Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (32)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aiia spune:

'Neata

Si noi ave, niste mucisori care o cam ineaca o fi de la aerul uscat din casa? Ii dau cu Humex dar degeaba, cand e treaza respira pe gurita si cand doarme sau mananca (bibe)pe nasuc. Imi este frica sa nu faca polipi. O sa incerc si eu cu apa si sarea in camera.
Multam' pt idee.
Am chef de ceva bun si vreau sa fac cozonac. Va invit mai tarziu sa gustati.

AURA mami de FABIANA MIHAELA (26.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Neatza,

alexia: da, noi a trebuit sa ne mutam din cauza lui bebe. Jucarelele le-am luat in vara, inainte de nunta

Azi a reusit performanta sa isi ridice o salteluta in cap... nu stiu cum s-a bagat pe sub ea numai am vazut un ghemotoc de material de sub care se zbateau 2 picioruse nici nu s-a speriat asa cum ma asteptam eu...

Acuma doarme cuminte, asa ca am si eu timp sa imi pun hainele in ordine...

, revin mai incolo.

Edit: priviti ce www.laredoute.fr/vente-pyjama-bebe.aspx?productid=324116953&documentid=201207&categoryid=22915277&single=&hasnext=1&hasprev=1&direct=false&pagesize=16" target="_blank">pijama draguta

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

Neata buna?

Azi am un copil nemancacios.Ier a rupt.Ce sa faci, o zi da , una ba.
Eu uite cum fac ROXANICI incerc sa-i dau de mai multe ori insa fara sa insist ca o enervez.Dc nu vrea, nu vrea si basta.

Ieri a avut 3 mese de hrana cu lingurita.asa cum e ideal.A papat fructe cu o lingurita de cereale fara lapte(mar, para, nectarina), piureul de legume, i-am pus dovlecel la greu cu ousor si branzica cu cereale de orez si lapte.A fost excelent.

Azi spre ex a mancat lapte la 6 dim si de atunci mai nimic ( ca m-am chinuit cu fructe pe la 10 si degeaba)pana cd i-am dat la 12 tot lapte ca n-aveam ce face, ii era foame totusi.

Am vazut saltelutele si centrele de activitate, da, pret mai bun.Parca i-as lua piscinuta aia ca are si margini inalte si nu poate evada din ea(deocamdata).

DESPRE ALAPTAT, pentru mine a fost rau in prima sapt, cd eram in spital, cd ea era mica, icterica si dormea non stop si mie imi venise laptele si ea nu tragea, rau rau, basca durerile de cap de la rahie, nasoale mom.

Apoi m-am obisnuit , a fost mult mai bine decat cu biberonul, mai simplu, trezirile de n ori pe noapte erau naspa si faptul ca nu puteam alapta in public(din pudoare) si nu prea puteam pleca fara ea.Sau dc o faceam trebuia sa ma mulg sa-i las.In rest n-am avut niciodata dureri de san, rani, si mai ales a existat mereu satisfactia ca alaptez, o simteam aproape, mai ales cd punea manuta mica pe san(ma topea de tot).

Dar au trecut mom alea, chiar mi-a parut rau cd mi-a scazut lactatia si ea n-a mai vrut.Nici io n-am insistat prea mult, dar nici lapte nu prea mai aveam.Oricum 5 luni a papat lapticul meu....din care 4 luni si o sapt exclusiv

RAISA, eu cerealele le mai blenduiesc cd adaug mai multe si fructe spre ex, ca iese ca o pasta si mananca de rupe Alexia...

CARTICELE are 2 colorate cu fructe si animalute.Le analizeaza paginile colorate apoi tot in gurita ajung.Dar dc le adaug printre jucarii la astea se duce prima data...

ADINA si mititica ALEXIA-23.02.2007-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flopici spune:

Salutare stup!

Am putin timp liber in pauza de masa si am trecut sa va salut.

Karla32 nu am cuvinte...sau mai bine spus...cuvintele mi se par inutile. Stii foarte bine ca suntem alaturi de tine...si daca ai nevoie te rog...striga dupa ajutor...voi face tot ce pot sa te ajut.Asa, ca intre noi juristii... Apropos, cum mai este cu bona? Esti multumita?

Alaptatul...am alaptat pana la 6 luni...dupa care s-a inchis robinetul.Mi s-a parut greu.Mai ales ca sunt printre cele care nu puteam alapta in public si la ora mesei trebuia sa fiu acasa.Dar nu ma lasa sufletul sa renunt.Daca D-zeu a dat...am zis ca e bine pentru bb sa profite. Era dreptul lui...

Olita...am citit intr-o carte ca nu e bine sa-i fortezi si sa ii pui mai devrmeme pe olita decat in momentul in care isi pot controla muschii. Adica se pot abtine, pe romaneste. Dar despre asta pareri pertinente si-au exprimat mamicile cu experienta.

Premergator...nu m-am decis, dar mai degraba nu decat da.

Am reusit sa pun o poza si in albunul de 6 luni.

Meniul nostru nu prea se schimba...adica la 11 e marul cu branzica si putin biscuite, iar la 15 este supa crema de legume cu carnita. Si in rest trei mese de laptic.babana mi-i frica sa ii dau, pentru ca a vomitat-o. Incerc pe la 7 luni iarasi.

Gata, ca ma invadeaza astia cu treburi.

Va pupam,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaanamaria spune:

neata fetelor am si eu o intrebare bb-ii vostri au cazut din pat si dc da ce a-ti facut a-ti fost la doctor ? tocmai a cazut gaza mea si nu stiu ce sa fac de lovit nu s-a lovit decat putin la frunte.

Ana mamica fericita de MIRIAM RIANA(19 martie 2007 18 : 05)
POZE PRINTESA
VARSTA PRINTESEI
www.totsites.com/tot/miriamriana/journal/" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biky spune:

Dupa ce citisem vreo 3 pagini si am vazut ca mesajul meu nu a fost luat in seama de nimeni, desi stiam ca toate fetele nou venite pe parcurs au fost intampinate cu multa caldura, m-a facut sa sufar putin...... si m-am gandit ca dupa un an la ce e bun sa ma bag si eu in seama....... vorba lui Loradin statul in umbra e una si familia stupului e alta.....
Insa...Roxanici.....m-a citit!!!!! Eram bucuroasa de parca castigasem la loterie! Felicitari Raresului pentru dinte si ma inscriu si eu pe lista curtezanelor....este un copil adorabil, iar pe tine te-am retinut din prima caci ai postat o fotografie acum un an cu un pisic frumos in brate (aveam si eu pisica si pe vremea aia eram si eu insarcinata), eu am nascut pe 22, iar tu pe 23....

Pe Caterina am nascut-o la "batranete" prin cezariana, la 39 de saptamani ,pe data de 22.03.2007 la ora 9, si a avut la nastere 50 cm, 3.100 gr, scor apgar 8

O mamicutza cu 2 fetizte cu fitze : Andra 12 ani si Caterina 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biky spune:

Kitty....si tu ai citit mesajul meu, mai apoi, ....drept pentru care m-am hotarat sa va scriu din nou....Stiu toata povestea ta, si, tot datorita tie, am dat mai multa importanta scaunului de masina. Salutari Giuliei (am vazut-o zilele trecute intr-un filmulet cu fratiorul - e super tare!, si pe voi toti la botezul finului , sper sa nu gresesc!) Sa stii ca nici Caterina mea nu mai mananca ca la inceput! De 2 zile refuza piersica + mar + biscuiti dimineata la 10, in schimb le mananca cu placere la ora 17.(eu am inceput serviciul de saptamana asta si masa de la ora 10 o serveste cu soacra-mea....acum nu stiu daca face greva ca nu sunt eu!!!!!). In plus de asta, ea suge continutul linguritei si mai rar deschide gurita. Eu zic rabdare....si stiu ca nu e usor! A mea face parte din categoria fotomodelelor de aici...6.8 kg la 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loradin spune:

Salutare,

diana jors- HA HA HA !!!! BESTIALA PIJAMAUA.Hai ca m-ai lasat paf! Super jucariile! Insa bugetul asta rau nu ne lasa sa ne manifestam.Admir,tanjesc,respir adanc si trec mai departe.Ma bucur de jucarii ca cei mici.Sotul meu imi spunea ca are senzatia ca mai tare ma bucur eu de jucarii decat Ana.Nu neg! O sa radeti de mine dar probabil unde sunt nascuta de Craciun il iubesc pe Mos Craciun cu sacul lui de jucarii.La fiecare Craciun plang cand vad bradutul si topai in jurul lui ca cei mici.Asa ca sa stiti, ca de Craciun ,eu sunt cel mai fericit om!


Multumesc tuturor pentru raspunsuri.M-ati convins! Trecem pe jos! Nu am eu saltelutze colorate dar am vazut ca merge si plapuma.Va anunt cum a reationat maine.


Va pup si va doresc un sfarsit de saptamana frumos si linistit!

loradin
poze cu albinuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biky spune:

Ioanaradu....multumesc de “bun venit”. Pfiuuuu...cu tine am alta poveste....ai numele matusei mele Radu Ioana! Iar daca nasteam un baietel....ii puneam numele Matei....Mi-a placut picnicul organizat de voi si poza aia de “stup” cu cei trei zumzaitori si ma bucur de reusita cu biberonul deoarece la primul copil am patit la fel ca si tine. Dar pe vremea aia erau sticle dintr-un plastic mai moale...ii bagam tetina in gura si apoi apasam pe sticluta....ei, nu-ti spun ce se mai ineca...dar pana la urma a supt (era deja prea inflamanzita dupa vreo 3 zile, cred eu!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Lauramar eu fac branzica din lapte Cedra sau Zuzu adaugand pastilute de calciu lactic.
Mihael@ atata timp cat alaptezi e normal sa nu-ti vina ciclu mie mi-a venit abia la 5 luni si o saptamana dupa nastere ,atunci cand Edy nu a mai vrut sa suga,avea afte pe limbutza si cred ca d-asta refuza sanul si nici eu nu am mai insistat ,obosisem.Acum mi-a venit, dar gratie steriletului nu mai am durerile pe care le aveam inainte.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput