Flacai si Domnisoare de aug-sept-oct 2004 (127)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Mirela draga, nu ai decat sa ma contrazici pentru ca nu imi schimb parerea: "nu e bine sa lovesti!". Si sa stii ca Alma nu a fost lovita pana acum decat de un pui de roman si nicidecum la cresa sau in colectivitate mai mare, iar asta de fata cu noi toti, adultii. Alma si fetita cealalta nu au dat niciuna inapoi, au incercat sa evite sa se joace cu copilul. Am incercat sa-i iau pe baietel cu frumosul, deci nu m-am rastit la el, insa m-a frapat atitudinea mamei lui , de fata cu noi "lasa ca e mai bine asa decat sa fie lovit, mai bine mai infipt". Sorry, dar mie astfel de comentarii nu mi se par deloc la locul lor, nu mi se pare normal ca o mama sa gandeasca altfel, mi se pare mai degraba o masca a neputintei...dar normal ca e doar o parere. La gradi Alma nu a avut deloc altercatii cu nici un copil, e pur si simplu prietena cu toti colegii ei, nu e deloc o timida sau o plangacioasa, e un copil plin de viata,care ii atrage si pe ceilalti in jocul ei. In plus, 2 educatoare la 13 copii vad cam ce fac copiii intre ei, iar educatoarele Almei chiar au avut timp destul sa-i cunoasca comportamentul si obiceiurile... Nu ma gandesc deloc la scenarii de genul celor descrise mai sus ("vai copilul meu va fi pedepsit pe nedrept daca nu da, ca n-o sa stie nimeni cine, ce si cum", "of, o sa vina plans acasa si batut")si asta nu pentru ca as fi naiva. Pe langa toate astea, o doza de bunsimt nu are cum sa faca rau noii generatii. Chiar nu ma simt prost sau rusinata ca Alma e politicoasa si nu intra in conflicte cu nimeni. Nu consider ca are ceva de pierdut ca nu se comporta altfel.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Nu m-am referit neaparat acum ,in momentul asta la ce se intampla in colectivitati,ci si pt viitor...sper sa fie ok Alma si in viitor la fel de "infipta",sa nu ai probleme cu alti copii si sa nu iti vina plangand acasa niciodata,pt ca eu la asta ma refeream,draga mea DANIELA,eu nu as suporta sa-l vad pe al meu ca sufera,sau ca plange din cauza cuiva,a altui copil in momentul de fata...ei,poate sunt eu mai nebuna,asta e...sa sti ca baietei sunt altfel decat fetitele,in general,sunt si exceptii evident...dar majoritatea prietenilor lui Robert,si nu sunt numai romani,se comporta la fel...se alearga,se imping,fac castele din diferite chestii,se urca in copaci,etc...ceea ce fetitele nu fac...sau majoritatea nu fac...ca niciodata nu putem generaliza...insa vroiam sa-ti spun ca eu am un caz,unul din prietenii lui Robert,Denis,e cu un an mai mare ca al meu,dar plange la orice,si urla in parc si daca il atinge o musca...pai mama ei de treaba,ce e aia?..eu nu suport sa aud ca plangi la fiecare chestie care nu-ti convine,si urla dupa mama lui...descurcate cum poti,vorbeste si data viitoare copii nu iti vor mai face nimic....sa sti ca are de pierdut si la gradinita,invatatoarea i-a spus mamei ca plange prea usor la orice se intampla,chiar si atunci cand ea ii face observatie ca ceva nu a facut bine...deci e foarte sensibil...asta e,pana la urma ce poti sa faci daca asa e el?!...dar sufera acum si va suferii si in viitor,eu asa cred(ma rog sa nu fie asa)...la asta m-am referit,nu neaparat acuma cum sunt,ca acum e varsta la care sunt etape,unele dispar altele apar, trec cam toate "apucaturile" astea ale lor...viitorul e cel mai important,si dupa cum stim toate,ceea ce facem acum cu ei se reflecta atunci,peste ani...no,hai ca iar m-am intins
A,si sunt sigura ca nu vom ajunge la un consens,,fiecare cu ideile lui,nu?!...hahaha...sunt sigura ca daca ne-am intalnii si am vorbii fata in fata mi-ai da situ dreptate si ti-as da si eu tie...pt mine e cam greu sa ma exprim aici exact cum as vrea,nu am stat nicodata prea bine cu compunerile

Va pe toate sa auzim numai de bine!!!




Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Buna!

Multumesc fetelor pentru incurajari in legatura cu job-ul, mi-a prins bine sa vad ca si altii gandesc ca mine.

Ioana e tot asa, plange de mi se rupe sufletul ...
Habar n-am ce sa fac, cred ca pentru inceput o sa instalez niste camere sa vad ce se petrece exact cu bona.

Mirela tinem pumnii la operatie!

Ana eu zic ca iti faci prea multe griji. Lasa copilul in pace, ce psiholog! E un copil mai retras, introvertit, cum e si Ioana mea de altfel. Si eu am fost la fel mica, nu ma jucam niciodata cu alti copii, stateam singura si-mi vedeam de treburi. Cand am crescut m-am schimbat radical, incat acum toata lumea imi spune sa sunt super sociabila, imi fac prieteni rapid, pot sa discut orice cu oricine. Si chiar daca nu se schimba, nu e nici o nenorocire, exista atatia oameni mai retrasi (barbatu-miu e un exemplu). Eu zic sa il lasi cu pasiunea lui pentru Lego, cred ca trebuie sa o privesti ca pe o aptitudine si sa nu incerci sa i-o stavilesti. Mai sti de geniu in constructii devine?
Despre cerutul iertare, probabil ca asa l-au invatat la gradi, sa ceara iertare cand greseste.
Aaaa si inca ceva, mie mi se pare extraordinar ca e asa de bine crescut si ca le explica si celorlalti cum sa se poarte. Si Ioana mea e la fel si eu o incurajez mult in sensul asta fiindca cred ca nu trebuie sa ne mulam noi pe comportamentul necivilizat al celor din jur, ci sa ne invatam copiii sa se poarte asa cum trebuie in toate ocaziile si sa nu fei intimidati de agresivitatea/nesimtirea altora, copii sau adulti.



Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004)
3 ani!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Buna fetele!

Mirela, Daniela, pe undeva amandoua aveti dreptate .
Acuma, Mirela, al meu copil nu-i genul plangacios slava Domnului, stiu eu cum sunt copii de acest fel, si nu cred ca are legatura cu temperamentul!Cel putin eu asa banuiesc. In fine, Stefan este un soi de Alma la masculin Adica el este infigaret la povesti, teme, lectii, dar la noi in grupa sunt multi copii uraciosi, rautaciosi care vorbesc urat si la care Stefan le tine predici de genul "nu-i frumos sa faci/zici cutare lucru!" Si le zice pe un ton rastit si ferm si asta cred ca ii provoaca si mai mult, motiv pentru care ii striga jucariile cand se joaca. De exemplu un copil ia spus " vrei sa-ti pun un kk mare in cap?" La care Stefan a sarit ca ars ca asa ceva nu se zice.Mi-a spus de cateva ori cum ia zis acel copil, mie d-na infirmiera mi-a zis intamplarea, dar am auzit-o si de la Stefan. Ei bine... cu genul asta de copii imi pare bine ca nu are nimic in comun, ca ii ignora, daca stau bine sa ma gandesc il vreau si il prefer chiar asa cum este, sa-si vada de ale lui, sa-i ignore pe rautaciosi, ba, are unul care musca, la muscat de deget!Si din ce zice el ia spus " esti cumva un catel?sa-ti puna mami a ta cusca in curte!" Nu ma mir ca sta langa infirmiere...stie ca acolo este in siguranta, prefera sa se simta in siguranta decat sa loveasca/muste si el la randul lui. Dar nu pot fi deacord cu afirmatia ca mia bine bataus decat plangacios, eu zic ca ambele nu sunt bune. M-am tot gandit zilele astea, am analizat copii din grupa, am stat de vorba cu d-nele educatoare si intradevar sunt multi copii agresivi, la care va trebui sa le faca fata, pe care chiar d-na mi-a zis ca Stefan ii atentioneaza ca nu-i frumos sa faca/zica unele lucruri si imi pare bine ca a fost suficient de istet sa isi de-a seama ca langa infirmiere/educatoare este in siguranta si sa stea in preajma lor sa-si vada de treburile lui. La lectii coopereaza si se infige fara probleme.

Cam asta ar fi. Am vrut neaparat sa subliniez ca Stefan nu este genul plangacios ca stiu cum sunt acei copii si chiar nu mi-as dori unul la fel, dar sunt in acelas timp de parere ca acei copii au alte probleme si ca nu sunt plangaciosi si iritati de felul lor!

Ana - - mamica de bondar bzzzzz - cu aripi si acusor - Stefan de 3 ani si....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Cu multe scuze pentru intarziere, ii spun Andorei LA MUTLI ANI!, sa fi fericita, sa te bucuri de printesa ta si de micul flacau!

Mirela si eu am fost crescuta tot asa, intr-o familie cu multe pretentii in ce priveste educatia, si eu am fost rusinoasa in copilarie si mi-a fost teama sa nu fac ceva gresit. Cand eram adolescenta am fost uneori complexata de faptul ca nu eram mai infipta, dar acum sunt 100% convinsa ca buna crestere este esentiala si le multumesc in fiecare zi parintilor mei ca m-au crescut asa. Incerc din raputeri sa-i formez Ioanei un comportament civilzat, sa o fac sa inteleaga regulile unei purtari cuviincioase. Eu una intalnesc datorita profesiei tot felul de oameni, majoritatea foarte bogati si scoliti, dar unii avand o anumita educatie si cultura in spate iar altii mai necizelati (ca sa ma exprim elegant). Am observat ca intodeauna oamenii cu bun simt, cu comportament civilzat in toate ocaziile si cu maniere elegante, indiferent de cat de plin/gol le este portofelul si cat de sociabili sunt, sunt priviti cu mult mai mult respect si consideratie.



Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004)
3 ani!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Naty, da, pai acuma dupa ce am vazut mesajele fetelor, chiar si dupa ce am citit pro[riul meu mesaj initial mi-am dat seama ca sunt griji aiurea, e bine sa vezi ce parere au altii . Cat priveste lego, binenteles ca nu am nimic cu pasiunea lui, el construieste in continuare mega-orase si alte minuni, chiar vineri ma nebunit de cap sa-i cumpar alt fel de piese si ieri dupamasa cand ma fost dupa el la camin avea pregatita o poala de piese lego la fel cu cele noi cumparate pe care "le duc acasa ca nu-mi ajung alea ce mi le-ai cumparat!" Mi-a facut un scandal de ma luat rusinea...de genul " dar le vreau!!ca acasa am putine si nu-mi ajung!ca le aduc mai tarziu inapoi " Dar binenteles ca pana la urma l-am convins ca e musai sa ramana piesele la camin. In fine, cu cerutul de iertare...nu i-au invatat la camin...daia ma enerveaza!Adica este simpatic el, ca ti se rupe inima cand il auzi, daramite sa mai indraznesti sa-l certi Cred ca foloseste anume si tonul si cuvintele in asa fel incat sa te inmoaie .

Of...si eu am vrut sa-ti propun o camera pt supraveghere!Nu neaparat gandindu-ma ca o loveste, doamne fereste, dar este suficient sa o ignore! Sau sa o lase sa-si vada singura de treburile ei....
Sunt curioasa sa ne spui cum va fi pana la urma!

Ana - - mamica de bondar bzzzzz - cu aripi si acusor - Stefan de 3 ani si....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Fetelor, nu stiti cumva vreun chirurg (de chirurgie generala)? Trebuie sa fac o operatie minora si chiar nu stiu nici un chirurg.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004)
3 ani!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

RALUCA,iti doresc sanatate si sa iti iasa bine operatia!...da,ai mare dreptate,asa este cu civilizatia...si eu le multumesc alor mei ca m-au crescut asa,dar dupa cum am mai zis,pana la un anumit punct,adica eu cred ca ai mei au fost putin cam exagerati,dar ma rog,eu sunt un om,zic eu,echilibrat si asta datorita lor...asa imi doresc si pt Robert,sa vedem ce'om reusii

Si sa stiti ca in nici un caz nu sunt de acord cu lovitul,cred ca nu m-ati inteles bine...evident ca nu il las sa loveasca pe nimeni,chiar daca e vina lui sau nu...adica eu incerc sa vorbeasca,sa discute cu copii care il lovesc sau il supara...problema este ca el uneori face ceea ce-l invat alteori da inapoi...stie clar ca nu are voie sa loveasca,imi si zice"mami,nu e voie sa ne batem"...dar in momentul in care e pus in fata faptului implinit el reactioneaza asa...acum,evident ca-l pedepsesc sau discut,ii zic de fiecare data ca nu e frumos..imi zice"mami,da baietelul ala m-a impins si mi-a dat in fata"...continui sa-i zic ca nu e frumos sa lovim,sa evite copilasii care nu-l lasa in pace...dar ,fetelor,revin si zic ca nu totdeauna suntem langa ei,si nu tot timpul e asa usor in viata,sa faca numai cum vor ei,sau sa vorbeasca numai cu cine ar vrea,de multe ori sunt nevoiti sa fie si in preajma cel rautaciosi,sau...hai ca ma aberz,pana la urma nu au decat 3 anisori,sunt sigura ca ,cu varsta vor intelege si vor fi bine...cred ca uneori sunt prea paranoica

ANA,mai eu ti-am zis ca Stefan e un copil cu atattea calitati ca nu stiu de ce iti faci griji...eu as vrea ca Robert sa stea locului sa construiasca...hahaha..dar el e tot cu saritul si alergatul...v-am mai zis ca e mare sportiv..da...zvapaiat,ce mai...a,da stati sa vedeti ce mandra e doamna de la gradinita,e super incantata de el cate stie si ce istet este...mi-a zis ca deja ii invata alfabetul(ei,va dati seama ca doar litere de la numele lor si asa,usor),ca are cativa baietei super isteti...printre care si fimiu......no,acum m-am si laudat..sa nu credeti cumva ca al meu e doar terorist...hahahah

RALUCA,sa ne spui ce mai e nou cu bona si cum e piticuta ta,ufff,draguta...e buna ideea cu camerele,bafta!!!...sa auzim numai de bine!!


Va fetelor,maine la noi e ziua cea mare,Doamne ajuta!!!






Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Andora, La multi ani sanatosi si fericiti alaturi de gogosica, puiutul la purtator si tati al lor!

Naty, tinem pumnii sa depistati misterul comportamentului Ioanei.Si eu cred, la fel ca Ana, ca mai degraba o ignora bona, poate nu-i acorda suficienta atentie sau o cearta.

Ana
, chiar ca ai zis-o bine. Pai sa stii ca si eu pot zice de Alma ca e Stefan feminin, mai ales la capitolul "lego". Si ea a facut o pasiune din constructii si are cred ca sute de piese de diverse marimi si modele , plus diverse figurine pt a crea si scenete din povesti sau desene . De exemplu are un set super dragut cu Dora the Explorer, maimutica Boots si cu o padure si un lac, copacei si liane..in fine tot felul de piese pt a compune ea o scena din desenul animat. Castele, moristi, turnuri si blocuri construim deja de ceva vreme. De fapt ea singura ca eu in timpul asta fac altceva pentru ca, la fel ca Stefan, poate sta si ea mult si bine sa construiasca. Mie imi place ca poate sa isi gaseasca si singura ocupatie, adica sa nu depinda mereu de un adult sau de alt copil pt a se juca. Acuma sa nu intelegi gresit, imi place enorm sa ma joc cu ea, facem diverse activitati impreuna, dar la lego eu nu ma bag ca nu-mi place si la asta n-am nici rabdare (la capitolul constructii si tehnica Alma l-a mostenit pe tati).Eu o asist la diverse alte treburi creative.

Mirela
, mult succes maine la operatie! O sa vezi ca va fi bine.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Avem cateva pozici incepand de aici

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput