Ciresele de mai-iunie 2006 (65)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Multumesc fetelor pt reteta de macaroane. Cami, cred ca am sa incerc reteta ta cu cuptorul. Si mie imi plac la cuptor.....Ieri am fost la prima lectie de inot a lui Kailan. Sotul s-a sacrificat si s-a dezbracat pt a intra in bazin cu el.Eu am stat imbracata pe margine si am facut poze. Lui Kailan i-a plaCUT la nebunie! Cel mai mult i-a placut sa se dea pe tobogan si sa aterizeze in apa. Bineinteles ca sotul il prindea sa nu intre cu capul in apa. Nu-i ;place deloc sa i se ude parul...trebuie sa-l obisnuim. Nici la vana nu ma lasa sa-l spal pe cap..iese cu plansete intotdeauna.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

salutare!

adriana, educatoarele s-au schimbat. de fapt, au plecat sa-si faca alta gradinita. ce sa-ti zic de spatiu...nu-ti imaginezi cum arata celelalte gradinite particulare pe care le-am vizitat! Si am vazut tot ce era de vazut in sectorul 6 si, partial, sectorul 1 si 5(cele mai apropiate). Preturile erau aceleasi sau mai mari si conditii mult mai proaste. Nu prea mai am de ales...mai e una pe care o sa o vad sambata, insa directoarea mi-a facut cea mai proasta impresie la telefon dintre toate ( imi tot repeta ca ea e proprietara gradinitei si se ratoia la mine cand am pus o intrebare fireasca legata de vizitarea gradinitei).
Cat despre imbolnaviri...aici cred ca este vina parintilor, multi ascund faptul ca este bolnav copilul tocmai pentru ca nu au cu cine sa-l lase acasa. Daca voi observa copii muciosi acolo il voi retrage si eu. Insa fetita unui prieten a mers 3 ani la aceasta gradi si nu a avut probleme deosebite, desi ea este foarte sensibila si bolnavicioasa.
Mai caut in continuare, insa nu prea mai am unde
Virgi, e destul de departe gradinita asta de 1 mai.



Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Ramona, noi suntem mari macaronari adica toti trei.
Reteta lui Cami o facem si noi - eu pun smantana peste branza de vaci si 2-3 oua, sa iasa o chestie destul de moale, apoi bag pastele - de ex taitei mai lati sau macaroane ("conducte" groase ) si pun in tava si la cuptor pana e copt - si papam si caldut si rece, e la fel de buna
La branzica de vaci merg fff bine stafidele dc va plac - asa, si pun si zahar (brun) sau miere.

Altfel... paste cu sos vanatoresc (supa de vita -> din legumele date pe razatoare fac sos cu putin bulion si putina faina, putina de tot ca morcovul ingroasa destul) si frunza de dafin, carnea o tai marunt de tot in sos mai ales dc e mai tare (Ca asa vitel gasesc prin magazin care e mai tare ca vita )

Sau paste cu telemea si pesmet putin rumenit (fara grasime) - astea ne plac mult, pesmetul atenueaza f mult gustul sarat de la telemea, eu am de oaie de la matusa mea.

Na, ca m-am scapat si eu in retete
Paul papa cu multa placere legumele de ex cele amestecate gen brocoli+morcov+porumb facute in ulei - de obicei de masline.
Apoi salatele de orice fel - incepe mereu cu salata, are pireu si carnita in farfurie, el intai lichideaza salata apoi se ia de restul - salata de castravete, rosii, ceapa (aia e mare favorita), salata verde, ardei...
Mai ales dc imi pare ca n-are chef de masa, ii dau ceva legume crude sau un mar si maxx in 20 min cere mancare "adevarata"
Ii plac mult pastaile verzi - in orice forma - si mazarea, iarasi oriunde o vede, in supa, in sos, sau in borcan.....

Ca tot intreba Arleena, avand atatea la dispozitie e usor de multumit la masa - intre mese nu papa decat fructe, biscuitii nu-i cunoaste, pufulueti doar cand primeste de la straini.... si aia ii primeste numai dc e deja 6 seara, si nu prea vrea sa manance in afara de orele lui de masa - dc doarme peste 2:15 sau 2:30, nu mai prea papa, lasa pe ora 5 cand rade tot.
Deci, dimineata pe la 6-7 cam 150-200 ml lapte,
-la 9 mic dejun - painica cu unt/almete/sunca/1 ou (omleta, fiert) / sandvici cald cu cascaval
-la 2 p.m. pranz - ciorbita/supa + felul 2 - pui cu galuste, pui (friptura, gratar) / mazare / tocanita de cartofi (ii place mult, doar ceapa, bulion, ardei si cartofi, ulei la sfarsit dc nu uit ;) )macaroane / cartofi frantuzesti (aici linge farfuria )
-pe la 6 iaurt/danonino - eventual felul 2 de la pranz dc nu l-a papat la amiazi / cereale cu lapte / orez cu lapte / gris cu lapte / clatite
-seara - 150-200 ml lapte
Dc mananca bine peste zi, bea mai putin lapte, dc nu completeaza cu lapte "restantele"...


Oana 23+, mamica de Paul-Victor (21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Uite ca am uitat ceva....

Pe la 10-11 avem ora de fructe - uneori si dupa-masa pe la 5-6 si atunci cina se muta la 7 si lapticul de seara e cam 100-150 ml
Fructe - orice, merele si portocalele mari favorite, perele ne plac iarasi mult, mandarine, banane (ne-am cam plictisit de ele...) astea acuma ca e iarna, vara merge orice ne pica in mana.

Si inca un fel de mancare - orez, mai ales orezul cu legume in sos dulce-acrisor (o "adaptare" a mea de la o reteta chinese) care poate eventual sa contina si carnita de pui (piept).

Desigur, e copil din sec XXI si papa pizza oricand - numai sa ajunga la masa si sa o vada de obicei noi ne luam de pui sau hawai, si atunci sunt portiuni (cele cu cascaval) pe care le "pregatim" special pt el - uneori mai fac si eu pizza si atunci isi are portia lui integrala....
Paine papa mai mult dimineata. Eventual, cand ii vine lui, o papa goala - mai rar cu mancare.

Na, sper ca nu v-am plictisit, de mult tot am vrut sa zic de alimentatie da' n-am avut destul timp, acuma imi face tare bine ca am recapitulat - tb sa-mi listez si eu pe hartie pt cand ma simt fara inspiratie

Nu papa sub nici o forma mamaliga, papanasi, ficat, peste..... n-am reusit sa-l conving nicicum la astea - mai e timp

Oana 23+, mamica de Paul-Victor (21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Oana, ce baiat mare si matur ai! Sa-ti manance el legume crude!!! Nu cred ca as reusi asa ceva cu kailan...cum faci cartofii frantuzesti?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Ramona, eu il laud pe el ca-i istet si cere ce-i tb, eu n-am facut mare lucru, norocul nostru a fost sa-i iasa f devreme dintii si maselele - a ros bucatele foarte devreme, nici nu-mi amintesc cand i-am pasat ultima data, cred ca pe la 8 luni....

Cartofii ii fierb in coaja, apoi ii curat, fierb oua (cam 5 oua la aprox 10 cartofi) si le curat. In forma de sticla unsa cu unt tai cartofii bucatele (e elegant felii da' de cand cu Paul tai bucatele cum le prinde el mai bine in manutza)un strat cartofi, apoi felii de ou, inca un strat cartofi si ultimul strat felii de ou (rondele).
Deasupra torn smantana (eventual lungita cu lapte dc e prea groasa) uniform si pun la cuptor pana se rumeneste frumos. La inceput coc cu capac si la sfarsit las fara - fiind forma de sticla vad cum arata sosul, si cand imi place ca s-a ingrosat putin iau capacul sa faca un pic de crusta). In total, cam 30-40 min.
Papa si cald si rece - cat are in farfurie si supliment dc mai primeste
Pofta mare!

PS eu pun si un pic de sare... la cartofi la fiert, si putina pe oua cand aranjez.... da' depinde cum preferati

Oana 23+, mamica de Paul-Victor (21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Mersi Oana, daca ar fi si al meu asa de mancacios ca Paul....azi am facut clatite, asta in loc de paine care o refuza categoric, si nu vrea numai clatite simple....am incercat cu banana, cu branza..nimic, le scuipa afara. Are perioade cand mananca mere in prostie, dupa ai ii trece..vrea banana si il tine vreo saptamana doua si refuza si banana...Orez am incercat dar il scuipa afara..ce sa mai zic..sant bucuroasa ca mananca macar carotfi piure. Carnea de pui trebuie sa o fac marunta si sa o pun in lingurita de cartofi ca sa nu o simta ca atunci o scuipa afara.
Care ciresici mananca deja singuri/re cu furculita sau lingurita? Eu inca ii dau eu, ca ma enerveaza mizeria ce se face daca mananca el singur.Il las sa manance numai legumele cu furculita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

virgi, ce tare faza cu spalatorul de geamuri...e nasol rau sa fi stresata ca nu mananca luana....din cate zici chiar mananca putin....ciudat, ca pare f bine facuta in poze....legat de scaun, alex se urca singur in scaunul(daca e in pozitia 1) lui doar centurile i le pun eu.

ramona, si alex papa clatitele doar goale....legat de modul de macare, il mai las singur, de obicei cand ii e foame tare, ca tunci nici nu ma lasa pe mine se crizeaza si nu ma lasa sa iau lingura "ale, ale, pape", si cand ii dau ceva bucatele. chiar am citic acum intr-o carte ca cel mai bine e sa lasi copilul sa manance singur cand ii e f foame, pt ca foamea il invata sa-si bage calumea in gurita, si intr-adevar, atunci da cel mai putin pe langa, si daca pica ceva imediat ia cu manuta, sa nu scape ceva bunatate. ideea e ca daca nu il lasi sa murdareasca(si pe mine ma streseaza cand se face ca porcu si bucataria e ca dupa taifun)nici nu va invata degraba sa pape singur.mai zicea in carte ca prima data trebuie invatati sa manance cu mana si apoi cu lingura/furculita.cei care nu sunt lasati sa pape cu mana invata mai greu si in timp mai indelungat. si eu abia astept sa manance doar singur, si cel mai mult astept sa se imbrace singur. asta chiar nu stiu cand va fi.....isi mai pune singur caciula, sau isi trage cate o bluza pe cap....dar altceva nu face...doar isi da jos sosetele, pantalani si cateodata scutecul...ii place gol

arabela de ce zici ca victor nu mananca??din ce meniu ai scris tu acolo eu zic ca mananca f bine. asa ca relax....

oana chiar n-am mai facut demult cartofi frantuzesti....si alex cere de mancare....dimineata il intreb ce papa...ii enumar ce anume ar putea manca si imi spune cea ce doreste, si aste e f bine, ca nu ma tot stresez eu sa-l fac sa manance ceva ce poate lui nu-i place sau nu are chef....

lacri, moama ce scumpe sunt gradi in bucuresti....aici la cluj cele pana la ora 1 sunt undeva la 350-450 roni si cele pana la 5-6 au tarif cred max pana in 650 roni+mancarea...care de multe ori e de catering, la gradi de langa noi e 70roni/zi masa....io m-am tot minumat ce poateun copil de 2 ani sa mancance de 70 roni?!??!
mi-am propus anul trecut ca din ian sa merg sa-i caut gradi la alex...si am fost doar la una, care e peste drum de noi....si poate acolo il voi duce....doar ca nu=mi place ca mancarea e de la catering. ma mai gandesc...defapt tre sa vad si altceva....si chestia cu dusul de copii bolnavi la gradi e teroare...educatoarele nu ar trebui sa accepte copii bolnavi...si parinti, unul poate sa-si ia concediu medical sa stea cu copilul daca nu are cu cine sa-l lase, dar, na, poate nu la toti e copilul pe primul loc....

dupa cum vedeti eu tot cu insomnii sunt, nu stiu de ce naiba n-am somn noaptea, ma ia un somn pe la 20-21 dar nu pot sa ma culc atunci....si apoi...stau noaptea si bantui netul sau ma uit la filme aiurea la tv
ma duc sa incerc totusi sa dorm....
weekend placut va urez....

ahhh...tot mi-am propus sa va pun niste poze si filmulete cu alex in actiune pe buldoescavator....impreuna cu tacsu.....am fost sambata trecuta pe santierul nostru si sotul s-a distrat un pic cu alex pe buldo....e tot topit dupa buldo, nu trece cu nimic, si a primit acum de la buni niste jucarii faine cantatoare de la chicco(trenulet cu animale si un suport pe care sunt cercuri, un spyderman action(ii place dar nu mai mult ca buldo)

gataaaa, noapte buna

de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
www.flickr.com/photos/49551753@N00/sets/72157594507626190/" target="_blank">POZE
www.youtube.com/profile_videos?user=arleena79" target="_blank">Filmulete
nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

'Neata livada!! Weekend linistit!!

Arabela bine ai revenit!! Ai aflat ce se ascunde in burtica? Si mie mi se pare mult mai obositoare sarcina asta, am avut si ceva mai multe dureri si burtana e mai mare, si in plus la prima nici nu aveam dupa cine sa alerg toata ziua.. La mine cedeaza (temporar)arsurile cu lapte rece sau inghetata.

Virgi ai dreptate, zic eu asa dar in fond imi e draga Sofia ca sta dupa mine toata ziua si ma imita de multe ori..Cand mai pleaca la plimbare doar cu tati imi e dor de ea.

Miki interesante meniurile. Merci.

Ramona cu placere. Ce fain suna lectii de inot..., imi si imaginez harmalaia. A propos de poze nu ne mai arati si noua cateva cu Kailan?
Sofia nu papa inca singura( papa covrigei sau chec taiat bucatele sau biscuiti ) dar la masa nici vorba sa pape singura.

Oana merci de idei de mancare si mai ales pentru reteta de cartofi frantuzesti, e mult mai simplu decat imi aminteam eu.!!
Ce baiat mare si cuminte ai...la noi mancarea trebuie sa fie semi-pasata altfel nu se apropie de ea..Sofic rasfatat de..

Arleena vezi ca acum asteptam filme cu buldozer..

Numai bine ciresele!!



Cami 29+ & Sofia - 8 mai 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Arleena, Victor manca foarte bine in vara si toamna anului trecut, portii duble fatza de prezent.Nu sunt ingrijorata decat ca meniul este intotdeauna acelasi.Nu are o gama diversificata de mancare dupa parerea mea, mai ales ca as vrea sa manance legume si fructe crude mai multe.El mananca doar mar, para, castravete si suge morcovi, dar suc de morcov nu vrea.

Cami, am baietel.Stiu de la 14 saptamani dar am vrut sa pastram secretul si un spion bun citeste forumul acesta cautand poze cu noi.Arsurile mele nu trec cu nimic.Pe moment se potolesc cu smantana sau iaurt, iar o vreme ma linisteau niste pastilute homeopate cu iris.Cred ca sunt foarte bune in general, acum nu mi-au trecut nici cu antiacide.Cand o sa mai ajung la Constanta o sa caut si alte remedii homeopate.Burtica e si la mine mai mare ca prima, sunt mai mare si mai greoaie.Mi-e si frica sa ma uit in oglinda.

Oana, multumim pentru retete.Aseara Victor a mancat spaghete goale.Pentru noi a fost un pas inainte.

Am si eu o intrebare: ati colectat celule stem la nasterea copiilor?Daca da, imi spuneti si mie la ce firma ati apelat?Eu vreau sa fac lucrul acesta dar sotul meu este cam sceptic ca nu exista banca de sange si in Romania.



Arabela si bebe Victor-Catalin (22 aprilie 2006)
www.flickr.com/photos/11775702@N07/sets/72157602054980121/" target="_blank">poze

Mergi la inceput