Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (85)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Roxana, cum adica l-ai dezamagit? eu as pune mana pe telefon si l-as intreba punctual ce anume l-a dezamagit.
sunt convinsa ca nu ar sti ce sa raspunda

Andries, stiam faza de mai demult, da e de comaaa:)))
Bafta la servici, o sa fie bine, eu ma consider acuma poeta rau rau de tot:))))



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Bebeka, tot uitam sa raspund:
ulei de masline cu vit A, asa zicea d-na doctor.
la Multi ani toturor sarbatoritilor, cu accent pe mario, care are 6 luni.
Il pup dulce dulce si ....pofta buna!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G



Nu cred ca am cerut cine stie ce, astazi voiam sa stea doar 2-3 ore cu ei, acasa la noi sau la ei, atat. Sper ca acum cu bona sa nu mai fie nevoie sa apelez mereu si sa se comporte ca si cum imi fac cine stie ce favoruri.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze



Ntz, ntz...nici poveste, sa nu-ti imaginezi ca vor reactiona mai bine daca ai bona. Ba dimpotriva, tocmai pentru ca ai bona si nu mai esti stresata si obosita va trebui sa te porti si mai cu manusi cu ei.

De fapt ce se intampla? eu unam-am gandit mult la asta, nu intelegeam de ce bunicii mei au putut fi atat de saritori si de ajutor si ai mei parinti nu pot. Acum 30 de ani, cu Romania in plina devenire comunista, practic nu aveai ce sa faci altceva acasa , nu exista tv, nu existau spectacole, nu exista internet, cartile din biblioteca le citeai de 3 ori, de 4 ori, de 5 ori hai...dar tot te saturai, mancaruri nu puteai sa faci prea multe, de construit nici vorba, proiecte ioc...nu puteai decat: servici, partidul comunist, jucat table in parc, stat la coada si crescut nepoti. Acum sta altfel chestiunea... sunt atatea de facut, vazut, citit, experimentat...

Asa ca pur si simplu nu mai au chef, le ajunge gospodaria lor si nu mai au chef sa se mai ocupe si de alta, uite eu de azi dimineata, am hranit un copil de trei ori, pe celalalt de doua ori, i-am schimbat de doua ori pe fiecare, am facut un chec (colaborare cu al' mare chef il face mama), o budinca, ma duc sa pun niste carne in oala subpresiune, am facut ordine, sotul a fost la job, apoi la carefour, il astept sa vina, mai am de pus niste rufe...sunt deja praf de oboseala si-as dormi macar 20 de minute...

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

afi sa-ti traiasca iepurasul!!

papanash...nici acum nu e pregatit emotional, dar suporta cu stoicism situatia.

Sabina ce-mi place tema ta!! si in programare exista un principiu asemanator sa stii.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Roxana eu sunt foarte curioasa ce o sa faca tipa aia de 20 milioane. Mie mi se pare foarte mult, iar pentru ce are de facut mi se pare scurt timpul. Adica sa faca ea menaj pt. 4 persoane, o ditamai casa, sa aiba grija de 2 copii ? Cand calca, cand aspira, cand sterge praful? Pe astia mici trebuie sa stai cu ochii tot timpul, o sa-l tina pe Andrei dupa ea cand sterge praful sau cand spala parchetul si geamurile? Inseamna ca o sa fie-n priza chiar 12 ore din 12, dar o sa-i scada rapid randamentul.Eu vreau sa pun camere video-n casa atunci cand o sa iau bona, ca mi-e tare frica, am vazut niste documentare de m-am ingrozit...


Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Roxana, imi pare rau ca ''l-ai dezamagit'' pe al tau tatic, ii trece , stai linistita, cunosc replica....uffff de cate ori nu l-am dezamagit eu pe al meu tata, cred ca in fecare zi...ca deh sunt departe si nu am ramas langa fundul lor...si asa ne certam de cate ori ne vedem, el nu accepta sa nu zici ca el, iar eu am facut mereu ca mine si nu i-am permis sa spuna nici mac, daca mai calca pe aratura ii spune mamei sa nu ma spui la fii-ta ca iar ma cearta.....in ce ne priveste pe mine si pe sot, este cam inger(el) si demon eu....hihi, oricum noi nu rezistam mai mult de o zi fara sa ne certam....

revin mai tarziu.

Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Ati observat ca de la o vreme se intampla lucruri deosebite pe aici ? Sa zicem asa, cam de vreo 2 saptamani ?
Cineva incearca sa demonstreze ceva... Cata perspicacitate iti trebuie ca sa pui la cap toate indiciile si sa ajungi la cheia enigmei ?
Pai haideti sa recapitulam
Indiciul nr 1 : acum mai bine de o saptamana aparea poza pe un site ( nu spun care, sa nu se spuna ca fac reclama ) cu misteriosul personaj surprins in caruciorul proprietate personala, pe cand statea voiniceste in fundic;
Indiciul nr 2 : nefiind convins ca mesajul sau a fost priceput, cateva zile mai tarziu pune la dispozitia publicului o fotografie din albumul familiei, in care apare cu gura deschisa si indexul indreptat cu hotarare catre locul unde urmeaza sa apara ceva mic, tare si alb
Indiciul nr 3 : ingrijorat de prelungirea nejustificata a misterului , acum 4 zile convoaca de urgenta la Violeta, pentru o consfatuire de mare importanta, pe tovarasii sai racolati de pe Internet ( cuvintele “despre copii” va spun ceva ? )
Indiciul nr 4 : avand inca in minte concluziile consfatuirii, ieri comite un act nebunesc de curaj: lasat nesupravegheat pe gym, isi paraseste locul si este gasit la 2 m distanta, insa in aceeasi pozitie in care fusese observat ultima oara.

Si gata ! Eu zic ca este arhi-suficienta toata aceasta enumerare. Oricare dintre voi ar trebui sa-si dea seama despre cine este vorba si ce mesaj vrea el sa transmita.
Hai, curaj, spuneti… Da, asa este, e evident, mesajul sau este : “MAMI, AM CRESCUT MARE !”
Sa uram asadar si noi La multi ani fericiti !
voinicului papanash Mario Alexandru de betty la implinirea a 6 luni !

Dar stati, nu va grabiti, ca mai avem o dulcetzica de jumatate de an :
Iarina Andreea de mrl_dumitriu

Si petrecerea de-abia incepe, pregatiti-va sa chefuiti toata ziua ( oricum e weekend ), caci avem invitati de onoare de aniversat:
nu ne-au mai vizitat demult :
dulcetzica Oana Isabella de Amar
Si
papanashul Andrei Laurentiu de Terrapin
Din dulcele targ al Iesilor, cu mare alai soseste
dulceatza cu ochi frumosi Alessia Stefana de kriss79
Este intampinata de un frumos care in ultima vreme a stat mai ascuns, pregatindu-se probabil pentru eveniment
juniorul papanash Luca de ligeea
El este insotit de
misterioasa dulcetzica Alexandra Ioana de balaceanu_l

Dragii nostri, noi va uram sa cresteti mari si sanatosi, sa fiti veseli si curajosi, fericiti si norocosi ! Si-acum beti si va veseliti, laptic gratis la toata lumeaaaaaaa !


Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

sarbatoritilor si sarbatoritelor de astazi

Un special pentru Mario de betty78, cel mai galant baiat de baiat ca l-a lasat pe Vladi sa se joace cu jucariile lui. Sa-i tina DD obiceiul. O pe mamica lui ca l-a educat bine.

Andries, ce de treaba ai facut si tu astazi...si ai mai avut timp sa ne mai scrii si noua cate ceva.

Rox, n-ai ce sa faci cu parintii...astia ii avem, cu ei defilam. Si eu am avut show-uri cu taica-miu dupa ce am nascut, ca "sa las copilul sa planga", ca "de ce ii dau 2 jucarii deodata", ca i-am cumparat de toate si o sa fie un copil nefericit care n-o sa se bucure de ceva nou. Imi dadea sfaturi pana si cum sa-l alaptez , vorba lui maica'mea: Lasa-l mama ca el le stie pe toate...ca doar si el a alaptat.
Ai mei sunt in varsta, comparativ cu tatal emotiv al lui Andries, ai mei erau disperati sa aiba un nepot (primul)...taica'miu chiar ajunsese sa le spuna cuplurilor cu copii sa ne invete si pe noi cum se fac copiii. (o gluma pe care noi n-am gustat-o, evident) Partea proasta este ca eu n-as avea curaj sa-l las pe Vladi cu ei si noi sa iesim dar mama ma ajuta fff mult gatindu-mi fel de fel de bunataturi si trimitandu-mi mancarea. Ideea este sa ignori "micile discutii" si sa iei partea buna ca iiai aproape.
Sabina, m-ai naucit cu tema ta. Ti-am zis mai demult ca am luat si eu lectii de pian in copilarie dar nu-mi imaginam ca poate fi atat de complicat. Stima si respectul!
afibebe, felicitari pentru iepurasi.
ayumi, esti o mamica de nota 20 cu 2 gemeni minunati.

Andreea si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Salutare!
Al meu prunc ieri a picat la 22:30 si pe la 6:30 se uita pe pereti. A adormit dupa o tzitzi, dar a trebuit sa-l trezesc la 9 pentru bazin. Incepe sa-i placa din ce in ce mai mult in apa. Yuhuu!
Husbandul ieri a fost la o petrecere intre baieti, azi mergem impreuna la un chef, cu tot cu bebe, dar nu stam mult (eu merg special sa mananc o felie de tort, dar stttt, nu spuneti la nimeni ).

Diwana, sa indraznesc sa intreb ce a zis de teza mea? Nu prea am curajul, ca poate imi dau seama ca iese fasolea aia verde de care pomenea Carpatina in loc sa iasa ce mi-am propus. Ca acum cu bebe, neuronul e cam stricat...

Roxano, vezi ca vin sa te bat! Si eu vin de departe, asa ca bataia e mai strasnica. Adica e tatal tau, dar chiar nu poti sa te gandesti ca ai toate motivele sa fii mandra de tine si de realizarile tale si sa lasi sa treaca totul la 5 metri de tine? Hai ca nu il dezamagesti deloc, eu cred ca e un cuvant folosit ca sa te faca sa te simti vinovata din cine stie ce motiv doar de el stiut.

Andries, tie bataita ca nu ti-ai pregatit tatal emotional! Hihihi. Chiar ca e buna!

Acum sa va zic de spalatul in gurita. Eu am mai scris aici ca dentista mea super buna mi-a recomandat pentru bebe un degetar de silicon ce se baga pe deget si care e folorit pentru spalarea gingiei lui bebe inainte sa-i iasa dintii. E bun nu numai pentru ca-l obisnuieste pe bebe cu spalatul pe dinti (atunci cand va fi momentul, dupa ce ies dintii), dar si pentru masajul gingiei in conditiile in care pe ei ii supara teribil acum. Daca nu s-a inteles, fac poze cu "device"-ul si vi-l arat.
Hai va las, poate intru diseara, cand mai lucru la teza!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Luy, de ce ma faci tu sa plang sambata dupa-amiaza? Apreciam in secret modul unic in care faci tu urarile tutoror bebelusilor, insa urarea pentru Mario de Betty m-a emotionat pana la lacrimi. Acum intelegi de ce spuneam la un moment dat ca mi-au lipsit urarile tale? De atunci le remarcasem. Tine-o tot asa ca zici taaaare bine.
Yaia, eu chiar sunt curioasa de device-ul pt spalat gingiutele. Pe unde se gaseste? Imi poti da o denumire comerciala?

Andreea si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput