Miresele anului 2006 (91)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


m-am adunat de pe drumuri...dar imediat plec iar. e si pacat sa stai in casa cu vremea asta superba.
Aly ma bucur ca a fost bine, exceptand peripetiile. asta e...perfect nu poate fii niciodata.
M-am uitat si eu prin pozele tale de diulciuri. cand ai timp vreau si eu niste retete la:
http://www.flickr.com/photos/9684774@N08/1490480201/in/set-72157600636179296/

http://www.flickr.com/photos/9684774@N08/1490480215/in/set-72157600636179296/

http://www.flickr.com/photos/9684774@N08/1674800596/in/set-72157600636179296/

http://www.flickr.com/photos/9684774@N08/2052191660/in/set-72157600636179296/
mai bine de nu ma uitam, ca mi-ai facut o pofta.

Kitzy sa stea cumintica Diana in carucior!!! foarte bine ca vreti sa o luati cu voi in deplasari. noi peste tot l-am purtat pe Marco. la 2 luni, dormea la un party langa boxa. era si vaccinat in ziua aia si n-avea nicio treaba gagiul.
Ral, Oana va si va asteptam la o poveste.

avem si poze din weekendul asta:
http://community.webshots.com/album/562347954eLNUGm?start=28

gata pauza...fug sa termin treaba si sa o tai din casa.
pe mai tarziu.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Gio iti pun linkurile de la retete (la care am):
tarta cu cioco la rece
cheesecake cu ciocolata

Clatite americane cu banane
3 oua mari
115 gr. faina alba
1 lgta cu varf praf de copt, sare
140 ml. lapte
2 bucati unt cat o nuca
3 lg. zahar
4 banane mici
frisca
Se separa ouale. Galbenusele se amesteca cu faina, praful de copt si laptele. Se adauga albusele batute spuma cu o lg. zahar si vanilie. Se coc clatite din acest aluat.
Intr-un vas se pune untul si zaharul si se topeste la foc mic, pana se formeaza un sos caramel (aprox. 3 minute). Bananele curatate de coaja si taiate pe lungime se prajesc pe ambele parti in acest sos pana devin aurii. Se servesc bananele peste clatite, cu frisca deasupra.


TORT CU TREI FELURI DE CIOCOLATA

Blat:
60 gr. nuci sau migdale macinate fin
100 gr. zahar pudra (60+40)
20 gr. cacao
4 albusuri, putina sare
Se amesteca migdalele cu 60 de gr. zahar pudra si cacaoa. Albusurile se bat spuma cu sare si la final se adauga restul de 40 de gr. zahar pudra, apoi amestecul cu migdale amestecand usor. Se coace intr-o forma rotunda (26 cm Ø) in cuptorul bine preincalzit aproximativ 15 minute.
Mousse de ciocolata alba:
125 ml. frisca lichida (minim 30% grasime)
200 gr. ciocolata alba
2 gr. gelatina – 1 foaie (sau 1/3 plic gelatina pt aspic Dr. Oetker)
110 ml. frisca batuta + 1 intaritor frisca
esenta migdale
Foaia de gelatina se pune la inmuiat in apa rece. Cei 110 ml. frisca se bat si se adauga intaritorul. Cei 125 ml. se incalzesc pe foc pana aproape de punctul de fierbere, se iau de pe foc si se adauga ciocolata rasa sau taiata marunt si se amesteca pana se topeste ciocolata. Gelatina se scoate din apa si se incalzeste la microunde/abur pentru a se lichidiza si se adauga peste ciocolata impreuna cu esenta (sau gelatina normala muiata intr-o lg. de apa rece fiecare portie). Se raceste pana la temperatura camerei, se adauga frisca batuta, amestecand cu mixerul la viteza mica. Se toarna peste blat si se raceste in frigider aproximativ o ora inainte de a prepara urmatoarea crema.
Mousse de ciocolata cu lapte:
125 ml. frisca lichida (minim 30% grasime)
200 gr. ciocolata cu lapte
2 gr. gelatina – 1 foaie
110 ml. frisca batuta + 1 intaritor frisca
esenta vanilie
Se prepara la fel ca mousse-ul de ciocolata alba.
Mousse de ciocolata amaruie:
125 ml. frisca lichida (minim 30% grasime)
200 gr. ciocolata amaruie
2 gr. gelatina – 1 foaie
110 ml. frisca batuta + 1 intaritor frisca
brandy sau cognac

Tortul se asambleaza in forma tapetata cu folie alimentara. Se raceste pana a doua zi in frigider cand se scoate din forma si se decoreaza.

Daca ai intrebari la vreo reteta, spune-mi.



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

http://www.douceur.ro/Magazin-online-Douceur/Carucioare-copii/Carucior-pentru-copii-328.html
Caruciorul meucel pe portocaliu.

31+ cu Diana

AMR 9 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Aly mersi frumos de retete. care e mai buna si mai simpla de facut?in afara de clatite....daca tot vine socrul cu sotia weekendul asta...sa fac ceva bun.
Kitzy este misto caruciorul. e usor? sa ne mai arati ce mai cumperi pt. buburuza. tare imi plac chestiile astea.

Noi am fost afara, am venit acasa si am facut rapid o ciorbitza de salata, caci felul 2 il aveam. si cam atat.
Maine iar am treaba cu carul, zicic ca toate s-au adunat in sapt. asta.
pe maine, .

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

cam liniste pe aici azi...

Foto Ralu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Pentru ca ieri am lipsit.....si pentru ca azi implinim 1 an si 6 luni de "legalitate" .....vreau sa ma revansez si va intampin cu toate bunatatile!!
ceiuc, cofi, laptic, prajiturele, biscuitei, fursecurele, fresh de porto, iaurtel....si tot ce are nevoie un mic dejun de regine pentru a arata copios!

pupi la fete!!
...azi am o delegatie pe cap ..... sunt solo....sefii mi-s plecati si tre sa stau cu ei toata ziua...pana pleaca....plus discutii la greu....am un keeeeef......sa-mi tineti pumnii...ca-i vad pt prima oara si mi-e cam fricussa
...ne auzim pe seara...sa fiti cuminti si sa va gasesc la capitolul urmator cand ma intorc


E mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Neatza!
Kreliutz la mai mare! Tin pumnii si cu delegatia sa fie bine, hai, nu-ti mai fie frica, doar sunt oameni si astia, nu capcauni.

Gio cel mai bun (dupa mine) e tortul cu 3 feluri de cioco, dar eu sunt ciocoholica rau. Cel mai simplu de facut e tarta cu cioco la rece, dar cu recomandarea sa faci crema din 300 de gr. de cioco (adaptezi si restul cantitatilor), blatul de biscuiti iese suficient asa, dar mie mi-ar fi placut un strat mai gros de crema. Si asta e o praji foarte buna si fina.

Azi nu stiu cat stau pe aici, s-ar putea sa ne mutam in alt birou, ceea ce inseamna ca avem de carat/aranjat o gramada de chestii.

fetele si o zi buna!


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Neata si de la mine!
...ieri n-am mai reusit sa intru...sper azi desi se anunta o zi grea!

Kreliuz LMA ..si saru'mana pt bunatati
Kitzy frumos caruciorul...arata super misto combinatia portocaliu-gri...vin si eu cu o intrebare "neavizata" , poti sa scoti scaunelul bebe-linei si sa il pui in masina?
Aly spor la mutat...nasol moment, nu mi-a placut niciodata sa ma mut la birou...e bine ca mai faci curat printre hartoage , dar pana pui tot in cutii si pana le descarci in partea cealalta te lasa rabdarile!
Botic ce mai faci? cred ca dormi la ora asta! Te invidiez!


You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.


Noi 2...
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

N-au mai venit....au sunat din aeroport ca au avut probleme tehnice...s-a schimbat poarta...nu au vazut la timp si..au pierdut avionul....cred ca vin peste 2 saptamani
ah...si pe 11 martie ... nu contati pe mine....ma duc sa "nasc" ....s-a programat prietena mea la ceza ...abia astept...numai sper sa nu o ia chiar de dimineata de tot...dar fiind 2..poate cine stie..or vrea sa scape repede ...

so...nu scapati de mine azi


E mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


Aly pai de ce crezxi ca am ales torturile astea? ca si eu sunt dupa cioco. pare complicat si multa munca la cel cu 3 cioco. sa vedem daca am chef si dispozitie sa-l fac. daca nu...e bun si cel cu cioco la rece. oricum trebuie testate odata toata. si spor la mutat.
Krelia LMA si mersi de bunataturi.bine ca ai scapat de delegatie. aha...deci...pe 11 martie nasti, iti tin pumnii atunci, sa scapi cat mai repede.
Oana ce mai zici?ai venit in tara si nema timp de net...tot mai bine era in De.
Cred ca [,] caruciorul lui Kitzy nu are scaun de masina. cel putin nu e nimic care sa arate ca si scoica de auto. ala il ia separat.

ma pregatesc si eu sa plec in oras, astept sa se termine masina de rufe.

va si o zi buna sa aveti...e soare si frumos...iar se intrevede o iesire in parc, la nisip.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput