Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (32)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

SUZY- asa face Maria acum: daca-i spun uite catelul ham-ham se uita in toate partile pana-l vede si apoi rade.

LORADIN- pai ma joc cu Maria peste tot numai in patut nu. Acolo sta numai sa doarma si dimineata daca se trezeste prea devreme (pe la 6.30),eu sunt obosita si-o mai ingnor o vreme. Ii dau insa jucarii. Deci ne jucam pe jos, pe salteluta, in carut cand suntem la bucatarie, in scaunelul de masina, in sezlong, in patul nostru sau afara pe banca.
Jucarii- si Maria se plictiseste de ele. Eu i le mai ascund insa cu randul cate o saptamana si e asa feiricita sa le revada... Dar intr-adevar ii plac mult cele care fac zgomot sau pot fi linciurite pe toate partile. Din pacate am pierdut destul de multe pe afara ca le arunca din carut si nu observ tot timpul.
Iar pe jos avem un cearsaf mare de tot dar tot mai ajunge pe covor/ parchet.

GABDYD- am tot vrut sa iau ulei din samburi de struguri pentru noi dar n-am luat deci nu stiu cum este.Dar cred ca n-as incerca pentru Maria inca.

BICKY - asa cum spunea si Roxanici te asteptam cu vesti despte fetita si poze.

MIHAELA - bine ca pe voi va linciureste. Acum Maria prefera sa ma traga de par pana in dreptul fetei ei ca sa ma "muste".
mi-e mi-a venit menstruatia fix la 6 luni dupa nastere.

DIANA-JORS - dar are baiatul tau la saltelute... Si asa frumoase si colorate... cred ca are treaba nu gluma

DESPRE MARIA - i-am luat cereale burtica sanatoasa din Billa cu 120.000 cutia. Azi dimineata i-am pus doua masuri in fructe. A mancat 110 ml nu 170-190ml ca zilele trecute dar nici eu nu am insistat ca la ea nu e nu. toate bune si frumoase, s-a jucat si i se facuse somn. O pun in pat si eu eram la bucaterie, spalam vasele ei. Nu se auzea nimic, credeam ca doarme dar ma duc totusi sa vad. Vomitase dar rau de tot(trecuse 1 h si jumatate de cand mancase), era murdara toata, si prin par, si prin urechi ca fusese cu fata in sus. Si ea statea asa, cu ochii intredeschisi si nu zicea nimic. N-am avut de ales si i-am facut baie. Nu mai vomitase in jet de 2 saptamani. Si ea niciodata nu a vomitat in jet si sa stea linistita, sa nu zica nimic, probal mai avea un pic si adormea. Poate fi de la cereale? Mai zicea cineva ca bebele ii vomita de la produsele Nestle, in special laptele Nan. Ce sa fac maine, ii mai dau sau nu?

Si acum o veste buna. Maria a papat cu lingurita si cu pofta legumele. I-am facut dovlecel cu telina, pastarnac si am pus la mixat si 1/2 de borcanel cu spanac de la Hipp, plus carne de vita. A iestit foarte gros, am diluat eu cu lapte dar n-am reusit mare lucru. Trecea greu prin tetina desi are dita mai gaura. Asa ca i-am dat cu lingurita si deschidea o gura... Nu va zic insa cum arata dormitorul acum , patul mai exact. E jale. Trebuie sa spal tot. Asa ca am plecat la treaba. A, a mancat 190-200 ml. Sunt f bucuroasa. Topai cum faceaoxanici pentru dintele lui Rares. Gata fug la treaba ca apoi iesim afara.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biky spune:

Caterina mea are un program de masa.....de fapt vb. aiurea...nu are nici un program, caci nu am reusit sa il fac! Adicalea 6-10-14-18-22 sau de alea mai scurte 8-12-16-20.
Dimineata la noi incepe de obicei la ora 7 cu supt....cat, numai ea stie!
Pe la 9-9.30-10 sau 10.30 mar si nectarina rasa cu 3 biscuiti Zeo cu vanilie in jur de 100 gr + 30 sau 60 sau 90ml lapte praf milumil 2 la bibe sau deloc in functie de cat vor “muschii ei” .....sau o banana mica cu o lingurita de branza de vaci
La ora 14 sau la 15 in functie de cum ajung de la serviciu san...cat? Nu stiu....cat ii “trebe”.
Dupa “somnul de frumusete” care tine probabil in functie de cat a supt ii dau supica-crema (morcov+cartof+dovlecel+carnita) in jur de 100gr in zilele “bune” fara nimic altceva(lapte san sau formula).... sau piure cu ˝ galbenus sau ficatel de pui.
La ora 20 dupa baita de rigoare san.....si la somn in patut, singura, cu suzi si fara prea multe comentarii!
Peste noapte se trezeste la 1-2 sau 3 si mananca san.
Apa foarte putin, doar din paharut iar ceai cam 200 ml pe zi din musetel si fenicul pentru ca are tendinta de a fi constipata

O mamicutza cu 2 fetizte cu fitze : Andra 12 ani si Caterina 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaalina spune:

Salutareee!!! BZZZ!!
Trebie neaparat sa ma laud Catalina a papat fucte !!!Uraaa!!!dar pasate si bagate in bibe cu tetina mesterita de mine. Nu mi-a venit sa cred a lins 120ml piure de fructe(mar, para,portocala), dar sa va spun cum am facut , ei am tinut-o flamanda . I-am dat sa pape la 6 =200ml lapte si pe la 10.30 cand astepta laptic i-am varat fructe si minunea s-a produs. Cu lingurita o sa incercam saptamana viitoare.

La 13= a papat cam 130g de legume pasate cu o lingura de branza si acum s-a culcat.

Despre sanatate , tot cu muci suntem , am terminat un oxpamox si azi am fost la dr si mi-a zis sa-i pun in continuare spay in nas Humex si sare calda pe frunte intr-un saculet. Oricum pt muci sa respire mai bine eu i-am pus vibrocil seara la culcare ca se foia mititica de la nasul infundat.

Tzuna si Catalina mi-a facut la fel cu cerealele in lapte, erau Hero deci dupa cum vezi nu e o regula anume legata de producator. Cu tetina aia speciala pt cereale nu ma mai descurc ca nu iese laptele mai gros , cel cu cereale. Tetinele astea sunt si ele pe marimi??L,XL??? Felicitari pt masa de legumeee!!!

Karla stii cum se zice un sut in fund un pas inainte, asa ca fii barbata.

Elyanne esti de admirat cu doi teroristi pitici si una mai maree.

Diana_jors superrr pijamaleee, dar ai rabdare frate sa le cauti, am vrut sa fac si eu comanda dar m-am plictisit cautand , sunt asa de multe si frumoase. Tu ce ai comandat acum?? A venit coletul??


Varsta Catalinei Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

pentru toti copii papaciosi care-si bucura mamicile!

pentru toti sarbatoritii de azi!

Luand exemplul Dianei, am "amenajat" si eu loc de joaca pt Thea. Pun poze mai tarziu ca acum le am pe cele cu amenajarea initiala, car nu mi-a placut, asa ca am rearanjat.

Am vazut o albinuta frumusuta de Laura.

De cazut din pat, inca nu am cazut, dar am inteles ca daca copilul e ok, adica vesel, papa, se joaca dupa cazatura, nu e cazul sa te ingrijorezi. Decat daca , Doamne-Fereste, isi pierde cunostinta sau devine apatic.


pentru tot !

Ela si Thea, darul meu de la Dumnezeu - 26 martie 2007

Poze Thea-Ioana
Thea-Ioana slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Mai puneti si voi link sa votam albinute si bondarei, ca eu nu va gasesc pe m a m i . r o. Sau sunteti in alta parte? Si daca nu puteti aici, atunci dincolo .


pentru tot !

Ela si Thea, darul meu de la Dumnezeu - 26 martie 2007

Poze Thea-Ioana
Thea-Ioana slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Daca tot n-am ce face, mai pusai neshte pozici cu Dodolina "d-ici-sa" .


pentru tot !

Ela si Thea, darul meu de la Dumnezeu - 26 martie 2007

Poze Thea-Ioana
Thea-Ioana slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

LA MULTI ANI SARBATORITILOR ZILEI.SA FITI SANATOSI SI NOROCOSI.

Kitty sa stii ca nici Victor nu avrut marcopt sau fiert in schimb la mar crud cu bicuite vorba lui Roxanici..deschide pliscu si vine cu capu inaintea linguritei de n-am eu viteza sa bag la cum ar vrea el.Vezi si tu cam ce-i place...las-o incolo cu ...asa au papat unii...sunt atat de diferiti cupchii astia ca o sa ai muult de tras pana te prinzi ce-i place...dar banuiescca stii de la Raul

Mady eu am primit de la dr sa-i dau si cate 2 pic de Pivalone /zi in fiecare nara si Karvol pe o batista pusa la capatul patului (nu sub obraz) multi si sanatate.

Ioana felicitari penru perseverenta si sa-i tzina D-zeu obiceiul lui Matei.Probabil sa suparat pe tine ca l-ai parat pe forum si a vrut sa te incerec...dar el e baiat cuminte, nu? si va papa bine si laptele de acum incolo, asa-i Matei?

Lauramar eu am facut branza calcica din lapet din comert pasteurizat cu 3.5% grasime.

Aiia vreau si eu cozonac sa nu ne uitzi...

Alexia bine ati revenit din tabere.Plimbare placuta

Diana superba pijama.ia zi-mi tu mai poti intra pe site-ul duracell? ca mie imi da eroare....

Anaanamaria eu am fost la dr pt ca sunt o panicoasa.Mi-a zis ca e ok dar s aurmaresc 3 zile urmatoerele semne:-iriatabilitate, somnolenta (nu poate fi trezit decat cu greu), varsaturi in jet, pierderea echilibrului (daca e cazul la bb mai mari sau care stau bien si nesprijiniti in fund),febra. si totul va fi bine.

Flopici spor la lucru.Frumoasa foc Martutza mica.

Loradin eu sunt nascuta vara dar tot ma emotioneaza bradul de craciun iar jucarelele...cred ca le aleg pe gustul meu ca daca ar fi dupa Vic tot nuam pungi si telecomenzi ar vrea si mai nou o tastatura

Bun venit Bicky.

Tzuna vad ca se indreapta vremea.Poate ne vedem zilele astea daca va fi frumos.Ne e dor de voi.Felicitari MAriei pt performanta de la pranz.Cat despre cereale nu stiu ce sa zic.Mie Vic mi-a vomitat de la combinatia de legume cu branza si atat...poate combinatia nu-i place?Sau o fi fost prea mult pt burtica ei....???.


Anaalina pupam fetele sa treca odat raceala aia.Poate putinceai caldut cu lamaie ajuta ce zici?

Ela ce simpatica e pustoaica in lebada aia.. Am si eu o intr la tine si la Diana (Raisa) daca stiti cam cat e un meniu de nunta la restaurantul Perinitza" parca e ala din centru din preajma magazinului Mercur...daca stiti mi-ar fi de folos ca merge sormea maine la o nunta acolo si nu stie cat sa dea...daru..stiti voi.

Noi suntem relativ bine...adica avem un programa haotic .
Papam la 4-4.30 dimi -lapte
apoi la 7.30 lapte si dormim pan la 12 cand bagam 2 mere rase cu cereale si 40-60 suc de mar cu morcov.Apoi lapte la 16 si 21 si ceai sau apa intre mese.Azi la 19 bag o masa intre ele de branza cu biscuite si ma duc cu masa de seara pa la 22.30 poate-poate o dormi si tero toata noaptea.

Carmen94 ce mai face Darius? Mai conduce?
Lilidana cum e la cursuri?
Rebiana mai respiri?Ce-ti face prietena cu fetitza?am vazut poza cu Luca cu o caciulita haioasa verde cu galben, unanimalutz parca...vrem si noi...de unde e?
Stefanyia cum mai e Carl? E mai bine?
Magdutah ma bucur ca v-ati instalat .O luasem la intrebari pe Mihaelaaa si ma lamurit ca nu e ea cea cu mutatul .SPer ca ma iertat de confuzie.Apropo Mihaelaaa? Unde esti.
Anamana123 ce face fatuca ta minunata cu ochii de peruzea?
Amma...Ce mai papa Lucas?
Kisstherain ce faci? Ce face baiatul? L-ati dus la motociclete?
Lumi_Nag si Laura_Oana nu e frumos ca va dati pe mess si nu mai bagati si pe la noi o vorba... vreti sa ne faceti geloase?
Ellyanne nu mai pot intra pe site sa votez...tu potzi?Felicitari pentru rabdarea de a te mulge.Tu si Tzuna sunteti pentru mine model de rabdare.Eu nu as fi putut.Eu am muls doar surplusul..dar sa stau sa mulg si sa dau la biberon...nu e de mine.FELICITARI.

Gata pe ziua de azi.Va pupam cu drag pe toate.Trebuie sa ajung si la munca pe la ora 18.
Ma duc sa strecor branza pt ora 19 si poate iesim sa ne vedem cu Iunia sa mai citim din cartea aia de diversificare..ca noi citim..comentam...completam cu ce am mai auzit..si apoi punem in practica.Azi vom citi retete.
O zi minunata va dorim si mulat sanatate.



Marta mama lui Victor Mihai 12.03
Varsta lui Victor
Victor Mihai

Asa s-a nascut Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

marta de ce strecori branza cu ... 3 ore inainte??? ai incercat sa-i dai branza proaspata si strecurata chiar inainte de masa? ca lui matei nu-i place daca e "statuta". poate de asta a vomitat-o prima data. zic si eu ...

mami de Matei Stefan 12.03.2007

poze cu matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

Marta, da' noua nu ne spui nimic din cartea aia smechera? Vrem si noi niste sfaturi vechi de-un secol sa ne convingem bebeii sa pape. Ca al meu in afara de suc nu vrea nimic. Azi mi-a refuzat si laptele de la san.

Ane & Raul - 17 martie 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> filmulet Raul

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia3 spune:

vazut poze de Theodora elpower...frumusica lebada ta si locul de joaca...cat mai sta profita de el...ca pe urma ...vezi tu ce curatenie iti face...

din "stiati ca???" lebada este o pasare frumoasa, cmuta care nu canta decat o singura data in viata deosebit de frumos? din pacate inainte sa moara...
am facut paine de casa si ciorba de dovle cu teci si icre false din gris si maioneza din soia si fasole scazuta...si acum astept sa scoale piticul si iesim la aer...
pa

http://community.webshots.com/user/alexiabryan
http://www.totsites.com/tot/alexiasibryan
http://www.totsites.com/tot/bryancontinuare

Mergi la inceput