Strumfi de iulie-august 2007 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Fetelor abia reusesc sa tin pasul cu voi. Nu stiu cum de reusiti sa mai si scrieti ca eu abia am timp sa mananc sau sa ma duc la toaleta.
Ne termina burtik asta orice am lua. Dar macar bebelina este destul de rabdatoare, si cateodata intre doua scremuturi imi mai si zambeste ca sa ma topeasca de tot. Ma indragostesc de ea in fiecare zi si parca creste pe zi ce trece.



mamik de Denisa Maria (20.07.2007)


www.flickr.com/photos/brazuca22/1233643090/" target="_blank">poze cu gogoshik noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samadhi spune:

ELIUTZA:

NMA: eu pun zahar doar in cafeaua mea, care o beau cam rar... neagra din pacate nu o pot bea, cum se bea de fapt pe aici.

NIKOLE: esti okay??? Nu mai scrii nimic! Am vazut la TV ca a trecut taifunul peste Tokyo, si vi s-a luat si curentul... sper sa fi okay si Alex la fel.Te pup si astept sa-mi scrii.....

KARLIGUTZA: cum sunt gogosile??? Au iesit???

Noapte buna!Merg si eu sa dorm 3-4 ore, pana imi da trezirea Merwana!

Mami de Maxima Andreea 13.08.2002 si merwana tahira 17.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

quote:
Originally posted by eliutza

daca tot se discuta despre alaptat haideti sa va spun si eu asa:
pe mine MAMA NATURA m-a inzestrat pe post de tzitzi cu doua"cosulete"din care sincer nu credeam sa iasa ceva vreodata,mi-era si rusine sa spun ca cu "alea doua"vreau eu sa fac mare si sanatos un pui de om.si vroiam cu toata fiinta mea sa iasa acel lichid miraculos la sfarsitul celor 9 luni,era visul meu,ce mai!in spital,dupa nastere,am zarit prima speranta cand o doamna asistenta ma ajuta de zor sa pun copila la san spunandu-mi sa stau linistita ca "astea mici produc cateodata mai mult lapte decat altele........".si a avut dreptate,sa-i dea DD sanatate,dar nu fara micile probleme:furia laptelui,muls de mi se imbinau lacrimile cu picaturile de laptic,dar nu face nimic,visul meu devenise realitate!!!
am descris un pic situatia mea ca sa va pot spune acum ca pentru mine nu este deloc greu sa alaptez bucatica asta rupta din mine(cu toate ca seamana leit cu ta-su)si stiti de ce?pentru ca nu-mi permit psihic,vreau sa vad de fiecare data cand "cad" partea buna a lucrurilor pentru ca de fapt nu exista partea proasta,nu?Acum va multumesc ca m-ati primit printre voi si va dau datele iubitei mele IULIA:28.07.2007,3800g,53cm,ora 15.24
multi multi



da. foarte frumos spus. excelent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Anya, merci de raspuns, m-am linistit si voi sta cu puiul mic la piept toata dupamasa daca asa simte el. As vrea sa renunt si la biberonul ala de rezerva desi deocamdata ne ajuta. Cred ca de cand l-am adus acasa i-am dat o data pe zi cu biberonul si a fost ok, nu mi-a refuzat sanul dar sincer, cam stau cu frica asa, ca intr-o buna zi, din cauza biberonului si a suzetei nu o sa mai vrea sa faca vreun efort la titi- am si eu pasarelele mele.
Nici mie nu mi se pare ca alaptatul e usor. De fapt, e de 100 de ori mai greu decat imi inchipuiam. Eu, in naivitatea mea, aveam impresia ca e cea mai simpla treaba din lume. Copilul deschide gura, intra tzatza, curge laptele si in 15-20 de minute gata, s-a terminat masa. Nu mi-a fost usor sa descopar ca nu e chiar asa, mai ales ca nu am avut lapte 6 zile, ca tot timpul adoarme copilul la san de cred ca am ceva somnifere in lapte si stau cu orele la un alaptat. Asa ca felicit pe toate mamele care prin orice metoda isi hranesc copilasii, pun tot sufletul in asta si le transmit dragostea si caldura lor.

fianna Matthew Peter
01.08.2007
A WORLD WONDER

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Neatza!

Va dau o si ma duc sa ma joc cu ficior-miu ca e treaz trezutz! Sper sa nu se treaca pe fusul orar al Emiratelor ca ma zapaceste!

Simo de Matei Hisham

Asa mi l-a daruit Dumnezeu mie pe Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Noi am fost la doctor la controlul de 2 luni. Am primit 4 injectii si ceva lichid ne-a dat sa bem. Micuta mea a fost tare agitata draga de ea.
Maine avem botezul, sunt atat de emotionata ca nici nu pot sa dorm. Imi botez fetita, imi vine sa rad si sa plang in acelasi timp. Cred ca o iau razna...
Fetita mea sare peste masa de 7pm mai nou, sa o manance mama toata de fetita frumoasa.
samadhi
1)incearca sa iti imaginezi ca ai foarte mult lapte in piept. Puterea sugestiei este tare buna.
2)Da la fata lapte iar dupa ce nu mai suge mulge-te. O sa vezi ca o sa ai atat de mult lapte ca nici nu o sa stii ce sa faci cu el

Ingrid Ecaterina si mami

ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Deni nu stiu cum se zice la botez...si petrecere frumoasa.

Simo de Matei Hisham

Asa mi l-a daruit Dumnezeu mie pe Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Mai mai...ma roade rau sa nu-mi tin gura acasa...
in ce priveste alaptatul...da, este intr-adevar foarte greu, mie una mi-a fost cu atat mai mult cu cat in timpul sarcinii nu am citit, nu am auzit nimic despre alaptat(a nu se intelege gresit..nu m-a interesat, nu am dat atentie), citeam tot ce gaseam despre nastere, viata intrauterina, treburi d'astea.
M-am trezit ca am si nascut, si ca bebe tre sa pape de-acu...moasele nu ma lasau sa-i dau san lui bebe pe motiv ca nu am suficient lapte, si mi-l indopau cu formula, eu crizata nu ascultam binenteles si stateam cu el pe ascuns la san, ca daca ma vedeau imi faceau observatie ca tin copilul flamand si-l chinui...iar plnsul lui probabil le chinuie pe ele
si uite asa cu o epiziotomie pan la coloana, numai eu stiu cum stateam noptile in spital singura, habar n-avand daca fac bine sau nu, dar ma chinuiam si-l tineam la san...logic ca se enerva, scuipa sanul(deh mancase prima oara in viata lui din biberon) se incorda, in fine...
de durerile de sani nu mai zic ca stiti cum e...ce-i drept nu am avut sfarcuri sangerande, nici mastita , cred ca e groaznic sa mai suporti si astfel de dureri...
apoi, mi-a facut icter,l-au pus sub lampa, a doua zi m-am cerut acasa , i-am si spus dr ca am depresii, nu ma mai controlez, nimeni nu ma ajuta in spital, la ce platesc spitalizarea?VREAU ACASA URGENT!
M-au externat, bb inca cu icter, si mi-a spus medicul sa nu-i dau san pana nu scade valoarea bilirubinei, ca laptele de mama "intretine" icterul...face sa creasca aceasta valoare...eu neavand habar de nimic, nici net sa intreb si eu ca omul, ma iau dupa medic si 2 zile ii dau biberon..
si uite asa...trece icterul, papam iar san...vine bronsita mea, rau si rau, medicamente, 4 zile iar biberon...si acu vine partea frumoasa...
nu prea arunc eu in stanga dreapta cu cuvinte de lauda, dar de asta data ,cu mana pe inima spun ca Anya merita tot respectul pentru munca pe care o depune aici si perseverenta...sfaturile ei, bunavointa sunt de admirat...
nu am intrat aici sa ma plang , nu am mentionat multe nelamuriri nimanui, tocmai stiind ca nimeni nu sta planton sa-mi raspunda mie, si tocmai ca fiecare are bebe mic care cere atentie, si nu mi-am permis sa insir lista de intrebari, insa...am citit cu mare atentie sfaturile, tot ce s-a scris despre alaptat si ...am hotarat sa nu pic in capcana biberonului dupa cele 4 zile de formula..
bebe nu-mi mai lua sanul, 2 zile am zis ca turbez, plangeam cu el la san ca il scuipa , se incovoia, ma impingea cu manutele, strangea sanul , Doamne cum facea...
sanii mei aratau ca niste stafide, moi, lasati,am incercat sa ma mulg un pic sa vad iese sau nu iese nik...de unde lapte?nu iesea decat f f f putin, si strangeam de mi s-a inrosit sanul...bebe plangea de foame(cred!) scuipa ambii sani, apoi ii cauta cu gurita, iar ii scuipa si tot asa...
de la cumnata la soacra, toti m-au sfatuit sa-i dau formula ca ii e foame si plange ca din gura de sarpe...si eu si el sa stiti.
Nu i-am dat nici o formula nimic, m-am calmat cat am putut, m-am plimbat o noapte cu el in cealalta camera, si asa l-am tinut la san...in brate mi-a dormit o noapte...adormea 30 minute iar se trezea iar il puneam la san, si tot asa...dupa doua zile in care eram zombie nu alta, am constatat ca sanii s-au ridicat, s-au umplut ,si surpriza...cand bebe sugea la dreptul, tasnea laptele din stangul, bucurie imensa pe mine, dar si pe Kevin!!!
De ce zic toate astea?
ca nu as fi avut de gand ...pentru ca numai datorita Anyei nu am pus mana pe biberon, sincer imi dau si lacrmile, m-a ajutat enorm de mult vb ei, nu le mai reproduc, ii raspunsese de fapt lui Andutzy si fara sa stie si mie, si cred ca atata altor mame!
Cum zicea si Simo daca macar un copil suge de la mama, si asta datorita indemnului, incurajarilor, sfaturilor,invataturilor ei, atunci tot efortul este super rasplatit cu siguranta!
E f greu cand nu esti informat, cand esti aflata sub presiune(de orice natura ar fi) cand esti bulversata, singura, etc...in aste conditii e usor sa renunti, imediat ai pus mana pe biberon...
no, nu ma mai lungesc...atat am avut de zis!
Multumesc Anya, si D-zeu sa te binecuvanteze pentru ajutorul pe care il oferi aici pe forum!
Si fetelor...toate suntem mame, ca alaptam la san sau nu, ca am nascut prin cezariana sau natural, taiate sau intacte, TOATE suntem mame si se vede treaba ca fiecare dintre noi si-ar da viata intr-o secunda ptr puii ce i-am adus pe lume, ori asta te face MAMA!




poze Kevinutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:


Sanadhi la cafea si eu fac exceptie cu zaharul dar beau doar cand sunt la birou sau cand am foarte mult de lucru. In schimb, din pacate, eu mananc multe dulciuri.

Cristina nici eu nu stiu ce se urea la botez, dar sper sa fie cuminte pitica sis a iasa totul asa cum va doriti

La mine mai toata lumea se mira ca inca mai alaptez. Pur si simplu nu inteleg de ce. Toti ma intreaba de ce nu trecem pe lapte praf, dar bb ia in greutate. Nu foarte mult dar suficient. Cand la bb ii e foame si sanii sunt goii (dupa ora 13 de obicei) o pun la san si vine laptele. Plansul ei prca stimuleaza lactatia. Eu ca sa fiu sigura ca nu voi renunta la alaptare cand ini va fi greu nu mi-am cumparat biberoane. Uneori sotul imi spune ca sunt prea incapatanata si ma prostec dar trec peste.pana la urma stiu ca va fi bine.

Nikole ai scris foarte frumos.

plange tare bb asa ca fug

nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Nico eu am auzit ca sanii produc lapte chiar din momentul cand bebe trage laptic din tzitzi!




poze Kevinutz

Mergi la inceput