Strumfi de iulie-august 2007 (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

La multi ani dragele mele Marii

mami de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

povestea lui Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

quote:
Originally posted by mamii

La multi ani dragele mele Marii

mami de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

povestea lui Alex





LA MULTI ANI si de la noi tuturor Mariutelor.

Din pacate nu am stiut ca e sarbatoare astazi, si tocmai ce am spalat o masina de haine de-ale lui Kevin!


Ieri m-am tras in poza cu fiu-meu, am pus niste poze noi la semnatura, numa ca-s facute cu telefonul si nu-s foarte de buna calitate, insa am petrecut amnadoi momente super, bb a stat asa linistit la pozat, si asa mai radea,

PS.Mamii, m-am indragostit de adidasii tai din poza www.flickr.com/photos/11788157@N02/1182780485/" target="_blank">ASTA.De la ce firma sunt?

poze Kevinutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

bwuahahha nikole :) nu shtiu daca mai gasesti asa sunt de la puma eu i-am cumparat cand eram gravida la reducere ca nu ma mai incapeau incaltarile!Sunt foarte faini si comozi si de vara si flutur vantu prin ei .Eventual te poti duce la Puma si ii intrebi pe vanzatori domne o pereche de adidasi de vara din panza...Au costat cam 20 de euro aici.eu am cautat sa mai imi cumpar o pereche pe negru cu auriu dar nu am mai gasit:(

Foarte frumoase pozele si la naiba arati foarte bine!



mami de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

povestea lui Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

quote:
Originally posted by mamii

bwuahahha nikole :) nu shtiu daca mai gasesti asa sunt de la puma eu i-am cumparat cand eram gravida la reducere ca nu ma mai incapeau incaltarile!Sunt foarte faini si comozi si de vara si flutur vantu prin ei .Eventual te poti duce la Puma si ii intrebi pe vanzatori domne o pereche de adidasi de vara din panza...Au costat cam 20 de euro aici.eu am cautat sa mai imi cumpar o pereche pe negru cu auriu dar nu am mai gasit:(

Foarte frumoase pozele si la naiba arati foarte bine!



mami de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

povestea lui Alex




Iote cine vb,latin woman look!!!
Si mai tanara cu cev ani ca mine...
pai...mai degraba merg cu poza, imi dai voie?sa le arat.Am o reprezentanta puma la vreo 30 min cu trenul de mine, treaba e ca aici a fost taifun si nu ma risc sa ies din casa, te ia vantul pe sus, si nici nu e indicat ptr bebe.Daca pana duminica se face timpul mai frumos , merg sa caut, poate mai gasesc, oricum sunt dementiali,combinatia de culori e superba!si eu nu-s adepta stilului sport de fel, dar m-am indragostit de adidasii tai , ce mai!


poze Kevinutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

nikole daca e sa mai astepti iti fac poza cu ei din profil si iti trimit.Poti merge si cu poza aia desigur!Problema e sa ii gasesti pt ca sunt dintr-o colectie veche deaia erau si asa ieftini!Eu i-am cautat acum pe site la ei si nu i-am gasit,mai caut!Nasol cu furtuna...

mami de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

povestea lui Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

quote:
Originally posted by nikole

Multumesc Anya, si D-zeu sa te binecuvanteze pentru ajutorul pe care il oferi aici pe forum!
Si fetelor...toate suntem mame, ca alaptam la san sau nu, ca am nascut prin cezariana sau natural, taiate sau intacte, TOATE suntem mame si se vede treaba ca fiecare dintre noi si-ar da viata intr-o secunda ptr puii ce i-am adus pe lume, ori asta te face MAMA!




Nikole, sincera sa fiu mi-au dat lacrimile cand am citit ce ai spus. De fapt asta este esenta: suntem MAME toate! Nu conteaza cum hranim copilul, important este ca o facem cu dragoste si devotament fata de mica minune pe care am purtat-o in burtica timp de 9 luni. Bravo! Frumos mesaj si plin de intelepciune!

Luna, Valen, Deni, Simo, Nikole, Anya, Cristina 26, Alina.a am citit tot ce s-a scris in ultimele zile despre alaptat si cu maxima sinceritate imi scot palaria in fatza voastra! Fetelor sunteti un model pt mine, iar cand zic model sper ca nu se va intelege invidie, ci din contra, respect si apreciere! Sunteti niste fete extraordinare care mereu v-ati impartit timpul pretios al familiei voastre pt a ne explica una alta. De aceea inca o data BRAVO!

Pt noi restul care intrebam si ni se raspunde de fiecare data cu rabdare si cu simt de raspundere: v-as ruga sa fim mai tolerante si sa nu uitam ca un sfat avizat sau de la o mamica trecuta deja prin toate aceste probleme este mult mai rapid si mult mai elocvent decat sfatul mamei sau al bunicii, care nu este nicidecum in "ton" cu noile tendinte ale pediatriei. aceste sfaturi sunt date din suflet, iar noi avem doua posibilitati: le urmam sau nu. Fiecare decide cum isi creste copilul si ce e mai bine pt el, dar hai sa nu aruncam cu rosii in nimeni si sa nu batem apa in piua pe cateva subiecte gen: ceai, formula si alaptare. fiecare decide cum trebuie sa-si hraneasca puiul si asa cum a spus si Irinusha formula nu "otraveste" copilul, deci nu este nimic rau in a hrani copilul cu formula. haideti sa facem din acest forum un loc placut de intalnire , in care sa intram sa ne relaxam, nu sa combatem alaptatul sau formula de lapte!

va multumesc la toate pt rabdarea de a citi aceste randuri si sper ca nu am ofensat pe nici una dintre voi pt ca nu asta a fost scopul meu, ci dimpotriva! daca am facut-o, imi cer mii de scuze in avans.

Andra si Mara Teodora(13.07.2007)
"Cere si ti se va da!"
www.flickr.com/photos/9662615@N06/" target="_blank">Mara Teodora
Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Cristina si Deni, petrecere frumoasa la botez si felicitari pt micii crestini!

De asemenea uram si noi LA MULTI ANI! tuturor Mariilor si Marioarelor. Sa le dea DD sanatate, viata lunga si mult noroc!

Nikole, am vazut noile poze si pot sa iti spun ca mi se pare ca micul Kevin a inceput sa iti semene din ce in ce mai mult si este un scump si jumatate. Ma minunez mereu de pletele lui si de ochisorii migdalati!

Irinusha, Mada, Luna v-am "vizionat" comorile si decretez ca stim sa facem copii superbi! Unul si unul! Acveti niste mandreti de fete! Sa va traiasca si mai asteptam poze!



Andra si Mara Teodora(13.07.2007)
"Cere si ti se va da!"
www.flickr.com/photos/9662615@N06/" target="_blank">Mara Teodora
Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

quote:
Originally posted by nikole

Mai mai...ma roade rau sa nu-mi tin gura acasa...
in ce priveste alaptatul...da, este intr-adevar foarte greu, mie una mi-a fost cu atat mai mult cu cat in timpul sarcinii nu am citit, nu am auzit nimic despre alaptat(a nu se intelege gresit..nu m-a interesat, nu am dat atentie), citeam tot ce gaseam despre nastere, viata intrauterina, treburi d'astea.
M-am trezit ca am si nascut, si ca bebe tre sa pape de-acu...moasele nu ma lasau sa-i dau san lui bebe pe motiv ca nu am suficient lapte, si mi-l indopau cu formula, eu crizata nu ascultam binenteles si stateam cu el pe ascuns la san, ca daca ma vedeau imi faceau observatie ca tin copilul flamand si-l chinui...iar plnsul lui probabil le chinuie pe ele
si uite asa cu o epiziotomie pan la coloana, numai eu stiu cum stateam noptile in spital singura, habar n-avand daca fac bine sau nu, dar ma chinuiam si-l tineam la san...logic ca se enerva, scuipa sanul(deh mancase prima oara in viata lui din biberon) se incorda, in fine...
de durerile de sani nu mai zic ca stiti cum e...ce-i drept nu am avut sfarcuri sangerande, nici mastita , cred ca e groaznic sa mai suporti si astfel de dureri...
apoi, mi-a facut icter,l-au pus sub lampa, a doua zi m-am cerut acasa , i-am si spus dr ca am depresii, nu ma mai controlez, nimeni nu ma ajuta in spital, la ce platesc spitalizarea?VREAU ACASA URGENT!
M-au externat, bb inca cu icter, si mi-a spus medicul sa nu-i dau san pana nu scade valoarea bilirubinei, ca laptele de mama "intretine" icterul...face sa creasca aceasta valoare...eu neavand habar de nimic, nici net sa intreb si eu ca omul, ma iau dupa medic si 2 zile ii dau biberon..
si uite asa...trece icterul, papam iar san...vine bronsita mea, rau si rau, medicamente, 4 zile iar biberon...si acu vine partea frumoasa...
nu prea arunc eu in stanga dreapta cu cuvinte de lauda, dar de asta data ,cu mana pe inima spun ca Anya merita tot respectul pentru munca pe care o depune aici si perseverenta...sfaturile ei, bunavointa sunt de admirat...
nu am intrat aici sa ma plang , nu am mentionat multe nelamuriri nimanui, tocmai stiind ca nimeni nu sta planton sa-mi raspunda mie, si tocmai ca fiecare are bebe mic care cere atentie, si nu mi-am permis sa insir lista de intrebari, insa...am citit cu mare atentie sfaturile, tot ce s-a scris despre alaptat si ...am hotarat sa nu pic in capcana biberonului dupa cele 4 zile de formula..
bebe nu-mi mai lua sanul, 2 zile am zis ca turbez, plangeam cu el la san ca il scuipa , se incovoia, ma impingea cu manutele, strangea sanul , Doamne cum facea...sanii mei aratau ca niste stafide, moi, lasati,am incercat sa ma mulg un pic sa vad iese sau nu iese nik...de unde lapte?nu iesea decat f f f putin, si strangeam de mi s-a inrosit sanul...bebe plangea de foame(cred!) scuipa ambii sani, apoi ii cauta cu gurita, iar ii scuipa si tot asa...
de la cumnata la soacra, toti m-au sfatuit sa-i dau formula ca ii e foame si plange ca din gura de sarpe...si eu si el sa stiti.
Nu i-am dat nici o formula nimic, m-am calmat cat am putut, m-am plimbat o noapte cu el in cealalta camera, si asa l-am tinut la san...in brate mi-a dormit o noapte...adormea 30 minute iar se trezea iar il puneam la san, si tot asa...dupa doua zile in care eram zombie nu alta, am constatat ca sanii s-au ridicat, s-au umplut ,si surpriza...cand bebe sugea la dreptul, tasnea laptele din stangul, bucurie imensa pe mine, dar si pe Kevin!!!
De ce zic toate astea?
ca nu as fi avut de gand ...pentru ca numai datorita Anyei nu am pus mana pe biberon, sincer imi dau si lacrmile, m-a ajutat enorm de mult vb ei, nu le mai reproduc, ii raspunsese de fapt lui Andutzy si fara sa stie si mie, si cred ca atata altor mame!
Cum zicea si Simo daca macar un copil suge de la mama, si asta datorita indemnului, incurajarilor, sfaturilor,invataturilor ei, atunci tot efortul este super rasplatit cu siguranta!
E f greu cand nu esti informat, cand esti aflata sub presiune(de orice natura ar fi) cand esti bulversata, singura, etc...in aste conditii e usor sa renunti, imediat ai pus mana pe biberon...
no, nu ma mai lungesc...atat am avut de zis!
Multumesc Anya, si D-zeu sa te binecuvanteze pentru ajutorul pe care il oferi aici pe forum!
Si fetelor...toate suntem mame, ca alaptam la san sau nu, ca am nascut prin cezariana sau natural, taiate sau intacte, TOATE suntem mame si se vede treaba ca fiecare dintre noi si-ar da viata intr-o secunda ptr puii ce i-am adus pe lume, ori asta te face MAMA!




poze Kevinutz




mesajul tau mi-a rupt sufletul. am plans cum n-am mai plans de cand eram cu arina in spital. exact asa facea si ea cand am ajuns acasa...nu vroia sa suga, pentru ca ii dadusera cu seringa in spital, dupa ce o puneam putin la san, sa n-o oboseasca suptul. m-am chinuit exact ca tine, dar am reusit si nimic nu ma face mai fericita.

nu ma pot abtine sa nu remarc, cu scuze, ca nu vreau sa jignesc indirect pe nimeni de-aici, dar japonezii sunt idioti! am citit cum te sfatuiau sa faci dilutiile de lapte praf, apoi am citit ce ai scris acum si nu-mi vine sa cred. in fine, bine ca tu ai fost mai tare ca ei. iata ca sacrificiile tale au meritat tot efortul.

de multe ori dau sfaturi cu privire la alaptat, dar nu intotdeauna le pot exemplifica ccc cu situatii traite de mine sau de cunostinte de-ale mele. insa acum m-ati ajutat enorm sa-mi intaresc inca o data convingerile. iata ca se poate, fetelor! de cate ori deschid discutia despre alaptat, cineva se simte invariabil lezat, vizat, frustrat, dar nu asta e scopul, ci este extrem de util sa ne expunem aici pataniile. asa cum povestim desfasurarea nasterii, ca sa se bucure si sa invete si altii din experienta noastra, de ce n-am scrie si povesti despre alaptat?! sunt sigura ce le-am ajuta si pe celelalte mamici si le-am incuraja mai mult.

va multumes asadar tuturor pentru sprijin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

sa nu uit sa amintesc, desi poate multe dintre voi stiti:

schimbati sticluta de vigantol la o luna, maxim o luna jumatate de la deschidere, pentru ca in timp se inactiveaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

anya te intreb si pe tien ca esti de specialitate are ceva daca fac ecografia de sold la 3 luni si cateva zile??

mami de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

povestea lui Alex

Mergi la inceput