Strumfi de iulie-august 2007 (31)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Hehe..eu am avut UM pe 3.10.2006 si am nascut pe 11 iulie.
Pe la mijlocul lui noiembrie am aflat de sarcina..
Pe atunci nu cunosteam forumul asta si ca atare nu am scris la odisee... Am apucat la un moment dat sa citesc franturi din odiseea voastra, chiar a fost tare frumos.

Monica (Andreea Ioana - 11 iulie 2007)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Monica,pur si simplu il pun cit mai des la sin pe Bogdan .Nu am baut nici ceai special ,nici galactogil ,nimic.Incerc insa pe cit posibil sa am grija sa maninc si eu ceva ,pentru ca de foarte multe ori mai uit Pe mijlociu ,l-am alaptat pina la 7 luni ,dar am luat zeci de cutii de galactogil , de ceai etc.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielabv spune:

servus fetele

de doua nopti draga mea doarme in alta camera si se trezeste la 4 si apoi dimineata la 8. E grozav de bine si sper sa fim pe drumul cel bun
Azi a dormit, dupa ce a mancat doar la 8 dimineata, de la 11 pana la 15,30. Asa ca am vazut ca poate face pauza si de 7 ore.De ce nu o fi facand noaptea o asemenea pauza?

acum sa incerc sa mai citesc si din urma

pupici la bebici

Gabriela - Dragos(29 iulie 2001) si Medeea (21 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

multumim pt urarii!!!!!!!!!!!!! le primesc si azi ca imi place sa fiu urata, adica sa mi se ureze de bine....a nu se citi altfel


karli, pai cum sa nu am eu ceva special pt Adelutza ( implicit pt parintii ei) din moment ce s-a nascut in aceeasi zi cu Mara? plus ca sunt unele momente cand ii privesc pozele si parca mi se pare ca uneori seamana. nu 100%, ci asa putin.

Luna, multumesc de urari. Cat despre "cheful" de ieri de la dentist....asta e! se putea si mai rau asa ca sunt multumita de cum le-a aranjat Dumnezeu.

Nico, cu Mara am mai fost la dentist, dar ea este doar "insotitorul" meu.Sper ca atunci cand va fi mare sa semene cu mine si sa nu aiba frica de dentist, ca daca seamana cu taica-su voi sta cu batul la fundul lor sa mearga sa-si trateze o carie. Asa ca incerc s-o obisnuiesc cu atmosfera de mica. Mi-ar fi placut s-o las acasa dar din pacate nu avea cu cine sta, ca bunicile au plecat la ele acasa, in alte orase.

gabi, felicitari pt reusita! sper sa se tina de program mijlociul tau si sa mai apuci si tu sa respiri in liniste si pace.




Andra de Mara Teodora(13.07.2007)
"Cere si ti se va da!"
www.flickr.com/photos/9662615@N06/" target="_blank">Mara Teodora
Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

monika nici mie parca nu-mi mai curg sanii asa. de fapt la mine curge sanu la care nu suge, cand alaptez. nu mi=au curs niciodata asa de capu lor. doar cand e bebe prin preajma si suge la celelalt!am avut momente cand erau ca "doua sosete", numai stiu cine a zis asa! insa si-au revenit de la sine putere. eu una nu ma mai stresez, ma bucur ca am avut macar pana la 4 luni. daca o fi sa nu mai am, asta e! cu dumnezeu inainte! oricum incerc sa ma odihnesc cat mai mult, mai ales ca oricat de activ ar fi bebe peste zi, noaptea ma lasa dorm cate 9 ore legate.
gabi cu 3 iezi te admir. sincer ma gandesc ca daca mai fac unu cum il cresc ca mama e departe si soacra n-o accept, insa ma gandesc la tine si-mi zic ca daca vrei potzi. sa fi sanatoasa si sa ai putere in continuare!

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

andra z de ce nu esti pe messenger????//

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

quote:
Originally posted by nma

m-a apucat si pe mine nostalgia.
"Salutare mamici si viitoare mamici. Ma inscriu si eu in randurile voastre. UM 11 noiembrie, nu stiu sa-mi calculez DPN, nu am ajuns la medic. Mai am un BB mare 21.iulie 2003. Eu sunt sagetator 06.12.1976.
Deci cadou de 30 de ani un BB. Sper sa fie fata, caci am baiat (si el vrea o Ramona), dar ce o fi o fi, sa fie sanatos.
Nu am greturi (inca, prima sarcina a fost toxica), dar sunt foarte obosita si am un program super incarcat. Asi bea suc toata ziua. Mananc doar cand imi amintesc si incerc sa o fac des. Sper sa fie bine."
nu a fost o sarcina usoara dar a fost una care ne-a umplut suflete de bucurie, nu o chema ramona, dar e fetita si alex o iubeste mult.

nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze




ce frumos...mi-au dat lacrimile.

monica, eu am o sugestie pentru tine...evita sa te mai stresezi si sa-ti mai pui intrebari in privinta laptelui tau/sanilor. am avut mamici carora nu le-au curs sanii niciodata si au crescut bebelusi numai cu laptele lor. reflexul ocitocic (adica acea "durere" pe care o simtim in sani dupa ce bb incepe sa suga, insotita de ejectia laptelui din sanul la care suge, dar si din celalalt) poate fi diferit perceput de fiecare. este firesc sa nu-ti mai curga sanii ca la inceput, pentru ca atunci aveai o cantitate de lapte mult mai mare decat necesarul bebelusului. fiecare dintre noi este construita intr-un anume fel si nu are sens sa ne comparam. sunt femei care au lapte si la 3 ani dupa ce au intarcat...inca le mai curg sanii. si sunt altele care din 2 tzatze fleoscaite cresc gemeni.
bb are perioade cand suge mai prost...astfel incat in cateva zile, productia ta scade. apoi, va urma o perioada in care pare ca nu se mai satura, cere mai des la san, iar tu vei avea tendinta sa crezi ca nu mai faci fata (ceea ce este adevarat, pentru moment). punand fetita la san de cate ori doreste, chiar daca trage "in gol", va stimula lactatia care va spori in 2-3 zile.
in aceasta perioada (mai ales daca ti se pare ca suge putin sau ca sanii sunt moi), iti vei face 1000 de ganduri, iti spun asta si din experienta mea...insa odata ce te-ai hotarat ca alaptatul e cea mai buna varianta pentru bebelusa ta, pana la 6 luni nu are rost sa intevii altfel. te straduiesti sa o pui la san cand doreste si atata tot. o cantaresti o data pe luna, ca sa nu te deprimi. gandurile negative si stresul tau nu fac decat sa te deprime, sa-ti creeze anxietate si chiar pot influenta in sens negativ lactatia. increderea in tine este esentiala in acest caz.

comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07)
arina s-a nascut...a doua oara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Fetelor, in primul rand la multi ani cu intarziere andreelor si andreilor! Sotul meu si-a formatat comp ieri, asa ca nici o sansa sa intru de acasa, iar de la birou nici atat la ce dementza e in lunile astea de sfarsit de an!
La multi ani si pt azi, de ziua noastra!
Anya, ce frumos le zici tu cu lapticul! Mai zi, mai zi!
Ce se intampla, oare, cu bebelika al meu? Saliveaza intruna in ultimul timp, e f nervos si isi musca manutzele! E clar ca e de la gingii/dintzishori, dar chiar atat de repede sa inceapa procesul? Nu are nici 4 lunishoare inca! Abia pe 15 ne serbam!
Ce sa fac? Sa-i dau cu gel pe gingii de pe acum? Heeeeeeeeeelp!!!
Pupici tuturor!!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://clio78val.hi5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

andra_z si alex a vizitat dentistul cand era de varsta marei. din pacate in ultimul an nu am reusit sa mai trec cu el pe acolo desi asa era bine. sotul are o carie asa ca o sa-i programez prin ianuarie si atunci sigur ajunge si andra. noi pe alex l-am dus peste tot cu noi ca nu aveam cu cine sa il lasam (atunci nu aveam bona).
anya
gabrielabv, gabiarama pupam copilasii cuminti


nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Si eu vroiam sa stiu cum e cu sanii astia care curg ca la mine se face balta la unu san de fiecare data ca bebe mic papa de la celalalt. Mi-am luat eu niste chestii care Sau.. nu curge mult atunci cand sunt sterile

fianna Matthew Peter (01.08.2007)
A WORLD WONDER


Mergi la inceput