Flacai si Domnisoare de aug-sept-oct 2004 (127)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Patrice, f rau imi pare pentru mama ta, ne rugam sa fie bine!

Raluca, sa nu iti para rau ca ai refuzat preluarea. Mare lucru independenta, stii ca ai sau nu ai dar esti de capul tau, nu depinzi de altii. Cat despre urletele puiului: incearca sa vorbesti cu bona sa vezi care e parerea ei. De ce spun asta...vizigotul a avut o perioada cu "nu mai vreau la gradi pentru ca nu imi place acolo, nu imi place mancarea". El care manca de rupea la gradi. Am incercat sa il vrajesc...nimic, ca el nu mai vrea la gradi ca il obliga sa manance. Am discutat cu doamnele...ele nu ii obliga (si le cred) poate doar daca un copil refuza de tot, atunci se pun cu vrajeala pe el sa bage totusi ceva. Ma adusese la dispearare...era clar totusi ca ceva nu era in regula acolo. In fiecare dimineata era sceneta ca la teatru, mergeam la gradi, chemam toate doamnele si le atrageam atentia ca nuuuu cumva sa oblige pe Matei sa manance. Ca in filme, ce sa mai...pana la urma ingrijitoarea s-a prins ce s-a intamplat: la un mom dat MAtei a papat repede ciorba (ca e mare ciorbar), i s-a facut rau si a vomitat peste toata masa, alti copii s-au speriat si au inceput sa urle ...scandal in toata regula. De atunci vizigotu a prins sictir pe momentul mesei la gradi. Mi-au trebuit ceva discutii cu el sa il lamuresc ca nu s-a suparat nimeni pe el ca a vomitat, ca nu e nici o rusine .....psianaliza de amator ce sa va mai zic....

Hapy valentine la toata lumea, la noi e cam cu susu in jos ca imi merg niste treburi prost la birou si pana le-oi vedea inchise (ca tot vorbeam de independenta, Raluca), Matei muceste (moderat), in seara asta am fost de i-am facut Prevenar, incercam sa trecem la trei camere si parca e regula, ce apartament imi place mie tre sa aibe vreo buba de nu il putem lua si colac peste pupaza cre ca m-a luat si gripa de ma dor toate cele de parca m-a calcat trenu..... Da trec eu peste toate.

Va pup ca se aud de dincolo niste zgomote nu tocmai normale intre vizigot si ma-sa mare....

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu
http://community.webshots.com/user/vizigotubaiatmare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Buna fetele!!

Stefan e a buni "in vacanta" de ieri pana maine , asa ca imi fac si eu de cap in we pe internet ca in rest...nici o sansa.

Mirela, bafta la operatie! O...treba cu animalele si la noi se mia intampla...Stefan insa are doar alte preferinte, gen, lacusta, greiere, furnica, sau alte minuni....fluturas, el este innebunit dupa insecte . Eu zic sa nu-ti faci probleme in curand va deveni ca si Printesa andorei asa face si Stefan, mereu ma nebuneste cu "ziceam ca eu sunt cutare"

andora, eu cu sarcina sunt bine, am scapat de greturi...sunt mult mai relaxata, ieri la eco ne-a spus dr ca vom avea un fratior la cat de mult imi doream eu o surioara ... cateva secunde am fost dezamagita, dar a trecut, sanatos sa fie. Tati in masina a pus paie pe foc tanjind si el dupa o "domnisoara finuta si frumoasa" hihi....dar deja m-am obijnuit cu ideea de mama cu 2 baieti
Printesa voastra este minunata! pup dulce!!!Eu mai intru in jocul lui Stefan, nici nu pot altfel ca daca el este Locomotiva Thomas si eu il strig Stefan iese scandal .

nature, imi pare rau pt mama ta!Sa de-a DD sa fie doar o eroare si pana la urma sa se termine cu bine aces cosmar!
Stiu cum este....si noi suntem necajiti rau de tot... cumnata mea, sotia fratelui meu si-a facut analizele citotumoral papanicolau daca asa se cheama...si i-au iesit urate, dr zic ca are cancer la col dar in faza primara, pe 28 are programare la o operatie, fratele meu si ea sunt distrusi, are numai 25 de ani... si tocmai se pregateau sa faca un bebelus. Mie una nu-mi vine sa cred, sunt optimista si ma gandesc ca totul va fi bine, ca sunt tineri si poate in faza aceasta sigur se poate treta....

mina, sanatate lu Matei! Si succes in cautarea apartamentului perfect!!


Ana - - mamica de bondar bzzzzz - cu aripi si acusor - Stefan de 3 ani si....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

am scris un mesaj lunggg si apoi l-am, sters

Vroiam sa va intreb cum socializeaza copii vostri la camin, cu ceilalti copii. Doamna educatoare mi-a spus ca Stefan face parte din categoria copiilor retrasi, singuratici, sta toata ziua si construieste cu lego, copii ii strica ceea ce face, motiv pt care se supara si sta retras, departe de ceilalti sa nu fie deranjat.
Nu prea are prieteni, majoritatea il necajesc pe el sau pe babu, Stefan mi-a spus ca Darius musca, scuipa, si spune "prostule" Dari impinge si il trage pe babu de urechi, un copil pe hol intr-o dimineatza (era cu tati, il dezbraca) sa dus la el si ia spus "tantalaule" etc...
El nu loveste, nu spune cuvinte urate, ba mai mult...atrage atentia la toti copii ca "nu-i frumos sa spui prostule sau alte cuvinte dastea" nu-i frumos sa musti, ii urat sa scuipi etc... si pentru asta cred ca majoritatea il ocolesc....
Ce ma fac cu el?Este mai sensibil si cam in treaba lui.Daca are jucarii, in special lego nu-l mai intereseaza restul gastii...sta singur si construieste in pauze sau sta cu d-nele infirmiere. Mi-a spus o d-na infirmiera ca la trimis sa se joace cu un copil - Robert - si el a intrebat "da mai musca?" si "nu ma duc numai daca vi si tu cu mine"....Ce parere aveti? La cate mi-a povestit d-na de la camin...plus sfaturile prietenelor mai ca imi vine sa-l duc la psiholog...desi este un copil normal... doar ca ii place foarte mult sa se joace si sta mult timp concentrat la ceea ce face...
In schimb la lectii este atent, coopereaza, face tot ce i se cere, doar in pauze cand fiecare face ce vrea el sta singur si construieste....deja a devenit o obsesie construitul asta pentru ca eu habar nu am avut ca si la camin face la fel ca si acasa...acasa sta 3-4 ceasuri bune si se joaca cu piesele de lego, de cate ori mergem in oras sa cumparam jucarii el cere lego pentru ca nu-i ajung piesele...are o groaza de modele si cu toate isi face te miri ce...
Oare sa-l las pana se plictiseste sau sa incerc sa-l indrept spre alceva??De la camin se grabeste acasa si cand ajungem merge direct la cosul de lego si nu-l mai scot dintre ele pana nu cladeste ultima piesa pe ceva, pe orice. A uitat de TV, desene, alte jucarii...nici de mancare nu cere! Nu conteaza ca este singur in camera sau stau cu el....



Ana - - mamica de bondar bzzzzz - cu aripi si acusor - Stefan de 3 ani si....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

N-am mai scris de mult pe aici...
Piticii au tinut-o de vreo 2 sapt. cu o viroza, transformata la baieti in pneumonie interstitiala
Elena n-a facut, totusi...
Acum sunt spre bine, Andrei aproape ok, Mihai inca mai are, dar e spre bine... Mai avem oricum destule zile de tratament, deci este timp...
Nici io nu ma simt extraordiar... am fost la dr. si m-a calmat ca nu mor de apendicita... asta e "buba" mea din copilarie... Dar se pare ca e vb de anexista dr., trebuie sa merg iar la dr. ginecolog. ca nu mai pot de durere... de vreo 3 luni ma ia, ma lasa... dar acum au inceput sa fie f. puternice durerile...


ana_a mandra mea e undeva la mijloc... nu se joaca chiar cu oricine, are preferinte... sin specia lcu fetele se joaca... iar ca s iatentie la lectii... unori este, alteori nu... poate si pt. ca ea e la grupa mijlocie si sunt un pic mai complicate pt. ea... si atunci cand nu pricepe, nu mai e atenta.
Probabil Darius este f. rau si atunci a inceput sa se intrebe daca n usi ceilalti sunt la fel... Poate broblema nu e la Stefan, ci la Darius care vorbeste si se poarta urat... Stiu ca si la Elena in grupa este un copil "problema" si parintii sunt mereu revoltati ca nu au ce sa-i faca... nu asculta la gradinita de nimeni, maica'sa nu e in stare sa-l potoleasca si nici nu merge cu el la psiholog... si nici cu-l retrage de la gradinita, dupa atatea plangeri...
Dar Elena nu prea a avut tangente cu el asa ca nu s-a plans... In general sunt brobleme cu baietii, cu ei se bate si vb f. urat.

Mirela tin pumnii sa fie totul bine si sa nu se sperie Robert in urma operatiei... Sa uite repede.
Noi mai asteptam... asa a zis dr., ca are plipi, dar sa mai asteptam... nu stiu ce... le zice ca se mai pot retrage, dar eu nu prea cred...

nature multa sanatate si asteptam vesti bune la intoarcere.

andora si ana-a sarcina usoara incontinuare!

Naty si eu zic ca ai facut cea mai buna alegere... in plus fata de o situaite obisnuita, acum pitica e mica si nu se stie de cate ori o sa ai nevoie sa iti faci programul dupa ea...
Nu stiu ce sa zic cu marielile, plansetele... sper ca ati aflat care era problema si nu mai plage mandra.



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Eliana, mersi de raspuns, da, pe undeva ai dreptate, de fapt sunt mai multi copilasi "problema" din 16 cati sunt in grupa, cam 6 sunt cam agresivi...eu i-am urmarit si la serbare si cam de cate ori ma duc dupa Stefan, la ultima sedinta parintii au spus ca nu au ce face cu ei, o parte dintre ei au probleme acasa, parinti prea stresati unii de altii iar o parte au fratiori mai mici si se pare ca musca si lovesc pentru ca acasa nu stiu sa-si exprime sentimentele fata de noii membri micuti.Imi este si groaza sa ma gandesc cum va reactiona Stefan cand vine fratiorul....

In fine, poate ma stresez eu de pomana si e bine totusi ca este mai calm si ma retras decat zvapaiat.S-au adunat cam multe in 2 saptamani...nu stiu...poate exagerez eu a facut de 2 ori pisu in pat noaptea, o data pisu in pat la camin, si intr-o dupamasa a facut chiar si kk si pisu in pantaloni, ceea ce el na mai facut de cand facea in pampers... oh...daca va spun cum a reusit performanta...o sa radeti Tati si-a cumparat o punga de chipsuri pe care le avea la el in birou pe masa.Stefan fugea de colo colo ca il trece la wc da nu vroia inca sa mearga si in timpul asta eu spalam vase la bucatarie si tati se uita la TV.El a intrat la el in birou, a dat de punga cu chipsuri si cum nu are voie sa manance asa ceva, vazandu-se singur acolo nu sa mai miscat de langa punga pana nu a mancat TOATE chipsurile si in timpul asta a scapat si pe el...ca doar il trecea destul de tare !!Offf of... a venit la mine cracanat sa-l schimb ca a facut pe el...imi spunea intruna "ma ierti mami ca am facut pe mine?"

Apropo de treaba asta cu "ma ierti?"habar nu am de unde a scos-o!!Eu nu i-am cerut niciodata sa-si ceara iertare de la mine pt ceva, mai ziceam uneori sa-si ceara scuze daca a lovit sau necajit vreun copil.Da de o vreme incoace ma nebuneste cu "ma ierti?" la orice greseste, da asa pe un ton disperat de parca daca nu l-as ierta l-as bate sau cine stie ce i-as face!Desi nici de bataie nu stie ca a luat o singura palma la viata lui de la tati!
Mi-a fost si groaza la camin, cand m-am dus dupa el si cum am intrat in clasa sa ridicat de pe scaun si a inceput sa se roage de mine sa-l iert ca a facut pisu in pat....mi-a fost rusine de d-na educatoare ca avea un ton disperat de ziceai ca-l pic cu ceara!! Si eu niciodata nu l-am certat!Tot asa la ai mei acasa a varsat o cana cu apa si la rugat pe tata sa-l ierte de tata ma sunat sa ma intrebe daca bat copilul ca asa ceva nu a vazut...cum sa rugat el sa-l ierte.... Ai vostri au asa ceva in cap???

Ah, si ce mia vroiam sa va spun! Daca tot m-am pus pe povesti. La apucat dragostea de mine!Dar asa la modul cel mai serios!Toata ziua ma pupa excesiv de mult de ma omoara! "Te iubesc mami de nu mai pot!!" si ma pupa pe obraz si ii trebuie sa ma p[upe pe maini, probabil cum mai faceam noi de-l pupaceam seara pe manute si pe ceafa cand era mai mic!In ultima vreme evit sa-l pup pe undeva inafara de obraz, desi nu-l pupam decat pe manute sau pe ceafa. Mai rad de el, ca-l tremura ca pe caine cand ma pupa!dar in acelas timp habar nu am cum sa reactionez!Plus ca de vreo cateva ori ii trebuia sa ma pupe pe gura si cu greu mare l-am convins ca pe gura nu-i bine sa ma pupe pe mine ca o sa pupe o fetita frumoasa!Ohhh...o fi asta complexul lui Oedip? Macar stiu o treaba ca se manifesta ok, adica fata de mine si nu fata de tati

No hai ca v-am incuiat capul!!Se vede treaba ca nu-i acasa si am timp liber!!

Ana - - mamica de bondar bzzzzz - cu aripi si acusor - Stefan de 3 ani si....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

ANA si ELIANA,va multumim,sper sa fie totul bine dupa operatie!

ANA,mai sa sti ca eu nu stiu ce sa zic,al meu e unul din cei "zvapaiati"...se joaca cam cu oricine,ii plac copiii foarte mult,dar foarte mult...cred ca ii lipseste un frate, o surioara...are si el evident preferatii lui la gradinita,in general baieti...dar cam toti cu care se joaca sunt mai zvapaiati,nu sta cu cei linistiti sau tacuti,sau cum vreti sa le ziceti...el e destul de "razboinic",daca cineva il impinge,sau ii zice ceva urat,riposteaza,impinge si el sau chiar ajung sa se bata daca celalalt nu cedeaza...din pacate eu am lucrat mult la capitolul asta,insa el asa este...nu pot sa zic ca e rau sau obraznic,invatatoarele mi-au zis ca este chiar cuminte si s-a maturizat foarte mult,este foarte ascultator si coopereaza foarte bine,deci nu are probleme de comportament sau de genul,este un copil normal(dupa cum au zis ele,...dar revin si zic,el este un copil cu temperament, da inapoi daca cineva il bate sau ii vorbeste urat,are o personalitate puternica si e foarte incapatanat...este pana acum copia fidela a sotului meu..eu mai sper sa se schimbe ,sa devina mai pacifist,cu varsta...asta e...mi-ar place ca el sa comunice in momentele astea ,cand cineva il impinge sau il deranjeaza cu ceva ,nu sa dea inapoi...dar,asta e viata...sotul imi zice sa-l las in pace ca trebuie sa invete sa se descurce in toate situatiile...copii aici sunt foarte rai de la varste fragede,zic eu,de la 5-6 anisori jignesc(fara a vorbi urat,ma refer la injuraturi sau altele de genul)sunt pur si simplu rautaciosi(nu stiu exact cum sa va explic),iar cei mai slabi ajung dragutii de ei sa fie complexati si plangaciosi...sper sa nu ma intelegi gresit,eu doar ti-am expus cateva din "problemele" lui Robert,si sincer cred ca fiecare copil are personalitatea lui,asa ca degeaba ai vrea tu sa fie mai sociabil daca asa e el,are el alte calitati,deci eu zic sa nu-ti faci probleme,sau sa incerci sa discuti cu el,de ce nu se joaca mai mult cu copiii sau daca unul l-a jignit si nu-l place sa caute alti prieteni!...eu asa incerc cu Robert,daca cineva l-a suparat sa-l evite dar sa continuue sa-si faca prieteni...nu stiu daca e bine sau rau,asta e insa copilul meu,mama zice ca e un vulcan in toata regula ...a,si este genul de copil foarte vorbaret,bagacios,...se duce si vorbeste cu toata lumea,ii intreaba si la parc pe unii pe altii daca vede el ca ceva e nou sau nu intelege ce se intampla?!...eu am fost o fire timida,si toata viata am suferit din cauza asta,asa ca pt mine e o bucurie sa-l vad pe el asa,il incurajez cat pot,in limitele bunului simt,evident

Cam asta este parerea mea...revin si zic,copii sunt diferiti,doi frati nu sunt la fel,deci...sunt minunati oricum ar fi!


la toata gasca si sa auzim numai de bine!!!





Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut fetele!

Mirela, mersi de raspuns, da, pai stiu ca al tau este un mic vulcan . Pai asta este...eu si tati amandoi suntem doi timizi si nu ne-a fost usor din cauza asta mi-ar fi placut sa fie mai infipt . Dar aseara povestind cu tati, am ajuns la concluzia ca grijile mele sunt cumva puerile...si nu prea am ce face cu el, ma bucur ca este istet foc, ca-i place sa se joace si daca emotional va fi echilibrat chiar si un temperament ca al lui va excela in orice isi propune. Oricum, problema mea de timiditate provine de la dezechilibru emotional ramas de pe vremea copilariei...asa ca ma gandesc ca Stefan nu va avea parte de astfel de dezechilibre emotionale.

Acuma am tot felul de griji legate de el si BB2, imi este frica ca nu voi putea sa-i mai acord la fel de multa atentie desi in ultima vreme am incercat sa-l obijnuiesc tot mai independent.Dar cine stie...sunt griji de mamica gravida care vor trece pana la urma.

O seara placuta in continuare si sa auzim numai de bine!!!

Ana - - mamica de bondar bzzzzz - cu aripi si acusor - Stefan de 3 ani si....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut, mamici,

Nu prea apuc sa scriu, dar va citesc macar o data la 2 zile sa stiu ce mai face gasca de pitici.

Ana si Andora, felicitari pt "locatarii" din burtici! Va doresc sa aveti in continuare parte de sarcini cat mai usoare!

Mirela, succes la operatie! O sa fie bine!Si eu am avut operatie de polipi si amigdale pe la vreo 4 anisori si tin minte si acum cat de stresata era mama. Doctorul mi-a promis ca o sa pap multa inghetata dupa operatie si asa am acceptat totul cu bucurie...bine, de parca eu stiam ce insemna asta. Mama avea sa-mi spuna mai incolo ca totul s-a desfasurat mult mai simplu decat s-ar fi asteptat, ca toate temerile ei erau neintemeiate. Si eu am avut anestezie generala si a fost ok.

Raluca, sunt convinsa ca ai facut cea mai buna alegere posibila! Cat despre comportamentul Ioanei, sper ca a fost vorba doar de niste reactii temporare la adresa bonei.

Patrice, sanatate multa mamei tale! Sper ca nu e nimic grav!
Ana, sanatate cumnatei tale! Si eu ma gandesc ca , data fiind varsta ei si faza incipienta a bolii, sunt sanse mari de vindecare.

Cat despre comportamentul copiilor la gradi, pot spune ca Alma e un copil deosebit: adica e ea smecherila number one, e sef de trupa acolo ca se baga in seama si ii corecteaza pe colegi la diverse activitati ca nu se poate abtine (cunosc, cunosc...ca asa ma manifest si eu insami si nu din rea-vointa),ii turuie gurita non-stop si-si impune punctul de vedere, dar nu e obraznica, nu se cearta, nu loveste, nu impinge, e chiar foarte iubitoare (protectoare chiar) cu piticii mai mici ca ea. Acum 2 saptamani s-a jucat cu copiii unei colege de origine franceza si aceasta mi-a laudat-o apoi la toti colegii mei, spunand printre altele, ca Alma are "un caracter fermecator". Nu e timida deloc,ba chiar foarte sociala si bagatoare in seama, e energica, incapatanata si smechera, dar nu e nici pe departe obraznica si nu are niciodata comportament violent (eu am invatat-o ca nu e frumos sa loveasca nici un copil ,nici atunci cand acesta o bruscheaza pe ea, mai bine apeleaza la un adult in cazul asta, dar sub nici o forma sa nu riposteze cu aceeasi moneda ca asta e o mare prostie;).

Sa va spun o faza draguta: saptamana asta a stat sub semnul dragostei si la cresa-gradi unde merge Alma. Asadar, educatoarele i-au pus pe copilasi sa faca felicitari frumoase sub forma de inimioare rosii cu panglici colorate. Nu stiu ce le-au explicat la pitici despre Valentin ca d-ra mea l-a ales pe socrul meu drept "Valentinul ei", asa ca educatoarele s-au conformat si au scris pe felicitare "Vrei sa fii Valentinul meu, bunicul meu iubit?". Sotul le-a zis, mai in gluma, mai in serios, educatoarelor ca nu e cinstit ca mama si tata nu primesc nimic de ziua indragostitilor, ci doar bunicul. Alma a ascultat atenta conversatia . Nu stiu a cui a fost ideea (educatoarele de joi nu sunt aceleasi ca cele de vineri), dar vineri a adus d-ra o felicitare cu 2 inimioare lipite una langa alta (inimile noastre carevasazica), amandoua in cadrul unei inimioare mai mari, aceasta reprezentand inimioara ei.

Alta faza: ieri dimineata m-a trezit mademoiselle pe la 7.30 si eu tocmai ma gandeam ca ce-as mai fi dormit ca doar era sambata dimineata, aveam vreme sa lenevesc. Dar din senin mi-a prins capul cu manutele ei si mi-a zis "mama, I love you" si m-a pupat. Am ramas masca (nu-mi mai spusese asta nici in olandeza, nici in romana, si acum foarte serios si din senin in engleza), dar m-am si trezit de tot, imi disparuse cheful de leneveala si am coborat cu Alma imediat la micul dejun. Toata ziua parca am avut aripi, asa bucurie mi-au adus cuvintele ei.

Cat despre pupat, ca-mi amintii ce zicea Ana de Stefan, si Alma e tare dragastoasa cu noi, mai ales cu mine, in ultimul timp. Ne pupa mai mereu, si foarte des...pe gura (fie ca sunt eu , fie ca e taica-sau). Acum incerc sa o conving si eu ca noi ne pupam pe obrajiori, ca asa e frumos, dar ea o tine inca pe a ei "pai nu, mami, ca asa se pupa".

Hai ca fug la nani. Sper sa scriu mai des. Pupici,

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

DANIELA,mersi de incurajari
Cat despre asta "dar nu e nici pe departe obraznica si nu are niciodata comportament violent (eu am invatat-o ca nu e frumos sa loveasca nici un copil ,nici atunci cand acesta o bruscheaza pe ea, mai bine apeleaza la un adult in cazul asta, dar sub nici o forma sa nu riposteze cu aceeasi moneda ca asta e o mare prostie;).",draga mea trebuie sa te contrazic,sti de ce,pt ca pana fata/baiatul,depinde de caz,se duce sa se planga la cineva mai mare,ia bataie si plange,iar cei mari nu stiu cum sa reactioneze pt ca nu au fost probabil in momentul acela de fata,uite asa ii pedepseste pe amandoi,deci victima iese si cu bataia si cu pedeapsa... crede-ma am vazut din astea peste tot,atat in Ro cat si aici,si la gradinita si in parc...degeaba copilul zice "a,pai nu eu am fost devina,el a fost"pe cine crezi,pe al tau evident,nu?..ei fiecare isi crede copilul,iar copilul are o imaginatie foarte mare la varste din astea..nu zic ca-i bine sa se bata,Doamne fereste,dar trebuie sa stie sa stea drepti in fata oricaror incercari,sa stie si sa discute cand e cazul dar sa se si apere,pt ca tu nu vei fi mereu dupa el/ea si cand o sa-ti vina plangand acasa o sa ti se rupa sufletul de durere...la cine te vei duce,pe cine iei la raspundere?...e greu,mie mi-e groaza,nu stiu cum e mai bine!!!...nu vreau sa fie un bataus dar nici nu vreau sa fie un plangacios ,sa rada toti de el...am o prietena care a lucrat invatatoare la o gradinita aici,foarte buna(Montesori,probabil ca ati auzit de ele),unde sunt copii din familii bune,copii de 4-5 ani,despre clasele astea vorbesc...venea si-mi povestea stupefiata ce rautaciosi sunt copiii cu cei mai slabi,cu cei care nu protesteaza,cu cei care plang daca ii atinge vreun coleg,cum rad altii de ei si fac tot felul de lucruri ...eu fiind tot timpul terorizata de teroristul meu,ea imi zice,fii fericicta ca e asa,lasa-l in pace...cu varsta va sti sa si vorbeasca cand va fi cazul,dar va sti sa se si impuna ,sa nu faca ce vor ceilalti,sa aiba personalitatea lui...e diferit si de la baieti la fete,ce sa zic...am vazut ca fetele sunt mult mai gingase,mai sensibile dar au felul lor de a se ranii,


ANA,sti cum se zice,fiecare vrea intotdeauna ceea ce nu are..si eu as fi vrut un copil mai linistit,dar nu e, asta e...ce sa facem...eu am fost o fire rusinoasa si din cauza parintilor care m-au crescut cu foarte mult bun simt,ceea ce uneori strica,...imi era tot timpul frica sa nu supar pe cineva,sa fiu cuvincioasa,sa nu misc decat cand imi ziceau ei...cand am crescut deja eram complexata cred,ca-mi era groaza uneori sa cer si-o paine sa nu cumva sa zic ceva gresit,sa tipe cineva la mine...ce sa zic,am crescut intr-o familie extraordinara,dar cu prea multe pretentii de educatie,sa nu vobesti urat,sa nu faci aia,sa nu faci ailalta...eu nu vreau sa imi cresc copilul asa,clar are de pierdut mai tarziu!!!...parerea mea...

Hai ca m-am lungit...va dulce pe toate si pe puiutii minunati...sa ne tineti pumnii miercuri!!!





Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Eu la apel suparici , pt ca Dia imi este tare racita cu febra, tuse si cascada la nasuc, luam antibiotic de sambata si tot mai face pulsee, asta a apucat-o exact in momentul in care am ajuns la Bran in parcarea pensiunii. A fost frumos, insa cu Dia a fost mai greu sa o tinem in casa si sa o supraveghem toata noaptea, numa odihna nu am avut.

Sa va zic si eu ce face domnisoara mea in compania copiilor, mai ales in cea a verisoarei ei, care o cam bumbaceste, ea nu riposteaza niciodata, iar eu nu o incurajez, chiar daca verisoara e mai rautacioasa, a mea e o fire blanda si impaciuitoare. Cand vb la tel. ii spune .." te primesc la mine doar daca promiti ca nu mai ma bati" ,iar atunci sotul imi zice ca desi e nepotica lui ...i-ar trage una daca o mai vede ca da in Dia, ii e mila de ea si chier ii e ciuda ca e asa buna. Eu zic ca seamana cu el, eu cam bateam baietii si faceam adevarate lupte.. de la gradinita si pana cand am terminat generala. In liceu i-am tras un pumn unui coleg (pt ca a facut misto de mine, aveam un prieten hambalist care era asa cum sunt sportivii,era mai inalt , mai bine facut, ca stau doar cu prajini..ma rog radea tot timpul,de fapt era gelos , asta am aflat mai tarziu) de m-a tinut minte toata facultatea , ca am facut-o impreuna si in ziua de azi isi aduce aminte...

Danina si Diana - strengarita familiei

Poze 2006 DIDI -Terorista casei - 3 ani

Mergi la inceput