Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (85)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Si eu m-am emotionat la uraririle tale, Luy! Astazi parca te-ai intrecut pe tine!
Andries, faza cu tatal tau m-a dat gata!
Afibebe, felicitari pt dintisor! Si noi ne pregatim!
Roxana, vezi, se poate mai rau???
Sabina, ce bine suna ce zici tu acolo...Uite vezi, asta mi-a lipst mie, cineva sa ma "invete" sa ascult muzica.

Yuhuuu, a venit titi-ullllll!!!! Ce draguta e mititica!!! Nu m-am rabdat si am dat o tura, dar lasasem fata singura dormind asa ca tura a fost de 5 minute, Recuperam!

Weekend frumos!

Gabriela, mami de Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Roxana,iti multumesc pentru raspuns.Asa ma gandesc si eu ca de la dinti,dar sa se agite chiar asa in timp ce bea lapte?E in stare sa se puna in cap.Pe bune.Am vazut ca Ryuji are limbuta foarte alba de la lapte.Oare si asta sa conteze?
Aniast,esti o draguta.As vrea sa fiu eu o mamica de nota 20...


Bianca
http://community.webshots.com/user/ayumi118


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Yaia, mai bine tine banii de bilet ca sa ii duci cuscrei zacusca solicitata. mie o sa imi treaca, dar tot mai sunt afectata pentru ca la parerea tatlui meu chiar tin. Mama mi-a spus in nenumarate randuri ca nu sunt in stare de diverse lucruri ca m-am obisnuit (ultima data cum ca nu as fi in stare sa cresc nici un copil ).

Andreea, incerc sa ignor discutiile, as prefera sa nu o dezvolt ca la cat sunt ai mei de sensibili ma trezesc ca nu mai pot pleca la Munchen. Chiar incep sa ma intreb daca nu cauta samanta de discutie intentionat. Tu de ce nu ai avea incredere in ei? Daca nu ai in ei, cu bonele e si mai greu.

Luy, esti minunata.

Cecilia, . Pai rau asa sa fiti si departe si cand va vedeti tot sa mai aveti discutii.

Papanash, probabil il va tine pe Andrei dupa ea. Asa fac si eu, asa facea si bona Alexandrei. In plus Andrei mai si doarme si sta si se mai joaca singurel in tarc. Totusi sunt 5 zile pe saptamana si nu spalam geamurile chiar zilnic. Accentul nu va fi pe curatenie, ci pe copii evident. Iar Alex vine dupa 17.30. Banii sunt cam multi, dar eu sunt socata de bonele astea de pe la agentii care nici nu discuta sub 14 milioane fara nici o treaba in casa.

Andries, mamica harnicutza si obosita. Cred ca ai dreptate. Ai mei isi gasesc mereu ceva de facut. Apropos, weekendul viitor am un eveniment si ei stiau de el, insa m-au anuntat ca ei pleaca la munte pentru ca isi aniverseaza casatoria. Foarte frumos de altfel, dar...Nici nu as indrazni sa spun sa nu plece, am rezolvat deja cu mama soacra si gata. Insa eu in contnuare nu cred ca e cine stie efort daca lor le face placere sa stea cu nepotii. Stiu ca ma repet, dar nu i-am pus sa ii creasca, am rugat-o sa stea cu ei - mai exact cu Andrei, cred ca fie-mea ramane la fini peste noapte - pentru cateva ore. Nu ma gandisem ca bona va fi motiv aditional de discutii, offff... Nu stiu, ii spuneam si Andreei cealalta, am impresia ca in preajma plecarii mele ai mei cam cauta motiv de cearta. Dar voi trata cu ignoranta absoluta. Ca atare, Sabina, intr-un fel ar fi indicat sa pun intrebarea cu pricina, insa din alt punct de vedere poate fi plecarea pentru o lunga discutie sau pentru un conflict si nu voi da curs intentiei lor.







Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

quote:
Originally posted by AYUMI

Roxana,iti multumesc pentru raspuns.Asa ma gandesc si eu ca de la dinti,dar sa se agite chiar asa in timp ce bea lapte?E in stare sa se puna in cap.Pe bune.Am vazut ca Ryuji are limbuta foarte alba de la lapte.Oare si asta sa conteze?
Aniast,esti o draguta.As vrea sa fiu eu o mamica de nota 20...


Bianca
http://community.webshots.com/user/ayumi118






Posibil sa ii deranjeze tetina cand sug. Oricum al meu se agita la lapte si fara sa ii iasa dintii. Capul fuge in toate directiile, da cu mainile, pedaleaza. Uneori e o lupta. Dar la durere de dinti chiar fac figuri la biberon. Fetita mea nici nu voia sa deschida gura.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Gata, ne-am adunat si noi de pe drumuri.

In primul rand vrem sa va multumim pentru urarile pe care ni le-ati facut.Am ramas intradevar impresionata....iar Luy pot sa iti spun ca m-ai facut pe mine dar si pe tatic sa bufnim in plans, ne-a emotionat f tare mesajul tau. Intradevar este o zi speciala pentru noi din 2 puncte de vedere: acum 6 luni venea pe lume, roscovanul care ne-a schimbat viata...apropo de roscovan, chiar inainte cu 2 zile de nastere i-am spus viitorului tatic...sa vezi ca o sa fie roscatel (asta era feeling-ul meu), iar el s-a strambat si nu a zis nimic...iar in al 2-lea rand incepem diversificarea.

Deci azi am fost la cumparaturi pentru ca nu aveam de nici unele si cu toate ca trebuia sa incepem cu masa de 10 si asta insemna ca ar trebui sa astept pana maine, pur si simplu nu am rezistat si i-am dat acum la ora 16.
Deci sa va spun cum incepem noi diversificarea:
ora 10- piure de fructe crude (mar, caisa, piersica, pepene galben, pruna, pulpa de kiwi, morcov crud), fara cereale (de preferat), cu lingurita (moale de silicon) si cu rabdare pentru ca nu stie decat sa suga si la inceput scoate mancarea din guritza (nu inseamna neaparat ca nu-i place); cereale fara gluten (pana la 9-10 luni)
ora 12-14: piure de legume coapte sau fierte in abur cu putin ulei de masline (cartof, morcov, dovlecel, pulpa de rosie, fasole verde, telina, verdeata) mazi tarziu conopida si broccoli;
- carne dupa 6 luni (in cazul nostru pe saptamana viitoare 9pui, gaina, curcan, vita, ficat de pui), 1 galbenus de ou fiert tare in zilele fara carne (max 2 ori/saptamana);
- 8-9 luni: peste alb (file de salau), somon, pastrav
- ora 17-18 branza de vaci cu iaurt sau smantana (7-8 luni), unt
reguli de baza: introduceti un sg aliment nou o data (usor de depistat care nu-i place (ex: azi mar, maine mar cu caisa, poimanine mar cu caisa si piersica, etc)
-fara sare, zahar, miere, condimente iuti
-nu prajit, prea gras
-are voie copt, gratar
-incepeti masa cu alimentul "solid", completati cu lapte cand nu mai vrea (putin probabil sa manance din prima 200 ml piure de morcov..)
-nu fortati copilul sa manance daca nu-i place
Nu ii oderiti recompense pentru fiecare lingurita de mancare!!!
Mananca in scaun, la ore relativ fixe ( mai putin mesele de lapte), nu vrea, coboara si ii vede de ale lui
Nu amestecati alimentele cu lapte sau alt aliment care-i place in scopul de a primi ce nu-i place

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Si acum sa va povestesc cum a fost prima masa la noi: (uitasem sa va spun ca doctoritza mi-a spus ca pot sa ii dau cat vrea la prima masa)

Deci m-am hotarat sa incepem cu mar ras...eram sigura ca v-a face nazuri la inceput, dar m-am inselat amarnic....la prima linguritza s-a strambat nitel, din cauza gustului nou, iar apoi a inceput sa se infiga pur si simplu in lingurita, s-a infipt ca mainile in castron, si il tragea spre gura, pur si simplu era disperat si nu avea rabdare intre linguritze, efectiv tremura din tot corpul...si uite asa a mancat un mar intreg ras 9cam aproximativ 100gr), iar probabil, daca as mai fi avut ar mai fi mancat....iar apoi a mmacat si tzitzi si acum se joaca si se pare ca ii prieste mancarea

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Hai ca deschid si eu 2 ferestre, ca sa pot raspunde cat de cat la mesajele voastre.
danielle, ti-am simtit lipsa, sa stii. Ma bucur ca doar virusul de calc a fost motivul pt care nu ai scris cateva zile, dupa disparitia ta de acum cateva saptamani deja ne ingrijorezi cand nu postezi cateva zile. Pupam mamica harnicutza, asteptam sa ne impartasesti din "secretele" pe care le vei afla la cursuri si de asemeni trimitem pupici la smecheroaica Ebonee.
diwana, si tie iti pusese absenta, da' am motivat-o acum. Iti uram multa sanatate pentru pitic ! Mai, dar el de fapt nu-i pitic deloc la 71 cm... Si da, e un DULCE !
Ayumi, te credem ca esti cumplit de obosita, noi ne vaitam pe-aici cu un singur bebelus, pai tu cu doi ce sa mai zici ? Eu nu-mi imaginez cum te descurci. Te mai ajuta cineva ? Bine ca sunt sanatosi, ce daca sunt mai mititei. Nu te stresa cu kg-le. Am vazut pozele de pe mailul comun, multumim mult, mi-am permis s-o redenumesc eu pe cea in care apar amandoi, dar in celelalte doua nu stiu care e Ryuji si care e Naoki. M-am uitat si la ultimele filmulete, sunt tare dragalasi... Si inca o data ma intreb: cum reusesti sa faci fata ? Chiar esti o mamica de nota 20 !
Andries, esti o super-mami . Ati iesit la zapada ?
Andreeaiosif, imi pare bine ca ai cazut la o intelegere cu sefa. Acum relaxeaza-te si bucura-te de David !
Andreea1002, bafta luni la dentist, sa scapi de durere definitiv. Asta-i o urare din suflet, venita de la cineva care a tras cateva zile cu dureri crunte de masea dupa nstere. Iar acum deja mi s-au "mancat" inca 2 masele, dar mi-e groaza sa merg la dentist, ca trebuie sa le polizeze si n-o sa-mi poata face anestezie ca alaptez. Si-o sa ma doara groaznic, ca deja cariile-s adanci O sa ma uit si eu in mailul comun, sa caut cantecelele de la tine.
ricea, bravo ca v-ati gasit nasa ! Acus' intrati in emotiile botezului, ca nu mai e mult pana in martie. De-acum Angelik o sa vrea sa stea numai ridicata, deh, de-acolo are o perspectiva mai larga . Baiatul tau nu mergea la scoala pana acum ? Sau era clasa I ?



Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

quote:
Originally posted by gabitz78

bebeka - cum spuneam...."are mama o fetitza, cat un ghemotoc!"



Si da-mi voie sa completez : are mama o fetitza frumusica foc !

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Luy vreau sa iti mai spun o data: mesajul tau este de-a dreptul emotionant si multumim mult

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Betty , cu mare drag l-am scris
Sa va dea Dumnezeu sanatate si sa va bucurati de MINUNEA voastra !

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput