Razvan nu vorbeste!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Kariguld , sa te pun la rana, ai punctat perfect. Psihoterapia este BAZA (ma refer aici la ABA), dar pana la asta atitudinea parentala are fff mare impact.

Mayaione , adica... ma pot gandi ca poate fi altceva decat autism? Asta mi-ar confirma acel 1% care-mi spune sa sper ca nu-i... N-am facut niciodata RMN, am avut programate 3, anul trecut, si absolut de ficare data, Razvan s-a imbolnavit. Apoi, am renuntat, am fost poate putin superstitiosi , am tot amanat... acum ce sa mai zic, ma roade sa facem totusi. Multumesc mult ca mi-ai spus. Si Razvan, dupa aproape 9 luni de ABA (dar putina ca ore) are progrese remarcabile, si totul fara regrese sau blocaje. Asta eu consider ca este o mare minune, cineva acolo Sus il iubeste si-l ajuta. Eu mai sunt interesata sa-i fac si EEG, de comparatie macar...
Si eu am avut mare sansa sa gasesc psihoterapeutul ideal, altfel ne mancau gandacii, sincer... nu faceam mare lucru cu el, caci aici, la autism, nu apar minuni de la sine, fara vreo interventie, in orice caz, nu ceva notabil.

Pe 17 august avem o noua programare la dl. dr. Naghiu, abia astept sa mergem.


Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Azi am sa intreb mai multe detalii pe prietena mea, sa-mi spuna exact pasii pe care i-au parcurs pana la diagnostic. La cel mic psihoterapeutul vine de doua ori pe saptamana cate 2 ore. Dar in restul zilelor, zilnic, lucreaza ea cu cel mic, a invatat cum sa se ocupe de la tipa respectiva, asa ca ei au ore de lucru stabilite. Crede-ma ca progresele sunt de necrezut. Era copilasul care atunci cand plangea nu gaseai cale de alinare, puteai sa spargi ceva in spatele lui si tot nu intorcea capul. Si nu mi se pare un progres mecanic pentru ca deja a inceput sa coreleze singur anumite fapte, sa traga concluzii din situatii etc. Desi la inceput ca sa raspunda la nume, il strigau si-i intorceau capul fortat. Eu zic sa fii optimista si o sa fie ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Cristina, toata admiratia! Esti un exemplu de parinte caruia ii pasa de propriul copil.

As avea nevoie de o informatie, daca se poate: cum adica vaccinurile pot influenta aparitia autismului? Nu de alta dar sunt obligatorii o gramada.

Didi si bb Mihail (22.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Mayaione , sunt foarte optimista.
Didididi .
Este o teorie a americanilor si adoptata de multi altii. Este vorba de thimerosal, un conservant continut de unele vaccinuri. Ce m-a socat putin pe mine este faptul ca, acelasi vaccin, in unele tari contine acest thimerosal, in altele nu. Care o fi misterul??
Si mai spun tot ei ca, pe un fond sensibil al copilului, poate determina aparitia autismului.
Cu precizie de 100% nu stie nimeni inca, si asta-i foarte grav.
Numai bine tuturor.

Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Ia priviti aici, ce baiat recitator am:
http://www.youtube.com/watch?v=07V2uImJCj4

Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Sa ti traiasca!

Iubitu'lu'mama,ce scumpic e!

Bravo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_ionescu spune:

Buna ziua ,

acum m-am inregistrat pe forum , dar va citesc in fiecare zi , mai ales aceste subiecte despre intarziere de limbaj sau autism....
Baietelul meu Sebi de 2.5 ani tot asa , nu vorbeste ...Am fost la Bucuresti ,la un cabinet particular si diagnostic "intarziere in dezv limbajului" si ne-a dat cerebrolisyn si tonotil-n . Dupa 2 luni de tratament nu prea am vazut schimbari , si am fost din nou la control .Ne-a marit doza la cerebrolisyn (mi-e cam frica sa-i fac 3fiole odata) si tot atunci ne-a zis ca "are ceva note autiste" dar nu poate sa se pronunte pentru ca era ff obosit ( nu dormise deloc toata ziua , si noi am avut programare la 7.00 seara) .
Acum ar trebui sa incep a 3-a cura de cerebrolisyn cu cate 3 fiole odata la 2 zile .
Nu stiu ce sa fac mai departe , as incerca si la alti medici dar nu prea stiu unde . Despre cabinetul asta unde am fost am aflat tot de pe internet .Medicul meu de familie nu ma ajuta in nci un fel cu astfel de informatii .Ce parere aveti ? Dati-mi si mie un sfat , va rog!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Citat:
citat din mesajul lui dani_ionescu

Buna ziua ,

acum m-am inregistrat pe forum , dar va citesc in fiecare zi , mai ales aceste subiecte despre intarziere de limbaj sau autism....
Baietelul meu Sebi de 2.5 ani tot asa , nu vorbeste ...Am fost la Bucuresti ,la un cabinet particular si diagnostic "intarziere in dezv limbajului" si ne-a dat cerebrolisyn si tonotil-n . Dupa 2 luni de tratament nu prea am vazut schimbari , si am fost din nou la control .Ne-a marit doza la cerebrolisyn (mi-e cam frica sa-i fac 3fiole odata) si tot atunci ne-a zis ca "are ceva note autiste" dar nu poate sa se pronunte pentru ca era ff obosit ( nu dormise deloc toata ziua , si noi am avut programare la 7.00 seara) .
Acum ar trebui sa incep a 3-a cura de cerebrolisyn cu cate 3 fiole odata la 2 zile .
Nu stiu ce sa fac mai departe , as incerca si la alti medici dar nu prea stiu unde . Despre cabinetul asta unde am fost am aflat tot de pe internet .Medicul meu de familie nu ma ajuta in nci un fel cu astfel de informatii .Ce parere aveti ? Dati-mi si mie un sfat , va rog!!


Un copil care nu vorbeste la 2,5 ani nu inseamna ca e autist.
Sau mai bine spus autismul nu e egal cu intarzierea limbajului verbal.
E bine sa ceri parerea mai multor medici inainte sa poti fii sigura ca s-a pus diagnosticul corect.
Eu am fost la neurolog, psihiatru infantil si 2 psihologi inainte de a fi sigura de motivul pentru care ai mei baieti de 3 ani si 2 luni nu vorbesc in fraze cu inflorituri la varsta asta.
Din pacate nu suntem in SUA unde se practica "early intervention" care presupune pe langa un consult atent si multidisciplinar si metode individuale de a ajuta copilul cu intarzieri sa grabeasca achizitiile si sa prinda din urma majoritatea. Si fara sa se grabeasca sa ii eticheteze drept autisti sau cu spectru autist pe toti care nu fac ceea ce traditia romaneasca de popor genial si precoce o cere.
Concluzionand: cauta sa mai ceri 1-2 pareri de psihiatru, neuropsihiatru pediatru si de-abia dupa aceea sa te linistesti cu adevarat ca e un copil sanatos care pur si simplu are lucruri mai bune de facut decat sa vorbeasca cu tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

cristina, se poate te rog, sa ne spui care e diagnostiul exact al lui Razvan?



KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui asteryaro

Bun regasit tuturor !
Nici nu va imaginati ce emotii am ...
Am cautat demult innebunita acest subiect, si am fost convinsa ca s-a pierdut undeva, in neant... dar uite ca n-a fost asa .
Denisa . Ai ceva motive de ingrijorare cu Alex? Sper ca nu.

So... foarte foarte concret si cronologic, lucrurile s-au desfasurat astfel.
Pe 9 sept. 2007 incepeam cresa; prima zi a fost cosmar, a doua mai bine, apoi... s-au asezat lucrurile. Razvan statea intre copii. La pranz il luam acasa, la somn. Nicio imbunatatire a starii lui.
In sept. 2007 Razvan primea primul diagnostic: sindrom hiperkinetik + elemente autiste. Nicio surpriza pt. mine, deja stiam, intuiam, eram sigura, rasturnasem netul si aflasem cu mult inainte, doar ca nu stiam sa fac diferenta intre autism si elemente autiste/pervazive etc etc....
La sfarsitul aceleiasi luni mergeam la vestita si renumita... nuuuuu, nu Mama Omida , ci la pr. dr. Sanda Magureanu, unde ni s-a confirmat diagnosticul. Din nou - nicio surpriza. De la ambele d-ne doctor, Razvan a primit medicatie forte, neuroleptice, "siropele" .
Magureanu a fost ferma: NU ABA. De ce, am ripostat eu? "ABA este un dresaj". Si am crezut-o , si-am mai pierdut niste luni pretioase...
Tot de la Magureanu a primit RISPERDAL (medicament produs in Belgia, acolo fiind recomandat tinerilor cu varsta mai mare de 15 ani ). No comment. I-am dat cateva zile, incercand sa-i stabilesc doza (asa mi-a spus Magureanu, sa-i stabilesc EU doza). Am tampit mai rau copilul .
Tot instinctul meu mi-a soptit, la un moment dat (ei, am fost ajutata si aici pe forum de Mihaela 770 ) sa nu-i mai vars pe gat acele nenorociri de medicamente... care mai mult rau i-au facut.
Ce se intampla intre timp?
Razvan devenise un mic animalut salbatic, plin de stereotipii, bizarerii, mers/topait pe varfuri, MUT MUT MUT, urlator daca schimbam ceva din rutina lui, dar uneori pastrand aparenta unui copil tipic (adica sanatos). Radea mult, cu sens, vesel... nu era suficient sa ma linisteasca, evident.
Tot intre timp (dec. 2007), am gasit o fata (psihopedagog si logoped) dispusa sa lucreze cu el, dar nu ABA (nimeni nu stia nimic, aveam materiale descarcate, dar daca nu stii cum sa aplici, degeaba...), ci mai mult ludoterapie. A fost foarte bine, dar nu a fost ce ne trebuia exact.
Asa....
Timpul trecea, imbatabil, si noi stateam, nu faceam nimic concret si folositor cu adevarat. In Buzau fff putini stiu despre autism , iar despre ABA.... aproape nimeni.
Am avut totusi noroc, cred ca la limita, am gasit a doua fata care face ABA adevarata.
In prezent, Razvan face ABA 1 ora/zi de luni pana joi (fff putin, insa atat se poate), din nov. 2008. Am o mica echipa de 2 fete muncitoare , as fi vrut 4 dar... nu se poate.
La 2,10 ani Razvan a rostit primul cuvintel: "ta!" in traducere "pa".
Cum a inceput sa vorbeasca?
Cu clasicul sistem de recompense alimentare, folosit in terapia ABA: bucatele minuscule de ciocolata kinder.
N-am sa uit niciodata: "spune apa" si i se ducea la buze bucatica minuscula de cioco. "spune apa"... pana cand a spus .
Nu voi uita niciodata cand mi-a spus MAMA, pentru prima data, constient si cu adresa. Am plans de n-am stiut de mine, am sunat pe toata lumea...
Din iulie 2008 Razvan se afla sub tratamentul homeopat al dr. Naghiu, tratament la care a raspuns favorabil inca din primele zile de admnistrare.
Acum?
Razvan este un copilas charismatic (nah, ca m-am laudat , dar toata lumea se minuneaza de el, primeste mere, covrigei pe strada, in autobuz)dragalas (nu dragastos, pentru ca nu poate, nu stie inca ), comunicativ, jucaus, fericit in felul lui, avand un coeficient de dezvoltare echivalent varstei de 2,6 ani. Se dezvolta in continuare, zilnic, fara blocaje, regrese... multumesc lui Dumnezeu. Cu toane, da... e un copil, pana la urma.
Nu maia re scutec de 2 luni (parca? ce repede a trecut timpul!). Cere singur la olita/wc/paharel, face ajutat (la dezbracat, adica), dar... am scapat de pampers .
In viitor?
Nu stim, poate va fi bine. Sper sa-si poata intemeia o familie, desi e greu de crezut... dar minuni se intampla langa noi deseori, important este sa le putem vedea si intelege.
In continuare, aud in jur "vai, esti paranoica, dar n-are copilul nimic, ce aveti cu el???". Uite, rade, alearga....
Hmmmmmm......
Dureros... dureros, sa vezi atata ignoranta.
Vad zilnic copilasi "atinsi" de acest sindrom, vad zilnic parinti ignoranti, care accepta ciudateniile propriului copil ca pe ceva normal... si nu fac nimic pt. ei sa-i ajute.
Trebuie sa spun ca (si poate multi dintre voi stiti asta) AUTISMUL nu se manifesta la fel la 2 copii.
Autism tipic/atipic sau tulburare autista, sau elemente autiste sau tulburare pervaziva...... inseamna toate unul si acelasi lucru: AUTISM. Este ceva crunt, care efectiv distruge creierul copilului si vine un moment cand nu se mai poate face NIMIC.
NU exista tratament pentru autism.
NU se vindeca 100%.
Dar... acesti copii speciali pot fi ajutati sa se apropie de normal, unii reusesc mai mult, altii mai putin, altii... deloc, din nefericire.
Secretul sta in atitudinea parintilor, terapia ABA si (la noi a functionat cu brio) medicina homeopata .
Sunt mandra de mine ca am avut atata creier incat sa nu stau degeaba, si ca n-am avut incredere in cei din jur, care spuneau "lasa, stai linistita, n-are nimic, TU ai o problema"...
Hmmmmmm...... acum inteleg ca de fapt, ei au o problema .
Tot ce-mi doresc este sa transmit un mesaj TUTUROR mamicilor si taticilor: nu stati degeaba daca instinctul va spune ca ceva nu merge bine. Dupa parerea mea, parintele este primul diagnostician al copilului. Apoi vin psihologii, si restul.
NU stati pe ganduri daca puiul vostru face "potriviri" de obiecte identice (fara sa-i cereti voi asta), se joaca neadecvat cu sticle de plastic, palnii, obiecte casnice in general, in detrimentul papusilor si masinutelor, face turnuri din conserve, merge topait pe varfuri, isi roade unghiile, mananca extrem de selectiv, e innebunit dupa reclame sau PC, vrea mereu sa faca la infinit acelasi lucru (sa traga apa la wc, sa va "incheie"/"descheie" la sireturi) daca inchide/deschide la infinit o usa/un sertar sau o clanta de usa, nu raspunde la propriul nume, nu socializeaza, flutura uneori/deseori/rareori din maini/degete, are inca scutec la 24-30 luni, nu poate tine un creion in mana, nu se alimenteaza singur (ma refer aici la lingura si furculita), este atasat obsesiv de un obiect anume (nu ma refer aici la paturica sau vreun plus), nu are contact vizual, este hiperactiv, face crizute de nervi nejustificate logic, etc etc etc.
Mai sunt atatea, incat imi scapa in acest moment .
Daca un copilas prezinta cateva simptome din cele enumerate, este cazul sa va vada medici.
Timpul trece, in defavoarea noastra.
Primul responsabil este parintele.
Faceti testul Portage, evaluand copilasul inca de la prima zi de nastere, nu spuneti "eiii, uite-o si pe-asta, ii vede pe toti autisti..." sau "testul asta nu se potriveste copilului meu". Este facut pt. TOTI COPPIII, nu numai pt. autisti.
Mie mi s-a intamplat sa mi se spuna cum am scris , dar ce putere am?
Parcurile sunt pliiine de copii cu o asemenea problema, din pacate, iar parintii... fumeaza pe margine, si zic: lasa, ca al meu e mai puturos.... isi revine el.
Da, ESTE un semnal de alarma, pt. ca in Romania, la ora actuala, statisticile indica faptul ca 1 din 150 de copii sufera de autism (in formele enumerate mai sus).

Mai revin, astept reactii .


Trimit mesajul, sa nu se piarda.



Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)


Ei, postarea asta ar trebui facuta sticky pentru toti parintii! m-am regasit in povestea ta, acum cinci ani cind incepeam ABA! Felicitari pentru progrese, si la tot mai multe




http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput