Ciresele de mai-iunie 2006 (65)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Am revenit!

Ce fericire am citit pe fata ei cand am lasat-o la gradi. I-au lipsit mult copiii in vacanta asta.

Lyly - si eu cred acum mai mult decat orice ca lipsa comunicarii din ultimele luni s-a datorat caninilor. Avalansa de cuvinte a venit dupa ce i-au iesit caninii de sus, care erau pe punctul de a iesi cam de anul trecut, insa au iesit evident acum vreo saptamana. Nu vorbeste deloc pe limba "bebelusilor", dar tot ce spune spune corect si zilnic aud cuvinte si propozitii noi. E posibil si la voi sa fi fost aceeasi problema.
Si apropo de tort. Vreau sa te inteb daca Alex papa tort sau dulciuri in general. Eu acum am o alta problema, Luana nu manaca nimic dulce. Nici bomboane, nici placinta, nici prajituri, cum simte ceva dulce arunca imediat. In schimb, daca i-as lasa punga cu sare, ar manca cu pumnul, la fel cu ardeiul iute.
In rest, face greva foamei. Pe timpul zilei nimic si noaptea am avansat la 2 l lapte. Ne-a terminat!!!!
I-am dat 2 nopti pentru prima data lapte normal, in speranta ca nu-i atat de consistent ca formula si poate cine stie, se pune si ea pe mancat. S-a constipat groaznic si a facut caca de culoare alba. Ne-am mutat la loc pe formula si si-a revenit. Ea a fost constipata o data sau de 2 ori de cand s-a nascut. Cred ca laptele de vaca nu-i prieste.

Cami - ce mai faceti voi? Sper ca sunteti bine. Multumesc pentru mesajul " degetelul". Am luat aminte si astept.

La ce filme se mai uita ciresele vostare ?
La noi in sfarsit s-a renuntat la " pisicile aristocrate ",desi vorbeste de Pisea si de Mr. O'Mally zilnic, in favoartea filmului" Cartea Junglei", pe care o am in limba romana. E topita dupa parada elefantilor, ce-i drept si eu ma uit cu placere. Cand vrea sa vada acest film ne spune " Mogli, Balu, Monkey"

In masina, ascultam povesti in limba romana. Mi s-au trimis din romania multe DVD-uri si CD-uri cu povesti. Cam tot ce-au gasit in metro.

Wow cat am scris!

Va urez o saptamana buna.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Fetelor, poate cunoasteti si voi siteul asta. Aici sant multe cantece, povesti si desene animate pt copii. Kailan e innebunit de melodia BAU-BAU. E spuerba! Si i-am mai facut cunostinta cu cantecele Cleopatrei Stratan, fetita de 3 ani. Canta foarte frumos.

http://www.youtube.com/watch?v=8pE-_0B9b8k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=kNLXjXxj3J8&NR=1



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Virgi, Alec nu agreeaza dulciurile, numai budincile facute de mine cu paste, fructoza, ou si branza sau fructe la cuptor( deci, destul de dietetice). Ne-am mirat si noi ca s-a repezit la tort si a muscat din el... in crema de pe tort pusesem nitel colorant, insa un roz nepericulos,mai exact E122. Tortul ala nu era pentru el, avea si el unul mic fara coloranti... in fine, ma feresc de coloranti ca de dreak.

Am vazut azi 2 gradinite, una nu mi-a placut, cealalta mi-a placut dar avea niste trepte inalte si o scara kilometrica de parcursintre sala de mese si festivitati( de la parter) si dormitoare, baie plus camera de joaca de la etajul 1. In caz de rostogolire pe scarile alea eu cred ca un copil poate sa o pateasca rau de tot...ma gandeam ca e posibil nici sa nu supravietuiasca! Scarile erau de marmora. Altminteri totul era perfect la gradinita asta.
Eu continui cautarea...

Va dorim toate cele bune,


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

nici alex nu e fan dulce...l-am surpins lingand sare direct din solnita care am uitat=o la indemana lui...azi i-am facut clatite si le-a mancat goale, ca nu vroia nimic dulce pe ele.
lacri nu am reteta tortului, dar o sa-i zic soacrei sa-mi spuna, am facut neste poze tortului si o sa le pun sa vezi cum arata, era mai acrisor la gust ca nu a pus zahar numai e era in iaurt, si fructe si in piscoturi. e ceva gen tort diplomat dar cu piscot....las ca vezi maine-poimanine....ca eu nu ma pricep la prajiturit ori face sotul ori trimite soacra....eu fac clatite

virgi eu i-am pus la alex sa vada 101 dalmatiei, Lilo si stitch(a primit o carte si o masinuta cu stitch asta si ne-a innebunit...la inceput si de 10 ori pe zi trebuia sa-i citesc)si evident pe youtube tre sa-i pun sa vada buldo-escavatoare in miscare
alex are o obsesie deja, tot al doilea cuvant e buldo....are o tona de masinute si alte jucarii dar tot cu escavatoare si buldozere se joaca....ia animale in cupa si le pune in remorca le basculeaza si repeta procedeul cu alt utilaj....nu stiu cum sa-l scap de obsesia asta...daca mergem cu masina e atent sa vada buldo, cama(macaraua), ton(betoniera), tolu(tractorul/escavatorul)....si ne innebuneste

lya sanatate sa aveti si sa scapati odata de necaz...

hai mai scrieti meniul picilor sa ne mai inspiram in ale gatitului...incep iar
dimineata aprox 100 ml lapte
md: clatite
gustare - spanac gol(s-a dus la frigider si mi-a adus sa-i dau spanac)
inainte de somnul de amiaz 200 ml lapte
pranz: ciorbita de legume cu smantana
gustare: mar si suc de portocale, morcov si mar.
cina : piure de cartofi cu muschi de vita in sos de legume
inainte de somn aprox 300 ml lapte


de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
www.flickr.com/photos/49551753@N00/sets/72157594507626190/" target="_blank">POZE
www.youtube.com/profile_videos?user=arleena79" target="_blank">Filmulete
nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Neata ciresici!

Lyly - multumesc frumos! Eu budinci n-am incercat sa-i dau, insa ii fac fructe la cuptor ( mere, pere ) si-i dau cate o lingurita cand e foarte prinsa cu jocul, ca altfel, n-am nicio sansa sa accepte.

Ca sa n-o trimit cu stomacelul gol la gradi, cum se trezeste cere lapte, si-i dau o sticla 240 ml de cereale cu fructe, foarte concentrat. Le bea ca-s in sticla si-i destul de adormita. Si asta e micul ei dejun, altceva nu mai vrea. La gradi nu papa nimic, desi ii pun zilnic cate o banana, o mandarina, 2-3 sortimente de biscuiti cu sare, etc. Nu vrea nimic. La pranz i-am facut ieri mazare cu carnita, asta dupa ce i-am dat supa si mi-a spus "nu". A mancat fix 4 boabe si mi-a spus jos.
Inainte de somnul de praz a baut mult asteptatul lapte, iar seara a mancat 2 oua de prepelita in premiera.
Nu mananca cartof deloc, indiferent in ce forma i l-as gati, la cuptor, fiert, prajit, cu cascaval. Nu-i place.

Nu-i place carnea, o mesteca putin si apoi o arunca.

Eu am ajuns la concluzia, ca-i prea ocupata cu activitatea ei si nu-si poate acorda 5 min pentru masa. Daca strang toate jucariile, inchid tv, isi gaseste de stat in cap, de facut tumba, de deschis un sertar. Nu sta un min. fara sa faca ceva.

La market mananca cu placere, icre crude marinate in sos iute, tot soiul de viermisori, caracatita cruda, melci si tot ce se poate gasi la departamentul sea food.
Norocul nostru, ca au "service" acolo, si nu sunt nevoita sa cumpar acasa, ca n-as putea sa bag asa ceva in frigiderul meu. De acolo, se duce singura la dep..fructe si gusta din toate, ca-s taiate bucatele mici puse in scobitori ( ananas, capsuni, pepene ).
I le-am pregatit si eu la fel acasa, nici nu vrea sa vada.
La restaurant papa iarasi cu placere cam tot ce-i korean si evident iute.
Eu nu stiu ce-as mai putea sa-i gatesc. Sunt zile in care ii fac cate 3-4 feluri de mancare si nici macar nu vrea sa guste.

O fi asta ritmul ei, dar cand citesc ce papa si cat papa ciresele voastre, ma tot intreb unde gresesc?


Succes in continuare sa gasesti o gradinita asa cum va doriti voi. E cel mai bun loc unde pot merge la varsta asta, dar si noi mamicile trebuie sa avem forta sa rezistam virusilor carati de acolo. Din ce-am inteles: acum, la 3 ani sau la 5 toti trec mai mult sau mai putin prin momentele astea neplacute, odata intrati in colectivitate. De fiecare data cand s-a imbolnavit imi spuneam: " gata, n-o mai duc". Cum ii trecea, ma razgandeam imediat.
Cand vom veni in tara, vreau s-o dau si pe Luana 2 luni la gradi acolo, in curand o sa ma apuc si eu de cautat una.

Arleena - so , nu e singura care adora sa pape sare. M-am mai linistit.
Eii, cu escavatorul inca suntem de actualitate. Mi-ai dat o ideea buna sa-i caut cateva pe youtube. Ieri i-am cumparat o motocicleta de politie, cu un domn politisit detasabil. A dormit cu ea in pat.


O zi buna.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

salut ciresele!!

In sfarsit ajung si eu sa am cateva clipe de liniste.. ca in rest avem activitate toata ziua. Azi sunt tare fericita ca am fost la eco si placenta s-a ridicat si bebelina pare sa fie ok, foarte saltareata ( mance mama pe ea..)yupii!!!

Lacra merci..esti tare draguta!! Si ce toooooort.. , nu-i de mirare ca Razacila s-a repezit la el!!

Lya imi pare rau ca sunteti bolnaviori, multa sanatate puiutului!!

Virgi bine ati revenit din vacanta si felicitari pentru vorbareata mica..
Noi suntem bine, toata ziua nu vream decat afara..(de cand se trezeste vine cu hainele langa patul nostru si chitaie"let's go bye-bye" si nu avem scapare pana nu mergem undeva. Cand stam acasa avem un mare drag de DVd -urile cu Barney si ne cataram ca maimuticile peste tot. asta seara faceam dus si Soficu era catarata pe buda si cotrobaia prin fardurile mele..era toata plina de crema si incerca sa se pupe in oglinda..
Uite de la noi niste pofta de mancare virtuala.. pentru Claudia. Din cate stiu eu sunt copii care vorba ta sunt prea ocupati cu altele ca sa mai si pape altfel decat asa cateva bucatele in fuga. Daca ea papa cat de cat si este sanatoasa atunci eu zic ca sunteti ok.
A propos de dulciuri noi suntem dulcomani mari, daca ne vede cu ceva dulce( ciocolata, inghetata,etc) e jale.. sta pe langa si ne trage de mana si tipa "mniam-mniam" ca vrea si ea si incepe ca "bei-bei"( asta e vrei/ adica vrea si ea..)

Arleena uite meniul nostru azi( adica ieri):

md: cereale+piure de fructe
gustare: 200ml lapte
pranz: supa de vita cu taitei
desert: chec de casa
gustare dupa parc: covrigei si pepene galben
cina: cereale+ piure de legume+iaurtel
gustare: 250 ml lapte
si apoi fuga la nani.

pentru maine avem cam acelasi lucru dar la pranz avem mancare de legume cu carnita de pui, struguri si piersici ca gustare si avocado la cina.

Ok, numai bine si dulce pentru cirese si ciresei!!

Cami 27+ & Sofia - 8 mai 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicomico spune:

oanarusu felicitari pt noua sarcina....eu credeam ca sunt printre cele mai curajoase mamici dar am vazut pe site fff multe mamici si cu copii mai mici decat ai nostri gravide din nou si se descurca si singura


quote:
Originally posted by OanaRusu

la Mark, asa trebuie, profi

Nicomico, si eu mamica de iunie 2008

Oana 21+, mamica de Paul-Victor (21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Nicomico, suntem un grupulet de mamici la al doilea bebe, daca intri pe profilul meu gasesti link-ul, daca nu te descurci, ti-l spun

He-he, ia vedeti la semnatura ce primeste Paul de ziua lui .... o surioara....

la livada - ciresele si copacei

Oana 22+, mamica de Paul-Victor (21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiudana2004 spune:

Buna ziua dragele mele!!!!!!!!!!
LA MULTI ANI PE ACEST AN!!!!
Felicitari noilor gravidutze,sarcini usoare,nasteri usoare,bebei sanatosi si mult laptic!!!!
Imi pare rau ca nu mai am mult timp sa intru sa va scriu,dar de citit,va citesc ,sunt la curent cu tot!
Noi suntem bine,sanatosi,mai avem putin si incepem gradinita,pe 3 martie,de ziua mea!!!Am foarte mari emotii pt ca nu stiu cum va fi,cum se va comporta Andrei acolo,cat de mult va plange,etc!!!
Sarbatorile de iarna le-am petrecut la Paris,a fost o vacanta minunata,ne-am plimbat mult,am mers f mult pe jos,chiar am slabit 1kg acolo.Andrei s-a comportat relativ bine in avion,mai rau la aterizarept ca ne dureau urechile f tare si atunci maraia si el,dar in rest a fost bine.
Mananca destul de bine,intre mese tot timpul rontaie cate ceva,are 13kg si 87 cm,vb destul de bine,a inceput sa le asocieze,recunoaste orice masina "ca a lu' tati","ca a lu' tataie","ca a lu' mami",etc,ne intelegem destul de bine,e f receptiv,dar e de o energie de ma doboara.Abia astept sa il duc la gradi ca m-a obosit groaznic.
Am fost cu el la pedopsihiatru,pt ca e f nervos,musca,loveste,noaptea mai mult de 10 ore,iar la pranz,max 1si 1/2h.Nu musca pe toata lumea,ci numai pe tatal lui,dar destul de rau,incat imi era frica cum se va comporta la gradi.Si cel mai rau e ca se autopedepseste.Atunci cand il cert ca face vreo prostie ,ori isi da cu palmele in cap ori se da cu capul de ce apuca.Oricum psihiatra mi-a zis ca tot comportamentul lui e normal,mai putin faza cu autopedepsirea si ca,in momentele alea ori sa ii distragem atentia,ori sa ii spunem ca noua nu ne place comportamentul lui si ca plecam de langa el,ca il lasam singur sa se linisteasca.
e normal sa muste,asa isi manifesta el dragostea,stie ca face buba in mod mecanic,dar nu cunoaste durerea,nu stie ca face rau,e normal la varsta lui sa nu aiba rabdare sa ii citesc,dar sa ii spun eu tot timpul poezii,sa ii cant,sa vb cu el mult.Mi-a zis f multe chestii.
La gradi,a zis ca,dupa cum il vede ea,ca e sociabil,mai mult de 1 sapt nu dureaza pana se adapteaza,ca nu vor fi probleme.La plecare,nu mai vroia acasa,vroia sa stea cu psihiatra,mi-a zis pa cand i-am zis ca plec.A ramas uimita si psihiatra ca nu trebuie sa ii zici de mai multe ori ce sa faca.I-a zis ea sa se duca la un urs,sa il dea la o parte si acolo o sa gasesca o cutie cu jucarii cu care se poate juca si exact asta a facut.La plecare mi-a zis:"Sa fiti mandra ca aveti un copil asa de frumos si inteligent."Am fost asa de mandra de el....
Gata,ca v-am plictisit destul!O sa pun si cateva poze cu noi de la Paris cand o sa am timp si din martie ne "vedem" mai des ca am mai mult timp liber.
Va pup si sa aveti o zi buna!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILDI25 spune:

Oana felicitari pentru surioara lui Paul .
Maine merg si eu la eco ,poate aflam si noi ce se ascunde in burtica.

Ildi si David (2 mai 2006 )

Mergi la inceput