma asteptam, cand a trecut anestezia am luat un nurofen iar seara am bagat un ketoprofen recomandat de Roxi...azi sunt ca noua (as vrea io...:)))
Pe Mariuca am trimis-o la gradinita cu niste chestii dulci (bombonici d;alea pe care scrie ca o iubim pe vaca Milka) si le-a dat foarte gratios la educatoare "na cadou!"
Ioana, am trimis-o azi cu fustita, era tare incantata "bebe, bebeee! Uita-te la mine!"
Asta in timp ce bebe incerca sa o muste de picior...:)))
Ieri am iesit la cumparat martisoare si s-a intalnit cu Iosif care era cu bicicleta...Atata a alergat ca atunci cand am ajuns in casa scotea fum!
Iosif striga dupa ea "Maria, prinde-ma!" si ea alerga dupa el si radea in hohote...M-a pus sa o cocotz pe o gura de aerisire..."iosif, iosif vino aici sa stai cu mine in copac!"...:)))
Pana la urma i-am potolit cu niste creta ("secreta" ca asa-i zice), le-am dat sa deseneze pe asfalt...

Azi am mustrari de constiinta. Ieri am sarit peste programuld e exercitii, nemotivat, pen' ca nu eram chiar asa terminata. Rusine sa-mi fie!

Gabi, mi se pare mult! Pai gradinita noastra e gratis, ne-au cerut un fond de 15-20 lei in toamna, sa aiba de consumabile. 4 ore pe zi si a invatat si poezii, cantecele, picteaza, deseneaza, modeleaza, fac serbari...ma rog, nu o fi ea cea mai bengoasa dar nici nu cred ca e justificata suma aia la voi (la 5 ore pe zi). Pupam burtici, ma bucur ca ai scapat de grija aia cu infectia urinara.
Olivia, simpatic Luca, frumoase dialogurile voastre...:)
Andries, sa va fie cozonacul proaspat si pufos in continuare
Felicitari pentru oferta de job. Distractie placuta la botez si te asteptam sa ne povestesti!
Carmen, spor la facut acte!
Daria, te-ai scos. Ia-ti bici pentru primaverile care vin, ca se anunta infierbantate...hihihihi
Adema, eu idei de feluri de mancare si meniuri nu prea am. Azi i-am last cu tanti sa ne faca o ciorbita din gaina de tara si o mancarica garnitra poentru un pui la cuptor.
AndreeaPhilip, sanatate multa...cred or sa fie simpatici la maxim decorand ei camera aia de bebei...:)))

Azi am primit gramezi de flori, lumea m-a servit cu bomboane, stau si savurez un ceai...ce chef sa mai am eu de munca!? ha!?
O zi frumoasa la toata lumea!

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Roxi - in hirtia primita scrie textual "obligati de respectarea calitatii serviciilor in institutiile noastre de invatamint si de cresterea considerabila si imprevizibila a preturilor la servicii, utilitati si alimente" - pai eu cred ca ei traiesc intr-o alta tara - daca nu as avea un finantist acasa ca sa stiu cit a fost inflatia pe anul trecut si pe prima luna anului (nicaieri in apropierea procentului de 25% cu care au ridicat ei tariful) si daca nu as plati si eu lunar facturi la utilitati unde nu am vazut vreo crestere de pret de 25%, mai ca i-as crede... Si nu, in sediul unde il duc eu pe Stefan, nu s-a facut abosolut nicio investitie! E drept ca si-au construit scoala in Pipera, cu bazin de inot, etc - dar asta zau daca ma priveste pe mine...
Adema - o sa incerc sa-l mut la o alta, problema este ca personalul lor e foarte dragut si dedicat si copii foarte atasati de educatoare, plus la noi e si o situatie mai speciala, nu as vrea sa-l rup de un colectiv in care s-a integrat si pe care a ajuns sa-l cunoasca...deci ma simt oarecum santajata de situatia data...
Pe de alta parte taxa mi se pare enorm de mare - nu e vorba ca nu am de unde sa o platesc, e vorba ca pina la urma ajung sa muncesc numai ca sa platesc rate la banca, facturile la uitlitati si taxa la gradi si gata, am buzunarele goale...

Gabriela 27+ cu si Stefan David (8 Iulie 2004)Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput