Strumfi de iulie-august 2007 (31)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Nico pardon! am zis ca fac si eu o gluma ca prea ne sarbatorim azi (adica deloc)...

tu 4? eu 15! deci in cati ani vine asta? nu prea-mi iese regula de trei simpla cum as vrea eu sper totusi sa am vointa peste cateva luni si sa slabesc prin sport si o altfel de alimentatie (mai redusa si mai rara!!! )



karligutza
sunt mamica Adelutei





Trimitem un gand? - o actiune demna de toata lauda!
niste copilasi pot fi mai fericiti cu ajutorul nostru! www.expres.ro/article.php?artid=332467#" target="_blank">povestea lor aici

haideti de Craciun sa daruim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Buna!

As vrea sa va mai intreb si eu ceva vis a vis de alaptare: voua va mai "curg" sanii la fel ca atunci cand ati nascut? Ca mie imi curgeau, dar usor usor s-a dus chestia asta pe parcurs.
Inseamna lucrul asta ca se "duce" laptele?
Nu stiu, de multe ori m-am tot gandit la chestia asta...recunosc ca ma cam streseaza lucrul asta, ca ea si asa este un pic sub greutatea altor copii, biberon nu a vrut..deci "sta" doar in laptele meu..
Va rog mult, fetele...


Pupici si weekend placut in continuare!

Monica (Andreea Ioana - 11 iulie 2007)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

ok, mycky.

lavi, esenta de fetita pe care ti-am trimis-o a fost buna, se pare, pentru ca si ochisorii anyei se fac din ce in ce mai verzi.

camelia, n-am citit tot din urma, asa ca nu stiu ce problema are puiul tau. scrie-mi un pm, ca gasesc mai usor.

lunito, eu am retinut ca adelise varsa mai putin de cand i-ai introdus cerealele. daca este asa, si ea creste in greutate, pana la 5 1/2 - 6 luni, decat lapte cu cereale (asta pentru ca varsa laptele simplu; daca nu mai varsa in timp, le scoti si pe astea). nu iaurt, piureuri sau altceva.
si o precizare...cred ca in cazul bebelusei tale, lucrurile sunt mai complicate decat par, adica este vorba de un reflux gastroesofagian destul de serios. chiar si mie imi este greu sa iti spun de aici, de departe, fara sa o vad pe adelise, ce ar fi mai bine pentru ea. daca ma intrebi, as merge si la un chirurg pediatru. macar ca idee. daca vrei mai multe detalii, scrie-mi in privat.


groxy...oscilococcinum de cateva ori pe zi, timp de 3 zile. scoti pistonul de la o seringa de 10 ml, rastorni un flaconas de oscilo, fara a atinge granulele cu mana, apoi pui la loc pistonul. pe partea cu ac umpli seringa cu apa fiarta si racita sau apa plata si lasi sa se dizolve. ii dai cativa ml odata, din seringa (dintr-una poti sa-i dai de 3-4 ori), cu precizarea ca jumatate de ora inainte si dupa nu va manca nimic. nu are eficacitate daca il dizolvi, de pilda, in biberonul cu lapte...iti spun asta pentru ca aud frecvent astfel de variante.
din pacate, acum, dupa ce boala s-a instalat, se poate sa nu mai functioneze asa de bine. oscilo trebuie administarat mai mult preventiv...adica inca de cand a venit in contact cu cineva racit sau, daca nu, de la primele simptome, cat mai precoce.

exista multe remedii homeopate care se pot da si dupa debutul bolii, insa acestea se recomanda in functie de fiecare copil, dupa un consult amanuntit. eu am avut rezultate f bune cu fetele, dupa tratamente homeopate.

am lasat la sfarsit mesajul de felicitare pentru ieri...tuturor andreelor si puiutilor lor cu acest nume, numai bucurii si la multi ani!!!

nico,

comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07)
arina s-a nascut...a doua oara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Monica ,da ,inca mai curge laptele si patez tricourile Doamne , si au fost perioade in care credeam ca gata nu mai fac fata mele .Si Bogdan are 6 luni deja , o masa consistenta de legume si carnita la prinz ,cereale seara si de citeva zile si fructe dimineata (doar mar, de fapt ).Dar il pun la sin de fiecare data cind vrea si el ,pentru ca daca ar fi dupa mine ar minca muuult mai mult lapte de mama .Dar el are personalitate si ma refuza de foarte multe ori ,unde mai pui ca daca e nervos si eu insist ma si musca (ca doar are si 2 dinti )

Eu sunt singura acasa cu 3 iezi naravasi ,dar fac fata nesperat de bine .Norocul meu ca nu dorm toti in acelasi timp .Cel mijlociu a adormit uitindu-se la baby einstein pe la prinz ,iar eu am putut sa termin mincarea si sa il hranesc pe cel mare , acum doarme cel mare si i-am hranit pe cei mici .Si uite asa nu se mai cearta ,nu se mai bat de la jucarii , ba mai mult are cine sa il intretina pe Bogdan Unde mai pui , ca abia astept sa ajunga sotul acasa de la cumparaturi ca sa pot face si o prajitura

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

hai sa scriu si mesajul cu nr 1000

karligutza eu cred ca mai bine mai mult dar bine puse decat ca mine: am burtica ca la 5 luni. si cred ca mai usor dai jos tu decat mine. niciodata nu am putut sa tin o cura de slabire. acum cu problemele mele de sanatate am dar jos 2kg, dar unul am reusit sa-l recuperez .
monicabo e normal sa nu mai curga sanii. stai linistita ca o sa ai laptic mult si bine. mie imi mai curg uneori dar eu pot sa spun ca sunt ca la inceput caci am avut perioadele de intrerupere. si desi imi curg strumfitei nu ii ajunge asa ca ne chinuim sa ajungem la cat trebuie.

nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Vreau sa mai raportez 2 reusite : mijlociul a adormit aseara doar dupa un sfert de ora de plins , si s-a trezit la 7 dimineata .Uraaa! Da doamne sa il tina mult si bine naravul asta si cind se intoarce bunica acasa .

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samadhi spune:

ANYA- merci mult ca ai scris!!!!! Si eu m-am gandit la ce ai scris tu dar nu i-am mai zis ca sa nu o sperii si sa nu-mi mai sara in cap!Dar bine ca ai zis tu ca pe tine te crede mai mult.Merci ca esti aici!


Mami de Maxima Andreea 13.08.2002 si Merwana Tahira 17.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns groxy spune:

Anya,multumesc mult,mult de tot.Acum chiar ca am curaj sa ii dau.L-am cumparat de dimineata si stateam in cumpana.Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si tie si fetitelor tale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Gabiarama, as vrea sa te intreb: cum ai trecut de starea "credeam ca nu mai fata tzitile" la "imi curge lapte pe tricouri"? Ai facut ceva anume, sau pur si simplu?
Merci anticipat


Monica (Andreea Ioana - 11 iulie 2007)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

m-a apucat si pe mine nostalgia.
"Salutare mamici si viitoare mamici. Ma inscriu si eu in randurile voastre. UM 11 noiembrie, nu stiu sa-mi calculez DPN, nu am ajuns la medic. Mai am un BB mare 21.iulie 2003. Eu sunt sagetator 06.12.1976.
Deci cadou de 30 de ani un BB. Sper sa fie fata, caci am baiat (si el vrea o Ramona), dar ce o fi o fi, sa fie sanatos.
Nu am greturi (inca, prima sarcina a fost toxica), dar sunt foarte obosita si am un program super incarcat. Asi bea suc toata ziua. Mananc doar cand imi amintesc si incerc sa o fac des. Sper sa fie bine."
nu a fost o sarcina usoara dar a fost una care ne-a umplut suflete de bucurie, nu o chema ramona, dar e fetita si alex o iubeste mult.

nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput