Razvan nu vorbeste!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Citat:
citat din mesajul lui khrisu

cristina, se poate te rog, sa ne spui care e diagnostiul exact al lui Razvan?



Scuze ca nu am raspuns pana acum ...
Diagnosticul este TULBURARE DE SPECTRU AUTIST.
De ce intrebi?

Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Am urmarit filmuletul de pe youtube si am fost impresionata. Sunt copii absolut sanatosi care nu pot sa recite o poezie atat de lunga.

Cand ai spus ca Razvan inca nu face ceea ce fac copiii de varsta lui la ce te-ai referit?




KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Khrisu ,
Pai, de exemplu, nu stie inca sa se joace adecvat... inca aliniaza masinute, jucarele...
Nu poate sa tina un creion de colorat, sa mazgaleasca o foaie.
Nu stie sa ne mangaie, imbratiseze, pupe spontan...
Inca are dificultati in a-si folosi indexul.

Uite ce chestie, acum nu-mi mai vine nimic in minte, sunt foarte multe lucruri pe care nu le poate face...
Ca o paranteza, am ras cu lacrimi, Razvan a invatat o replica din "Clona": "o brinchedo nao" care inseamna (cel putin in traducerea celor de la TV) "nu-i de gluma", scuze dar nu stiu sa scriu corect in portugheza si google-ul imi da alta traducere .
Acum este la lectie si incepuse sa declame cele de mai sus, am ras cu lacrimi cu Corina (psihoterapeuta lui), de mi-am pierdut sirul gandurilor .
Referitor la ce-ai spus despre copilasii de varsta lui... ei, sau mai bine spus unii dintre ei, sunt inzestrati cu o memorie exceptionala. Ca o compensare, poate...





Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Razvan e norocos ca tu esti mama lui.

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Cristina,

Am vazut filmuletul. Sa-ti traiasca scumpetea!
Am citit si primele 3 pagini.
Tu esti sigura de diagnostic? In mintea mea un copil autist e cu totul altfel decat puiul tau! Cred ca ai vazut si tu filmul RainMan.. Ti se pare ca sunt analogii intre Razvan si personaj?
Ce spuneai tu in primele comentarii le-am trait cu baietelul meu (nu se juca cu alti copii, era mutulica.. e drept ca venea daca il chemam; dar era retras - eu ziceam ca e timid, si nu vorbea! si ma gandeam ca e normal ca baietii in general vorbesc mai tarziu).

Ma gandesc ca prea aud prin jurul meu de copii autisti (vreau sa zic cand vorbesc cu amici romani, din RO), si sa nu fie " o moda". Nu vorbeste, nu se incadreaza in standardele fixate de unii medici - gata ! E autist.
Sper sa nu ii dai vreun tratament care sa ii cauzeze mai tarziu.

Pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Citat:
NU stati pe ganduri daca puiul vostru face "potriviri" de obiecte identice (fara sa-i cereti voi asta), se joaca neadecvat cu sticle de plastic, palnii, obiecte casnice in general, in detrimentul papusilor si masinutelor, face turnuri din conserve, merge topait pe varfuri, isi roade unghiile, mananca extrem de selectiv, e innebunit dupa reclame sau PC, vrea mereu sa faca la infinit acelasi lucru (sa traga apa la wc, sa va "incheie"/"descheie" la sireturi) daca inchide/deschide la infinit o usa/un sertar sau o clanta de usa, nu raspunde la propriul nume, nu socializeaza, flutura uneori/deseori/rareori din maini/degete, are inca scutec la 24-30 luni, nu poate tine un creion in mana, nu se alimenteaza singur (ma refer aici la lingura si furculita), este atasat obsesiv de un obiect anume (nu ma refer aici la paturica sau vreun plus), nu are contact vizual, este hiperactiv, face crizute de nervi nejustificate logic, etc etc etc.
Mai sunt atatea, incat imi scapa in acest moment .
Daca un copilas prezinta cateva simptome din cele enumerate, este cazul sa va vada medici.


Daca e sa ma iau dupa comentariul tau, 90% din copii francezi sunt autisti.
Pe bune!!
Scutec la 30 de luni. Daaa - si la 3 ani. Toata cresa lui fi-miu avea scutec ca le era comod tanticilor sa ii tina cu pampers. Si argumentau ca daca il "fortez" o sa capete cine stie ce apucaturi la maturitate.

Ca face potriviri.. ce e anormal? Eu as zice ca e inteligent ca vede ca 2 chestii seamana!

Ca se joaca cu altceva decat cu jucariile standard! Da! si? Cine spune ca trebuie sa se joace cu ce e standard? Toti pe care ii stiu se joaca cu cabluri, usi, dopuri, sticle la varsta de 2 ani..

Ca are un obiect al lui. Aici se recomanda sa ii creezi copilului un obiect de care sa fie atasat. Doudou. Si nimeni nu zice ca sunt autisti daca au unul...

Eu zic ca starnesti panica, sincer, de pomana.

Iar medicii daca au pregatire dupa ureche, cu seminarii de 3 zile in Occident, se cred deja maestrii in detectarea autismului si ii vad pe toti asa.

Nu o lua personal. Asta e parerea mea.

Sanatate multa la pui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Spiculetz, sa nu te superi pe mine, dar esti extrem, da' extrem de superficiala cu comentariul tau.

Sibylle

http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/

Vladimir ***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA




www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Spic,
din pacate, multi cetateni cunosc despre autism exact cat cunosti tu: "Rainman".
Posturile tale ascund printre randuri ceva jignitor... dar cred ca-i chestiune de optica.
Este lipsit de politete (cel putin) sa vii sa-mi demolezi subiectul, pe care chiar tu spui, nu l-ai citit in intregime.
Nu panichez pe nimeni, am specificat clar, doar trag un semnal de alarma.
Te rog frumos, daca ai o urma de consideratie pentru noi, parintii de copii "altfel", nu mai interveni in felul asta caustic si "atotstiutor". Nu faci decat rau, noua ne este oricum rau...
Medicul la care mergem cu Razvan "nu are pregatire" dupa ureche, este absolvent de medicina umana, dar poate ca tu asa obisnuiesti in Franta, sa vb despre persoane pe care nu le cunosti, si sa faci aprecieri "dupa ureche".
Dupa primul tau post am zis, ok, o parere diferita de cele de pana acum, in multele pagini scrise, dar la postul al doilea... ce faci tu, pe cine acuzi??? Sau mai exact, ce vrei sa spui??? Care este scopul???
Poate ca parintii celor 90% de copii francezi ar trebui sa-si faca griji... ce zici?
Posturile tale de la acest subiect sunt, de departe, scrise "de pomana".
In mintea ta, CUM ar trebui sa arate un copil care sufera de autism, intro forma sau alta?
Stii, atitudinea asta o au foarte multi parinti, din pacate... "lasa dom'le ca stiu eu, am vazut Rainman".
Doar atat, "Rainman" ???




Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Sybille - si tu esti in Fr. Pe ce am raspuns eu - pe punctele marcate de mine - vreau sa stiu daca ceilalti copii din parc nu se potrivesc - si cu toate aste nu sunt autisti.
Ea spune: daca are cateva din caracteristici - vedeti medicul. In Fr stii f bine ca un copil e super urmarit. Examene peste examene. Al meu se potrivea cu tot ce am subliniat eu, si nici un medic (si crede-ma ca nu doar un medic l-a vazut pe Dav), nici unu nu s-a gandit (macar pus problema) ca ar fi autist!

Intra o proaspata mamica si citeste comentariul, se potriveste la 3 "caracteristici" (ex: scutec la 30 luni, doudou si jucat cu sticlele) si gata isi vede copilul autist! Mai da si peste un "priceput", si incepe sa incepe sa indoape copilul cu stimulente cerebrale.

Eu sunt superficiala??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Pacat, ca-mi placea mult nick-ul tau scris cu galben, mare pacat.
Pacat ca poti fi o persoana atat de superficiala, si nici macar sa nu-ti dai seama, mare pacat.
Sa zici "Doamne fereste, sarumana Doamne si pupati-as talpile Doamne, bine ca nu-i la mine in ograda asa ceva"!

Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput